Skocz do zawartości

Gramofon + Projektor + PC + Kino domowe


Wojti

Recommended Posts

Cześć wszystkim. To mój pierwszy post.  W sprawach audio jestem początkującym. Potrzebuję pomocy przy doborze sprzętu do małego mieszkania i rozmieszczeniu go w salonie. 
 

Jestem w trakcie generalnego remontu mieszkania. Planuje zakup projektora oraz kina domowego. Posiadam gramofon Unitra G-1100 FS "Daniel", który zamierzam jakoś ze wszystkim podłączyć.  Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to wszystko ze sobą połączyć? Co potrzebuje do wykonania takiego setup? Posiadam parę starych wzmacniaczy, których nie miałem jeszcze okazji odkopać. Możliwe, że będzie potrzeba kupna nowego. 

[EDIT] Budżet jeszcze dokładnie nie określony, ale raczej bliżej tej niższej półki z uwagi na ogrom innych wydatków. 

Czego jeszcze brakuje na tym "schemacie"? Gramofon -> pre-amp? albo amp?-> receiver? -> kino domowe. Nie znam się. 

 806822078_1.thumb.png.0c4b7aa1d2714bdb6e97d0fb2ec9605d.png

Nad sofą znajdować się będzie rzutnik. Ekran projekcyjny zamontowany pod sufitem nad biurkami. Wielkość ekranu projekcyjnego - orientacyjna. Długość ściany "balkonowej" ok 4,5m. Na komodzie reszta sprzętu.

Jakieś pomysły jak ustawić głośniki w stosunku do sofy? Wywalić doniczkę, obstawić regały, zawalić biurka?

1297072045_3.thumb.png.3771e72c07cdabb137ce51c521d980cb.png17228896_2.thumb.png.046dfb05ac2567b3591a40a0d0c84bb0.png1228516569_4.thumb.png.287d59e765ca0f599f706f30a4dcaaa6.png

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Szukałem na necie podobnych setupów, ale nie znalazłem na powyższe pytania żadnej odpowiedzi. 

Edytowano przez Wojti
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, S4Home napisał:

źrodło (gramofon, PC, konsola, itp) -> amplituner -> Ekran

Pod amplituner podłączasz zestaw kolumn.

Jaki budżet?

Piotr

Piotrze,

Dziękuje za odpowiedz. Ok, czyli ten mój schemat w pewnym stopniu jest poprawny. Czyli urządzenie "po środku" to będzie musiał być amplituner. 

Na projektor chciałbym przeznaczyć ok. 2-2,5tyś. Na amplituner wydaje mi się, że do 1,5tyś? Albo 2tyś. kosztem projektora? Nie bardzo się orientuje jak cenowo to wygląda. 

Jeśli chodzi o zestaw głośników to raczej jakieś bardziej skromne. Nie mam też za wiele miejsca żeby szaleć.

Dziękuje.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, najtańsze amplitunery to dopiero ponad 3000zł np. Denon AVR-X1700H. Musisz szukać w używanych.... Projektor za 2500zł to też baaaardzo niska półka.

Głośniki - tu masz schemat jak je umieścić. Zwróć uwagę że powinny być na wysokości odsłuchu lub nieznacznie wyżej a nie gdzieś przy suficie.

1774907595_51.thumb.PNG.e0ed726079967bbb5ed0b384e29799d5.PNG

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wojti napisał:

Piotrze,

Dziękuje za odpowiedz. Ok, czyli ten mój schemat w pewnym stopniu jest poprawny. Czyli urządzenie "po środku" to będzie musiał być amplituner. 

Na projektor chciałbym przeznaczyć ok. 2-2,5tyś. Na amplituner wydaje mi się, że do 1,5tyś? Albo 2tyś. kosztem projektora? Nie bardzo się orientuje jak cenowo to wygląda. 

Jeśli chodzi o zestaw głośników to raczej jakieś bardziej skromne. Nie mam też za wiele miejsca żeby szaleć.

Dziękuje.

 

Budżet zwiększ

Projektor to tak z 2800-3000  FHD co z 4 metrów będzie kupą (obstawiam wielkość ekranu na około 110" patrząc na rendery)

Dlatego do tej wielkości to tylko 4k a to koszt min 5000zł

Co do amplitunera to licz min 3000zł

Oczywiście mowa o nowym sprzęcie

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

1 godzinę temu, Butler napisał:

Oj, najtańsze amplitunery to dopiero ponad 3000zł np. Denon AVR-X1700H. Musisz szukać w używanych.... Projektor za 2500zł to też baaaardzo niska półka.

Głośniki - tu masz schemat jak je umieścić. Zwróć uwagę że powinny być na wysokości odsłuchu lub nieznacznie wyżej a nie gdzieś przy suficie.

 

1 godzinę temu, Heathen napisał:

Budżet zwiększ

Projektor to tak z 2800-3000  FHD co z 4 metrów będzie kupą (obstawiam wielkość ekranu na około 110" patrząc na rendery)

Dlatego do tej wielkości to tylko 4k a to koszt min 5000zł

Co do amplitunera to licz min 3000zł

Oczywiście mowa o nowym sprzęcie

 

Dziękuje za odpowiedz. 

Rozumiem. Czy moglibyście mi polecić parę modelów w takiej cenie i będę się rozglądał za używkami? Czy warto rozglądać się za jakimiś modelami z bluetooth? Będę musiał odłożyć trochę więcej kasy, a z remontem nie mogę za bardzo czekać. Jakby modele i głośniki z bluetooth wchodziły w grę to oszczędziłoby mi to potem roboty/kucia. 

Acer H6815BD za 4tyś i powinno być chyba dobrze? Najtańszy jaki znalazłem, ale faktycznie 3840 x 2160 4K UHD to z reguły 5k zł lekko. 

image.thumb.png.c5079639badb18ae551b2a7d893a1fd5.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, S4Home napisał:

Tylko uzywany.

Czyli też używane? Ile to skromnie?

Piotr

Piotrze,

W amplituner zainwestuje trochę więcej, ale i tak będę się rozglądał za używanymi. 

Zestaw głośników skromnie miałem tu bardziej na myśli, że nowe ale nie najwyższa półka tj. takie co Waszym zdaniem dadzą radę za rozsądną cenę. Nie bardzo orientuje się od jakiego przedziału cenowego kończy się kicz. 

Dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

Tak od 2,5K za zestaw. Oczywiście mocno generalizuje.

Taga 607 albo Quadral 6500 Le są spoko a są tańsze.

Są droższe ktore uważam za słabsze.

Dlatego pytałem.

Piotr

Dziękuje.

Czyli podsumowując:

- na używany amplituner z 2,5k zł
- projektor z 4k-5k zł
- zestaw kolumn myślę, że jak jest parę spoko w tym przedziale to 1,5k-2k zł. 

W sumie wyjdzie z 9tyś zł.  Hm, będę musiał rozplanować i dozbierać :D

Dzięki chłopaki. Jak znajdziecie jakiś dobry sprzęt w niskiej cenie to piszcie hehe

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam. Mam pytanie a żeby nie zakładać osobnego wątku zadam je tutaj:

1. Potrzebuję kabel audio do 1 głośnika, 5 metrów. Możecie mi polecić jakiś uniwersalny kabel z uniwersalnym wtykiem , że będzie pasować do wejścia każdego głośnika i amplitunera (nie zdecydowałem się jeszcze na konkretne urządzenia a musze już położyć przewód)?

2. Potrzebuję 2 konkretnych HDMI 5 i 10m, który uciągnie mi 4k. Mogą być z amazon itd. bo na takim allegro za dużego wyboru optycznych hdmi nie ma. Ten 10 metrowy będzie szedł pod tynkiem i płytkami więc zależy mi na jakimś sprawdzonym. 

Dziękuje :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Wojti napisał:

1. Potrzebuję kabel audio do 1 głośnika, 5 metrów. Możecie mi polecić jakiś uniwersalny kabel z uniwersalnym wtykiem , że będzie pasować do wejścia każdego głośnika i amplitunera (nie zdecydowałem się jeszcze na konkretne urządzenia a musze już położyć przewód)?

Każdy kabel cięty z metra. Tylko nie kupuj OCC i innych takich. Ma być miedziany. Najlepiej OFC.

15 godzin temu, Wojti napisał:

2. Potrzebuję 2 konkretnych HDMI 5 i 10m, który uciągnie mi 4k. Mogą być z amazon itd. bo na takim allegro za dużego wyboru optycznych hdmi nie ma. Ten 10 metrowy będzie szedł pod tynkiem i płytkami więc zależy mi na jakimś sprawdzonym. 

Optyczne powinny dac rade. Ale sam kabel pod tynkiem to ryzyko. Dajesz go do peszla?

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S4Home napisał:

Każdy kabel cięty z metra. Tylko nie kupuj OCC i innych takich. Ma być miedziany. Najlepiej OFC.

Optyczne powinny dac rade. Ale sam kabel pod tynkiem to ryzyko. Dajesz go do peszla?

Piotr

 

Ok miedziany OFC. Końcówki sobie zarobię jak już będę wiedział jaki sprzęt. 

 

Myślałem o rozcięciu peszla. Problem w tym że nie zbyt głęboko mam nacięte bruzdy w podłodze. A jakby go pierw chwycić luźno gipsem, a potem dać wylewkę? Hm to chyba nic nie zmieni. Muszę z peszlem kombinować. 

A jakiś sprawdzony kabel optyczny polecacie? Patrząc na optyczne HDMI 2.1 wszędzie wyskakuje 10m Uniteka za 350zł. Podobno w rzeczywistości nie spełnia standardów 2.1. Więc w tej cenie raczej nic dobrego nie znajdę,  muszę celować w 700-800zł za 10m. Przy użyciu jakich kabli podłączacie swoje rzutniki na takie odległości? 

 

Dziękuję za odpowiedz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.04.2022 o 18:35, maciek72 napisał:

Mogę wysłać swój na testy , najwyżej odeślesz na swój koszt . Mój ma 30 AWG 

Niestety póki co nie mam na czym przetestować. Plus wina złego kabla HDMI objawia się prawdopodobnie po jakimś czasie (na youtubie gościowi padły 3 amplitunery w ciągu 18 miesięcy za nim ogarnął ze to wina HDMI).

Dnia 23.04.2022 o 00:18, Butler napisał:

O nie pomyślałem żeby sprawdzić aliexpress. Dzięki. Sprawdzałeś go może na rzutniku 4K na 120Hz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam.

Minęły 2 lata. Mieszkanie w miarę ogarnięte. Hajs jest. Ponawiam pytanie o to jaki amplituner, głośniki i projektor kupić. Teraz już wiem trochę lepiej jak to będzie musiało wyglądać. 

Szukam: 

- pary głośników - nie mam za bardzo miejsca żeby ustawić ich więcej. Nie ma za bardzo nawet miejsca na subwoofer ani głośnik centralny. Wielkościowo muszą być jak głośniki komputerowe, także propozycje kolumn, które dostałem wyżej niestety odpadają. Budżet: <450zł - tak na oko, jeśli jest sens wydać więcej to można poszaleć. Nie chcę tylko żeby ich potencjał się marnował, bo będą stały dość blisko głowy i tak pod kątem ~60-70 stopni.  Do tego nie będą za bardzo miały jak oddychać, bo będą stały na półce trochę "obudowane" z każdej strony

- amplituner - Denon AVR-X1700H którego propozycje dostałem wyżej - fajny i koszt też spoko ale zastanawiam się czy to nie trochę overkill dla systemu 2.0 (może 2.1). Jeśli uda mi się pare złotych tutaj zaoszędzić to będę mógł bardziej poszaleć z rzutnikiem. Internet mam doprowadzony więc nie musi mieć WiFi. Obsługujący rozdzielczość 4K (o ile jest taki "parametr"?). Prawdodpobnie nie ma już amplitunerów do których podłączę gramofon "Daniela" bez przejściówki? Czy są jakieś tańcze amplitunery mające możliwość podłączenia paru słuchawek Bluetooth? Pomyślałem, że to była fajna dodatkowa alternatywa gdy zmęczę się słuchaniem/oglądaniem na głośnikach. Dla tej opcji BT multipoint jestem skory dołożyć. 

- projektor 4k - kolor biały lub szary. Wieszany pod sufitem. Rzut z 2,5-3 metry.  Ekran jak największy (max szer.2,5m). Wejście na taki HDMI 2.1. Budżet: 6-8tyś zł, może 10tyś jak jest sens i ten HDMI uciągnie (HDMI w ścianie także nie ma opcji wymiany na inny). 

Będę potrzebował też 5-6m HDMI w dobrej cenie. Będzie podłączony miedzy PC, a amplitunerem. 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa rozumiem. Hm to niestety muszę zostać przy amplitunerze, bo nie mam możliwości podłączyć rzutnik bezpośrednio do PC (tak mam rozprowadzone kable). 

A co do podłączenia paru słuchawek Bluetooth na raz, czy amplituner musiałby mieć MusicCast żeby móc to zrobić? MusicCast może by nawet mi ułatwił w przyszłości sprawę jakbym znalazł miejsce na dodatkowe głośniki - nie musiałbym kombinować z kablem audio.

Dla zobrazowania jak będzie wyglądać ułożenie w pokoju, użyje starych renderów.Beztytuu.png.e7c4575858c3954bc86eff6b8a2d634c.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szukam i czytam forum i nie mogę się na nic zdecydować. Czas ucieka, bo muszę mieć sprzęt za nim pojawią się meble (biurka już są). Dlatego przyjmuję nieograniczony budżet na głośniki i amplituner. Jeśli komuś by się chciało poświęcić mi 5min to będę mega wdzięczny.  Jak byście zrobili na moim miejscu zakładając idealny scenariusz? Niżej piszę jakie są ograniczenia i pare moich pomysłów. 

Przeznaczenie: 80% FILMY, 20% MUZYKA
Amplituner - 4K, Myślałem nad Yamahą aby był Musiccast - aby w przyszłości nie prowadzić już dodatkowych kabli jakby się coś zmieniło. 

(Swoją drogą, czy ktoś wie czy Musiccast umożliwia podłączenie 2 słuchawek BT na raz czy potrzebny jest jakiś zewnętrzny transmiter?)

Głośniki - z racji tego, że będą musiał być raczej zgrabne, aby się pomieścić na półkach (lub ewentualnie żeby nie straszyły jak postawie jeden na komodzie), będę raczej potrzebował suba?
Gdzie go wtedy umiejscowić? Na komodzie jedyne miejsce na niego widzę, ale wtedy będzie mi konkretnie zasłaniał okno.
Z racji że meble jeszcze nie stoją to mogę wywalić półki i postawić 2 kolumny (wysokie max na 78cm, bo parapet, a potem "blat" komody mnie ogranicza). Lub lewy mały głośnik postawić na komodzie, a sub na ziemi praktycznie przy samej sofie? 🥴 Lub sub pod biurkami, co raczej nie zda egzaminu?

Może kogoś olśni i znajdzie miejsce na 2 dodatkowe głośniki (np. na Bluetooth o ile będzie to miało sens skoro te 2 co narysowałem muszą na dobrą sprawę już tak zostać). Odsunięcie sofy od ściany niestety nie wchodzi w grę bo walczę tutaj o każdy centymetr. 

Mam teoretycznie możliwość pociągnięcia jeszcze kabli audio za biurkami, ale wtedy dodatkowe głośniki by musiały stać na biurkach i byłyby za ekranem. Chyba że ekran dam szeroki na 2m, wtedy dać małe głośniczki na krańcach biurek . Nie wiem tylko czy jest sens się w to bawić - miejsce na lewy i prawy przód już teoretycznie mam. 

Albo jak Yamaha z Musiccastem to 2 głośniki BT położyć na oparcie sofy?😁
Dolby Atmos odpada, bo nie mam podwieszanych sufitów. Ciężko tu zrobić 2.1, także co ja tu w ogóle wyskakuje haha

Ekran - niestety jedna osoba nie będzie siedzieć centralnie. Chyba, że dać ekran jakiś mniejszy niż 2,5m aby centrum wypadało bliżej okna. Czy jest ktoś w stanie oszacować na podstawie podanych wymiarów, na jakiej wielkości ekran mogę liczyć? Od sufitu do biurek mam 170cm. Przy 21:9 i 2,5m szer., wysokość wyjdzie 1m?

Rzutnik 4k- to na końcu będę szukać, kabel HDMI już jest wyprowadzony z sufitu. Jakieś propozycję dla takiego ekranu i odległości? Budżet do 9tyś zł

 

Podsumowując: dużo dziwnych pomysłów, ale nie znam się na tyle żeby ocenić czy któreś z nich mają jakikolwiek sens. Jestem zdesperowany. 
Dziękuję i proszę o pomoc

Beztytuu.png.2a259b27a38709d85341ea9d03bcdabd.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, sorry za spam. 

Po zagorzałej rozmowie z samym sobą postanowiłem, że spróbuję zrobić takie 5.1

Amplituner będzie w stanie taki dziwny układ skalibrować? Centralny 2.5m, satelity przy samej głowie - na standzie, sub na ziemi (chyba że są jakieś zgrabne suby które będę mógł postawić na blacie i nie zasłonią pół okna).

"Tylne" głośniki będą prawie że centralnie po bokach + muszą być naprawdę minimalistyczne. Coś jak Cambridge Minx ale najlepiej z prostym standem haha

Przód też nie może być zbyt byczy, bo mam regał głęboki na niecałe 30cm.

Centralny może być dowolnej wielkości, bo i tak będę go odłączał i chował. 

Budżet na nowe głośniki i amplituner: 4500zł jeśli wykonalne + miedz. Rzeczy typu standy to mogę jakieś podróby albo samoróby spróbować ogarnąć.

Dzięki za pomoc

1495681357_2.png.e80c928e1d4d58ecfd5ac5e6abf97cf3.png.271d3cc4074c8e2e0e23473ab1f3e4f5.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale czego oczekujesz od nas?

Amplituner kina tylko dlatego że nie masz jak kabla pouścić?

A nie. Teraz już będzie kino tak?

Tylne czy tam surroundy nie moga być przed tobą wiec te czarne kwadraty no nie.

W sensie te koło sofy już tak.

Sub na ziemi

Centralny pdo ekranem mozna go najwyżej pod kątem dac.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...