Skocz do zawartości

Głośniki/soundbar do salonu [25mkw, 5-6k]


DJKPI

Recommended Posts

Cześć,

 

w temacie audio jestem totalnie zielony, dlatego po poczytaniu parunastu recenzji różnych sprzętów, pogadaniu ze znajomymi którzy wiedzą trochę więcej, przychodzę do grona specjalistów z prośbą o pomoc w doborze sprzętu do salonu.

Cały czas krążę między zestawami głośników, a soundbarami ze względu na problemy z miejscem w przestrzeni salonowej (wrzucam schemat pomieszczenia, wymiary w centymetrach, szafka rtv oraz telewizor przesunięci do lewej strony, stąd dziwnie to wygląda na projekcie - na czerwono podane rzeczywiste odległości pomiędzy najważniejszymi punktami).

Ciężkim tematem jest "kablologia" - mam za kanapą jak zasilić np. tylne bezprzewodowe głośniki, ale żeby pociągnąć kable estetycznie z tyłu kanapy na przód do amplitunera to już będzie problem (natomiast jeśli ostateczny wybór padnie na zestaw głośników bez soundbara to tak jak to w Polsce bywa - będziemy myśleć).

Na czym mi zależy? Wydaje się, że najgorszy możliwy scenariusz - zestaw uniwersalny, czas oglądania filmów i słuchania muzyki (prawie każdej) 50/50. Nie jestem też żadnym wielkim audiofilem, dźwięk powinien być czysty (bez "szarpania"/harczenia) + przyjemny, głęboki bas. Do filmów myślałem, że przydatny będzie Atmos (stąd soundbary, żeby się jakoś dzięki tej emulacji zbliżyć do tego efektu, bo głośniki na ścianie/pod sufitem odpadają - muszą być wolno stojące), ale im dalej zagłębiam się w świat audio tym bardziej mi się wydaje, że przy moim układzie pomieszczenia będzie to niemożliwe - zbyt mała odległość między kanapą, a ścianą (mam nadzieję, że się mylę). Zależałoby mi też na tym, żeby w łączniku z telewizorem (amplituner/soundbar) były wejścia HDMI 2.1 (nie wszystkie moje propozycje to spełniają, stąd tyle opcji - równoważenie za i przeciw :) ).

Może powiem jakie pomysły przerobiłem:

1. Soundbary: Samsung HW-Q950A, LG SP11RA (Telewizor LG), Denon Home Soundbar 550 + głośniki + subwoofer, Denon DHT-S716H + głośniki + subwoofer, Klipsch 1200, Sonos Arc + głośniki + subwoofer, Sony HT-A7000. Po całej karuzeli zmiany zdań, wydaje mi się że dla mnie najrozsądniejszy będzie Samsung, ale czekam na opinię :)

2. Zestaw głośników: z racji braku wiedzy, wydedukowałem taki oto zestaw, Denon AVR-X1700H, 4x Heco Aurora 300 + centralnie Heco Aurora 30. Próbowałem "wcisnąć" na przód 700stki, ale nie znalazłem ustawienia gdzie miałoby to sens :/ A no i do tego zestawu, z polecenia kumpla, subwoofer SVS SB-1000 Pro. Moja pierwsza wątpliwość to ten przód - 3 głośniki na blacie szafki rtv o długości 140cm? Można dorzucić jakieś stojaki pod te 300stki na boki i zyskać te 10cm z każdej strony, ale znowu podbija to koszty na start.

Budżet: Na start 5k (totalnie maks 6k). Zarówno przy soundbarach (nie wszystkie są od razu zestawami) jak i przy normalnych głośnikach bardzo jestem nastawiony na to, że teraz kupię sprzęt, żeby w ogóle puścić dźwięk i z czasem rozbudowywać setup - wolę nawet lekko rozciągnąć to w czasie i kupić porządny sprzęt, niż wydać i tak sporo kasy, a nie być zadowolonym.

Będę wdzięczny za porady i pomysły na tą przestrzeń, bo sam już zgłupiałem - z jednej strony za dużo możliwości, a z drugiej wydaje się żadna nie pasować 😛

Pozdrawiam

 

 

salon.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, DJKPI napisał:

Cały czas krążę między zestawami głośników, a soundbarami ze względu na problemy z miejscem w przestrzeni salonowej (wrzucam schemat pomieszczenia, wymiary w centymetrach, szafka rtv oraz telewizor przesunięci do lewej strony, stąd dziwnie to wygląda na projekcie - na czerwono podane rzeczywiste odległości pomiędzy najważniejszymi punktami).

jak ma wyglądać to weź sobie soundbar, jak ma grać to tylko kolumny. To czy podłogowe czy tak zwane "półkowe" jest już innym tematem.

 

7 minut temu, DJKPI napisał:

Ciężkim tematem jest "kablologia" - mam za kanapą jak zasilić np. tylne bezprzewodowe głośniki, ale żeby pociągnąć kable estetycznie z tyłu kanapy na przód do amplitunera to już będzie problem (natomiast jeśli ostateczny wybór padnie na zestaw głośników bez soundbara to tak jak to w Polsce bywa - będziemy myśleć).

przewodowe są dużo tańsze i nie zamykasz się praktycznie na jednego producenta. Sugeruje zatem brać ten rodzaj, kable możesz schować w listwa przypodłogowych itp.

 

9 minut temu, DJKPI napisał:

Do filmów myślałem, że przydatny będzie Atmos (stąd soundbary, żeby się jakoś dzięki tej emulacji zbliżyć do tego efektu, bo głośniki na ścianie/pod sufitem odpadają - muszą być wolno stojące)

Jak chcesz mieć Atmosa to są potrzebne głośniki w suficie/na suficie. Jak zwał tak zwał. Soundbar z naklejką "Atmos" to tylko reklamówka.

 

9 minut temu, DJKPI napisał:

Zależałoby mi też na tym, żeby w łączniku z telewizorem (amplituner/soundbar) były wejścia HDMI 2.1 (nie wszystkie moje propozycje to spełniają, stąd tyle opcji - równoważenie za i przeciw :) ).

praktycznie każdy nowy amplituner spełni to wymaganie tylko trzeba go najpierw upolować bo jest pustka na półkach. Czyli brak sprzętu.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Soundbar nie ma Atmosa. Żaden. Mimo że na pudełku jest tak napisane.

no to musisz zweryfikować swoją wiedzę tak samo jak i ja musiałem.

Patrz na to:

TCL TS8132

Jak widać, są głośniki atmosowe które odbijają od sufitu. Zatem jakby tego nie ugryźć to sprzęt do Atmosa jest, nawet zgodnie ze specyfikacją bo Dolby pozwala na odbicie.

Inna sprawa jest jak to działa i jak to słychać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli raczej tak jak się spodziewałem :) Powiedzcie proszę jeszcze czy w takim razie ten zestaw drugi w tej cenie jest w porządku czy można próbować dorwać coś lepszego? Znajomy od SVSa polecił jeszcze Triangle Borea BR02/03, ale widzę że do nich musiałbym dokładać ładnych parę stów.

Pytanie jeszcze w takim razie o rozmieszczenie tego sprzętu. Jesteście w stanie coś doradzić? W pierwszym poście jest rzut, tutaj dokładam zdjęcia aktualnego stanu rzeczy. Kwiatki będą przestawione + nad sztukaterią jest taka "półeczka" i tam znajdą się zdjęcia w antyramach. Więcej zmian w układzie nie będzie (poza porządkiem na szafce rtv).

263104825_468512241368858_2910558969350114642_n.jpg

262134766_1260647997769166_1471215145453910901_n.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodatkowe pytanie - w obecnym realiach ile maksymalnie dać za tego Denona? Bo widzę, że dostępność praktycznie nie istnieje i są pojedyncze oferty na 4k w góre, ale coś mi się wydaje że to przeginka. To że ogólnie ceny są nieporozumieniem to też inna sprawa, ale gdybym miał okazję dorwać go to tak 3-3.5k? Bo mam wrażenie, że raczej sytuacja się nie uspokoi, a ceny będą szły tylko w górę, więc ampli wolałbym chyba spróbować kupić i w następnej kolejności głośniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lolekdrugi napisał:

no to musisz zweryfikować swoją wiedzę tak samo jak i ja musiałem.

Patrz na to:

TCL TS8132

Jak widać, są głośniki atmosowe które odbijają od sufitu. Zatem jakby tego nie ugryźć to sprzęt do Atmosa jest, nawet zgodnie ze specyfikacją bo Dolby pozwala na odbicie.

Inna sprawa jest jak to działa i jak to słychać.

Ale z tymi odbitymi to widziałem. Już jest kilku producentów którzy to robia.

Ale ja nie wierze że to działa.

Wiecie z czym siękeidyś w takim sprzęcie spotkałem?

Że on ie miał dekoderów! TAK, na prawdę.

https://www.tcl.com/pl/pl/product_soundbar/ts8132/ts8132.html

On ma wszędzie napisane Dolby Atmos. ale nic o innym dekoderze. Jestem w stanie uwierzyć że to głośniczki skierowane ku górze bez dekodera. Philips mial kiedyś takie tył bez żadnego DTS czy Dolby.

18 godzin temu, DJKPI napisał:

Jeszcze dodatkowe pytanie - w obecnym realiach ile maksymalnie dać za tego Denona? Bo widzę, że dostępność praktycznie nie istnieje i są pojedyncze oferty na 4k w góre, ale coś mi się wydaje że to przeginka. To że ogólnie ceny są nieporozumieniem to też inna sprawa, ale gdybym miał okazję dorwać go to tak 3-3.5k? Bo mam wrażenie, że raczej sytuacja się nie uspokoi, a ceny będą szły tylko w górę, więc ampli wolałbym chyba spróbować kupić i w następnej kolejności głośniki.

Dobre pytanie. Tyle ile chce Horn i czekać. Albo dołozyc 1000-1500 zł i kupic od prywaciarza z allegro.

Mieć od razu

Albo jechać do Niemiec samemu i kupić taniej

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...