Skocz do zawartości
RoRo

Skoki-niekoniecznie na boki. Loty też,bo wszak chodzi o odległość

Recommended Posts

Jak to zwykle w pierwszy dzień roku-mamy drugi konkurs Turnieju Czterech Skoczni, tym razem w Garmisch-Partenkirchen.

Tym razem nastąpiła przerwa (wreszcie, chodź nic nie mam przeciw tej nacji) w serii zwycięstw Japończyka -skończyło się na 5.

Warunki pogodowe w konkursie wreszcie były normalne, chodź jak zwykle sędziowanie czasami było dziwne. Choćby decyzja o obniżeniu belki startowej przed skokiem Piotra Żyły-po dalekim skoku Lundvika można było się jednak z tym wstrzymać, skoro walczyli w parze kto z nich wygra -na szczęście Wiewiór skoczył wystarczająco daleko i awansował do drugiej tury jako "szczęśliwy przegrany" (w dodatku najlepszy z pięciu), ale niesmak pozostał.

Do tego Kubacki w drugim skoku powinien dostać wyższy noty (jak skoczek przed nim) i wtedy pozostałby na 2 miejscu, no ale 3 też nie jest najgorsze. 

W poprzednim konkursie Borek Sedlak też się nie postarał i puścił Stocha w najgorszych warunkach spośród wszystkich startujących 😞

Generalnie to nadal czekamy na to, by sędziowanie w konkursach skoków narciarskich było bardziej sprawiedliwe, a kryteria ocen sędziowskich unormowane w jakiś czytelny sposób i podane do wiadomości.

A w piątek 3 stycznia o godz. 14.00  kwalifikacje do trzecich zawodów cyklu - w Insbrucku, konkurs w sobotę 4.01. o 14.00.
Po dwóch skoczniach David Kubacki jest trzeci i ma stratę 8,5 punkt do prowadzącego Ryoyu Kobayashiego oraz 2,2 pkt do drugiego Karla Geigera.
Zaś w niedzielę 5.01. w Bishofshofen kwalifikacje o godz. 14.00, natomiast konkurs w poniedziałek 6 stycznia od 17.15.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Parę lat Amman dostawał wysokie noty za lądowanie na 2 nogi zanim zaczęli go oceniać sprawiedliwie. Kubacki przegrał o 1pkt , w ogóle nota 18 to była jakaś kpina , gdyby ocenili sprawiedliwie to byłby na 2gim z Niemiaszkiem.

Często widuje skoczków którzy mają daleki skok w eleganckim stylu także podczas lotu ,ale mniej znane nazwisko , z mniej znaczącego kraju i oceny takie sobie. Potem skacze ktoś z nazwiskiem krócej , byle jak i nagle 0,5 pkt każda nota wyżej. Pomijam czasy kiedy często nawet 20-ki bywały.

Może warto by było dać przepis ,że jeśli 2 skoczków dzieli nie więcej jak 1,5-2pkt to o miejscu decyduje nota za odległość a nie za styl :P 

PS: z obniżeniem belki total chamówa , komuś akurat powiało , skoczył daleko i od razu cyrki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kubakk,
"Totalna chamówa" była również w Ga-Pa według trenera Norwegów Alexandra Stoeckla - jeśli chodzi o zakwaterowanie kilku ekip: pokoje w hotelu w Garmisch-Partenkirchen nie zostały przygotowane na czas, co szczególnie dotyczyło Norwegów oraz Polaków i Szwajcarów. (wg organizatorów Stoeckl przesadza, a ekipy zostały poinformowane wcześniej o możliwym opóźnieniu w udostępnieniu pokojów).

A że sędziowie robią co chcą (i bez konsekwencji) widać było gdy w parze z Klimowem skakał (jako drugi) Słoweniec i od sędziego ze Słowenii dostał 18.5 pkt - podczas gdy inni sędziowie dawali 17-17.5 pkt. No i Anże Laniszek wygrał o 0,1 pkt i awansował do drugiej tury (zresztą Klimow też - jako piąty "szczęśliwy przegrany", więc do samego końca 1 tury nie był tego pewien).

Zespołowo Polska ma coraz mniejszą przewagę nad Niemcami (na piątym miejscu). W Pucharze Narodów prowadzą Austriacy (2050 pkt.) przed Norwegami (1714 pkt.) i Japończykami (1529 pkt.). Polacy mają 1499 punktów - nadal 4 miejsce.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niekiedy te noty sędziowskie to jak na eurowizji , sąsiad - sąsiadowi ;)  np. Niemiec da dobrą notę Austriakowi i w drugą stronę ... Skandynawowie za czasów dobrych skoczków z Finlandii także razem z Norwegami zawsze dawali sobie wzajemnie top noty. Ciekawe kto tych sędziów obsadza ,jeśli związki to wszystko jasne bo pewnie ich szefowie między sobą ustalają takie tematy a potem przekazują sędziemu. Gdyby taki sędzia się postawił to rotacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie obsady sędziów - to wystarczająco dziwnie wygląda narodowość sędziów w niektórych konkursach: Kazachstan, czy Francja albo Włochy... Mają swoich zawodników, ale jeśli chodzi o jakieś konkretne wyniki to słabo 😞

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolejny "dobry" dzień sędziów - na skoczni w Insbrucku Dawid Kubacki w pierwszej turze skoczył lepiej technicznie od Lundvika, ale niestety skaczący po nim Lunvik oceny za styl miał takie same oceny wchodzące do punktacji (3 razy 18.5 pkt).
Komentarz Dawida jest wymowny "Żeby jeszcze sędziowie zaczęli doceniać ten telemark, to byłoby fajnie".

Ważne, że Dawid od dzisiaj lideruje w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni. Została jeszcze jedna skocznia, ma teraz 9,1 punktu przewagi nad Norwegiem Lunvikiem - więc szanse są, tym bardziej że Dawid jest w stabilnej formie. Oby tylko sędziowie oraz wiatr nie wtrącali się za bardzo w rywalizację skoczków. Trzeci jest Niemiec Karl Geiger (strata do Polaka wynosi 13,3 punktu10, a czwarty - Ryoyu Kobayashi (13.7pkt)

W dzisiejszym konkursie w Insbrucku na skoczni Bergisel pierwszy był Norweg Marius Lindvik (wygrał też wczorajsze kwalifikacje), drugi - Dawid Kubacki, trzecie - Norweg Andre Tande. Japończyk Ryoyu Kobayashi ukończył konkurs w drugiej dziesiątce.

Pozdrawiam
PS. Ostatni konkurs w poniedziałek 6 stycznia w Bischofshofen o 17.15. Poczekamy - zobaczymy - i trzymamy kciuki za Kubackiego!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też zauważyłem ,że Kubacki lądował telemarkiem a Lunvik prawie na 2 nogi ,i dopiero rozjechał. Coś jak dawniej Amman , jak widać sędziowie to słabizna , moją uwagę zwrócił Włoch , w 1 skoku Norwega dał top notę , w drugim najniższą , czy taki ktoś ma pojęcie co robi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to już po kwalifikacjach - wreszcie Kamil Stoch odżył, do szczęścia i wygrania kwalifikacji zabrakło jednej noty o pół punkta wyższej (dostał 19, 19, 18.5, 18.5 i 19, czyli do łącznej oceny weszło łącznie 56.5 punkta). Skok był bardzo ładny - jedynie zabrakło trochę radości u smutnego od pewnego czasu Stocha. Jak słusznie powiedział jeden z komentatorów Eurosportu: gdyby Kamil się ucieszył po skoku, to pewnie by dostał pół punktu więcej.

Kwalifikacje wygrał Stefan Kraft, 2 był Daiki Ito a 3- Kamil Stoch..
Dawid Kubacki poprawnie, był 13. Zakwalifikowało się pięciu Polaków, podobnie jak poprzednio - bez Jakuba Wolnego...

Pozdrawiam
PS. Sędziowie: Austriak, Włoch, Niemiec, Amerykanin, Norweg.
Czy ten sam skład jest w całym turnieju - bo mam wrażenie, że w Insbrucku te same nacje oceniały skoczków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Brawo, brawo, brawo!

Dzisiaj dwa razy polski hymn dzięki Kubackiemu 🙂 Jak to fajnie, że nie grali tylko jednej zwrotki ale więcej.

Dawid miał łącznie 1131,6 punktów w generalnej klasyfikacji TCS i 20,6 pkt przewagi nad drugim Mariusem Lindvikiem, 23.2 nad trzecim Karlem Geigerem,35,6 pkt nad czwartym Ryoyu Kobayashim, 45,6 pkt nad piątym Stefanem Kraftem (oraz ponad 300pkt za dzisiejsze skoki - więc nie tylko zwycięstwo ale i ładny punktowo wynik).
Miejsca pozostałych Polaków w TCS: 13 - Kamil Stoch, 1023,6 pkt;
14 - Piotr Żyła, 1016.7 pkt (wypadł z pierwszej dziesiątki po dzisiejszym konkursie);
31 - Maciej Kot, 571,9pkt

A w generalce doszło 300 punktów za 2x60pkt za 3 miejsce, 80 za drugie i wreszcie 100 za dzisiaj, a więc na każdej skoczni w ramach TCS było podium (to drugie zwycięstwo Dawida w jego dorobku-to może teraz już pójdzie hurtem).
W ostatnich czterech konkursach TCS były 3 zwycięstwa Polaków 🙂

W klasyfikacji generalnej skoków narciarskich Kubacki jest teraz piąty - 444 pkt i ma 200 punktów straty do pierwszego Ryoyu, drugi jest Geiger -619 pkt (strata tylko 25 punktów), 3- Stefan Kraft - 539 pkt, 4 - Marcus Lindvik - 469 pkt, 8 - Kamil Stoch - 335 pkt, 19 - Piotr Żyła - 175 pkt.

Kubacki jest trzecim Polakiem, który wygrał Turniej Czterech Skoczni - Adam Małysz (2001 rok) i dwa razy Kamil Stoch (2017 i 2018).

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podobało mi się jak Kubacki 1 skokiem "zaorał" konkurencję , a drugim miał "żniwa" :D 

Szkoda tylko ,że cała elita skoczków już 30+ a młodych nie widać. Chociaż też jest nauka , Kubacki dopiero w tym wieku osiąga tak wielki sukces (pomijam mistrzostwo na pojedynczym konkursie) co też powinno być drogowskazem iż nie warto się poddawać. To tak w kierunku Bieguna - komentatora Eurosportu ... Teraz wystarczy iż Kubacki zdobędzie byle medal na igrzyskach i ma emeryturę na starość :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to już jesteśmy po weekendzie PŚ w Predazzo: Kubacki piąty i szósty raz z rzędu na podium.
Dwa razy identyczny skład na podium - niestety to Karl Geiger wygrał oba konkursy przed Kraftem, a za nimi Dawid Kubacki oraz Stoch na czwartym (z tym, że w niedzielę razem z Żyłą). Wiatr trochę się uspokoił, sędziowie też mniej się mylili (no może poza niemieckim/ą sędzią).
W klasyfikacji generalnej Geiger też przed Kraftem, trzeci - Ryoyu, czwarty - Dawid Kubacki, piąty - Marius Lindvik a szósty jest Kamil Stoch.

A za tydzień - wracamy (tzn. skoczkowie) na większe skocznie.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dawid Kubacki wygrał dzisiejsze zawody - w pięknym stylu (w obu seriach był najlepszy) 🙂
To już jego trzecie zwycięstwo, a jednocześnie siódme podium z rzędu.
Do tego Kamil Stoch był 8 (tak samo jak po 1 serii), a Piotrek Żyła - 9 (po 1 serii - 7). Pozostali trzej Polacy nie awansowali do drugiej serii.

Gratulacje - i oby jutro było równie dobrze!

Dawid wyprzedził drugiego Stefana Krafta, a trzeci był Ryoyu Kobayashi. Zaś najlepsi w cyklu zawodów (kwalifikacje + 2 konkursy) Titisee-Neustadt są: lider- R. Kobayashi, Kubacki o 5,7 pkt za Japończykiem, a trzeci jest Niemiec Stephan Leyhe.

A swoją drogą - można pozadrościć wyobraźni autorowi poniższej wypowiedzi
https://sportowefakty.wp.pl/skoki-narciarskie/864819/skoki-narciarskie-puchar-swiata-w-titisee-neustadt-zrobil-to-triumfujacy-dawid-k

"Tradycyjnie już potężnie odbił się z progu. Narty jakby chciały zaprotestować, że Polak używa za dużo siły. Polak szybko jednak przywołał je do porządku. Wyrównał sylwetkę i leciał bardzo wysoko. W trakcie lotu można było już być pewnym, że będzie to bardzo dobra próba. Ostatecznie nowotarżanin wylądował aż na 140,5 metra, dostał 57 punktów za styl, objął prowadzenie po swoim skoku i nikt nie wyprzedził już go w pierwszej serii.

...
Kubacki był o jeden krok od przejścia do historii polskich skoków. W tym sezonie już udowodnił, że pojęcie stresu nie jest mu obce. W sobotę nie było inaczej. Znów usiadł spokojnie na belce, odepchnął się i wykonał po prostu swoją robotę. W powietrzu leciał jak posąg. Nic nie było go w stanie wytrącić z równowagi. Po raz kolejny uzyskał najdłuższą odległość serii, tym razem lądując na 141. metrze. Nokaut! Rywale mogli tylko bezradnie rozłożyć ręce."

 

Warto zauważyć, że dziś po raz pierwszy wystartowała drużynowo w skokach narciarskich kobieca reprezentacja Polski (zajęła ósme miejsce, czyli ostatnie). W tym konkursie drużynowym Pucharu Świata, rozgrywanym na skoczni w Zao (HS 102), wygrała Austria przed Japonią i Norwegią. A jutro konkurs indywidualny pań.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dawid Kubacki wymiata :-) dziś kolejne zwycięstwo w T-N (Ryoyu był drugi, Zajc trzeci) w bardzo dobrym stylu, choć niestety do końcowego zwycięstwa w tym cyklu zabrakło mu 5.4pkt i przegrał z Kobayashim. 

Borek Sedlak dziś przesadził w stosunku do Stocha i w najgorszych warunkach puścił go na belkę do skoku-grzebiąc szansę Kamila na dobry wynik (w obu seriach miał najgorsze warunki). Wypowiedź Kamila po dzisiejszych zawodach była bardzo wymowna: jego skoki były dobre, a sędziowie-źli.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kubakk,
Chyba nie oglądałeś ostatnich zawodów, albo ...

albo masz inne zdanie niż ja - bo Kubicy przeszkadzał kiepski bolid i dziwne podejście ekipy Williamsa, zaś Stoch słusznie zauważył, że skakał w najgorszych warunkach.

W każdym razie teraz Zakopane-i trochę się obawiam konkursu drużynowego (brak czwartego...), w dodatku martwi niewykorzystana kwota startowa Polaków w turnieju indywidualnym-brak młodych polskich skoczków o odpowiednich umiejętnościach :-(

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Złej baletnicy ... :P 

Przypomnij sobie drogi Roro równania logiczne z matematyki a stwierdzisz iż moja wypowiedź dotycząca obu Panów jest zgodna z tymi założeniami. Niestety zdaję sobie sprawę iż ~95% Polaków nie myśli logicznie i mamy to co mamy :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Brawo Kamil Stoch! To już jego 35 zwycięstwo i 5 w Zakopcu :-)

Dawid trochę gorzej w drugiej serii i z 1 zrobiło się 3 miejsce, ale to jego 9 podium z rzędu i też powinien być zadowolony. Piotr Żyła skończył zawody na 8 miejscu (po pierwszej serii był 7).

W dodatku to najlepszy punktowo konkurs dla Polaków w tym sezonie -szkoda tylko że wczoraj nie wyszło w drużynówce i skończyło się na piątym miejscu, a Niemcy przeszkoczyli nas w generalce i są na trzecim miejscu.

Zaś w indywidualnej punktacji generalnej bez zmian na pierwszych miejscach (Kubacki-4, Stoch-6),ale nasi zmniejszają straty punktowe.

Pozdrawiam

PS. No i co Kubakk powiesz po dzisiejszym zwycięstwie Stocha? Bo Twoje powiedzonko o złej baletnicy to jak kulą w płot ...  o logice nie wspominając :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, RoRo napisał:

PS. No i co Kubakk powiesz po dzisiejszym zwycięstwie Stocha? Bo Twoje powiedzonko o złej baletnicy to jak kulą w płot ...  o logice nie wspominając 🙂

Przypadek :D Jak powtórzy na 2 kolejnych konkursach podium wtedy nie uznamy Zakopanego jako przypadku :P 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmiana "drugiej połowy" ekipy na zawody w Sapporo 1 i 2 lutego 2020. Wystartują tam Klemens Murańka, Andrzej Stękała i Aleksander Zniszczoł.

Zobaczymy jak naszym pójdzie.. 

W ostatnich zawodach Pucharu Kontynentalnego (pare dni temu w Sapporo) Klemens Murańka był drugi (w sobotę) i pierwszy. Za pare dni ma małą szansę na raki wynik, bo konkurencja będzie dużo silniejsza-ale oby Dawidowi i Kamilowi udało się załapać na podium :-)

Zobaczymy w sobotę rano (8.30) i w nocy z soboty na niedzielę -3rano.

Zaś kwalifikacje do konkursu startują w piątek o 10.30 (jak wiatr nie przeszkodzi...).

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W niedzielnych zawodach w Sapporo 2 lutego 2020 na dziesiątym podium z z rzędu skończyła się seria Dawida Kubackiego.

Zaś w ten weekend skończyła się seria zawodów rozgrywanych w miarę normalnych warunkach - na szczęście (i dla bezpieczeństwa zawodników) odwołano niedzielne zawody. Więc zamiast "Willingen Five." skończyło się na trzech skokach, bo klasyfikacje z uwagi na złe warunki odbyły się w sobotę zamiast w piątek, a w niedzielę zamiast skakać (a właściciwie czekać na niemożliwość oddania skoku) kadra wracała do domu.
Sobotnie skoki Polaków w pierwszej serii wyglądały dobrze (przynajmniej jeśli chodzi o trójkę która awansowała), bo wszyscy zmieścili się w pierwszej dziesiątce, a Stoch prowadził - w drugiej wszyscy solidarnie mieli gorsze warunki niż sąsiedzi w klasyfikacji i łącznie stracili ponad dwadzieścia pozycji, na szczęście przewaga z pierwszej serii pozwoliła Kamilowi skończyć konkurs na najniższym stopniu podium.

Teraz przed nami zawody w Bad Mitterndorf - loty narciarskie odbędą się 15 i 16 lutego br. Skład bez zmian - na skoczni Kulm pokażą się Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł, Andrzej Stękała, Klemens Murańka i Jakub Wolny.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest świetnie - Piotr Żyła wygrał dzisiejsze loty w austriackim Kulm (Tauplitz/Bad Mitterndorf) ! To jego drugie zwycięstwo - poprzednie by.o 7 lat temu (i 12 podium). Poprzednio w Kulm z Polaków wygrał Adam Małysz w 2005 roku.

W lotach narciarskich prowadzi Wewiór (bo to pierwsze loty w tym sezonie) i awansował do pierwszej dziesiątki w generalce.

Dzisiaj w konkursie w drugi był Zajc, trzeci - Kraft.
Na 5 miejscu Dawid Kubacki (6 po 1 serii), na 7 - Kamil Stoch (10 po 1 serii), na 24 - Jakub Wolny (był 14), a na 30 - Aleksander Zniszczoł (był 27). Andrzej Stękała wylądował na 35 miejscu a  46 był Klemens Murańka.

Pozdrawiam
PS. Indywidualnie to 88 zwycięstwo Polaka (zaś 6 w tym sezonie - na 20 konkursów, 3 razy Dawid Kubacki, 2 razy - Kamil Stoch i raz - "Wiewiór"), 215 podium Polaka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w Kulm było świetnie, dzisiaj - beznadziejnie dla Polaków 😞
Kubacki nie zakwalifikował się do drugiej serii, Stoch wypuszczony w drugiej serii w tragicznych warunkach (prawie metr z tyłu) i spadł z 4 miejsca na 23 i pewnie będzie 26. Zobaczymy co dalej...

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem tv jak skakał Żyła , przy Stochu stwierdziłem ,że powinni anulować 2 serię co też uczynili - było zbyt niesprawiedliwie by tak kończyć. Jeszcze Kraft by skoczył 150m i co by było ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Utwórz nowe...