Skocz do zawartości

Salon z aneksem w bloku - AVR-X1700H + głośniki do ok. 10k PLN


Syfeeq

Recommended Posts

Cześć!

Jak niezliczona ilość użytkowników przede mną przychodzę do Was z prośbą o opinie i porady w sprawie wyboru mojego pierwszego zestawu kina domowego.

 

Ogólne informacje:

  • Budżet: chciałbym się zmieścić w kwocie do ok. 10k (wliczając amplituner)
  • Typ: 5.1 (lub emulowane 5.1.2 o ile w ogóle jest co rozważać - nie mogę zamontować sufitówek)
  • Amplituner: Denon AVR-X1700H (budżetowo 😉)
  • Przeznaczenie: na oko powiedziałbym, że proporcje muzyka/filmy to pewnie 60/40. Słucham prawie wszystkich gatunków ale zdecydowanie przeważają rock, metal, folk, ambient (zarówno streaming jak i FLAC'ki). Filmy i (rzadziej) seriale zazwyczaj lecą z serwisów streamingowych.
  • Pomieszczenie: jak na załączonej grafice - salon połączony z aneksem. Salon to ok. 14 m², całość ok. 23 m². W przyszłości zestaw na pewno stanie w większym pomieszczeniu ale na ten moment jest to przyszłość bliżej nieokreślona 🙃
  • Charakterystyka: raczej preferuję brzmienie ciepłe niż jasne i ostre

Telewizor jest zawieszony na ścianie (nie jak na grafice, że stoi na szafce). W szafce jest przewidziane miejsce na g. centralny (wnęka 585 mm szerokości i 205 mm wysokości) i amplituner (tak, wiem, dobre chłodzenie będzie zapewnione). Aktualnie jakiekolwiek mocniejsze nagłośnienie zapewniają głośniki Microlab Solo 6C 🙄

Niestety w pokoju miejsca nie ma dużo. Mówiąc szczerze - dobre miejsce jest chyba tylko na centralny. Kanapa ustawiona jest przy samej ścianie, dodatkowym utrudnieniem jest słupek na lewo od telewizora. Z tego względu skupiam swoje poszukiwania na zestawach oferujących przednie porty bass reflex. Niektórzy piszą, że minimalna odległość w jakiej można postawić kolumnę, to średnica otworu BR, z drugiej strony czytałem też, że mimo przednich otworów BR, kolumn nie powinno się ustawiać przy samej ścianie. Cóż... Mimo wszystko w soundbar bawić bym się raczej nie chciał.

 

Starałem się "odrobić pracę domową" i przejrzeć wszystkie podobne wątki. Najczęściej proponowane zestawy i zestawy, które wcześniej rozważałem:

  • Wilson Raptor 5 + 1 / Mini + Vocal + SUB-10 / SUB12 - taki zestaw rozważałem gdy pierwszy raz podejmowałem temat. Niestety 1'ki są relatywnie duże dlatego nie wiem czy nie byłbym zmuszony wybrać Mini (pomijając bass reflex z tyłu). Kusi 10 letnia gwarancja ale tania, drewnopodobna okleina odstrasza.

  • Wilson Raptor 9 + 1 + Vocal + SUB-12 - aktualnie za 5k na promocji ale reszta jak wyżej. Poza tym kojarzę również, że chyba ktoś pisał, że wcale nie grają tak fajnie z 1700'tką.

  • Zestaw w oparciu o Jamo S 809 (np. + S 8 ATM / ATM 50 + S 83 CEN + S 803 + S 810 SUB) - kilkukrotnie widziałem propozycje zestawów na 809'tkach ale jednocześnie widziałem sporą krytykę samych Jamo jak i ich systemu emulacji Atmos'a - czy rzeczywiście jest aż tak źle? Może ktoś ma i byłby w stanie coś powiedzieć?

  • Zestaw w oparciu o Heco Aurora 700 - wielu poleca, wielu odradza, wielu kupiło i sprzedaje. Dodatkowo BR z tyłu, co raczej nie będzie niczym dobrym. A może jednak da radę?

  • Zestaw w oparciu o Q Acoustic 3050i - widzę je na zmianę z Heco ale też BR z tyłu więc obawiam się, że może być to problematyczne.

  • Zestaw w oparciu o Polk Audio S50E - mignęły mi w którymś wątku. Może będą miały sens w takiej ciasnocie?

 

Do takich pomieszczeń jak moje, na tył pewnie idealnie by się sprawdziły Dali Oberon On-Wall ale zestaw Oberon'ów cenę będzie miał ładną. Patrzyłem również na Klipsch R-620F / R-820F ale 350+ mm głębokości to niestety zbyt dużo. Idealnie byłoby się zmieścić do ok. 300 mm.

 

Mam nadzieję, że udało mi się w miarę opisać sytuację i to czego szukam. Z góry dziękuję za każdego posta i proszę o wyrozumiałość - każda podpowiedź co zrobić w takim rozkładzie będzie dla mnie cenna! :)

room.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie masz tu ekstra wąsko

Żeby się potem nie okazało że kolumny stoją w przejściu i przy wizycie gości są trącane. Wiesz o co chodzi.

Powiem Ci że w tej kwocie większość tych kolumn odpada.

Wilsony 5 przeciętne.  9 także nic specjalnego a znacznie droższe.

Może 7? Ale hmmm

Jamo S od razu odrzuć, oprócz designu to te kolumny nie grają

S50 są nieco male. Jest na nie promocja na amazonie, mocna promocja. Do kina byl by tu niezłe.

QA3050i zdecydowanie lepsze. Adekwatnie najdroższe.

Aurora 700 bardzo dobry zestaw tylko nie wiem czy nie za duży tutaj.

Możesz pomyśleć jeszcze o

Monitor audio Bronze 200 + FX. Bo to małe kolumny które ładnie tutaj wkomponujesz i na prawde dobre dzwiekowo. Są nieco jaśniejsze. Dokładniejsze ale bliżej im do dzwieku kinowego.

Oraz I ELAC F5.2 tu cieplej.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maciek72 napisał:

Przerażające to nowe budownictwo :(

wsadzisz meble i wagon kolejowy gotowy :(

Strasznie spodobało mi się to określenie - "wagon kolejowy". No ale niestety to prawda. Niby okna są ale w kuchni jest ciemnawo. Boję się myśleć co by było gdyby na prawo od TV nie było drzwi (bo w projekcie normalnie ich nie ma 😬).

 

Cytat

Nie myślałeś o sub/sat ? 

Nie, raczej chciałbym skompletować coś nieco większego. Ale bardzo dziękuję za propozycję ;) 

 

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Wilsony 5 przeciętne.  9 także nic specjalnego a znacznie droższe.

Może 7? Ale hmmm

Właśnie tu się machnąłem - myślałem 7, napisałem 5. Wymiarowo 7-ki byłyby super, 9-tki są trochę wyższe ale rozważałem je ze względu na to, że jest to już 3-drożna konstrukcja, aktualne promki, a w tych promkach zestaw z 9 to już SUB-12, gdzie o 10'tce widziałem średnie opinie (źle umieszczony transformator + słaby ekran). Poza tym widzę, że autor kolejnego komentarza też odradza kombinację Wilson + Denon.

 

Cytat

Jamo S od razu odrzuć, oprócz designu to te kolumny nie grają

Tak czułem :) Ale wizualnie są na prawdę ładne, tego im nie odmówię.

 

Cytat

Monitor audio Bronze 200 + FX. Bo to małe kolumny które ładnie tutaj wkomponujesz i na prawde dobre dzwiekowo. Są nieco jaśniejsze. Dokładniejsze ale bliżej im do dzwieku kinowego.

Te FX'y wyglądają świetnie, dosłownie jak szyte na miarę do takiego pomieszczenia jak moje. Ale cały zestaw też ma piękną cenę :/ 4k za kolumny + C150 za 1.2k + 1.8k FX'y i już się robi 7k bez suba :/ A może rozważyć zestaw oparty na MA Monitor 200/300? Może do tego "dokleić" FX'y? 

Resztę przejrzę po pracy, dzięki! :)

 

Cytat

Na takiej przestrzeni ja bym poszedł we frontowe kolumny podstawkowe (wieszasz na ścianie uchwyty i elo).

Niestety nie takie to proste :( Pomiędzy TV, a słupkiem nie zmieszczę głośnika, a na słupku są włączniki do świateł. Kolumna wyższa niż 1m już i tak częściowo mi przykryje włączniki ale jestem w stanie to przeżyć - najważniejsze włączniki i tak są wyżej.  Z kolei wieszanie podstawek na wysokości 1.5 m raczej nie może być dobrym pomysłem. Ale dzięki za sugestię!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.09.2022 o 13:23, Syfeeq napisał:

Właśnie tu się machnąłem - myślałem 7, napisałem 5. Wymiarowo 7-ki byłyby super, 9-tki są trochę wyższe ale rozważałem je ze względu na to, że jest to już 3-drożna konstrukcja, aktualne promki, a w tych promkach zestaw z 9 to już SUB-12, gdzie o 10'tce widziałem średnie opinie (źle umieszczony transformator + słaby ekran). Poza tym widzę, że autor kolejnego komentarza też odradza kombinację Wilson + Denon.

Z tym że ja też jestem za tym że Wilsony do Denona średnio. One sa sprzedawane razem bo Wilson to produkt ktory robi dystrybutor Denona w Polsce. Nie jest powiedziane że to ma ładnie ze sobą zagrać.

Dnia 23.09.2022 o 13:23, Syfeeq napisał:

Tak czułem :) Ale wizualnie są na prawdę ładne, tego im nie odmówię.

Zgadzam się. Dlatego sa wybierane a potem problem :P Bo magia oczy mija.

Dnia 23.09.2022 o 13:23, Syfeeq napisał:

Te FX'y wyglądają świetnie, dosłownie jak szyte na miarę do takiego pomieszczenia jak moje. Ale cały zestaw też ma piękną cenę :/ 4k za kolumny + C150 za 1.2k + 1.8k FX'y i już się robi 7k bez suba :/ A może rozważyć zestaw oparty na MA Monitor 200/300? Może do tego "dokleić" FX'y? 

Nie. Monitor to niższa seria. To wolał bym na front już iść w Bronze 100. One i tak zagrają lepiej niż Monitor 200.

A Pytałes o wycenę? Bo możesz dostaniesz na ten set dobry deal gdzieś.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu w ogóle nie pchałbym się w kino a w zestaw stereo, przecież sam napisałeś, że w większości będziesz słuchał muzyki a kino w tym celu jeszcze podstawowej klasy nie spełni się w tej roli zbyt dobrze. W takim budżecie miałbyś całkiem fajny wzmacniacz sieciowy z solidnymi kolumnami i nie zagracałbyś sobie już niedużego pokoju. Popatrz na takie wzmacniacze sieciowe jak Denon PMA-900HNE, Audiolab 6000A Play, czy Quad Vena II Play funkcjonalnością niewiele odbiegają od produkowanych amplitunerów a brzmieniowo zdecydowanie oferują lepszą jakość a i film na takim sprzęcie też można obejrzeć i posłuchać. Do tego poszukałbym również niezbyt dużych gabarytowo kolumn typu System Audio Saxo 60, Dali Oberon 5, czy Kef Q550, oczywiście zawsze możesz się wspomóc subwooferem dla lepszego efektu. Pomyśl kupno kina by słuchać na nim muzyki prędzej czy później skończy się jego sprzedażą i kupnem stereo wiemy to z autopsji😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bardzo dziękuję za odpowiedzi i informacje :) Będę jeszcze analizował temat ale, póki co, po analizie zestawów od @Piotr Sonido zawiesiłem swoje oko na zestawie od Q Acoustics opartym o kolumny 3050i.

3010i/3020i + 3050i + 3090i + 3060S / QB12. Rozmiarowo wydają się być okej, o dobrych opiniach i recenzjach już nie wspominając. Cena, szacunkowo, za cały zestaw wychodzi też akceptowalna. Co sądzicie o takiej konfiguracji?

Ogólnie, odnosząc się jeszcze do odpowiedzi Q21 - nie będę negował ;) Natomiast tak jak już wspomniałem, w przyszłości zamierzam ustawić kino w większym pomieszczeniu. Nie chciałbym się wtedy postawić w sytuacji, że satelity/centralny są już niedostępne i muszę składać nowy zestaw. Chcę to potraktować jako zakup na kilka dobrych lat, a decyzję staram się podjąć po konsultacji z Wami, tak, aby potem nie narzekać, że np. dane kolumny nie dogadują się fajnie z danym ampli/wzmakiem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...