Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe jako duże czy małe?


Krzysztof Beska

Recommended Posts

Witam wszystkich. 
Mam może dość dziwne pytanie, ale powoli się już gubię. 
Nie wiem w jaki sposób ustawić przednie głośniki. Na wielu stronach jest napisane, ze jako duże i bass w subwoofer pojawia się tylko w niektórych momentach, a np z obsługi klienta Teufel napisali ze mam ustawić przednie dwa głośniki jako małe i bass będzie wyraźniejszy i lepszy w subwoofer... 

Na innej stronie dostałem odp, ze według sztuki, jeśli głośniki są podłogowe, to powinny być ustawione w amplitunerze jako duże, by w ten sposób nie wyciąć części pasma, które obsługują. Ustawienie small ustawia się tylko kiedy korzysta sie z głośników podstawkowych.

Jeżeli ustawie głośniki na duże to mam podwójny bass.. i wydaje mi się, ze jest go za dużo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.12.2022 o 11:38, Krzysztof Beska napisał:

Jeżeli ustawie głośniki na duże to mam podwójny bass.. i wydaje mi się, ze jest go za dużo.

A to inna sprawa - musisz odszukać w amplitunerze opcji dublowania niskich tonów w Denon/Marantz nazywa się to "LFE + Main" u innych producentów może nazywać się inaczej (w Onkyo o ile dobrze pamiętam "double bass") i ją wyłączyć. Chodzi o to że jednocześnie niskie częstotliwości odtwarza i subwoofer i fronty ustawione jako duże. Co do tego czy mają być jako duże czy małe to są powiedzmy różne szkoły. Jedni ustawiają jako małe i odcięcie na 80Hz - takie są zalecenia THX i chcąc być z nimi w zgodzie tak powinno być ustawione wtedy wszystko poniżej 80Hz trafia do subwoofera. Jeżeli ustawisz jako duże świat się nie zawali (ja też mam fronty jako pełne pasmo i mnie to bardziej odpowiada niż jako małe) tylko musisz wyłączyć dublowanie niskich tonów - wtedy do subwoofera popłynie tylko sygnał ze ścieżki LFE, a niskie częstotliwości zawarte w ścieżce frontów będą odtwarzane przez fronty, podobnie będzie przy dolby 2.0 całe pasmo obsłużą fronty - bo nie ma ścieżki LFE więc subwoofer będzie pominięty. Jeżeli ustawisz małe i ustawisz odcięcie na powiedzmy 80Hz (bo kalibracja może ustawić inaczej) to nawet przy sygnale 2.0 sub będzie uruchamiany żeby zagrać część pasma której nie wysyłasz do "obciętych" frontów. Warto wypróbować obydwa ustawienia duże i małe i zdecydować co Ci bardziej odpowiada - w końcu to ma grać fajnie dla Ciebie.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...