Skocz do zawartości

Niestandardowy Salon - Pomoc


Dare_K

Recommended Posts

Dzień dobry!

Jestem na etapie wczesnego planowania zakupu sprzętu audio, które chciałbym wykorzystywać zarówno podczas słuchania muzyki jak również podczas oglądania filmów.

Póki co czytam o różnych wzmacniaczach AV jak i głośnikach jednak pierwszą i podstawową rzeczą, której nie jestem pewien jest dobór wspomnianych elementów do mojego salonu.

Mam spore obawy, że w mojej przestrzeni trudno będzie uzyskać dobry dźwięk ze względu na jej otwarty charakter i nieregularny kształt (Salon razem z kuchnią to ok.50m2).

W załączniku zamieszczam grafikę dość dobrze odwzorowującą moje pomieszczenie jak i obecny pomysł na ustawienie głośników (5.1).

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc i porady dotyczące m.in.:

  • Jak duże głośniki (Kolumny vs. półkowe)?
  • Jeśli kolumny to jak duże (Czy np. DALI Oberon 5 jest wystarczająco "mocny"?)
  • Czy zamieszczone bardzo orientacyjne umieszczenie głośników 5.1 ma sens w takim pomieszczeniu?
  • Czy użycie zestawu 7.1 miałoby znacząco lepszą jakość dźwięku (głównie w filmach)?

Muszę przyznać szczerze, iż nie dokonywałem jeszcze żadnych odsłuchów i nie mam możliwości wypożyczania sprzętu.
Pragnę na tym początkowym etapie zorientować się, na co waszym zdaniem muszę się nastawić w związku z przestrzenią, którą posiadam.

Za wszelkie porady i pomoc szczerze dziękuję!

Salon.jpg

Edytowano przez Dare_K
Błędy językowe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Dare_K changed the title to Niestandardowy Salon - Pomoc

Pomieszczenie jest rzeczywiście spore. Niestety przed rozpoczęciem poszukiwań należałoby zdecydować czy idziemy w kino czy w stereo. Kino to efekty przestrzenne i zupełnie inne doznania przy filmach. Natomiast jeśli chodzi o muzykę to amplitunery kina sprawdzają się ciut gorzej od klasycznych wzmacniaczy stereofonicznych a sama muzyka jest nagrywana w dwóch kanałach, więc i tak nie skorzystamy z reszty głośników. Zastanówmy się co będzie przeważało, muzyka czy filmy i wtedy szukajmy już konkretnego zestawu.

Oberon 5 to do takiej przestrzeni zdecydowanie za małe kolumny. Minimum to Oberon 7 a i 9 nie byłyby przesadą.

Co do ustawienia to starałbym się o zachowywanie symetrii a tylna satelita tutaj widzę, że jest odsunięta trochę dalej. Są systemy kalibracyjne, ale ich działanie nie jest bezbłędne, więc uważałbym na duże odstępstwa od symetrii.

Rozumiem, że czasami ciężko wybrać się na odsłuch, ale niestety nie ma innej metody na świadomy i trafny wybór zestawu dobranego pod nasze potrzeby i preferencje brzmieniowe. Słuch to jedyny aspekt, którym warto się kierować a dobrze by było chociaż samemu się przekonać jak duże różnice w brzmieniu są pomiędzy kinem a stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dorsz napisał:

1. Budżet.

2. Muzyka czy kino.

Budżet w zależności od tego czy różnica będzie spora ale myślę tylko o nowym sprzęcie i mógłbym pomyśleć o 20k. Jednak przy braku sporej różnicy wolałbym do ok. 10k.

Muzyka jest ważniejsza ale nie chcę rezygnować z efektów dźwiękowych choćby wyłącznie w konfiguracji 5.1.

 

16 godzin temu, Q21 napisał:

Pomieszczenie jest rzeczywiście spore. Niestety przed rozpoczęciem poszukiwań należałoby zdecydować czy idziemy w kino czy w stereo. Kino to efekty przestrzenne i zupełnie inne doznania przy filmach. Natomiast jeśli chodzi o muzykę to amplitunery kina sprawdzają się ciut gorzej od klasycznych wzmacniaczy stereofonicznych a sama muzyka jest nagrywana w dwóch kanałach, więc i tak nie skorzystamy z reszty głośników. Zastanówmy się co będzie przeważało, muzyka czy filmy i wtedy szukajmy już konkretnego zestawu.

Oberon 5 to do takiej przestrzeni zdecydowanie za małe kolumny. Minimum to Oberon 7 a i 9 nie byłyby przesadą.

Co do ustawienia to starałbym się o zachowywanie symetrii a tylna satelita tutaj widzę, że jest odsunięta trochę dalej. Są systemy kalibracyjne, ale ich działanie nie jest bezbłędne, więc uważałbym na duże odstępstwa od symetrii.

Rozumiem, że czasami ciężko wybrać się na odsłuch, ale niestety nie ma innej metody na świadomy i trafny wybór zestawu dobranego pod nasze potrzeby i preferencje brzmieniowe. Słuch to jedyny aspekt, którym warto się kierować a dobrze by było chociaż samemu się przekonać jak duże różnice w brzmieniu są pomiędzy kinem a stereo.

Miałem takie obawy, że potrzebny będzie raczej coś na kształt oberona 7.

Co do odsłuchu na pewno się na taki wybiorę przed zakupem by na własne uszy poczuć różnicę, jednak warto już wcześniej mieć jakieś przemyślenia.

11 godzin temu, Khedron napisał:

Zaczne od tego, ze znawca nie jestem. Z doswiadczenia napisze Ci, ze w takiej przestrzeni dzwiek bedzie Ci bardzo "uciekal", potrzebujesz do jej naglosnienia poteznych kolumn. Oberon 5 nie dadza rady - moze byc glosni, ale bedzie to dziwiek meczacy. Druga sprawa - pewnie umieszczasz satelity niesymetrucznie zeby uniknac zagrcania i plataniny kabli - jesli masz taka mozliwowc pusc kable w tynku na suficie i podwies je - bedzie schludnie i moze byc symetrycznie. Salon to zawsze kompromisy, ale jezeli zalezy Ci na dobrym dzwieku takze w stereo to fotel i lawa miedzy kolumnami a kanapa sa zlym pomyslem. Leoiej ustawuc dwa stoliki z boku kanapy. 

Jeżeli chodzi o ustawienie satelit - umieszczenie ich pod sufitem nie jest problem? Wydawało mi się że te głośniki surround powinny być na wysokości głowy (oprócz ewentualnych sufitowych przy większych systemach).

Dzięki za odpowiedzi, które potwierdzają moje obawy dotyczące salonu. W takim przypadku odsłuch w salonie może dać zupełne inne wrażenia niż to co będzie słyszalne docelowo.

Jeżeli już wchodzimy w pytania dotyczące sprzętu chciałbym podzielić się moimi preferencjami lub przemyśleniami:

Jeżeli chodzi o aplituner to najbardziej ciekawi mnie jedna z konstrukcji Denona (avrx3700 lub avr2700) choć wielu poleca także Marantz (który wizualnie jest dla mnie jakiś taki przeciętny). Co uważacie o czymś z Yamaha w tej cenie/klasie? A może to wszystko za słabe produkty?

Jeżeli chodzi o głośniki to moją uwagę przykuła seria Oberon z Dali i b&w 600s2 anniversary. Innych jak KLIPSCH czy ELAC nie mam opinii. 

Jeżeli chodzi o dźwięk i typ muzyki to mam słuchawki Shure srh440 które bardzo lubię choć mogłyby mieć ciut więcej basu, jak i sony Sony wh1000-mx4 które również lubię choć brakuje mi w nich lepszej szczegółowości.

Słucham różnorodnej muzyki: metalu, rocka, jazzu, folku jak również nieco elektronicznej. Nie koniecznie lubię słuchać głośno natomiast wyraźnie. Taki na przykład Mark Knopfler to jeden z Docelowych punktów na nowym sprzęcie. Lepiej by on grał dobrze niż Metallica czy Prodigy które również lubię.

Czy to daje preferencje na jakas konkretną markę?

Edytowano przez Dare_K
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dare_K napisał:

Muzyka jest ważniejsza ale nie chcę rezygnować z efektów dźwiękowych choćby wyłącznie w konfiguracji 5.1.

Myslę, że nad tym najdłużej się powinieneś zastanowić. Efekty z 5.1 i bez adaptacji pomieszczenia będą mniej niż mizerne, za to wrażenia z ogldania filmów "tylko" w stereo moga być wyborne! Dzieki temu będziesz mógł wiecej środków przeznaczyc na lepsze kolumny i sprzę. Akustyka może być u Ciebie największa bolaczką i dlatego proponowałbym Ci jakiś set z  sytemem korekcji akustyki Dirac Live, np. Arcam SA30; lub NAD C658+ NAD C298 (albo poczekać ne  wchodzący na rynek NAD M10 v2 z opcją kina 4.1) a do tego kolumny (z własnego doświdczenia)  Audio Physic Classic 8, które są bardzo uniwersalne. Ale w tej klesie cenowej to jest ich sporo, czyli bedziesz miał co robić. Ponadto słuchać, słuchać i wypożyczać do posłuchania w domu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, slaw0001 napisał:

Myslę, że nad tym najdłużej się powinieneś zastanowić. Efekty z 5.1 i bez adaptacji pomieszczenia będą mniej niż mizerne, za to wrażenia z ogldania filmów "tylko" w stereo moga być wyborne! Dzieki temu będziesz mógł wiecej środków przeznaczyc na lepsze kolumny i sprzę. Akustyka może być u Ciebie największa bolaczką i dlatego proponowałbym Ci jakiś set z  sytemem korekcji akustyki Dirac Live.

Jeżeli rzeczywiście u mnie rozwiązanie 5.1 sprawi że efekty będą bardzo słabe to może rzeczywiście lepiej porządne stereo. Tylko czy to nie jest tak że stereo również będzie słabe w takiej przestrzeni? A jeśli chodzi o korekcję akustyki, to amplitunery AV chyba również mają taką opcję, tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...