Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam Wszystkich forumowiczów.

Jako, że to mój pierwszy post proszę mi wybaczyć jeżeli w złym miejscu - szukałem odpowiednika na forum, ale nie znalazłem. Pytałem również na RMS ale tam chyba bomba spadła bo cisza jak makiem zasiał :)

Żeby nie przedłużać przejdę do sedna:

Tak się składa, że aktualnie jestem na etapie robienia od podstaw elektryki w dużym pokoju. Przewody pod gniazdka i oświetlenie mam już rozprowadzone, ale zanim wszystko otynkuje i zaleje chciałbym poprowadzić instalację pod kino domowe. Wszystko chce puścić w peszelu tak by na przyszłość móc ewentualnie interweniować w razie potrzeby. Jeżeli chodzi o same gniazdka elektryczne to mam je na oddzielnym obwodzie tj. jeden bezpiecznik na obwód gniazdek w dużym pokoju, pozostałe pokoje na oddzielnych bezpiecznikach, tak samo urządzenia AGD.

Najważniejsze informacje jakich potrzebuje to tak naprawdę co kupić i jak wykonać taką instalację by w przyszłości być z niej w pełni zadowolonym (nie jestem audiofilem, ale to nie znaczy, że lubię jakiekolwiek zakłócenia w czystości dźwięku). Linki do sklepu mile widziane - bd szybciej i łatwiej wszystko skompletować. Kino 5.1 - takie akt posiadam (amplituner Pioneer + głośniki Jamo), ale w niedalekiej przyszłości bd chciał zmienić na 100% amplituner - budżet ok 3000zł

1.Jakie przewody i ile pod głośniki?

2. Lepiej otwór w ścianie pod głośniki tylne (jaka optymalna wysokość od podłogi? Wyczytałem, że 120cm) i bezpośrednie ich połączenie do amplitunera czy lepiej zrobić gniazda - jeśli gniazda to jakie? Czytałem, że najlepiej "na krótko" ale estetyczniej wygląda specjalne gniazdo dlatego wolę zapytać specjalistów w dziedzinie

Jeżeli chodzi o podłączenie przy amplitunerze to bd projektował całą ściankę "multimedialna" gdzie cały sprzęt zatem przewody i wszelkie łączenia nie stanowią najmniejszego problemu. Natomiast głośniki tylne muszę już jakoś mądrze rozplanować by jednoczenie cieszyć się dobrym dźwiękiem jak i estetyką wykonania

 

Za odpowiedź z góry dziękuję 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dowolny kabel instalacyjny z miedzi beztlenowej (OFC), może być np. 2x2.5mm2 Bitner LP0204. Jak chcesz tylko układ 5.1, to ciągniesz 2 lub 4 kable (do surroundów lub do surroundów i frontów, jeśli będą stały w dużej separacji i nie chcesz kabli walających się po podłodze). Jak chcesz mieć opcję na układ 7.1, to ciągniesz dodatkowe dwa na tył. Jak chcesz mieć opcję na układ 7.1.2 lub 7.1.4, to ciągniesz jeszcze dodatkowe do sufitu.

2. W układzie 5.x nie ma głośników tylnych - one są bardziej boczne. Głośniki tylne występują dopiero w układzie 7.x. Kąty znajdziesz na stronie Dolby. Surroundy optymalnie umieszczone byłby mniej więcej na wysokości głowy osoby siedzącej w głównym miejscu odsłuchowym (on-axis horizontal i vertical), ale mogą być też nieco wyżej. A czy sobie ze ściany wyjdziesz gołym kablem, czy puszką i czy na tą puszkę założysz gniazdko z bananami lub zaciskami - to już Twój wybór. Zależy to też od rodzaju głośników surround, np. jeśli będą to naścienne - nie ma co robić gniazdka. Jeśli będą to bookshelfy na standach - raczej tylko gniazdko. Jeśli będą wiszące / w uchwytach - musisz sam ocenić. I tak BTW, gniazdko głośnikowe nie będzie miało żadnego słyszalnego wpływu na dźwięk, więc bynajmniej nie musisz podłączać "bezpośrednio". W necie jest sporo mitów.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pejter_RSP napisał:

w niedalekiej przyszłości bd chciał zmienić na 100% amplituner - budżet ok 3000zł

Zorientuj się nad aktualnymi cenami. Chyba że zakładasz używany sprzęt to ok.

4 godziny temu, Pejter_RSP napisał:

bezpośrednie ich połączenie do amplitunera czy lepiej zrobić gniazda

Ja nie zdecydowałem się na dedykowane gniazda głośnikowe w ścianie, ale przewody nie wystają bezpośrednio tylko z estetycznie wykończonej puszki. Ściany to suche zabudowy, nadmiar przewodu mogę swobodnie schować do środka.

4 godziny temu, Pejter_RSP napisał:

Jeżeli chodzi o podłączenie przy amplitunerze to bd projektował całą ściankę "multimedialna" gdzie cały sprzęt zatem przewody i wszelkie łączenia nie stanowią najmniejszego problemu.

Jestem przy końcu prac przy swoim pokoju, przez ilość instalacji zdecydowałem się na szafę rack w tylnym prawym rogu pomieszczenia.

IMG_20220515_211808.jpg.8098ed192e703ebf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.06.2022 o 06:39, Butler napisał:

Zorientuj się nad aktualnymi cenami. Chyba że zakładasz używany sprzęt to ok.

Ja nie zdecydowałem się na dedykowane gniazda głośnikowe w ścianie, ale przewody nie wystają bezpośrednio tylko z estetycznie wykończonej puszki. Ściany to suche zabudowy, nadmiar przewodu mogę swobodnie schować do środka.

Jestem przy końcu prac przy swoim pokoju, przez ilość instalacji zdecydowałem się na szafę rack w tylnym prawym rogu pomieszczenia.

IMG_20220515_211808.jpg.8098ed192e703ebf

Na pierwszy rzut oka myślałem, że to bd prosta sprawa, ale im więcej czytam tym bardziej zdaje sobie sprawę, moje 20m2 jakie mam do zagospodarowania na kino domowe może okazać się zbyt ciasne by móc zmieścić wszystkie głośniki w należytej odległości :(

Mając powyższe na uwadze sami widzicie, że z pzyczyn ograniczenia przestrzeni nie mogę sobie pozwolić na taką skrzynie. W miejscu gdzie bd TV bd budował wystającą ściankę z suchej zabudowy co pozwoli mi nieco ukryć. 

W całym mieszkaniu mam lity żelbet (wielką płyta) zatem muszę  dobrze przemyśleć poprowadzenie przewodów oraz osadzenie puszek by uniknąć rozczarowania i ewentualnych przeróbek. Samo wykonanie otworu w takim materiale wymaga specjalistycznego sprzętu bo zwykle koronki na SDS plus wymiękaja niestety. Z tego powodu też postanowiłem poradzić się ludzi którzy się na tym znają i tym żyją. Sam tego nie ogarnę jeśli chodzi o planowanie :(

U Cb widzę że fakt, nie ma dedykowanych puszek, czyli łączenie bezpośrednio tylko, że masz wykonane konstrukcje pod głośniki (skrzynki) Problem jaki w tym widzę to taki, że taka obudowa jest wykonana pod dany rodzaj głośników więc w przyszłości przy ewentualnej zmianie sprzętu bd zmuszony te skrzynki przebudować. Mylę się?

Odnosząc się do proponowanej wyżej grafiki rozmieszczenia głośników i ich kątów pozwoliłem sobie nanieść linie, które oznaczają:

- zielona podwójna to okno. Niestety ale mam ten problem, że jest to okno aż 4 skrzydłowe, a co gorsza od ściany do ściany. Kanapa, narożnik jaki posiadam to ponad 3m bestia zatem siłą rzeczy stoi ona tuż przy samym oknie. Nie trudno więc się domyśleć, że bocznych głośników na ścianie nie powieszę - okno. Zostaje jedynie opcja postawienia ich na specjalnych stojakach? Czy lepiej zrezygnować? Liczę się z tym, że tego jednego skrzydła nie bd otwierał - jak już to uchylnie.

- linia czerwona za kanapa: co do tylnich głośników to zastanawiam się czy nie lepiej je podwiesić przy suficie i skierować do dołu bo sofa bd stała tuż przy ścianie :(

IMG_20220604_013912.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pejter_RSP napisał:

Na pierwszy rzut oka myślałem, że to bd prosta sprawa, ale im więcej czytam tym bardziej zdaje sobie sprawę, moje 20m2 jakie mam do zagospodarowania na kino domowe może okazać się zbyt ciasne by móc zmieścić wszystkie głośniki w należytej odległości :(

Spokojnie, 20m2 to wystarczający metraż na kino domowe, o ile nie przesadza się z wielkością kolumn a same pomieszczenie nie musi być wielofunkcyjne.

7 godzin temu, Pejter_RSP napisał:

U Cb widzę że fakt, nie ma dedykowanych puszek, czyli łączenie bezpośrednio tylko, że masz wykonane konstrukcje pod głośniki (skrzynki) Problem jaki w tym widzę to taki, że taka obudowa jest wykonana pod dany rodzaj głośników więc w przyszłości przy ewentualnej zmianie sprzętu bd zmuszony te skrzynki przebudować. Mylę się?

Zgadza się, to co widzisz to obudowy na dedykowane głośniki, zmiana ich w przyszłości może być kłopotliwa bo są zintegrowane z suchą zabudową. Wymiana na inne głośniki nie jest jednak niemożliwa bo zrobiłem je tak, by móc frontową ich frontową ścianę odkręcić od reszty i wykonać inną z otworem o odpowiednich rozmiarach. Ale wątpię by nastąpiły te zmiany bo zabudowane w ten sposób mam wyłącznie surround i atmos a fotki przedstawiają tył pomieszczenia. Przednie kolumny, centralny głośnik i suby są wolnostojące.

7 godzin temu, Pejter_RSP napisał:

- zielona podwójna to okno. Niestety ale mam ten problem, że jest to okno aż 4 skrzydłowe, a co gorsza od ściany do ściany. Kanapa, narożnik jaki posiadam to ponad 3m bestia zatem siłą rzeczy stoi ona tuż przy samym oknie. Nie trudno więc się domyśleć, że bocznych głośników na ścianie nie powieszę - okno. Zostaje jedynie opcja postawienia ich na specjalnych stojakach? Czy lepiej zrezygnować? Liczę się z tym, że tego jednego skrzydła nie bd otwierał - jak już to uchylnie.

Nie wiem jak wygląda to okno, ale jeśli jest 4-skrzydłowe to oznacza że ma 3 słupki. Mógłbyś na tym jednym słupku zamontować głośnik naścienny typu Klipsch RP-140D lub inny o podobnej konstrukcji.

7 godzin temu, Pejter_RSP napisał:

- linia czerwona za kanapa: co do tylnich głośników to zastanawiam się czy nie lepiej je podwiesić przy suficie i skierować do dołu bo sofa bd stała tuż przy ścianie

No i tu jest pies pogrzebany i wszystko co wyżej napisałem można wrzucić do kosza. Układ z większą ilością głośników jak 5 w podstawie można zastosować jedynie w przypadku odsunięcia sofy od tylnej ściany o conajmniej metr. To samo dotyczy sufitowego Atmos, jak są dwa to są mniej więcej na głową i jest ok, ale jak są cztery to dwa przed Tobą, a dwa z Tobą więc kanapa by musiała być odsunięta. Jeśli nie dopuszczasz innej opcji jak narożnik na samym tyle, to maksymalną opcją jaka możesz zrobić to 5.1.2. Częstym wyborem w takich przypadkach są głośniki bipole/dipole na tylnej ścianie.

Układ 5.1.2

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

Tu kilka miesięcy temu widok jak głośniki wstępnie montowałem.

IMG_20220109_185213.thumb.jpg.8c0427a5b186aa57a6ee583bb8182948.jpg

IMG_20220109_185243.thumb.jpg.b1c21722546524339bc3c38e7fd65d71.jpg

Tu głośnik jak by miał być na słupku okna

wedjul312020820195.jpg.f719326139b20afb9aae062df0a1f824.jpg

Opcja z dipolami na tylnej ścianie. Jak się na nie zdecydujesz postaraj się zamontować je na wysokości odsłuchu i rozstawić ile się da. Jeśli okaże się że głośnik będzie przy samej głowie to daj je wyżej ale to jest opcja jedynie warunkowa bo wymuszona.

B1F708BB-ED10-450D-A276-237D4709794C.jpeg

IMG20211201144955.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Butler napisał:

Spokojnie, 20m2 to wystarczający metraż na kino domowe, o ile nie przesadza się z wielkością kolumn a same pomieszczenie nie musi być wielofunkcyjne.

Zgadza się, to co widzisz to obudowy na dedykowane głośniki, zmiana ich w przyszłości może być kłopotliwa bo są zintegrowane z suchą zabudową. Wymiana na inne głośniki nie jest jednak niemożliwa bo zrobiłem je tak, by móc frontową ich frontową ścianę odkręcić od reszty i wykonać inną z otworem o odpowiednich rozmiarach. Ale wątpię by nastąpiły te zmiany bo zabudowane w ten sposób mam wyłącznie surround i atmos a fotki przedstawiają tył pomieszczenia. Przednie kolumny, centralny głośnik i suby są wolnostojące.

Nie wiem jak wygląda to okno, ale jeśli jest 4-skrzydłowe to oznacza że ma 3 słupki. Mógłbyś na tym jednym słupku zamontować głośnik naścienny typu Klipsch RP-140D lub inny o podobnej konstrukcji.

No i tu jest pies pogrzebany i wszystko co wyżej napisałem można wrzucić do kosza. Układ z większą ilością głośników jak 5 w podstawie można zastosować jedynie w przypadku odsunięcia sofy od tylnej ściany o conajmniej metr. To samo dotyczy sufitowego Atmos, jak są dwa to są mniej więcej na głową i jest ok, ale jak są cztery to dwa przed Tobą, a dwa z Tobą więc kanapa by musiała być odsunięta. Jeśli nie dopuszczasz innej opcji jak narożnik na samym tyle, to maksymalną opcją jaka możesz zrobić to 5.1.2. Częstym wyborem w takich przypadkach są głośniki bipole/dipole na tylnej ścianie.

Układ 5.1.2

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

Tu kilka miesięcy temu widok jak głośniki wstępnie montowałem.

IMG_20220109_185213.thumb.jpg.8c0427a5b186aa57a6ee583bb8182948.jpg

IMG_20220109_185243.thumb.jpg.b1c21722546524339bc3c38e7fd65d71.jpg

Tu głośnik jak by miał być na słupku okna

wedjul312020820195.jpg.f719326139b20afb9aae062df0a1f824.jpg

Opcja z dipolami na tylnej ścianie. Jak się na nie zdecydujesz postaraj się zamontować je na wysokości odsłuchu i rozstawić ile się da. Jeśli okaże się że głośnik będzie przy samej głowie to daj je wyżej ale to jest opcja jedynie warunkowa bo wymuszona.

B1F708BB-ED10-450D-A276-237D4709794C.jpeg

IMG20211201144955.jpg

Ostatnie zdjęcia przedstawiają prawdopodobny układ sofy u mnie z racji tego że od sofy do TV bd ok 3,5 (szerokość pokoju to 4m)

Okno wrzucam poniżej i jak widać kapitalny remont co pozwala mi na tym etapie na powiedzmy pełna ingerencję w zabudowę czegokolwiek

Ztego co piszesz już wiem że 7.x odpada w moim przypadku i bd musiał szukać rozsądnego ustawienia 5.x

IMG20220604145713.jpg

IMG20220604145738.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...