Skocz do zawartości

Połączenie Yamaha AS 501 - TV - Komputer


Recommended Posts

Cześć,

potrzebuję podpowiedzi jak najoptymalniej spiąć te trzy wymienione w tytule urządzenia :)

Aktualnie komputer i dekoder Netii (od cyfrowej TV) są podpięte do telewizora przez HDMI, a telewizor optykiem do wzmacniacza AS501+Melodika BL30 Mk3. Wszystko działa bez problemu nie trzeba nic przełączać fajnie. Ale źródłem jest tu telewizor co, przeglądając różne wątki o stereo, nie jest najlepszym rozwiązaniem.

W komputerze mam na płycie głównej układ dźwiękowy Realtec ALC1200 (jest też wyjście optyczne).

Zastanawiam się nad zakupem i połączeniem komputera do wzmacniacza przez Topping D10S lub Audiotrak Prodigy Cube 2. USB idzie do komputera i z karty/dac Coaxial albo 2xRCA do wzmacniacza (optyk zajęty dalej przez TV). Co w tym wariancie jest najlepszym rozwiązaniem, jakie połączenie? Wolałbym uniknąć konstrukcji z dodatkowym zasilaczem co w przypadku dwóch wymienionych powyżej jest na duży plus.

Czy jest ewentualnie jakieś urządzenie w okolicach tych +/- 500zł, które pozwoliłoby podłączyć/spiąć komputer przez USB/optyk i TV przez optyk, a potem 2xRCA/coaxial/optyk wyjść na wzmacniacz?

 

Pozdrawiam,

Paweł

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie dodatkowy DAC załatwi sprawę. Komp po usb , TV po optyku i całość po RCA do wzmaka. 

No albo taniej

https://www.swiatkabli.pl/pl/p/TOSLINK-splitter-1x2-kabel-optyczny-trojnik-AUDIO/54?utm_source=shoper&utm_medium=shoper-cpc&utm_campaign=shoper-kampanie-google&shop_campaign=5173563009&gclid=Cj0KCQiAkMGcBhCSARIsAIW6d0CUBw7K82Zzzsel85xGkwCgmjqbsVEg1Pbe8rm7pzJ09YfaDUzuQYYaAjsGEALw_wcB  

ale wybrałbym bramkę nr 1 . Te DAC w tańszych wzmacniaczach według mnie są po to żeby właśnie TV podłączyć ,  a nie doświadczać audiofilskiej nirvany :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Splitter fajne tanie rozwiązanie i wezmę pod uwagę, ale nie wiem czy TV i PC włączone i połączone w tym samym momencie nie będą ze sobą kolidowały, w PC jest możliwość wyboru skąd ma iść dźwięk  i pewnie nie będzie to rodziło komplikacji ale traktuję to trochę jako półśrodek.

Jak jest opcja poprawy jakości to wydaje mi się, że Topping E30 chyba będzie spełniał założenia połączenia PC przez USB i TV przez SPDIF do DAC, a potem RCA do wzmacniacza i jest dostępny za 550zł nowy.

Pytanie dodatkowe jaki kabel RCA dł. ok 1,5m warto do tego dokupić ?

Edytowano przez boomi86
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witaj,

Z komputera wychodzisz sobie takim małym przetwornikiem typu Audioquest Dragonfly Black np: https://www.tophifi.pl/sluchawki/wzmacniacze-sluchawkowe/audioquest-dragonfly-black.html -od niego przewodem mini jack na 2xrca do wzmacniacza.

Telewizor łączysz po kablu optycznym do Yamahy, która ma optyka. 

Koniec :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Na początek z ciekawość sprawdziłem kabelek jack 3,5-2xRCA od komputerowych Edifier R1600TIII - bezpośrednio z płyty głównej do wzmacniacza, dźwięk tragedia jak stare radio AM :) Po taniości zakupiłem kabelek Nakamichi, przy tym samym połączeniu bez porównania 1000x lepsza jakość ale połączenie przez HDMI-TV-optyk  do wzmacniacza dźwięk jest nieco lepszy niż bezpośrednio z komputera po jack-2xRCA. Pokombinuję jeszcze  może uda się jakoś na sprawdzenie jakiegoś DAC dorwać :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też próbowałem podłączyć Yamahę (w moim przypadku rn602 oraz rn803d) do laptopa bezpośrednio kablem jack (laptop) - cinch (Line in Yamaha) i kiepsko to wypadło w porównaniu z połączeniem Laptop-TV po HDMI - TV-Yamaha optyk. Dźwięk w takim bezpośrednim podłączeniu był dużo cichszy, słabszy, jakby mniej dociążony. Posiadam też starą wieżę Panasonic w wejściem AUX i jak do niej podłączałem się bezpośrednio kablem jack-cinch to tam dźwięk był taki jak powinien. Odpowie mi ktoś na pytanie dlaczego niby lepsza Yamaha w porównaniu ze starą wieżą Panasonic w takim podłączeniu tak kiepsko gra? Czy "Line in" u Yamahy nie powinno tak samo się zachowywać jak gniazdo AUX w starej wieży?

Edytowano przez pablo83gt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...