Skocz do zawartości
Marek Muszyński

Naim Atom + komputer

Recommended Posts

Naszła mnie ochota, aby podłączyć do NAIM Uniti Atom komputer. Posiadam stacjonarny, ale w innym pomieszczeniu. Zatem zamierzam kupić laptopa i w związku z tym pytanie.  Czy jeśli bym nabył z wyjściem HDMI, to podłączając pod wejście HDMI NAIMa, nie stracę na jakości ? Aktualnie to wejście mam podłączone pod TV i wydaje się, że brzmieniowo jest doskonale. Oczywiście mogę dokupić DACa, ale być może połączenie HDMI - HDMI, będzie nie gorsze niż przez DACa ? Załączam tylną ściankę, ponieważ może są jakieś inne rozwiązania ?1747119887_NaimAtom.jpg.e7705ce2a18f5681e4a844e1f8fdf42f.jpg

To nie zadziała. W laptopie masz wyjście HDMI do telewizora/wyświetlacza, a nie ARC (Audio Return Channel).

Jedyna opcja, to podłączenie przez wejście cyfrowe (koaksajne lub optyczne). Część laptopów posiada wyjście optyczne w gnieździe słuchawkowym (potrzebny jest adapter).

Natomiast pytanie, co chcesz odtwarzać w ten sposób? Jeżeli chodzi o muzykę, to może lepiej po prostu użyć jakiegoś odtwarzacza, który obsługuje UPNP i streamować z komputera do Naima?

Ten naim ma upnp i wejścia usb ( chyba nie tylko jako pamięć :) ) , więc z kompem nie widzę większych problemów. 

Z tego co widzę, to wejścia USB na DACa nie ma. To jest zwykle port USB-B lub Micro USB. USB-A jest to zwykle tylko pamięć (ew. np. podłączenie mikrofonu kalibracyjnego, jak w NADzie M10, C658 i M33).

Zostaje optyk lub UPNP, z czego to drugie jest znacznie lepszą opcją, zarówno pod względem wygody jak i jakości dźwięku.

To HDMI mam "z głowy", a więc pozostaje UPNP (cokolwiek to dla mnie oznacza) i optyk. Zabieram się za studiowanie internetów, aby zgłębić tę opcję.

Muszę jeszcze wybrać laptopa do 14" matryca IPS, zwracając uwagę na wyjście optyczne w gnieździe słuchawkowym (to na wszelki wypadek, gdyby z UPNP...coś nie tak). Wszelkie podpowiedzi mile widziane.

A co z tego kompa chcesz puszczać ? Tak z ciekawości :D Bo streaming sam Naim ogarnia, dysk sieciowy dla plików też. Yt to przez google cast , airplaya czy bt.

No właśnie, do czego ten laptop ma służyć, to jest podstawowe pytanie. Niezależnie od tego, czy mówimy o podłączeniu go do Naima czy do innych zadań.

Bo jeżeli np. ma to służyć tylko do odtwarzania muzyki przez Naima, to może laptop w ogóle nie jest potrzebny i lepiej to załatwić inaczej?

Moim zdaniem nie warto zawracać sobie głowy szukaniem laptopa z wyjście optycznym. Lepiej poszukać dobrego laptopa, a ew. podłączenie do Naima załatwić (jeśli z jakiegoś powodu UPNP nie zadziała lub nie wystarczy) konwerterem USB-SPDIF. Jest tego trochę na rynku, w cenach mniej więcej od 100zł w górę.

Ja wygodnie odtwarzam pliki audio do 24/192kHz bezprzewodowo przez stream dlna realizowany przez foobara na kompie. Jest to bardzo szybkie i wygodne rozwiązanie, które w 95% zaspokaja moje potrzeby. Żadnych kabli, szybko i wygodnie.

Ewentualnie serwer upnp jeżeli potrzebowałbyś bardziej rozbudowanej funkcjonalności chociaż ja nie mogłeś się do żadnego przekonać a przetestowałem około ośmiu najpopularniejszych i polecanych na pc.

Tak to u mnie wygląda:

dlna.thumb.jpg.6039c068e476f209b2154744405cddc1.jpg

Jeżeli laptop ma służyć TYLKO do plików muzycznych, to moim zdaniem to się mija z celem.

Lepiej użyć do tego tej stacjonarki z drugiego pokoju, ewentualnie kupić jakiegoś prostego Intela NUC, postawić na nim Windows i Audirvanę i streamować przez UPNP/DLNA używając telefonu jako pilota do Audirvany. Nie wiem, czy do Foobara jest jakaś aplikacja typu pilot, bo to byłoby tańsze rozwiązanie (Foobar na istniejącej stacjonarce + aplikacja do sterowania na telefonie). Jeżeli nie ma, to kupić Audirvanę - do niej pilot jest. Może być też Roon, choć to już duży wydatek.

Można też użyć czegoś innego, np. RaspberryPI i Volumio (osobiście mi nie leży). Rozwiązań jest dużo.

Ale kupowanie laptopa i podłączanie go przez optyka tylko dla odtwarzania muzyki mija się z celem. Kompletnie niepotrzebny wydatek. Taniej i lepiej zrobić coś takiego, jak opisałem powyżej. Zamiast telefonu może być też tablet, żeby w aplikacji pilota mieć lepszy widok, podobny do tego na komputerze.

Pytanie, czy ten laptop i tak ma się pojawić w domu i przy okazji ma być źródłem czy jednak mówimy o dedykowanej jednostce tylko do audio. Jeżeli to drugie to tak jak radzi @Felix1, zaadoptować stacjonarkę jako server DLNA z możliwością kontroli przez apkę na tablecie lub telefonie.

Ewentualnie, jeżeli już masz sporo muzyki w plikach, nie uzupełniasz zbyt często swojej biblioteki to dysk ssd podłączony przez USB do Naima. Jakiś Crucial MX500 2TB mógłby być rozwiązaniem jeżeli apka do Naima i odtwarzanie z usb jest wygodne.

U mnie wygodniej jest odtwarzać po dlna chociaż mam również podłączony na stałe dysk ssd z wybranymi albumami.

Dziękuję kolegom za cenne rady, a także, że "wybili" mi z głowy odtwarzanie przez laptopa. Kupiłem dysk SSD o pojemności 1 TB, który leży obok urządzenia, a sterowanie odbywa się za pomocą tabletu, ze znakomitą aplikacją Naima. Bardzo dobra płyta, brzmieniowo i muzycznie - Karen Souza Essentials, której okładka jest wyświetlana  - polecam.

Naim.jpg