Skocz do zawartości

Nowy zestaw kina domowego 5.1


Filip Kaszubski

Recommended Posts

Witam,

Zamierzam zmienić swój stary zestaw kina domowego 5.1 Samsunga na coś lepszego. Przyznając się bez bicia jestem laikiem więc proszę o wyrozumiałość:). Interesuje mnie zestaw 5.1 + amplituner  ( z tego co czytałem to chyba będzie najbardziej odpowiednie dla mnie).

Budżet:

dobrze aby zmieścić się w 5k (8k to powiedzmy max), Prośba o wzięcie pod uwagę stosunku ceny do jakości+ realia mieszkaniowe.P_20221127_130441.thumb.jpg.84db53ad083bc5727dd735216cf33f4c.jpg

Przeznaczenie

Oglądania TV, grania (PS5), słuchanie muzyki / radia.

Pomieszczenie

Salon ma ok 30 m z aneksem kuchenny, z tym że kanapa położona mniej więcej w połowie długości pomieszczenia od TV.  

Na obecną chwilę przy kanapie znajdują się dwa głośniki stojące , głośnik centralny pod telewizorem , subwoofer obok tv mniej więcej na jego wysokości, +2 głośniki przednie nad tv mniej więcej na wysokości 2,2-2,7m w linii z tymi stojącymi.  tu drobne pytanko czy stare kable które idą w scianie do głośników przednich należy wymienić czy można pozostać przy nich Ewentualnie proszę o propozycje ich rozmieszczenia.

Dołączam zdjęcie rozmieszczenia

Lokalizacja 

Łódź, więc jeśli polecacie jakieś sklepy gdzie można byłoby podjechać poprosiłbym o namiary ewentualnie o priv.

 

Z góry dziękuję za pomoc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nic nie zrobisz z ustawieniem salony to tylko satelitki.

Coś pokroju Klipsch RP240D, 140D

Canton Movie, Cambridge audio Minx, Monitor audio MASS itp.

Do tego amploituner jaki Ci się uda kupic.

Denon S660, 760, X1700, Yamaha 4A, Onkyo 5100 , 6100

Kolega tu z forum iał do sprzedania Marantza slim. Poszukaj w dziale ogłoszeń.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotr za odpowiedź. po pertraktacjach z żoną ustaliliśmy że jednak zdecydujemy się na "pełnowymiarowe" głośniki frontowe ustawione przy rogach meblościanki (nieco przed TV ale niestety nie bardzo jest gdzie indziej). 

Co do głośników tylnych z tego co czytałem nie ma chyba potrzeby aby iść w tylne pełnowymiarowe gdyż ich potencjał w dużej mierze nie będzie wykorzystany, prośba o potwierdzenie.

Co do amplitunera czytałem że Denony są dla niewtajemniczonej osoby dosyć trudne do ustawienia.

 

Biorąc powyższe pod uwagę poprosiłbym o jakieś porady/ propozycje.

Z góry dziękuję  😀.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Filip Kaszubski napisał:

po pertraktacjach z żoną ustaliliśmy że jednak zdecydujemy się na "pełnowymiarowe" głośniki frontowe ustawione przy rogach meblościanki (nieco przed TV ale niestety nie bardzo jest gdzie indziej).

co prawda jestem zwolennikiem podłogówek na frontach, ale nie wiem jak się zmieścisz z lewym frontem między rogówką a meblościanką, chyba że to fotel jest dostawiony to go przestawisz, czy nie będzie zbyt blisko i nie będzie przysłaniało głośników (chociaż chyba nie powinno). Ale w Twoim wypadku rozważyłbym naprawdę tzw. "satelitki" - jeszcze musisz gdzieś ulokować subwoofer.

A w kwestii amplituner-a najlepiej umówić się w salonie i posłuchać, bo jak Maciek pisze Denon i Marantz mają co prawda lepszą kalibrację, ale jednak różnice w prezentacji - szczególnie kina nie zawsze są równoznaczne z lepszym brzmieniem - wrażeniami. Najlepiej posłuchać i dopasować do własnych upodobań i preferencji.

 

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon , Marantz ma podobna kalibracje do Yamahy. YPAO jest pomijane ale to na prawde daje rade. Jest dokładne i ma sporo ustawień

Onkyo w niższych modelach ma faktycznie gorszą. Prosta.

Ale wracając do pełnowymiarowego.

To jak Ty to chcesz postawić?

Kolumny w rogu miedzy ścianą a szafką?

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Ale wracając do pełnowymiarowego.

To jak Ty to chcesz postawić?

Kolumny w rogu miedzy ścianą a szafką?

Piotr

 

W rogu przy szafce jest jeszcze ok 1m do kanapy, także myślałem aby tam ustawić głośnik, z tej szafki rzadko korzystamy a w razie potrzeby kolumnę by się przesunęło lekko na bok na chwilę.2 front przy szafce wiszącej., tak jak na zdjęciu poniżej. Czy raczej odradzacie takie ustawienie ?

room.jpg

Edytowano przez Filip Kaszubski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem takie ustawienie może się nie sprawdzić. Lewa kolumna będzie "w rogu" (może powodować min. dudnienie), prawa jak pisał Piotr żeby być "w linii" z lewą będzie w przejściu, do tego względem lewej będzie wokół niej dużo wolnej przestrzeni. Ponadto patrząc na odległość kanapy od środka "bazy" i odległość między kolumnami (bazę) będzie to dość ekstremalne ustawienie. Jako całość zaburzy to ewidentnie brzmienie lewej względem prawej oraz scenę przekazu o czym wspomniał Maciek. Co prawda w kinie masz jeszcze głośnik centralny, a i kalibracja coś tam poprawi, ja jednak w Twoim wypadku skłaniałbym się ku niewielkim kolumnom do zawieszenia (chociaż będziesz je musiał dość wysoko zawiesić i pod kątem - podobnie jak obecne) i podparcie niskich częstotliwości subwooferem. Zresztą sub przy podłogówkach też będzie potrzebny, a z miejscem na niego też jest krucho. No masz dosyć "trudne akustycznie" miejsce, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Spróbuj sobie zrobić symulację pierwszych odbić wprowadzając wielkość pomieszczenia i miejsce odsłuchu oraz rozstawienie kolumn w tym kalkulatorze. Zobaczysz że niezbyt dobrze to będzie wyglądało.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, tomek72 napisał:

Moim zdaniem takie ustawienie może się nie sprawdzić. Lewa kolumna będzie "w rogu" (może powodować min. dudnienie), prawa jak pisał Piotr żeby być "w linii" z lewą będzie w przejściu, do tego względem lewej będzie wokół niej dużo wolnej przestrzeni. Ponadto patrząc na odległość kanapy od środka "bazy" i odległość między kolumnami (bazę) będzie to dość ekstremalne ustawienie. Jako całość zaburzy to ewidentnie brzmienie lewej względem prawej oraz scenę przekazu o czym wspomniał Maciek. Co prawda w kinie masz jeszcze głośnik centralny, a i kalibracja coś tam poprawi, ja jednak w Twoim wypadku skłaniałbym się ku niewielkim kolumnom do zawieszenia (chociaż będziesz je musiał dość wysoko zawiesić i pod kątem - podobnie jak obecne) i podparcie niskich częstotliwości subwooferem. Zresztą sub przy podłogówkach też będzie potrzebny, a z miejscem na niego też jest krucho. No masz dosyć "trudne akustycznie" miejsce, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Spróbuj sobie zrobić symulację pierwszych odbić wprowadzając wielkość pomieszczenia i miejsce odsłuchu oraz rozstawienie kolumn w tym kalkulatorze. Zobaczysz że niezbyt dobrze to będzie wyglądało.

Dzieki Tomek za rzeczowe wyjaśnienia :)

Taki hurra optymizm mnie ogarnął ale jak spr w necie wymiary podłogówek i podszedłem z miarką w te miejsca to się okazało niestety średnim rozwiązaniem. 

Co do samego amplitunera też pojawił sie problem techniczny w postaci 14 cm looki przy czy większość ma 17 cm, tak więc aby w ogóle rozważać amplituner to albo jakiś "cienki" albo musiałby stać na półce co jednak by nieco mniej estetycznie by wyglądało w żony i mojej ocenie.

przez chwilę zastanawiałem się nad zestawem:

Yamaha RX-V4A + Nota 260 + Nota 740 + Nota 240 + BASSO 840 - komplet w dosyć atrakcyjnej cenie, ale amplituner za wysoki, do tego głośniki 260 mają bass reflex czyli powinny być oddalone od ściany ( jaka jest przy tym zalecana odległość), kolejny problem to konieczność ustawienia ich wysoko (tak jak obecne) czy ustawienie pod kątem tak jak zalecacie byłoby lepsze? jakieś opinie nt powyższego zestawu, co do satelitek jakoś do mnie nie przemawiają ( a Kipsch dosyć drogi przynajmniej to co ja znalazłem 6k+ bez amp i suba)

 

Kołata mi się po głowie jeszcze opcja soundbara + subwoofer (do tego potrzebny amplituner czy da rade bez tego) i jak to się będzie miało co do moich wymagań?

Dzięki

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Filip Kaszubski napisał:

Kołata mi się po głowie jeszcze opcja soundbara + subwoofer (do tego potrzebny amplituner czy da rade bez tego) i jak to się będzie miało co do moich wymagań?

to rozwiązanie nie będzie kinem, a jedynie poprawą względem głośników TV. Mimo, że na soundbarach widnieją dumne loga Atmos, Dolby itd. to oznaczają co najwyżej tyle, że elektronika może dekodować taki sygnał, ale na pewno nie wyemituje z "jednego punktu" w oparciu o odbicia prawdziwego efektu kina - powiem wprost będzie gorzej w kwestii przestrzenności niż zestaw który masz obecnie.

Jeżeli chodzi o głośniki - do powieszenia raczej unikałbym konstrukcji bass reflex z otworem z tyłu, z przodu myślę że mógłby być. Jednak najlepiej byłoby iść w konstrukcję zamkniętą. Klipsch ma taki zestaw Reference Theater Pack - ale nie wiem jak to gra więc nie powiem, a po drugie wizualnie nie wiem czy Ci się spodobają. Są jednak również inni producenci takich "zestawów - gotowców" bodaj gdzieś na forum ktoś pisał o Canton Movie - to tylko przykład. Nie wiem, być może udałoby się coś złożyć z oferty TAGA (przynajmniej cena niewygórowana), ale najlepiej posłuchać w salonie. Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia z tego typu głośnikami, ale wiem że też się sprawdzają - szczególnie tam gdzie nie ma miejsca na nic większego.

1 godzinę temu, Filip Kaszubski napisał:

kolejny problem to konieczność ustawienia ich wysoko (tak jak obecne) czy ustawienie pod kątem tak jak zalecacie byłoby lepsze?

pisząc pod kątem - miałem na myśli nachylenie ich względem ściany i powieszenie podobnie jak obecne

Wysokość amplitunera - tak niestety ale amplituner(y) kina z reguły są dość wysokie, natomiast są też modele tzw. slim. Mają kilka centymetrów wysokości i moim zdaniem na Twoje warunki taki amplituner byłby wystarczający. W tym miejscu na pewno Marantz dysponuje takimi amplitunerami - NR1510, (NR1711, czy nowy Cinema 70 te już są 7.1), ale i tak nie przewidujesz głośników w suficie, również Yamaha RX-S602 (5.1) jest konstrukcją "chudą". Kiedyś Onkyo miało model bodaj LX50, ale to chyba już jest niedostępne.

Reasumując - w soundbar-a bym nie szedł. Jest naprawdę trochę konstrukcji - zestawów głośników do powieszenia, wśród których można znaleźć coś optymalnego. W amplitunerach slim też wybór jest raczej skromny, ale nie znaczy że go nie ma. Umówmy się w planowanym budżecie i warunkach raczej sali kinowej nie zbudujesz, trzeba znaleźć pewien kompromis, który połączy maksymalnie fajny efekt brzmieniowy z estetycznym (bo widzę, że to też ma dla Ciebie - Was znaczenie), może białe? A jak już coś wybierzesz - odsłuch, bo wbrew pozorom te małe zestawy też potrafią zagrać.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...