Skocz do zawartości

Auro 3d i układ głośników - pytania do praktyków


przemeklbn

Recommended Posts

  • 6 months later...

Planując dalszy ciąg rozbudowy systemu zacząłem przeglądać instrukcje ampli 11 kanałowych i więcej,  i czytając o arcamie  natrafiłem na auro3d, potem doczytałem że w nowych onkyo/integrach/pioneerach też to będzie więc... przestałem patrzeć na ten format jak na egzotykę, bo skoro można robić upmix i kolejni producenci w to wchodzą...

Dziś mam 7.2, w kartonach czekają 4 sufitowe ktorę będą w takich miejscach, że to bardziej dts:x niż atmos (w bliskiej odległości nad frontami i nad tylnymi) więc tym bardziej zacikawił mnie ten format.

A jeszcze jak Maciek napisał że można się przełączać miedzy kalibracjami to już w ogóle bajka. 

Czyli jak postępować dalej, poza 7.2.4 ciągnąć kabel na ścianę pod sufitem na górny centralny oraz kabel na jeden VOG gdzieś nad miejsce odsłuchu, tak ? Coś jeszcze,  czy już starczy :)

 

Będzie wtedy 7.2.6, coś takiego 

image.png.8a370aca929e21dc928783e8f2573bae.png

Edytowano przez Arek_Gd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie będzie działać w upmixie tak jak np..stero w nc+ po optyku wyczynia w trybie Dolby Prologic IIx ? Mi tam na reklamach tvn'u lata wszystko dookoła czasem nie gorzej niż Dolby Digital ex w netfixie. 

Czytając od wczoraj o tym formacie miałem nadzieję o takim upmixie np że ścieżek DTS-HD MA... 

Nie muszę,  ale mogę pociągnąć jeszcze kable w miejsce VOG i CH (wkułem przezornie 75mm peszla w porotherm :))

Nie jest tak że przybywa ludzi zadowolonych z auro 3D ?  Jak się domyślam nie z powodu kilkudziesięciu natywnych filmów w tym formacie a właśnie z powodu upmixu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem czytać wątek kolegi firestorm7 i już widzę, że wcale nie jest tak malinowo jak myślałem. Poza tym ja nie mam idealnego rozstawu górnych głośników, ani do Auro3D ani do Atmosa, najbliżej to chyba do DTS:X bo górne będę miał w podwieszanym suficie nad kolumnami front / surround back . Czyli nie będzie to druga warstaw auro tylko de facto trzecia . Miejsce na VOG też mam nie centralnie lekko z lewej bo projektor jest centralnie, więc chyba odpuszam....

 

mój set , na czerwono potencjalnie drugi central oraz VOG

obraz.png.3985f69e820fe6a639ffe0facaab5666.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film , a przede wszystkim muzyka w Auro , to przestrzeń ( wypełnienie ) 

Tu bardziej chodzi o jakość niżeli na efekt pływania wieloryba nad głową :)

Ale , to trzeba samemu posłuchać , a nie czytać w internecie :)

Sam mam oba systemy i w następnym domu będzie tylko instalacja pod Auro 3D 

Vog montuje się centralnie nad głową . 

Jest płaski , co przeszkadza projektor ? 

Głośnik wystaje 12-15 cm od sufitu ? 

Obraz masz po sam sufit ? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maciek72 napisał:

Vog montuje się centralnie nad głową . 

A słychać czasami coś z niego? 🙂 Zgodnie z Twoją sugestią sprzed miesięcy, podczas ostatniego remontu pociągnąłem pod to jeden przewód na strych i na razie tam sobie leży. Nie mam sufitu podwieszanego, więc akurat ten głośnik musi mieć u mnie mocne alibi, aby zostać kiedyś zainstalowany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, projektor u mnie jest jakieś 6-7 cm pod podwieszanym sufitem , do którego będą montował CDT-5650II jako dwa atmosy / dts:Xy i być może przy jednej brudnej robocie warto dokupić jeszcze jeden CDT , w przyszłości dla VOG, ale mogę go zamontować tylko w 2/3 nad kanapą , więc będzie centralnie nad 1-2 miejscem z 4 odsłuchowych  (szczerze mówiąc to lekko za kanapą, bo jest odsunięta od ściany o jakieś 40-50 cm, więc daleko do referencji)

 

obraz.png.8cb1ff3fceeb49cbdc3b77957e3a13d5.png

 

Zacząłem się zastanawiać czy warto, bo to warstwa sufitowa w jednej płaszczyźnie , jakby trzeciej dla auro. nie przejdzie robienie drugiej warstwy.

 

Edytowano przez Arek_Gd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montując bliżej krawędzi sufitu który ma 60 cm głębokości powiedzmy że będzie nad głową.  Tu nie ma innej opcji, albo głośniki będą w tym suficie podwieszanym albo ich nie będzie wcale.

Pytanie kieruję do praktyków Auro3D czy jeśli w suficie (3cia warstwa) a nie na ścianie przy suficie (2ga warstwa) będą wszystkie 3 głośniki, czy warto czy nie bo zleje się to w całość i tyle.

Nie mam pojęcie jak działa upmix w auro3d, w digital EX czy dolby prologic II X daje się odczuć separację między surround a surround back (o natywnych 7.2 nie wspominając) , jeśli w Auro3D zagrają tylne górne razem z VOG to chyba bez sensu wstawiać VOG w moim przypadku

Edytowano przez Arek_Gd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Arek_Gd napisał:

Pytanie kieruję do praktyków Auro3D czy jeśli w suficie (3cia warstwa) a nie na ścianie przy suficie (2ga warstwa) będą wszystkie 3 głośniki, czy warto czy nie bo zleje się to w całość i tyle.

Nie mam pojęcie jak działa upmix w auro3d, w digital EX czy dolby prologic II X daje się odczuć separację między surround a surround back (o natywnych 7.2 nie wspominając) , jeśli w Auro3D zagrają tylne górne razem z VOG to chyba bez sensu wstawiać VOG w moim przypadku

Wg mnie ten głośnik na środku nie ma żadnego sensu. Zresztą patrząc na zdjęcia to chyba i tak wyjdzie tu układ bardziej zbliżony do atmos.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytam o płaszczyznę "obok" tylko przód/tył. Jeśli sofę masz przy tylnej ścianie, to nie ma tu w ogóle mowy o AURO3D. VOG, który musi być nad głową wychodzi Ci w jednej linii z drugą warstwą? Nie.... No chyba że nie rozumiem pytania. Jaki kąt ma mieć górna warstwa w płaszczyźnie wzdłużnej w AURO3D bo nie pamiętam już? 30? To jeszcze mniej niż rozszerzony Atmos który dajesz nominalnie 45 przód/45 tył. Oznacza ni mniej ni więcej, że sofa musi być odsunięta co najmniej 1m, na dodatek im wyższy sufit tym dalej (geometria). Ty planujesz mieć je niemal nad głową - strzelam... 70 stopni? W takim układzie nie oczekuj że ktoś Ci szczerze napisze że to będzie ok - bo nie będzie.

Czy odczujesz efekty przestrzenne - oczywiście że tak. Będą one jednak zdeformowane i zniekształcone w stosunku do referencji którą może zagrać system prawidłowo złożony i skonfigurowany. Czy będzie Ci to przeszkadzać? Niekoniecznie, chyba że będziesz mieć punkt odniesienia do tego jak powinno być. Reasumując, zagrać zagra.

Chcesz mieć AURO3D? Odsuń sofę by mieć chociaż te 40 stopni w płaszczyźnie pionowej. Jeśli nad głową nie możesz dać VOG, to go nie instaluj. On robi mega robotę, ale jedynie w tym konkretnie miejscu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak, VOG byłby w jednej płaszczyźnie i linii z drugą warstwą.   Dlatego moje przypuszczenie, że bez sensu się porywać na to, ale chciałem to jeszcze potwierdzić, stąd post.

Moje kino domowe to pogodzenie estetyki salonu (żona) i systemu 7.2.4.  Więc dużo kompromisów

p.s. może się przyda innym ;)

Edytowano przez Arek_Gd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

Chcesz mieć AURO3D?

Jeśli ktoś by chciał w jednym pomieszczeniu Atmos i Auro3D, to czy jeden z systemów nie będzie kompromisowo zainstalowany w salce? Chodzi mi o zachowanie wszystkich odległości, kątów, i tak dalej. Da się to połączyć tak, żeby mieć idealnie ustawione kolumny pod oba systemy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj.... Ciężko. Przy korzystnych proporcjach pomieszczenia chyba się da. Może nie ustawisz głośników w referencyjnych miejscach dla danego systemu, ale zmieścisz się w założonych tolerancjach. Patrz gdzie masz drugą warstwę Auro, a gdzie Atmos. Jak zachowasz do nich w płaszczyźnie pionowej 30-35 stopni to będzie ok. Ale sofa wyjdzie wtedy gdzieś na środku pomieszczenia 🤣 Przypomnę że mowa o referencji, a jak jest w praktyce sam wiesz.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Butler napisał:

Ale sofa wyjdzie wtedy gdzieś na środku pomieszczenia 🤣 

No, ja myślałem, że u mnie fotele będą mniej więcej na środku. Zależy od ekranu. Chciałbym jak najszerszy, też z uwagi na kolumny LCR, żeby nie były za bardzo ściśnięte.

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...