Skocz do zawartości

Stereo na toppingu mx3 lub smsl ad18


JDboy

Recommended Posts

Witam.

Zastanawiam się nad budową stereo podpinanego wejściem optycznym do telewizora oparte na mini wzmacniaczu - topping mx3 lub smsl ad18. Jednak toppinga nie ma dostępnego a nie jestem pewien czy ad18 jest dobrym wyborem. Są jakieś alternatywy? Wzmak musi mieć opticala, jeżeli jest coś na Earc to chętnie bym przytulił. 

Jestem też laikiem. Będzie to moje pierwsze stereo.  Zależy mi na pokaźnym uderzeniu, aby poczuć kinowe brzmienie. Dla tego mam kilka pytań. Jakie kolumny byście pod to polecili ? W grę wchodzą i bookshelfy i podłogówki jednak z naciskiem na bookshelfy.  Niestety muszą być białe prze białe meble w salonie i kobietę z niezmiennym poczuciem estetyki. To samo będzie z subem. Budżet do około 3500 zł wolałbym nie dopłacać więcej. Przeznaczeniem będą filmy i sporadyczny odsłuch muzyki. Musi być to Koniecznie system 2.1, będzie grał w salonie ok 20 m2. 

Zastanawiam się nad Heco aurora. 300 + heco aurora sub30a lub zestaw SVS SB-1000 + SVS Prime Satellite (Bardzo fajna cena zestawu linka wrzucę niżej). Na podłogówkach się nie znam bardziej niż na bookshelfach więc nie mam pojęcia jakie kupić. Myślałem nad aurorą 700 ale wtedy odpada sub (duże wyjście poza budżet) i nie mam pojęcia czy jeden z tych mini wzmacniaczy da radę. Są jakieś kolumny w fajnej kasie do których można dołożyć suba ? 

Jeszcze mam pytanie co sądzicie o wycenie i jakości wcześniej wspomnianego zestawu : https://allegro.pl/oferta/svs-zestaw-2-1-sb-1000-prime-satellite-moc-300w-11753320097. Z tego co widziałem sam sub chodzi po 2000 zł w kolorze czarnym a w białym po 3 tysiące. Co jest poza budżetem. O sam subwoofer się nie boję większym problemem mogą być owe satelitki. Dają radę ? 

Muzyka której słucham to jakiś house, rap, edm i zdarzy się rock ale to raczej sporadycznie. 

Z góry dzięki za porady ! 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, JDboy napisał:

Zależy mi na pokaźnym uderzeniu, aby poczuć kinowe brzmienie.

Zdajesz sobie sprawę , ze nic się w Twoich wymaganiach nie trzyma kupy ?

Zależy Ci na kinie, a chcesz stereo. Chcesz efekty kinowe, a jednocześnie malutkie kolumny podstawkowe w 20m2 bez centralnego i surroundów.. Kino to nie tylko subwoofer , Zestaw musi być dopasowany do kubatury pomieszczenia i niestety tak wymyślono dźwięk przestrzenny , by odtwarzał go system min.5.1 a nie 2.1. Gdybyś stawiał na muzykę stereo to ten podlinkowany set byłby kiepskim , ale akceptowalnym wyborem , w przypadku kina to nieporozumienie. Spójrz na pomieszczenie i pokombinuj jak tam upchnąć 5 kolumn i suba :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, tomek4446 napisał:

Zdajesz sobie sprawę , ze nic się w Twoich wymaganiach nie trzyma kupy ?

Zależy Ci na kinie, a chcesz stereo. Chcesz efekty kinowe, a jednocześnie malutkie kolumny podstawkowe w 20m2 bez centralnego i surroundów.. Kino to nie tylko subwoofer , Zestaw musi być dopasowany do kubatury pomieszczenia i niestety tak wymyślono dźwięk przestrzenny , by odtwarzał go system min.5.1 a nie 2.1. Gdybyś stawiał na muzykę stereo to ten podlinkowany set byłby kiepskim , ale akceptowalnym wyborem , w przypadku kina to nieporozumienie. Spójrz na pomieszczenie i pokombinuj jak tam upchnąć 5 kolumn i suba :) 

Może źle mnie zrozumiałeś. Chcę po prostu złożyć dobry zestaw który będzie lepszy od soundbarów. Zestaw 5.1 odpada. Nie ma ampów do 2000 zł to raz a dwa cały system 5.1 jest za duży na moje warunki. Jeśli nawet bym to upchał to nie 4000 zł tylko 6000 lub więcej. Właśnie dlatego wybór padł na stereo. Możesz wejśc na mój profil pytałem o 5.1 początkowo ale to chyba przy aktualnych warunkach nie będzie miało sesnu. Nie zależy mi na dźwięku przestrzennym. Chodzi po prostu o dobry dźwięk stereo przy filmach i muzyce. Nie zamierzam kupić soundbara dostaję wylewu jak je widzę 😛  Używki odpadają jak coś jak już są to albo ugotowane w szafce albo tylko odbiór osobisty.

A i sorki za brak ogarnięcia dopiero wchodzę w ten świat 😅

 

Edytowano przez JDboy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, JDboy napisał:

a dwa cały system 5.1 jest za duży na moje warunki.

czy ja wiem czy za duży? Na fronty dajesz to co chcesz, na surround pewnie jakieś małe dipole. Do tego dochodzi centralny i sub. Sub i tak planujesz czyli kwestia centralnego. Ale jak znam życie to pewnie ta osoba z "niezmiennych poczuciem estetyki" powie nie.

 

Jednak co do Twoich wymagań. Można to zrobić inaczej. eARC Ci nie jest potrzebne wystarczy ARC, zapewne chodzi o sterowanie dźwiękiem z poziomu pilota od TV. Musisz zatem poszukać extractora audio hdmi z obsługą HDMI-CEC.

Przykład takiego urządzenia:

https://www.amazon.com/Tendak-Extractor-Converter-Soundbar-Amplifier/dp/B07CJ96MQV

Jak widać robi od razu za DAC, nie wiem natomiast jak z jakością ale o tym nie wspominałeś, może Ci wystarczy. Jak ma być lepiej to dla samej muzyki by mieć jakość należy skorzystać z S/PDIF zamiast HDMI ale wtedy nie masz sterowania które daje HDMI-CEC jednak w tej półce cenowej chyba nie zależy na aż takiej niesamowitej jakości zatem według mnie można się skupić na samym HDMI.  Nie napisałeś w sumie co będzie robiło za źródło sygnału stereo w muzyce bo filmy to wiadomo.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, lolekdrugi napisał:

czy ja wiem czy za duży? Na fronty dajesz to co chcesz, na surround pewnie jakieś małe dipole. Do tego dochodzi centralny i sub. Sub i tak planujesz czyli kwestia centralnego. Ale jak znam życie to pewnie ta osoba z "niezmiennych poczuciem estetyki" powie nie.

Otóż to.

Jednak co do Twoich wymagań. Można to zrobić inaczej. eARC Ci nie jest potrzebne wystarczy ARC, zapewne chodzi o sterowanie dźwiękiem z poziomu pilota od TV. Musisz zatem poszukać extractora audio hdmi z obsługą HDMI-CEC.

Przykład takiego urządzenia:

https://www.amazon.com/Tendak-Extractor-Converter-Soundbar-Amplifier/dp/B07CJ96MQV

Jak widać robi od razu za DAC, nie wiem natomiast jak z jakością ale o tym nie wspominałeś, może Ci wystarczy. Jak ma być lepiej to dla samej muzyki by mieć jakość należy skorzystać z S/PDIF zamiast HDMI ale wtedy nie masz sterowania które daje HDMI-CEC jednak w tej półce cenowej chyba nie zależy na aż takiej niesamowitej jakości zatem według mnie można się skupić na samym HDMI.  Nie napisałeś w sumie co będzie robiło za źródło sygnału stereo w muzyce bo filmy to wiadomo.

Źródłem dźwięku do filmów i muzyki raczej będzie telewizor. Myślałem jeszcze nad bluetooth bo i topping i Smsl takowy moduł mają. 

 

Coś czuję, że takie małe coś może być za słabe. Nie widzę podanej mocy wyjściowej. Podlącza się to pod wzmaka ? No i czy przez coaxiala można podpiąć subwoofer ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, JDboy napisał:

Źródłem dźwięku do filmów i muzyki raczej będzie telewizor. Myślałem jeszcze nad bluetooth bo i topping i Smsl takowy moduł mają. 

Ok, czyli wszystko leci po HDMI no to tylko odpowiedz sobie na pytanie czy potrzebujesz sterowanie z poziomu pilota od TV. Jeżeli tak to jakiś ekstraktor, pewnie poszukałbym czegoś z lepszymi parametrami chociaz tutaj cena nie koniecznie współgra z jakością. To znaczy nie ma reguły która mówi, że sprzęt za 1K $ będzie oferował lepszą jakość niż taki za 100$.

Co do tego Toppina i SMSL którego podałeś, z tego co widzę to one są kiepskie chociaż w stosunku do ceny może nie jest tak źle? Spróbuj poszukać czegoś innego według mnie LOXJIE A30 jest lepszą opcją i można go spokojnie kupić tylko pytanie czy kwota Ci odpowiada?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lolekdrugi napisał:

Ok, czyli wszystko leci po HDMI no to tylko odpowiedz sobie na pytanie czy potrzebujesz sterowanie z poziomu pilota od TV. Jeżeli tak to jakiś ekstraktor, pewnie poszukałbym czegoś z lepszymi parametrami chociaz tutaj cena nie koniecznie współgra z jakością. To znaczy nie ma reguły która mówi, że sprzęt za 1K $ będzie oferował lepszą jakość niż taki za 100$.

Co do tego Toppina i SMSL którego podałeś, z tego co widzę to one są kiepskie chociaż w stosunku do ceny może nie jest tak źle? Spróbuj poszukać czegoś innego według mnie LOXJIE A30 jest lepszą opcją i można go spokojnie kupić tylko pytanie czy kwota Ci odpowiada?

 

Wszystko zależy od tego jakie głośniki i suba pod to podepnę. Poradziłbyś coś w tej kwocie? LOXJIE A30 kosztuje teraz 866 zł. Kojarzysz te głośniki które opsiałem wyżej ? Chcę zamknąć się w 3500 może do 3700. Sterowanie nie musi być z pilota telewizora ale byłby to miły dodatek. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JDboy napisał:

Wszystko zależy od tego jakie głośniki i suba pod to podepnę. Poradziłbyś coś w tej kwocie?

nie wypowiadam się w temacie kolumn ponieważ są to indywidualne preferencje i każdy ma inne oczekiwania.

 

2 minuty temu, JDboy napisał:

LOXJIE A30 kosztuje teraz 866 zł. 

nie wiem czy to dla Ciebie kwota ok. jednak z budżetu 3.5k pln zostaje Ci około 2600,- pln a za tyle co najmniej stereo półko

2 minuty temu, JDboy napisał:

Sterowanie nie musi być z pilota telewizora ale byłby to miły dodatek. 

Loxije ma wejście optyczne i coax. Jak TV ma wyjście optycznie lub coax to nic więcej nie kupujesz tylko kabelek. Ma również RCA ale kosztem coaxa czyli albo coax albo rca.

Można natomiast zrobić hybrydę czyli sobie podpiąć optykiem TV z Loxije i kupić ekstraktor o którym wspomniałem i wtedy z niego wychodzisz coaxem albo już rca na loxije i masz sterowanie z pilota. Czy na tym sprzęcie usłyszysz różnicę pomiędzy HDMI a S/PDIF, nie mam pojęcia. Co to Loxije, to tam masz 40W na kanał przy 4Ohm co nie nie jest rewelacją ale do spokojnego słuchania powinno spokojnie wystarczyć.

Zerknąłem tylko na szybko na te Heco pod kątem tego Loxije i producent podaje skuteczność 92dB co spokojnie powinno dać się napędzić Loxije jednak one mają bass reflex z tyłu. Masz małe pomieszczenie, jeżeli nie będziesz ich mógł odsunąć od ściany (nie wiem ile zaleca producent) to rozważ inny model kolumn, najlepiej z bassreflexem z przodu.

Tak sobie myślę, chyba do 20m2 nie szedłbym w podłogowe kolumny a szukał czegoś lepszego z monitorów. Zaoszczędzisz wtedy na miejscu a dźwięk też będzie ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PaVson i co ma ten podlinkowany artykuł do rzeczy?

Sprawdziłem, Strona 9 instrukcji użytkowania Heco Aurora 700:

Cytat

Floorstanders: at least 20 cm away from the rear wall and at least 30 cm from the side walls. This will
prevent excessive emphasis of the bass range

 

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, PaVson napisał:

Proponuję poczytać.

Poczytałem, instrukcję obsługi producenta. Poczytałem także zachodnie fora. Autor tematu jest początkujący zatem lepiej aby zrobił to tak jak deklaruje producent i miał jakiś punkt wyjściowy. Potem może kombinować.

Natomiast jeżeli chodzi o umiejscowienie bass refleksu to to nie jest takie zero jedynkowe jak się wydaje i to nie jest również tak, że zawsze można stawiać blisko. Wiele czynników się na to składa, dlatego odesłałem autora do instrukcji obsługi producenta gdyż ten zapewne najlepiej o tym wie ponieważ zrobił jakieś pomiary w tym kierunku. W końcu zależy mu na tym aby sprzęt grał najlepiej jak może, zgodnie z tym jak został zaprojektowany. Od tego należy wyjść i dopiero potem można ewentualnie sobie zmieniać ustawienia wedle uznania. Ale najpierw należy mieć jakiś punkt odniesienia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, PaVson napisał:

Z kolumnami jest tak, że nie ma jednej recepty jak je ustawić. Dużo do powiedzenia jak nie najwięcej ma pomieszczenie. Trzeba samemu dobrać kolumny pod swoje potrzeby. Dlatego nie sugerował bym się gdzie jest umiejscowiony BR. 

Czy Ty w ogóle przeczytałeś co ja napisałem? Pozwól, że zacytuje najważniejsze i pogrubię dla Ciebie specjalnie:

Cytat

Autor tematu jest początkujący zatem lepiej aby zrobił to tak jak deklaruje producent i miał jakiś punkt wyjściowy. Potem może kombinować.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem kompletnym początkującym więc zabawa w takie rzeczy nie będzie dla mnie dobrą opcją. Raczej zastosuje się do zaleceń producenta. Ale dzięki za artykuł. Ciekawy może przyda się jak będę bardziej zaawansowany. 

A co do wyboru to chyba jednak pójdę w coś aktywnego. Większa dostępność i mniej zabawy z kablami umieszczeniem wzmaka itd. Co wybiorę jeszcze w sumie nie wiem. Na początku miało być Audio pro a26 + c sub lub S10. Jednak mają bardzo mieszane opinie. (Różne szumy, problemy z aplikacją itd) Więc co wybiorę zależy od tego co dowiem się dzisiaj po wywiadzie w sklepach audio. Zastanawiam się nad Jakimiś Audio enginami albo Argon Audio Fenris A5. Pożyjemy zobaczymy. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JDboy napisał:

Więc co wybiorę zależy od tego co dowiem się dzisiaj po wywiadzie w sklepach audio.

to nie jest zbyt dobry pomysł bo tam różne opinie możesz usłyszeć. Dostałeś powyżej koncepcje z wyjaśnieniami, poczytaj troszkę i sam to spokojnie ogarniesz. Kabli tutaj praktycznie nie ma jeżeli użyjesz S/PDIF.

 

1 godzinę temu, PaVson napisał:

No tak twój punkt widzenia tematu jest najlepszy 🙂 Więc... 

a no tak, zabrakło argumentów to lecimy ad personam ponownie. To nie jest mój punkt widzenia, to są wytyczne producenta. Temat który dałeś nic nie wnosi, standardowe dywagacje nie poparte żadnymi pomiarami tylko "a bo ja słyszałem". Jedynie użytkownik @Heathen się rzeczowo wypowiedział bo robił pomiary swoich kolumn i wskazał w czym tak naprawdę tkwi problem. I to jest jedyny wpis z całego tamtego tematu na którym się warto skupić i nic więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, PaVson napisał:

A to tylko pomiary są ważne?

są przede wszystkim obiektywne

12 minut temu, PaVson napisał:

Opinię osób którzy ustawiali kolumny według własnych potrzeb to się nie liczy?

dużo mniej gdyż jest subiektywna. Jest to raczej sugestia sprawdzenia innej opcji i nic więcej. Komuś się może podobać dudnienie i rozlazły bas gdzie innej osobie już nie bardzo. Nie dowiesz się czy wasze gusta są zbieżne dopóki nie usłyszycie swoich sprzętów i wtedy tylko Wy jesteście w stanie stwierdzić czy dla was dany zestaw będzie ok.

 

12 minut temu, PaVson napisał:

Czy ty ustawiasz kolumny tak jak zaleca producent sztywno się tego trzymasz?

Nie robię tego na co dzień, ustawiłem kiedyś dawno i tyle. Jednak ustawiałem tak jak deklarował producent, potem ewentualnie po czasie korygowałem. Za jakiś czas planuje zabrać się za REW'a by posprawdzać pewne rzeczy i może coś zmienić chociaż obecne pomieszczenie niestety nie pozwala na zmiany.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...