Skocz do zawartości

Denon AVR-X 1300W i tryby dźwięku przy kolumnach stereo


Piccolosan

Recommended Posts

Witajcie. Posiadam amplituner jak w tytule spięty do kolumn stereo Diora Polaris 180. Zmieniłem ostatnio TV na OLED B1 i zauważyłem że miałem ustawione wypuszczanie dźwięku na PCM z TV

Po wyborze PassTrough, lub auto, materiały z Netflix lub innych VOD oraz filmów z USB są rozpoznawane poprawnie i w zależności apmlituner pokazuje dts, atmos itp

Ale zachodzę w głowę i nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej informacji - jeżeli posiadam zestaw stereo i nie planuję rozbudowy do 5.1 i wyżej - JAKI tryb dźwięku powinienem wybrać, lub też jaki jest najmniej "stratny" 

Robiłem próby zmieniając, ale w zależności od typu materiału na VODach, raz jest lepiej na PCM, raz lepiej na DD+ itp. Nie mogę trafić w takie powiedźmy w miarę bezobsługowe ustawienie

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.10.2022 o 09:28, Piccolosan napisał:

Dziękuję. Jak robię kalibrację z użyciem mikrofonu, dźwięk jest totalnie spłaszczony, brak niskich tonów. Więc nie korzystam z Audyssey, a wyłączam i ustawiam EQ pod siebie

No to ustaw to ręcznie.

ale pozostale kolumny powinieneś mieć na off po prostu.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Piccolosan napisał:

myślałem tylko czy zostawiać tryb stereo, czy jednak np dla Netflixa pozwalać mu na rozpoznawanie dźwięku jako passtrough ale z tą różnicą, iż zamiast stereo, wybieram np atmos itp

Zmieniając tryb nie zmieniasz wejścia, więc dźwięk będzie rozpoznawany prawidłowo.

Zmianę trybu robisz dla wyjścia, czyli np. mając głośniki 5.1.2 i na wejściu sygnał np. Atmos możesz zmieniać wyjście na stereo, DD, Dolby Atmos, DTS, DTS-X itd.. Mówiąc inaczej trybami na pilocie ustalasz wyjście na końcówki mocy (głośniki), wejście jest takie jak dostajesz ze źródła i trybami albo "lecisz" 1:1 czyli 5.1 na wejściu 5.1 na wyjściu, albo amplitunerowi "zlecasz" zdekodowanie dźwięku i przekształcenie na inny format np. stereo poprzez downmix (miksowanie kanałów w dół) albo np. w DTS-X przez upmix (zmiksowanie w górę) o dodatkowe 2 kanały żeby było 5.1.2. Domyślnie w trybie Auto przy instalacji wszystkich głośników (5.1.2 / 7.1) każdy sygnał będzie miał upmix do Dolby Digital + Surround (tak jest w Denon/Marantz).

Dla Ciebie najrozsądniejszym trybem jest stereo, lub auto, najlepiej pobierz sobie aplikację na telefon i tam zobaczysz jaki sygnał masz na wejściu a jaki na wyjściu - na Netflix czy innym streamingu gdzie dźwięk leci po ARC do amplitunera nie wyświetlisz ekranu info na ekranie TV. Poniżej przykładowe ekrany z mojego Marantz-a ale z wejścia TV kablowej, po lewej wyświetla się wejście, a po prawej wyjście, a wyżej masz opis rodzaju sygnału i trybu pracy

 

IMG_2229m.thumb.jpg.9333e32f16bcc94d85a45efe0f896ca4.jpg

tryb "Stereo" wejście DD 5.1 wyjście stereo - czyli downmix

IMG_2230m.thumb.jpg.090c2d5a3aa1ef0e5cd3c51fe02665ba.jpg

tryb Auto wejście 5.1 wyjście 5.1.2 - upmix (Dolby Digital + Surround)

IMG_2231m.thumb.jpg.3697f87f1ec63b947b7fb4273df973e9.jpg

tryb 1:1 wejście DD 5.1 i wyjście DD 5.1

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.10.2022 o 13:17, Piccolosan napisał:

I dokładnie tak mam, myślałem tylko czy zostawiać tryb stereo, czy jednak np dla Netflixa pozwalać mu na rozpoznawanie dźwięku jako passtrough ale z tą różnicą, iż zamiast stereo, wybieram np atmos itp

Jak rozumiem, zakładasz, że amplituner wyprodukuje 'lepszy' dźwięk stereo ze źródła wielokanałowego niż oryginalny sygnał stereo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.11.2022 o 18:00, przemeklbn napisał:

Jak rozumiem, zakładasz, że amplituner wyprodukuje 'lepszy' dźwięk stereo ze źródła wielokanałowego niż oryginalny sygnał stereo?

Nie, nie do końca. Po prostu miałem wrażenie iż np. ustawiając w TV passtrough, a w ampli np. dolby digital - dialogi oraz tło było lepiej słyszalne niż typowe PCM<>Stereo

Ale faktycznie jest przecież tak jak mówicie powyżej - kolumny są stereo i żadne efekty nie zadziałają, lub nie będzie to grało sensownie

Na razie więc zostawiam na Stereo, i podumam czy kiedyś rozbuduję to do np. Heco Victa 702 - lub jak nadejdą lepsze czasy - zmiana kolumn i wzmacniacz stereo

Problemem jest u mnie to iż mam TV Oled, PS5, Dekoder, i amplituner jako tako wszystko przełącza z automatu

Jak wymienię np. na wzmak stereo który z zasady nie jest "inteligentny" żona mnie zabije bo nie będzie umieć przełączać źródeł dźwięku ;)

Widziałem co prawda pewne switche które mogą zadziałać, ale to kolejny klocek, a przy obecnych kolumnach czy dam wzmak czy apli - pewnie zagrają podobnie 

Dzięki wielkie za poprzednie odpowiedzi :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...