Skocz do zawartości

Subwoofer w kinie zasilany wzmacniaczem stereo, czy to bezpieczne


kuba111

Recommended Posts

Witam, mam jedno wolne wyjście na suba w moim amplitunerze i stary nieużywany wzmacniacz stereo.

Chciałbym użyć wzmacniacz stereo jako zasilacz do subwoofera pasywnego i mam pytanie:

- czy takie połączenie jest przede wszystkim bezpieczne dla amplitunera? i czy w ogóle to zadziała? 

Na mój chłopski rozum tak - co za różnica czy podłączam telefon jack-czincz do wzmacniacza czy amplituner wejściem sub pre out 🙂

subw.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego by miało nie być bezpieczne?

Ja tak mam. Pod wyjście z amplitunera mam podłączoną końcówkę Crown XTi 4000 i do jej wyjść głośnikowych podłączony sub pasywny.

Z tym, że głośnik w nim jest dwu cewkowy i pod wyjście jednej kolumny jest wpięta jedna cewka głośnika a pod drugie wyjście druga cewka.

Ty chyba tak nie zrobisz więc będziesz miał jak rozumiem wykorzystany tylko jeden kanał we wzmaku.

No i szkoda, że niepotrzebnie sygnał LFE ze wzmaka pójdzie na przedwzmacniacz. Nie masz w tym wzmaku wejścia z ominięciem jego pre?

Co to za wzmacniacz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, HQ150 napisał:

Z tym, że głośnik w nim jest dwu cewkowy i pod wyjście jednej kolumny jest wpięta jedna cewka głośnika a pod drugie wyjście druga cewka.

Ty chyba tak nie zrobisz więc będziesz miał jak rozumiem wykorzystany tylko jeden kanał we wzmaku.

No i szkoda, że niepotrzebnie sygnał LFE ze wzmaka pójdzie na przedwzmacniacz. Nie masz w tym wzmaku wejścia z ominięciem jego pre?

Co to za wzmacniacz?

Dzięki za odpowiedź :)

Jeśli byłby to duży gamechanger to mogę kupić membranę dwu cewkową (jeśli wzmacniacz to uciągnie) pokój ma 17m2, mam już suba MAGNAT MONITOR SUPREME SUB-302A, ale do muzyki on się w ogóle nie nadaje.

Wzmacniacz to dziadek Denon-425R. Jestem bardzo ciekawy jak gałka loudness zmieni brzmienie suba, marzy mi się miękki ciepły sprężysty bas który doda coś od siebie w muzyce :)

Polecasz inny, lepszy sposób podłączenia z amplitunerem? (DENON
AVR-X1400H)

2674288a4ff59a3210403e247a39

 

Edytowano przez kuba111
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, HQ150 napisał:

Ja go nie polecam do napędu subwoofera. Nic dobrego z tego nie wyniknie.

Wiem, że jest słaby ale go mam, podłączę z czystej ciekawości, dla zabawy.

Podłączyłem do niego wcześniej głośnik suba 30cm, puściłem głęboki bas z telefonu i odciąłem. Membrana bardzo fajnie, dynamicznie latała na 50% mocy. moc 52W ale chyba przy dwóch głośnikach, przy jednym moc chyba trochę rośnie

Jestem nowy into audio, nawet nie wiedziałem, że wzmacniacz można tak łątwo wykorzystać, sprzedam magnata i poszukam lepszego zestawu :)

Edytowano przez kuba111
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kuba111 napisał:

tego typu wzmacniacz będzie lepszy od powiedzmy odpowiedniego używanego wzmacniacza stereo za np 700 zł? 

Jak za 700 zł znajdziesz z większą mocą i lepszym dopasowaniem do pracy z subwooferem to kup używkę.

Ja tak zrobiłem.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kuba111 napisał:

a z ciekawości czego używasz? Czym powinien się charakteryzować taki wzmacniacz poza mocą? Wolałbym wzmacniacz stereo

Po co Ci wzmacniacz stereo do monofonicznego subwoofera?!

Ja mam Crowna XTi 4000.

Oprócz mocy przydałby się przy tym zastosowaniu wysoki DF i ja bym nie kupił bez DSP na pokładzie. Ale to już do poważniejszych zastosowań.

 

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, HQ150 napisał:

Po co Ci wzmacniacz stereo do monofonicznego subwoofera?!

Nie trzymam się kurczowo wzmacniacza stereo, dla mnie wygodniej i uniwersalniej byłoby mieć wzmacniacz niewbudowany w suba (ja przed chwilą przeczytałem  i dowiedziałem się czym jest końcówka mocy :) ) twój crown jest spoko, może poczekałbym na jakieś wyprzedaże na amazonie i kupił trochę niższy model

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że do muzyki robisz subwoofer o konstrukcji zamkniętej.

Nie polecam wzmacniacza na tylną płytę. Wszystko wewnątrz obudowy subwoofera się grzeje i gotują się kondensatory. Temperatura powietrza wewnątrz potrafi osiągnąć grubo ponad 80 °C. Wszystkie topowe konstrukcje subwooferów aktywnych mają osobną wentylowaną komorę na wzmacniacz. W dodatku konstrukcja zamknięta, i to w izolatorze, jakim jest drewno, schładza się bardzo długo.

Sam planuję subwoofer DIY i na pewno nie będę do niego używał wzmacniacza płytowego. Niby bardziej elegancko, ale cenowo wychodzi tak samo, a nawet drożej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...