KOMENTARZE, OPINIE

Fora

 1. Nic o nas bez Was

  Uwagi i pytania dotyczące forum, portalu i miesięcznika AUDIO.

  1371
  postów
 2. Rozmowy (nie)kontrolowane

  Rozmowy i rozmówki tematyczne, wystawy, spotkania, ogłoszenia, czyli groch z kapustą.

  1116
  postów
 • Posty

  • Kolego, to wszystko brzmi jak dobry żart. Ale podejrzewam, że nie jest niestety żartem.  Można do jakiejś tam skrzyni wsypać worek ziemniaków i jakoś to będzie. Ale obudowa, głośniki i zwrotnica, wszystko z innej parafii? To nie może poprawnie grać. Absurd. Konstruktorzy kolumn, inżynierowie, mają aparaturę pomiarową i robią wiele obliczeń. A później są odsłuchy. I tak nie zawsze kolumny się udają. Tu trzeba mieć sporo wiedzy i doświadczenia oraz tzw. czuja. Jak można Ci do takich kolumn a'la Pinokio polecić jakiś wzmacniacz? Kolumn ITT też nie znam. Nie wiem jak grają. Czy "analogowo" jak chcesz? A Ty na jakiej zasadzie je wybrałeś?  Pomieszczenie powinno być choć z grubsza przygotowane akustycznie. Puste pomieszczenie, bez mebli, dywanu, czyli dużo wielkich, twardych, jednorodnych, płaskich powierzchni, to na ogół wróg dobrej jakości dźwięku. Poczytaj o akustyce pomieszczenia odsłuchowego. Można znaleźć w internecie. Wzmacniacz Marantz PM 7000 jest dobrym urządzeniem. Ale wzmacniacz na ogół dobiera się do konkretnych kolumn. By pasowały do siebie brzmieniowo. A razem do Twojego gustu oraz pomieszczenia (kolumny).  Jakie masz źródło dźwięku?
  • Jeśli chcesz zredukować wysokie tony, to na pewno nie z klasycznym wzmacniaczem Yamaha. 
  • 20 watów to minimalna moc. Ale śmiało możesz podpiąć mocniejszy wzmacniacz.  Co do sprawności kolumn, jest mniej więcej tak, jak piszesz. Ze wzmacniaczy z linków zwróciłbym uwagę na TEACa, Luxmana i Kenwooda 7090. Ale może lepiej napisz ile Ci pieniędzy zostało na wzmacniacz? Bo być może warto kupić inny? Standy warto kupić inne. Nie spotkałem się jeszcze z dobrymi. Które są ze szkła. Jak do tej pory najlepsze robi się że stali, żeliwa, czasem łączy się te materiały z drewnem, sklejką lub sandwichem z kilku materiałów.  Pamiętam, jak kiedyś zrobiono kolumny ze szkła (obudowy), ale konstrukcje nie znalazły specjalnego uznania. Nie stały się popularne. Choć miały szansę, bo ciekawie wyglądały. Można nawet stwierdzić, że ładnie. Nazywały się Waterfall. Widzę, że nawet do dziś można je kupić, nowsze wersje.
  • Kupiłem te magnaty i to chyba dobry wybór. Podłączałem narazie do jakiegoś amplitunera onkyo i podobało mi się jak grają.  Co do stojaków- faktycznie nie są ciężkie i mocno stabilne. Wyglądają ładnie- góra szklana, dół szkło na "kolcach", ale może je wymienię przy okazji- a może by tak wymienić albo przerobić samą rurę, aby była cięższa? Teraz czas na wzmacniacz. Pomożecie coś do nich wybrać? W mojej okolicy jest dwóch sprzedawców, mają trochę wzmacniaczy: http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=41872066&order=d&id=20120 http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=22201120&order=d&id=20120 Jeśli chcielobyście rzucić okiem na które warto zwrócić uwagę to będę wdzięczny. Czytam trochę podstaw, bo jak pisałem jestem laikiem, a chciałbym zaczerpnąć trochę informacji- wszelkie linki do lektury podstaw audio mile widziane   producent tych magnatów podaje, że rekomendowany wzmacniacz do nich 20W. Nie natknąłem się nawet na takie słabe wzmacniacze- jak to jest? Czy słaba moc potrzebnego wzmacniacza wynika z ich sprawności? Czy dobrze rozumiem, że im większą sprawność mają kolumny tym więcej potrafią "wyciągnąć" z każdego wata generowanego przez wzmacniacz? 
  • No właśnie, one być może nie są ciepłe ale po odsłuchu tesi i silverów (bodajże) muszę przyznać się że nie znalazłem tego czego szukałem - chociaż przy wzmacniaczach różnice były już zauważalne. Jest też możliwość że nie do końca jestem w stanie sprecyzowac czy okreslić swoich oczekiwań. Wracając do Bowersów to -choć musze odrobinę redukować wysokie tony -to ostatecznie stwierdzam że grają bardzo dobrze choć to też zależy od wielu czynników np w którym pokoju ostatecznie mój zestaw wyląduje, jego metraż. Teraz mam mocny kocioł w pracy, ale jak się ogarnę to chyba spróbuję te bowersy odsłuchać na r-n602, lub jakimś niedrogim klasycznym wzmacniaczu np teac, yamaha, nad. Widziałem że s4home macie tam tego co nieco więc pewnie się będę jeszcze do Was odzywał..
  • Za mało informacji podałeś. Napisz jaki masz budżet, jakie miejsce odsłuchowe gdzie będą stały kolumny, jak daleko odsuniesz od ścian, sprzęt nowy czy używany...  
 • Tematy