Skocz do zawartości

Jak poprawnie skonfigurować Dolby Atmos?


Mariusz Suchocki

Recommended Posts

Sprawa jest taka:
Pacjenci:
- LG C1 tv
- Samsung Hw-q950t sound
- Xbox Series S
Soundbar puszczony prawilnie przez eARC do Tv.
Konsola próbowana przez HDMI do tv co daje tak marny skutek, że lepiej nie pytać (zarówno obraz jak i dźwięk).
Lepiej sprawdza się przy podpięciu bezpośrednio do HDMI w belce.
Dlaczego tak jest?
W sensie po podpięciu xbox - tv wszystkie opcje dźwięku w konsoli są zablokowane. Nie widzi tego, że tv jest spięte z sounbarem i że belka jak i TV obsługuje atmosa.
W takim razie ten eARC działa tylko stronę belka - tv?
No i dopiero po podłączeniu xbox - belka w apce dolby, puszczone demko pokazuje komunikat na tv atmos i Vision i głośniki robią rozpierdol. W tym samym czasie w apce w telefonie nie mogę edytować trybu dźwięku bo jest odpalony atmos (mam standard, przestrzenny, gra i dopasowujący się dźwięk) 
Ale gdy odpalam hbomax, netflix, cokolwiek z materiałem Vision/Atmos to nie ma komunikatu atmos tylko vision, mogę edytować tryby i słychać, że ten dźwięk jest gorszy..
Taki wiesz jakby 40% tego co mam w apce Dolby..
🥴

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariusz Suchocki napisał:

TV obsługuje atmosa.

tylko mi nie mów, że liczysz na jakiś efekt atmosa z tego czegoś od samsunga. 

1 godzinę temu, Mariusz Suchocki napisał:

W sensie po podpięciu xbox - tv wszystkie opcje dźwięku w konsoli są zablokowane.

w TV powinieneś mieć ustawione audio na HDMI eARC i passthrough nie żaden PCM.

1 godzinę temu, Mariusz Suchocki napisał:

W takim razie ten eARC działa tylko stronę belka - tv?

tak ARC/eARC to kanał zwrotny dla urządzenia audio. Czyli telewizor przesyła dzięki temu przy pomocy kabla hdmi sygnał do urządzenia które jest podpięte do portu opisanego jako ARC/eARC.

Oczywiście telewizor jak i urządzenie muszą obsługiwać ARC/eARC.

1 godzinę temu, Mariusz Suchocki napisał:

głośniki robią rozpierdol.

przepraszam ale co robią? 😂 dobra, nie nabijam się już.

 

1 godzinę temu, Mariusz Suchocki napisał:

Ale gdy odpalam hbomax, netflix, cokolwiek z materiałem Vision/Atmos to nie ma komunikatu atmos tylko vision, mogę edytować tryby i słychać, że ten dźwięk jest gorszy..
Taki wiesz jakby 40% tego co mam w apce Dolby..

dobra, do tego zaraz dojdziemy.

 

 

W skrócie, konsole podpinasz do TV, do portu który nie jest opisany jako ARC/eARC. To coś od Samsunga podpinasz do TV do portu opisanego jako ARC/eARC przy pomocy HDMI. Czyli wyjście z Szajsunga do wejścia do LG.

Następnie w TV masz mieć ustawiony tryb dla HDMI ARC na Passthrough. Tylko tutaj się robi problem, bo ten Szajsung nie obsługuje PCM/LPCM według specyfikacji czyli kapa bo nie wykorzystasz tego co Ci daje konsola. Tym samym konsola musi kodować dźwięk specjalnie dla tego Samsunga. Czyli w konsoli nie możesz sobie ustawić bitstream/pcm bo to nie zagra ponieważ ta proteza dźwiękowa nie obsługuje tego co powinna. Tutaj potwierdzenie: https://eu.community.samsung.com/t5/audio-video/hw-q950t-multichannel-lpcm-support-not-present/td-p/2108967

 

Co do samej jakości to właśnie prawdopodobnie usłyszałeś różnicę pomiędzy dźwiękiem lepszej jakości a tandetą którą można usłyszeć na serwisach VOD. Tak, serwisy VOD mają dźwięk fatalnej jakości na poziomie płyt DVD chociaż często nawet gorzej. Co możesz z tym zrobić? Nie oglądać filmów na serwisach VOD tylko kupić sobie odtwarzacz blu-ray i kupować płyty, wtedy usłyszysz dużo lepszy dźwięk niż to co jest na serwisach VOD.

Wyjątkiem na chwilę obecną jest serwis Bravia Core od Sony który ma dużo lepszą jakość dźwięku niż wszystkie obecnie dostępne serwisy VOD ale można go mieć tylk na wybranych modelach telewizorów Sony.

 

Jakieś pytania dodatkowe?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Twój śmiech doskonale, więc nie masz za co przepraszać :)

Użyłem tego wyrażenia aby podkreślić co daje VOD a co apka Dolby. 

Zdaję sobie sprawę, że belka nie da przyzwoitej jakości dźwięku. W przyszłości planuję złożyć dobry zestaw kina gdy będę już "na swoim". Na ten moment BT jest najlepszym rozwiązaniem (niestety). 

No nic. W takim razie pozostaje mi wielce podziękować za odpowiedź i żyć z tym jak jest 😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...