Skocz do zawartości

Shotgun - Oddzielny kabel Głośnikowy na plus i minus.


Recommended Posts

Hej,

Chciałbym z Wami poruszyć pewien temat dotyczący kabli. Posiadam kabel głośnikowy typu star-quad, w którym jak nazwa wskazują są cztery 4 żyły po 2mm, po dwie na plus i dwie na minus. 
 

Pewien kolega audiofil zasugerował mi, żeby zrobić konstrukcje typu shotgun, w celu podniesienia jakości dźwięku i idąc myślą Paula z Ps Audio - im więcej miedzi tym lepiej. 

Czyli, żeby na jeden kanał zastosować dwa takie kable głośnikowe - jeden oddzielnie na plus (składający się z 4 mniejszych żył po 2mm) i drugi na minus. Czyli w systemie 4 odcinki po dwa na kanał. 

Nie wiem czy jest na to jakaś inna nazwa niż shotgun. Ktoś z Was przerabiał temat? Faktycznie taka konstrukcja będzie miała pozytywny wpływ na poprawę brzmienia?
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.03.2022 o 21:58, mateolo2 napisał:

Czyli, żeby na jeden kanał zastosować dwa takie kable głośnikowe - jeden oddzielnie na plus (składający się z 4 mniejszych żył po 2mm) i drugi na minus. Czyli w systemie 4 odcinki po dwa na kanał. 

Czy dobrze zrozumiałem , masz teraz kabel do podłączenia kolumn z czterema gniazdami i wzmacniacza z czterema terminalami głośnikowymi. Chcesz skręcić w tym kablu dwie żyły plusa ze sobą i dwie minusa. Następnie chcesz dokupić taki sam kabel i zrobić to samo.  Uzyskasz w ten sposób to co masz w tej chwili tylko inny przekrój żył przewodzących. Dla mnie sens jest " 0 " , ale zawsze możesz eksperymentować :) 

Żeby nie było , że piszę tą opinię gołosłownie , to robiłem taki eksperyment z Talk Concert 4. Efekt był żaden. A jak chcesz duuużo miedzi to mam kabel Kody , 5 cm średnica i miedzi od cholery :) 

 

IMG_2214.JPG

koda.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Czy dobrze zrozumiałem , masz teraz kabel do podłączenia kolumn z czterema gniazdami i wzmacniacza z czterema terminalami głośnikowymi. Chcesz skręcić w tym kablu dwie żyły plusa ze sobą i dwie minusa. Następnie chcesz dokupić taki sam kabel i zrobić to samo.  Uzyskasz w ten sposób to co masz w tej chwili tylko inny przekrój żył przewodzących. Dla mnie sens jest " 0 " , ale zawsze możesz eksperymentować :) 

Żeby nie było , że piszę tą opinię gołosłownie , to robiłem taki eksperyment z Talk Concert 4. Efekt był żaden. A jak chcesz duuużo miedzi to mam kabel Kody , 5 cm średnica i miedzi od cholery :) 

 

IMG_2214.JPG

koda.jpg

Prawie dobrze zrozumiałeś.

Juz Wam tłumacze dokładniej :)

Moje kolumny maja dwa gniazda, a nie cztery jak do bi-wiringu. Tak samo wzmacniacz ma klasycznie 4 gniazda (zdjęcia)

Na chwile obecna mama taki kabel jak na zdjęciu (ten szary). Ma on w sobie cztery żyły. Dwie skręca się ze sobą na plus, a drugie dwie na minus. 

I pomysł polega na tym, żeby wszystkie te cztery żyły w jednym kablu skręcić ze sobą i podlaczyc pod jeden banan - na plus. A potem wziąć drugi cały taki kabel i podlaczyc tak samo pod drugi banan i zrobić minus. Czyli z jedna kolumnę ze wzmakiem łączymy dwoma oddzielnymi kablami. Jeden kabel na minusy, a drugi na plusy. I tak samo z druga kolumna. Czyli łącznie mamy 4 odcinki kabla glosnikowego na każdy minus/plus. A prościej mówiąc caly przewod głośnikowy zamiast rozbijać na plus i minus używamy tylko na plus, a drugi na minus.
 

Na zachodnich forach opisują to jako właśnie shotgun albo double run. Znalazłem to z kumpel w wątku o tym przewodzie, ze ludzie tak robią i znacząco polepsza to granie.

E5846204-971B-4695-AC7A-FA7540524D22.jpeg

0607C09E-B79F-4DC5-92C4-A148868FBE66.jpeg

763E153C-35CA-408E-847D-EF4D5B86F9A9.jpeg

DD9532C7-2DA8-467E-89CF-F209F9C7FDD0.jpeg

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomek4446 napisał:

Na wstępie sprawdź czy jak skręcisz te kable to dasz radę wepchnąć je we wtyki bananowe ?

Sprawdzone, trzeba pokombinować ale do poleconych przez Ciebie Bp-6201 wejdą. Wejdzie przynajmniej sam miedziany przewodnik :) 

11 minut temu, PaVson napisał:

Może ktoś testował z forum musiał byś trochę poszperać w tematach kablarskich, najlepiej sprawdź i napisz swoje spostrzeżenia. Tylko zastanawiam się po co tyle miedzi?

A nie mam pojęcia 😂 po prostu się tym ludzie na zachodzie zachwycają i sam chciałem spróbować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...