Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry. Posiadam pewne urządzenie, złożone głównie z silnika i przekładni mechanicznej pasowej. Niestety przy dużych prędkościach słychać pracę całości a oczywiście chciałbym tego uniknąć.

Mogę "obudować" całość skrzynką zbudowaną.. z czegokolwiek, może sklejki albo coś - na zewnątrz prawdopodobnie zrobiłbym coś na kształt case'a transportowego. sam rozmiar urządzenia to ok. Wewnątrz natomiast mogę powyklejać czym popadnie. Rozmiar całości może mieć nawet i do 50x50x50cm albo więcej jak trzeba. Nie znam się za bardzo na piankach / matach / gąbkach / itp., które są dobre i dlaczego. Czy np. takie pianki samoprzylepne jak sprzedają handlowcy motoryzacyjni? Akurat kupuję oplot na przewody i natrafiłem na takie. Można też byłoby to zbudować jak "cebulę" i robić kilka warstw w środku (tzn niekoniecznie mata na macie, tylko - mata, płyta, powietrze, mata, płyta, powietrze itp. Nie chciałbym też totalnie w ciemno kupować co popadnie.

Co byście polecili do takiego zabiegu i czy to ma sens, zwłaszcza jeśli jedna boczna ściana (i "podłoga") musi być przynajmniej częściowo odkryta. A może są gotowe tego typu produkty?

Nie bardzo wiedziałem, czy to dobry dział, ale z drugiej strony żaden mi bardziej nie pasował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, cichy_ludek napisał:

Dzień dobry. Posiadam pewne urządzenie, złożone głównie z silnika i przekładni mechanicznej pasowej. Niestety przy dużych prędkościach słychać pracę całości a oczywiście chciałbym tego uniknąć.

Mogę "obudować" całość skrzynką zbudowaną.. z czegokolwiek,

Dzień dobry. Zanim "zamkniesz" to w obudowie, warto zadać sobie pytanie co z chłodzeniem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, cichy_ludek napisał:

Co byście polecili do takiego zabiegu i czy to ma sens, zwłaszcza jeśli jedna boczna ściana (i "podłoga") musi być przynajmniej częściowo odkryta.

 

Myślę że jeśli nie będzie to całkowicie zamknięte, trudno oczekiwać by maszyna była w miarę cichą. 

Na pewno też nieco pomogą podkładki pod nóżki z twardej gumy (budzetowo) - drgania przenoszone na innne powierzchnie również wydają dźwięk.

 

16 godzin temu, cichy_ludek napisał:

może są gotowe tego typu produkty?

Może ktoś sie wypowie jeszcze czy takowe są i ile dB pochłaniają.

Ps: jesli to urzadzenie stoi w pomieszczeniu typu garaż itp. to eliminacja dźwięków odbitych od z reguły twardych powierzchni bedzie trudna do wyciszenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenie jest transportowane w różne miejsca (wskazane przez klienta) i tam montowane i tam pracuje. Chodzi po prostu o jakąkolwiek (ale najlepiej dużą:) poprawę w wyciszeniu. Można byłoby przyjąć, że chcę wyciszyć taki zestaw:

https://deltapunkt.pl/silnik-przekladnia/66-50-obrmin-m63x60-przekladnia-enkoder-dunkermotoren-m63.html

tylko jak wspomniałem, zamiast przekładni ślimakowej, jest pas zębaty. Przekładnię ślimakową też testowałem, ale była jeszcze głośniejsza..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.11.2022 o 22:16, cichy_ludek napisał:

Mogę "obudować" całość skrzynką zbudowaną.. z czegokolwiek, może sklejki albo coś - na zewnątrz prawdopodobnie zrobiłbym coś na kształt case'a transportowego. sam rozmiar urządzenia to ok. Wewnątrz natomiast mogę powyklejać czym popadnie. Rozmiar całości może mieć nawet i do 50x50x50cm albo więcej jak trzeba. Nie znam się za bardzo na piankach / matach / gąbkach / itp., które są dobre i dlaczego. Czy np. takie pianki samoprzylepne jak sprzedają handlowcy motoryzacyjni? Akurat kupuję oplot na przewody i natrafiłem na takie. Można też byłoby to zbudować jak "cebulę" i robić kilka warstw w środku (tzn niekoniecznie mata na macie, tylko - mata, płyta, powietrze, mata, płyta, powietrze itp. Nie chciałbym też totalnie w ciemno kupować co popadnie.

Obudowa dla maszyny (jakiejkolwiek) nie powinna być chyba z płyt drewnopodobnych 🤔. Ja bym zastosował cienką blachę profilowaną, z naklejoną warstwą bitumiczną plus opcjonalnie od wewnatrz filc. Całkowicie nie wygłuszy dzwieku, ale coś tam pomoże.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kraft napisał:

A dlaczego? Im masywnieksza przegroda,tym lepsze tłumienie fali dźwiękowej. 

Nie bez powodu dodałem "chyba" w zdaniu. Pozatym jesli nie mamy "szczelnej" obudowy, zysk z takich rozwiązań moze być znikomy.

23 minuty temu, J4Z napisał:

Całą wolną powierzchnię skrzyni w środku wyłożyć wełną mineralną. Im większa skrzynia i więcej wełny tym lepszy będzie efekt. 

Nie wiem co to za maszyna, ale z opisu wynika że są tam ruchome części (pas). Wypychanie wełną każda wolną przestrzeń jest niebezpieczne. 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, właśnie myślałem o tym. Wełny raczej nie mogę zostawić "luzem", bo będzie się kruszyć i wejść w elementy ruchome. Pytanie, czy jeśli zrobię obudowę w taki sposób, żeby ściany były z każdej strony, również wewnątrz, a wełna zamknięta w środku, to czy wtedy ona będzie działać? 😃

Edytowano przez cichy_ludek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...