Skocz do zawartości

4 suby w pomieszczeniu, lek na cale basowe zło ? TESTY PRAKTYCZNE W KONCU :-)


tomw

Recommended Posts

Większość z Was na pewno wie, choć część pewnie nie, ze „dobry” bas w małym i średnim pomieszczeniu to nie jest łatwa rzecz do uzyskania 🙂 Jako ze kończę budowę mojego kina i bardzo zależy mi na dobrym basie, spędziłem ponad 20 godzin w ten weekend jeżdżąc po podłodze jak maniak i kombinując z 8 subami ze zdjęcia powyżej 🙂 Przetestowałem i pomierzyłem używając mikrofonu UMIK1 + REW prawie 40 rożnych konfiguracji i mam świetne wieści dla maniaków basu w kinie, takich jak ja :D

Do testów bazowałem luźno na metodzie opracowanej przez Todda Weltiego ( https://www.harman.com/documents/multsubs_0.pdf ), która mówi ze w określonych przypadkach i w typowych pomieszczeniach (prostopadłościan, najlepiej o kształcie prostokąta) 2 suby to wszystko co trzeba aby uzyskać na prawdę dobry bas, a 4 to ideał, bez ZADNEJ zabawy z akustyka pomieszczenia 🙂 Jako ze ja na samym początku już zdecydowałem ze nie mam miejsca i funduszy na dobre (drogie) strojone pułapki basowe, brzmiało to wręcz idealnie dla mnie 🙂

Założenie było takie ze KOMBINUJE TYLKO Z POZYCJONOWANIEM I ILOSCIA SUBOW na razie, nic w tych pomiarach i testach nie było korygowane elektronicznie z użyciem DSP 🙂 Myślę ze zabawa z DSP pozwoli dopieścić w sumie i tak nie za duże problemy do ideału, więc idealnie SVSy się sprawdza w tej roli 🙂

Do tego zaświtała mi w głowie teoria ze jako ze mam problemy powyżej 30Hz, to może miast 4 takich samych (dobrych) subow jak sugeruje Welti, można będzie użyć dwa dobre które dadzą „mięsko”, i dwa słabsze które będą niwelować problemy z nieubłaganymi modami własnymi pomieszczenia 🙂 Nie będę ukrywał ze budżet jest dla mnie bardzo ważny i 4 dobre suby to niestety spory wydatek, a do 30Hz zejdzie nawet budżetowy sub za 800zl taki jak Onkyo SKW940 w moim przypadku 🙂

Tak więc po dwóch pełnych dniach spędzonych w kinie na testach, mogę powiedzieć ze i oczywiście Pan Welti ma racje (warto słuchać naukowców), i ze moja teoria działa niespodziewanie dobrze 🙂 Tak więc bardzo dobre wieści i dla mnie i dla wszystkich szukających dobrego basu – DA SIE, i do tego NA BUDZECIE 🙂

Jako ze materiału jest od cholery i było by niezłe wypracowanie aby to dobrze opisać, to jak wkleję po prostu wykresy to ciężko się będzie i tak w tym połapać 🙂 Pomyślałem więc ze nagram film z wytłumaczeniem co, jak i gdzie, tym bardziej ze będą jeszcze następne testy z korekcja DSP, co tez myślę będzie dość ciekawe 🙂

Sumując napisze ze zaczęło się od dwóch SVS PB2000PRO w przednich rogach, które dawały bardzo ładne niskie BOOOOM ale nie za bardzo nic więcej powyżej 30Hz 🙂 Po dołożeniu jedynie 1500zl w postaci dwóch Onkyo SKW940 i odpowiednim wypozycjonowaniu ich w pomieszczeniu, bas jest taki ze na serio się wystraszyłem przy pierwszych odsłuchach :D Nadal schodzi bardzo nisko jak wcześniej, ale teraz jest mocne uderzenie w klatę i aż zatyka uszy 🙂 Bas jest tak potężny ze aż na prawdę wzbudza swoiste poczucie (miłego) lęku, i co najciekawsze, kompletnie bez podnoszenia poziomu głośności 🙂 Tak jak by cala energia niwelowana przez pomieszczenie, nagle się odnalazła, co chyba dokładnie właśnie się stało :D

Zapraszam do zerknięcia na parę wykresów i do usłyszenia/zobaczenia na filmiku 🙂

SUBY.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Butler napisał:

A próbowałeś może dwa sb3000 na przód 1/5 i 4/5, a na tył jeden, ale na środku?

Tego nie, bo nie moge na srodku 🙂 Probowalem wszystkiego co tylko mi wpadlo do glowy i konsensus jest taki ze dwa suby albo zawsze maja ogromne doly, albo sa ustawione na srodku i maja duzy spadek glosnosci 🙂 Wedle Weltiego, suby na 4 srodkach daja rowne pasmo tez, ale kosztem niskiego zejscia, ze rogi mimo wszystko nieco wzmocnia ponizej 30Hz 🙂 Wiec jesli suby po srodku, to wieksze i mocniejsze i podbicie nieco dolu 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz może wykresy waterfall?

Bo jestem ciekawy jak poszczególne rozwiązania zamulają;)

Sam u siebie miałem podobny problem, i zostałem na rozwiązaniu 2xclosed. 

Na twoim wykresie widać że w takim przypadku nawet 4 closed dają spory dołek koło 30hz.

2x BR za to ogromne podbicie w tych okolicach (okolice strojenia suba)

To co opisałeś jako ulubione rozwiązanie to mix BR i closed, gdzie okolice 30hz się wyrównują niejako.

Niestety u mnie BR dawał w okolicach 40-50hz tak duży pogłos że wolałem zostać z lekkim dołkiem w konstrukcji closed 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.12.2022 o 08:04, Heathen napisał:

Masz może wykresy waterfall?

Bo jestem ciekawy jak poszczególne rozwiązania zamulają;)

Sam u siebie miałem podobny problem, i zostałem na rozwiązaniu 2xclosed. 

Na twoim wykresie widać że w takim przypadku nawet 4 closed dają spory dołek koło 30hz.

2x BR za to ogromne podbicie w tych okolicach (okolice strojenia suba)

To co opisałeś jako ulubione rozwiązanie to mix BR i closed, gdzie okolice 30hz się wyrównują niejako.

Niestety u mnie BR dawał w okolicach 40-50hz tak duży pogłos że wolałem zostać z lekkim dołkiem w konstrukcji closed 

 

Tak, mam, ktore bys chcial zobaczyc ? 🙂 I u mnie tez same BR mialy duze podbicie i dziure, ale wedle mej teorii ktora sie sprawdzila, zamkniete mialy podbic wszystko powyzej 30Hz i mniej wiecej to sie wydarzylo 🙂

18 godzin temu, santino napisał:

no i przez Ciebie bede musail w koncu kupic mikorfon i zaczac walke z rew

Nie ma za co :D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...