Skocz do zawartości

Ustawienie kolumn - trójkąt czy prostopadle?


Melo-man

Recommended Posts

Używałem w swoich systemach kilku par kolumn i zawsze w instrukcji producent wyraźnie wskazywał, żeby ustawiać je skrętnie tworząc ze słuchaczem trójkąt (podobno najlepiej równoboczny). Nie będę ukrywał, że rzeczywiście takie ustawienie najlepiej się zawsze u mnie sprawdzało, dlatego ze zdziwieniem oglądam filmy na YT, gdzie na większości prezentacji  (także super drogich systemów) głośniki są usytuowane prostopadle.

Ustawienie na "trójkąt" to przecież  przede wszystkim znacznie lepsza kontrola dźwięku i stereofonia (przestrzenność). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie na ustawienie kolumn nie ma jednego rozwiązania. Wszystko zależy od akustyki, która przecież u każdego wygląda inaczej, od preferencji jak i samego sprzętu. Trzeba kombinować.

Sami producenci też mają różne podejście do dogięcia kolumn. Np. takie Dali w niektórych modelach nie poleca ich skręcania w stronę słuchacza (ustawienie prostopadłe względem tylnej ściany). PMC zaleca aby linia przecinała się pół metra za słuchaczem. A stara szkoła Audio Physic to w ogóle ciekawostka: https://www.hifi.pl/porady/ustawienie-audio-physic.php

Sam u siebie ustawiam kolumny w trójkącie równobocznym, ale nie doginam ich całkowicie do środka. Wydaje mi się to być fajnym kompromisem w sposobie budowania przestrzeni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogięciem kolumn "sterujemy" charakterystyką a także odbiciami. Mówiąc wprost... doszlifujemy brzmienie. 

1 godzinę temu, Melo-man napisał:

dlatego ze zdziwieniem oglądam filmy na YT, gdzie na większości prezentacji  (także super drogich systemów) głośniki są usytuowane prostopadle.

Dlatego dobrze że poruszyłeś ten temat. Człowiek uczy sie całe życie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redakcja AUDIO changed the title to Ustawienie kolumn - trójkąt czy prostopadle?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...