Skocz do zawartości

zestaw 2.1 pod Tv i muzykę


Krzysztof Strzoda

Recommended Posts

Witam,

Jestem niedoświadczonym użytkownikiem i potrzebuję pomocy.

Aktualnie (od ok. 10 lat) posiadam zestaw KD - Yamaha RX-V750 + fronty rubicon RP 26 Mark II + sub rubicon RSUB-10 + satelitki rubicon (nie pamietam modelu). Spięte jest to z Tv po optyku, Google Audiocast po optyku, Apple TV 3 po optyku do tego gramofon i odtwarzacz kasetowy.  

Generalnie na tym sprzęcie oglądam Filmy - 30% (Netflix itp.) i 70% muzyka (spofiy + gramofon + kasety) - brzmienia różne od "disco-polo", przez pop, hip-hop po jazz

Aktualnie TV nie ma arc'a (planuję wymienić tv ale jeszcze nie teraz - może w przyszłym roku) 

Jestem zmuszony zrobić remont pokoju - całkowicie zmienić jego układ (mieszkam w bloku i muszę dzieciom oddać sypialnię a sam z żoną przeprowadzić się do "dużego pokoju") 

pokój o wymiarach ok. 4,5 x 4,5 wysokość 2,5m

Z racji całkowitej zmiany nie będę miał miejsca aby obecny sprzęt zostawić i muszę poszukać czegoś co wcisnę w meble - cos jak na zdjęciu w załączeniu.

Kolumny podstawkowe postawione koło TV + sub postawiony gdzieś w pokoju - brak możliwości ustawienia satelitek koło sofy - wiec zestaw stereo z subem

Z lektury forum wiem, że obecny mój zestaw nie nadaje się za bardzo do nowej rzeczywistości i muszę rozejrzeć się za czymś innym. Stary zestaw myślę sprzedać i coś dołożyć i kupić zestaw jaki mi sie sprawdzi. 

Budżet około 3000 zł (bez suba - dokupię go w późniejszym czasie) - sprzęt raczej używany z racji budżetu.

 

Chciałbym sprzęt z airplayem i chromcastem lub abym mógł podłączyć obecnie używane urządzenia - żona ma tel z androidem a ja appl'a 

zastanawiałem się nad kolumnami aktywnymi (the five) ale nie jestem przekonany (po lekturze forum).

 

zatem proszę o pomoc - układ pokoju nie do ruszenia 

remont pokoju wymiary ng.jpg

IMG_9696.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc ja bym to widział tak:

Wnęki po lewej i prawej stronie przeprojektowujesz żeby wygospodarować miejsce na FR i FL. Dzielisz je w połowie w pionie, zachowujesz sobie tym samym oryginalne półeczki na bibeloty, ale masz tez miejsce na kolumny podstawkowe :) nie znamy wymiarów szafek, wnęk i półek, co cholernie utrudnia całą sprawę, ale myślę ze mozna mierzyć że każda część ma ok 45-50 cm, tak samo wnęki pod TV. w miejsca wygospodarowane stawiasz FL i FR. Powstałą w ten sposób komorę z kolumną wytłumiasz czymkolwiek aby uzyskać jak najmniejsze prawdopodobieństwo rezonansu półek. Kupujesz fronty z przednim BR. Poniżej Tv stawiasz głośnik centralny, wymontowujesz jedną z półek poniżej TV i stawiasz amplituner jak na obrazku. Zaraz ktoś napisze ze tak nie wolno, ampli musi oddychać i mieć wentylację, wiec warunkowo zamieniasz miejscami ampli z kolumną centralną, stawiasz ampli przed TV, TV rzecz jasna jakieś 10 cm wyżej i ampli mieści się bez problemów, ma czym oddychać i jak się wentylować. Kanał centralny będzie wtedy w szafce niżej, co delikatnie pogorszy lokalizację tego kanału, ale na to jakie masz warunki to jest praktycznie idealny rozkład. Przerabiasz też kolejną zamykaną szafkę na samym dole, po prostu nie montujesz tam drzwiczek i półek, robisz miejsce na suba :) Tak wiem, zaraz ktoś znowu napisze ze SUB nie może stać w szafce bo będzie wszystko rezonować, ale na swoje potrzeby kupujesz naprawdę niewielki sub, żeby tylko wzmocnił najniższe tony, zrzucać szklanek z szafek nie musi. I masz nie 2.1 ale nawet i 3.1 które pozamiata każdy zestaw 2.1. Minus jest taki, ze trzeba się trochę pomęczyć i poszukać odpowiednich kolumn, suba, amplitunera. Oraz troszkę zdolności manualnych żeby przeprojektować wnęki po obu stronach TV. Stawiasz szwagrowi/bratu browarka i po wydaniu kilku zł na wkrety i jakies konfirmaty, masz to w kilka godzin zrobione. Efekt myślę ze zmiecie zestaw 2.1 jakbyś go miał postawić na istniejącej szafce po bokach TV.

IMG_9696.thumb.jpg.f60317ec3ee98ea7743539e65ab52b5c.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Butler napisał:

Może frontowe bym szerzej dał. Może zamiast wolnostojących kolumn podstawkowych dał bym in-walle w dorobione fronty... Ale tak ogólnie to jestem za powyższym.

Oczywiście frontowe można poszerzyć, zamieniając miejscami pólki z miejscem na kolumnę, nie ma najmniejszego problemu :D Ale tego juz mi sie nie chciało rysować

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ale w szafce to kalsyczne monitory zagrają źle. To faktycznie in walle.

Amplituner w szafce długo nie pozyje. Bo widze że mówimy o modelu kinowym. Od razu pomysł o wentylatorach.

Subwoofer przed tą szafką czy w tej szafce?

Powiem tak jak chcesz żeb yto zagrało dobrze to nie będa tanie zestawy in wall.

Jak tanio to będzie to całkiem akceptowalny sprzet ale w takim ustaweniu zagr źle.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Sonido tam nie ma miejsca na nic innego. Zabudowa in wall w meblach? Brzmi znacznie gorzej niz gotowa kolumna na polce moim zdaniem. Zabudowe mozna zrobic w dedykowanej sali, w przystowanej do tego scianie litej lub GK a juz moim zdaniem na pewno nie w MDF. Obudowa kolumny glosnikowej sama w sobie przejmuje rezonanse i tlumi drgania. Glosnik in-wall przymocowany do konstrukcji mdf w zle odgrodzonej komorze bedzie pieknie gral wszystkimi szklankami, i szybami w sasiadujacych szafkach. A rezonans bedzie sie niosl po calej konstrukcji. Na potrzeby autora tematu to calkowita sztuka dla sztuki i rzecz zupelnie zbedna. A na pewno nie zmiesci sie tutaj w kwocie 3 tys z amplitunerem. Ja bym nie kombinowal. Na poczatek zestaw 2.0 + ampli. Potem ewentualnie 3.0 a potem 3.1.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za propozycję, jednak zestaw 2+1 wchodzi w grę i o ile na początku myślałem nad monitorami aktywnymi teraz zastanawiam się nad rozwiązaniem wzmacniacz + kolumny podstawkowe. 

W weekend byłem w sklepie audio i polecili mi wzmacniacz nad amp1 + jakieś kolumny (bliżej nie określone) - jest to jakieś ciekawe rozwiązanie

Słuchałem również Audio Pro A28 - całkiem dobrze te maleństwa grały jednak słuchałem ich z ok. 2,5-3m 

Słuchałem TriAngle Twin - chyba grały ładniej - czyściej o szerszej scenie i lepszym basie

Mam pewien problem z tymi kolumnami aktywnymi - mam córkę (5 latka) i w tej chwili jak słucha "swojej" muzyki to pokrętłem w amnplitunerze daj głośniej - ciszej a z tych aktywnych kolumn sama nie będzie w stanie sterować głośnością a ja nie mogę cały czas "tato daj głośniej" - "tato daj ciszej".

Jak mają się Klipsche the Five do w/w kolumn - zaznaczę że a28 mają wszystko co potrzebuję (airplay, Wifi, GoogleCast, optyk i Line in) - bluetootha nie używam a obecnie łączęczłącze sie z moim sprzętem przez AudioCasta wpiętego przez optyka i Airplayem przez ApleTv gen 3 wpiętego po optyku.

 

Nie wiem czy dobrze myślę ale taki wzmacniacz (używany - z racji budżetu) będzie bardziej sensowny niż takie all in one.

 

Najbardziej pasowałby mi wzmacniacz stereo z hdmi (na razie w moim tv nie mam hdmi arc ale w przyszłym roku myślę o jego wymianie), bo przy oglądaniu filmów chciałbym używać jednego pilota. Ale taki Nad AMP1 również spełniałby moje oczekiwania - wbudowany googlecast, AppleTv (airplay) wepnę po optyku, tv podłączę po optyku, caseciaka i gramofon również wepnę - tylko czy w tej cenie to najlepsze wyjście czy coś alternatywnego? i czy ta moc jest wystarczajaca ? i jakie kolumny podstawkowe do tego (raczej używki) z dobrym basem (suba dołożę w późniejszym czasie) - myślełem na KEF q 350 - ale czy w filmach bedą ok? (gdzieś czystałem, że dialogi mogą byc słabo słyszalne) 

 

  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...