Skocz do zawartości

Mod 70-100hz


rafal

Recommended Posts

Mam sporą nadwyżkę w paśmie 75-100hz spowodowaną modami pomieszczenia. Robiłem pomiary z kalkulatora oraz spectrometrem i wyniki pokrywają się. 

Czym pozbyć się tej nadwyżki niekorzystnej dla dolnego pasma? Pułapki basowe? Rezonator helmholtza? A może jakieś inne rozproszenie tego dźwięku. Zmieniłem trochę pozycję odsłuchu gdyż siedziałem na niekorzystnym modzie 71hz i jest lepiej. Może ktoś mądrzejszy i po walce z modami pomieszczeń, mógłby kilka słów przedstawić 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rafal napisał:

Czym pozbyć się tej nadwyżki niekorzystnej dla dolnego pasma? Pułapki basowe? Rezonator helmholtza? A może jakieś inne rozproszenie tego dźwięku. Zmieniłem trochę pozycję odsłuchu gdyż siedziałem na niekorzystnym modzie 71hz i jest lepiej. 

Możesz popróbować poprzesuwać kolumny. Zmieniać ich odległość od tylnej ściany, ale też rozstaw. Może trafisz na lepszy rozkład interferencji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety musiałbym bazę stereo szeroko rozstawić na 310cm i wtedy tego moda już nie słychać w miejscu odsłuchu. Problem w tym, że cała scena się rozpada. To już za szeroko jest. Kolumny są też sporo od tylnej ściany - 1metr. Niestety pozostaje mi opcja już tylko akustyki. Wiem gdzie te mody są najbardziej słyszalne ale nie mam jakim sppsobem się ich pozbyć. Wrzucę może jakieś fotki jak trzeba będzie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, rafal napisał:

Niestety musiałbym bazę stereo szeroko rozstawić na 310cm i wtedy tego moda już nie słychać w miejscu odsłuchu. Problem w tym, że cała scena się rozpada. To już za szeroko jest. Kolumny są też sporo od tylnej ściany - 1metr. Niestety pozostaje mi opcja już tylko akustyki. Wiem gdzie te mody są najbardziej słyszalne ale nie mam jakim sppsobem się ich pozbyć. Wrzucę może jakieś fotki jak trzeba będzie

Jeżeli nie poprzez przestawianie kolumn to tylko DSP zostaje. Albo Dirac Live - proste, ale płatne lub filtry z /do REW ( @marcinmarcin wie najlepiej)  skomplikowane, ale bezpłatne. 

Ustroje na mody aby działały muszą mieć bardzo dużą objętość, co może być ograniczeniem w użytkowym pokoju, lub strojone, ale wtedy działają w bardzo wąskim paśmie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rafal napisał:

Czy istnieje jakieś urządzenie, które podpięte do źródła można w ten sposób kalibrować poszczególne zakresy? Nie chcę korzystać z kompuera cały czas. Musiałby by to być naprawdę rozbidowany i chyba drogi korektor

Można na początku zobaczyć z darmowym Apo Equalizer na PC czy Ci taki sposób podejdzie. Jest cała gama produktów miniDsp wspomniana w poście wyżej. Ja z kolei używam do korekty wbudowany w daca Rme Adi equalizer. Na początku warto pomierzyć porządnie -  polecam Umik1 i darmowy program Rew na PC

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę o korektorach. Temat ciekawy i godny rozważenia nie powiem. Jak bym miał taką konkretną zabawkę to już widzę, że od audio nie odejdę, bo zabawa nie miała by końca. Latam znowu z kolumnami od tygodnia. Jest okienko pozbycia się tego podbicia ale musiał bym iść na dość spory kompromis czyli rostaw 3.1 bazy stereo, co jest na moje ucho za dużo i obraz stereo nie jest jak powinien. Potem wróciłem do bazy do 2.5 m ale kolumny wystawiłem na próbę 1m od ściany. Jest to już u mnie naprawdę daleko i nawet żona o dziwo nie zorientowała się jeszcze, że kolumny są znacznie bliżej. Wiadomo, co się dzieje kiedy kolumny są dalej od ściany. Scena pogłębiona i więcej warstw. Dynamika za to spada i brakuje kopa ale mod zszedł o jakieś 50% Postanowiłem siedząc sobie na moim sweet spocie, wypróbować otwarcie drzwi tarasowych na próbę ( a było zimno😝) i co? Nie ma podbicia które tak mnie wkurza. Spadło do zera. Teraz jest opcja słuchania muzyki tylko w trybie wiosenno letnim🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze uważałem, iż kolumny generalnie lepiej grają na kolcach, przynajmniej te które mialem do tej pory ale przeprowadziłem test moich XT8 i postawiłem je bez kolców. Jestem wręcz zaskoczony rezultatem. Np perkusja ma piękniejszą stopę i co dziwniejsze dźwięk jeszcze bardziej mnie otoczył trójwymairem. Być może dlatego że zostały obniżone jakieś 2 cm co wpłynęlo na obniżenie centrów głośników choć miałem je na kolcach na wysokości uszu. Pasmo się wyrównalo jeszcze bardziej a efekt uboczny to zanik górki której chciałem się pozbyć. Jak to możliwe!? Dodam że stoją na bardzo gęstym dywanie i pomimo to stoją i tak stabilnie. Ciekawe doświadczenie i chyba je tak zostawie bo podoba mi się dźwiek jeszcze bardziej. Nie mogę tego pojąć dlaczego to ustawienie tak wpłynęło na akustykę odbioru przekazu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...