Skocz do zawartości

Podłączenie amplitunera z kolumnami (optymalne)


TOMtor

Recommended Posts

Witajcie

W końcu skompletowałem swój pierwszy poważny  😉 "sprzęt" (Yamaha R-N602 + B&W 707 S2 + Audioquest Rocket 11)

I zastanawiam się jak to optymalnie połączyć ???

Aktualnie w głośnikach zdjąłem zworki, jedną parą przewodów Rocketa zasilam górne terminale (stosownie do kolorów) , drugą dolne.

Wyeliminowałem tym sposobem poniekąd dobrą zwrotnicę (to chyba nie za dobrze ?)

W ampli podłączyłem oddzielnie odpowiednie kolory i gram sekcjami A+B

(czyli wychodzi na to, że jedną parą przewodów zasilam z A górne terminale w głośnikach, a drugą z B dolne terminale w głośnikach).

Podzwoniłem po salonach z prośbą o poradę i generalnie zalecają:

- w głośnikach zachować zworki

- w głośnikach skręcić kable kolorami i podłączyć do głośników w tzw. "połączenie krzyżowe - full range" - oba czerwone do lewego górnego terminala a oba czarne do dolnego prawego terminala (ewentualnie podłączyć do tylko np. dolnych terminali bo prąd przez zworki pójdzie i tak do górnych terminali)

- w ampli skręcić przewody i podłączyć tylko do jednej sekcji wyjścia (np. A)

Jak byście to na moim miejscu zrobili ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.10.2022 o 18:07, TOMtor napisał:

Witajcie

W końcu skompletowałem swój pierwszy poważny  😉 "sprzęt" (Yamaha R-N602 + B&W 707 S2 + Audioquest Rocket 11)

I zastanawiam się jak to optymalnie połączyć ???

Aktualnie w głośnikach zdjąłem zworki, jedną parą przewodów Rocketa zasilam górne terminale (stosownie do kolorów) , drugą dolne.

Wyeliminowałem tym sposobem poniekąd dobrą zwrotnicę (to chyba nie za dobrze ?)

W ampli podłączyłem oddzielnie odpowiednie kolory i gram sekcjami A+B

(czyli wychodzi na to, że jedną parą przewodów zasilam z A górne terminale w głośnikach, a drugą z B dolne terminale w głośnikach).

Podzwoniłem po salonach z prośbą o poradę i generalnie zalecają:

- w głośnikach zachować zworki

- w głośnikach skręcić kable kolorami i podłączyć do głośników w tzw. "połączenie krzyżowe - full range" - oba czerwone do lewego górnego terminala a oba czarne do dolnego prawego terminala (ewentualnie podłączyć do tylko np. dolnych terminali bo prąd przez zworki pójdzie i tak do górnych terminali)

- w ampli skręcić przewody i podłączyć tylko do jednej sekcji wyjścia (np. A)

Jak byście to na moim miejscu zrobili ?

Zastosowałeś konfiguracje Bi-Wire. Czy ona z Twoim wzmacniaczem sprawuje się lepiej czy gorzej możesz ocenić sam (załóż zworki i podłącz parę do wyjść A). Są osoby, dla których Twoje B&W w konfiguracji Bi-Wire grają gorzej (na ogół ze słabszymi wzmacniaczami), są takie które mówią że to połączenie jest lepsze. Niektórzy nawet do tych kolumn stosują BiAmp.

Przede wszystkim sam posłuchaj by ocenić co daje lepsze efekty u Ciebie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to da się optymalnie podłączyc.

Prze dziwnie dobrali Ci ten zestaw w Topie. słuchałeś go? Ile?

I zdecydowanie mają nadmiar tego kabla bo nie jesteś pierwszą osobą ktora tu trafia od nich z tym kablem. I nie wie co robić.

Rozdziel go. Podłącz pojedynczo.

Z drugiej strony ciekawi mnie.

Dlaczego po zakupie nie spytałeś ich? Tylko szukasz pomocy na forach? Masz już dosyć?

Pytam z ciekawości bo jak mówię z tym kablem nie jesteś pierwszy.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.10.2022 o 18:07, TOMtor napisał:

Aktualnie w głośnikach zdjąłem zworki, jedną parą przewodów Rocketa zasilam górne terminale (stosownie do kolorów) , drugą dolne.

Wyeliminowałem tym sposobem poniekąd dobrą zwrotnicę (to chyba nie za dobrze ?)

W ampli podłączyłem oddzielnie odpowiednie kolory i gram sekcjami A+B

Nie wyeliminowałeś zwrotnicy! Działa ona tak samo, jakbyś zastosował pojedynczy przewód i zworki. Zostaw tak jak jest i przestań się przejmować.

Pozdrawiam i życzę miłego słuchania muzyki.

PS Gratuluję zakupu świetnego sprzętu. Te 707 to wyjątkowo udane kolumny.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Nie wiem czy to da się optymalnie podłączyc.

Prze dziwnie dobrali Ci ten zestaw w Topie. słuchałeś go? Ile?

I zdecydowanie mają nadmiar tego kabla bo nie jesteś pierwszą osobą ktora tu trafia od nich z tym kablem. I nie wie co robić.

Rozdziel go. Podłącz pojedynczo.

Z drugiej strony ciekawi mnie.

Dlaczego po zakupie nie spytałeś ich? Tylko szukasz pomocy na forach? Masz już dosyć?

Pytam z ciekawości bo jak mówię z tym kablem nie jesteś pierwszy.

Piotr

 

1) dlaczego nie da się podłączyć optymalnie ? przecież to słowo właśnie to znaczy (najlepiej w danych warunkach)

2) tak, słuchałem. wystarczająco żeby podjąć decyzję o zakupie.

3) wiem co mam zrobić. chcę go optymalnie podłączyć

4) zostaje tak jak jest

5) pytałem. nie mam dosyć. w salonie pracują różni ludzie. niekoniecznie z najlepszą wiedzą. po to są fora pełne lepszych fachowców i pasjonatów żeby pytać

PS

Kolego KRAFT

Dzięki za słowa "otuchy" :)

Czytałem twoje testy B&W i utwierdziłeś mnie, że wybrałem nie najgorzej (choć pewnie można by wybrać lepiej) pomimo wielu opinii że moje zestawienie nie jest najtrafniejsze.

Nie mam wielkiego porównania (bo nie mam czasu jeździć po salonach i słuchać, nie chce mi się zamawiać, testować i odsyłać głośniki) , nie mam też wielkiego doświadczenia bo to nasz pierwszy "poważny" sprzęt grający.

Pojechaliśmy kupić sprzęt i kupiliśmy.

Słuchaliśmy z tym ampli jakieś Elac, KEF (chyba 350) i właśnie te BW 707.

I granie takiego zestawu najbardziej nam się podobało (a zakup był i tak na plusie bo salon zrobił nam fajny rabat)

Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i udzielone porady

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TOMtor napisał:

1) dlaczego nie da się podłączyć optymalnie ? przecież to słowo właśnie to znaczy (najlepiej w danych warunkach)

Jesli masz na myśli faktycznie dokładną definicję to tak. Ja uważam że te kolumny moga zagrac znacznie lepiej z czymś innym niż 602

1 godzinę temu, TOMtor napisał:

2) tak, słuchałem. wystarczająco żeby podjąć decyzję o zakupie.

Zatem ok

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Ja uważam że te kolumny moga zagrac znacznie lepiej z czymś innym niż 602

Zatem ok

Piotr

Miałem i mam tego świadomość.

Ale ponieważ sprzęt zostaje, dlatego pytam o optymalny sposób podłączenia ampli i głośników

Po przeczytaniu tego testu:

https://audio.com.pl/testy/stereo/amplitunery-stereo/2561-r-n602

wiem, że z tej 602 da się "wycisnąć" więcej.

Tylko jak to zrobić ?

Jak podłączyć kabelki ?

Jaką ustawić impedancję ?

Edytowano przez TOMtor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, tak z ciekawości rzuciłem okiem na ten test,którego link zamieściłeś w poscie.

Wg mnie są tam jakieś dziwne wyniki pomiarów.

Miałem kiedyś 602-kę. Później miałem 701kę. I nie ma bata, nie uwierzę w to,że 602ka ma taką moc jak podano w tym teście. 

110W przy 8 i 158 W przy 4 Ohmach...???......heheh niemożliwe..........701ka była zdecydowanie mocniejszym ustrojstwem, a mocy wg tego testu, nie miała dużo więcej.......

Dużo więcej z 602ki nie wyciągniesz.......przesiadka na 803 lub 701 uzmysłowi Ci jak duża róznica jest między tymi sprzętami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.10.2022 o 13:12, TOMtor napisał:

Tylko jak to zrobić ?

Jak podłączyć kabelki ?

Jaką ustawić impedancję ?

Ustaw na 8 zobacz czy się grzeje.

Kabelki pojedyncze. Single Wire.

Tyle

Dnia 22.10.2022 o 19:28, terracan1929 napisał:

Miałem kiedyś 602-kę. Później miałem 701kę. I nie ma bata, nie uwierzę w to,że 602ka ma taką moc jak podano w tym teście. 

Bo to jest wynik mierzenia lab. Moc przy konkretnym jednym paśmie.

To ma sens aby wszystkie pomiary miały taki sam wzór. Ale potem przy słuchaniu to już nie jest tak.

Dnia 22.10.2022 o 19:28, terracan1929 napisał:

Dużo więcej z 602ki nie wyciągniesz.......przesiadka na 803 lub 701 uzmysłowi Ci jak duża róznica jest między tymi sprzętami.

A do Bowersów serii 7 wogóle nie Yamaha.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.10.2022 o 07:36, Piotr Sonido napisał:

Ustaw na 8 zobacz czy się grzeje.

Kabelki pojedyncze. Single Wire.

Bo to jest wynik mierzenia lab. Moc przy konkretnym jednym paśmie.

A do Bowersów serii 7 wogóle nie Yamaha.

 

1) Mam ustawione na 8 ohm , podłączenie bi-wire , nic się nie grzeje

2) Kupiłem podwójne więc chciałbym je w takim wykonaniu wykorzystywać

3) takie dane podaje Yamacha na swojej stronie

https://ca.yamaha.com/en/products/audio_visual/hifi_components/r-n602/specs.html

4) Tak kupiłem , tak zostaje

(kolego, domyślam się że jesteś z branży. gdybym kupował u ciebie poleciłbyś inny zestaw a wtedy ktoś inny by pisał że to do siebie nie pasuje)

Ja rozumiem, że jakbym kupił sprzęt za milion $$$ to byłoby dobrze ale nie idealnie, ale jak kupiłbym za 2 miliony $$$ to byłoby jeszcze lepiej.

I tak w koło Macieju.

Kupiłem co kupiłem i póki co jestem zadowolony - mnie wystarcza :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem z branzy teraz jestem antidotum na nią.

Jesli jesteś z tego systemu zadowlony to dobrze :) Przeciez o to chodzi

1. Jesli nie jest gorąca to zostaw na 8 omów.

12 godzin temu, TOMtor napisał:

Parę razy pan już to napisał.

Więc zapytam: dlaczego ?

Bo Yamaha z Bowersami gra słabo. Takie zestawienie było swego czasu nawet tutaj odradze przez salony Top HiFi ktore są dystrybutorem obu marek.

Zestawienie, szczególnie niższych modeli Yamahy powduje że dzwięk jest ultra analityczny. Laboratoryjny. Separacja instrumentow psuje melodyjność.

Oczywiście sa osoby które taki dzwięk lubią i pożądają. To rzadkość. Ale zdarza się.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.10.2022 o 14:46, TOMtor napisał:

 

 

Kupiłem co kupiłem i póki co jestem zadowolony - mnie wystarcza :)

 

Jak jestes zadowolony to juz duzy sukces w swiecie audio w ktorym czesto gonimy przyslowiowego kroliczka :)  Wiesz jak laczyc bi wire ,jak uzyc zworek ....pytasz jak optymalnie  podlaczyc .....podlacz posluchaj ocen sam ,to nalepsza droga zeby bylo optymalnie ...Tobie ma sie podobac dzwiek .Połączenie bi-wire nie zmienia impedancji kolumn widzianej przez wzmacniacz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...