Skocz do zawartości

Foobar 2000, Aimp3, DeaDBeeF oraz Tidal moje spostrzeżenia


Arko55

Recommended Posts

Od lat słuchałem wyłącznie przez Foobara kawałków różnej maści w plikach, jak się zbiorę to sprawdzę jeszcze, czy wogole są jakiekolwiek różnice w odsłuchu kilku dobrych realizacji w 24/96khz czy 24/192 oraz z plików DSF i specjalnie je przekonwertuje do popularnego 16/44.1... ale o tym niebawem :3

W ostatnim czasie udało mi się pobawić w odtwarzanie z Linuxa oraz trochę posłuchałem ulubionych kawałków przez Tidala.

Mój zestaw

kolumny DIY Hurricane, wzmak Sony STR V5, interkonekt Duelund, DAC Lampucera DIY, głośnikowe domofonowe, listwa modyfikowana, transport PC. Nie używałem żadnych ulepszaczy typu zewnętrzne EQ, jakieś programy do poodbijania dynamiki, optymalizatory audio itd...

Aimp3 który miał na start wgrane wtyczki WASAPI, nie przełożyło się to za bardzo na finalną jakość dźwięku i załóżmy że ten program będzie punktem odniesienia do Foobara.

Foobar 2000 modyfikowany z poradnika Majkela z mp3store, wgrałem już wtyczki AISO4all oraz WASAPI, lecz jak zauważyłem po czasie najlepiej sprawdza się WASAPI "event" pod Windowsa 10.

Dźwięk nieco lepszej rozdzielczości, mniejsze tendencje do wyostrzania wokali czy góry pasma, Foobar ma przede wszystkim więcej przejrzystości, powietrza na scenie, gradacja planów, scena szersza jak i lepsze odczucie tego co wybrzmiewa głęboko, delikatnie lepsza kultura i dynamika, bas z lepszym impaktem,konturem ale kosztem minimalnie słabszej obfitości, barwa ciut wychudzona i jaśniejsza od AIMPa.

System Linux z programem DethBeef

Moje zaskoczenie było spore bo to czysty system który wystartował z pendrive i działał w pamięci RAM komputera.

Muzyka brzmiała ciekawiej niż wyżej opisywane programy pod Windowsa, największe różnice były w dynamice {w tym impakt na basie był zaskakujący},więcej przejrzystości, kultury na scenie, lepsze odczucie odrywania się dźwięku z kolumn gdy coś wybrzmiewało blisko samych skrzyń, wysokie tony bardziej doświetlone i nieco jaśniejsze, nie są to duże zmiany i musiałem znać już dobrze dany utwór żeby stwierdzić że słuchanie z Linuxa było jeszcze przyjemniejsze.

Tidal pod Windowsa 10 (jakość Master}

Nie byłem przekonany do jakości dźwięku z takich serwisów które trzymają na serwerach swoja bibliotekę muzyczną, ku mojemu zdziwieniu... finalnie Tidal u mnie zagrał najlepiej, najwięcej zmian było w wypełnieniu barwy, wszystkie utwory jakie przesłuchałem miały te same przypadłości na korzyść tego serwisu, generalnie był bardzo ładny koloryt, przy tym pliki z programów wyżej opisanych brzmią u mnie zbyt chudą, wypraną barwą, nie mam pojęcia dlaczego tak jest ale wygląda na to jak by Tidal miał jakiś algorytm co "podrasowuje" swoje utwory skoro każdy kawałek jest tak barwny.

Kolejną miłą zmianą była nieco lepsza szczegółowość, fajniejsze odczucie obcowania z "bryłami" a nie płaksą tekturką na scenie, lekko wzrosła dynamika jak i dociążenie średnicy oraz dołu pasma, muzyka z lepszym wygładzeniem, lepszymi wybrzmieniami, uogólniając czułem jak by Tidal brzmiał najmniej cyfrowo, i to słychać na moim zestawie, może to być spotęgowane przez to że cały system nie jest mistrzem wypełnienia, barwy, soczystości i w tym najwięcej zyskał serwis Tajdala... z delikatnych minusów utwory czasem grały aż zbyt stonowaną górą, ciut rozjaśnienia, doświetlenia by nie zaszkodziło przy wyższych opisywanych programach. 

Przykład super realizacji Kraftwerk a słuchałem pod obydwoma źródłami, w tym przypadku gęsty FLAC nieco gorzej zagrał..

1298626875_Beznazwy.thumb.jpg.7f9088e4b7af89b51ee5d8386b162c9c.jpg

Dziękuje za wytrwanie pozdro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świat się kończy. Arek przekonuje się do streamingu :)

Mnie zaciekawiła jeszcze jedna rzecz:

1 godzinę temu, Arko55 napisał:

Foobar 2000 modyfikowany z poradnika Majkela z mp3store, wgrałem już wtyczki AISO4all oraz WASAPI, lecz jak zauważyłem po czasie najlepiej sprawdza się WASAPI "event" pod Windowsa 10.

Majkel to wyjadacz. Zna się na rzeczy. Zastanówmy się jednak czy te modyfikacje systemowe i w samym playerze nie wpłynęły aż tak bardzo na różnice, które słyszałeś ostatnio podczas odsłuchów odtwarzacza I-O Data u kolegi Pawła. I niczego tutaj absolutnie nie sugeruję :)

PS Wyłączyłeś sobie w Tidalu normalizację dźwięku?

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Arko55 napisał:

Foobar 2000 modyfikowany z poradnika Majkela z mp3store, wgrałem już wtyczki AISO4all oraz WASAPI, lecz jak zauważyłem po czasie najlepiej sprawdza się WASAPI "event" pod Windowsa 10.

Dźwięk nieco lepszej rozdzielczości, mniejsze tendencje do wyostrzania wokali czy góry pasma, Foobar ma przede wszystkim więcej przejrzystości, powietrza na scenie, gradacja planów, scena szersza jak i lepsze odczucie tego co wybrzmiewa głęboko, delikatnie lepsza kultura i dynamika, bas z lepszym impaktem,konturem ale kosztem minimalnie słabszej obfitości, barwa ciut wychudzona i jaśniejsza od AIMPa.

 Majkel zna się na rzeczy, mój pierwszy słuchawkowiec jest właśnie od niego-dziś sobie stoi bezczynnie.

Foobara miałem krótko, po tym jak dowiedziałem się, że można lepiej z JRiver i tak już zostałem z nim do dzisiaj. 

WASAPI w nim domyślnie się ustawia z każdym nowym urządzeniem (czyt. DAC) jaki rozpozna system.

Ciekawe dlaczego ?😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lpomis Na samym początku poszperałem w ustawieniach i wyłączyłem te normalizacje czyt.. ustrojstwo haha

W sensie nie testowaliśmy foobara Stock czysto zainstalowanego do tego grzebanego prze zemnie u Pawła, ale podejrzewam że są to niewielkie różnice, czasem nawet niezauważalne (na detalicznych słuchawkach pewnie prędzej można dostrzec takie zmiany w samym foobarze)

Więc foobar tak czy siak nie zrobił by tu większej ewolucji w koncowej jakości dźwięku u Pawła, co innego jak zestaw zagrał na IO Data..

Dawno temu pod ten sam sprzęt u Kolegi podłączyłem flagowy DAC Matrixa z dodatkowym konwerterem i zagrał minimalnie lepiej niż tani CD Marantza.. jak widać sprzęt jest czasem mega nieprzewidywalny, ciężko załapać o co w tym chodzi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...