Skocz do zawartości

Szukając budżetowego wzmocnienia do kina – porównanie :-)


tomw

Recommended Posts

Tytułem wstępu wspomnę może ze nie jestem końcówkowym laikiem – trzy kina wstecz miałem system stereo połączony z kinem w salonie, w całości zrobiony na kolumnach Magnepana które są bardzo prądożerne z czułością na poziomie 86dB 🙂 I mimo ze mój ówczesny amplituner Sony STRDA-777ES do słabych nie należał, Magnepanow napędzić rady nie dal 🙂 Przewinęło się więc u mnie parę końcówek 5cio kanałowych – Sony, Adcom, Rotel, Nakamichi i Parasound, który to później u mnie został na dłużej 🙂

Kontynuując tytułem wstępu, wspomnę tez ze około rok temu zamieniłem mój wieloletni amplituner Arcam AVR600 na AVR850, głownie dla Atmosa i Dirac Live 🙂 Jednakże po podłączeniu, ku mojemu zdziwieniu AVR600 miał definitywnie lepsza sekcje wzmocnienia 🙂 AVR600 to 25kg bestia z potężnym zasilaczem i zmierzonymi 2x140W czy 5x110W na kanał przy 8 omach. Pomyślałem więc ze skoro ma wejście analogowe wszystkich kanałów, czemu nie użyć go jako końcówki, na co oczywiście usłyszałem na forach wszelakich ze tak nie można, ze się nie powinno, ze się nie da 🙂 Po roku działania mogę z cala pewnością stwierdzić ze się da, można i nawet trzeba, bo brzmi kapitalnie za 3000-3500zl 🙂 Definitywnie najlepsza budżetową opcja wielokanałowego wzmocnienia jaka znam 🙂

No ale, nadal słysząc ze to na pewno nie jest to, bo AVR600 to przecież jest tylko amplituner a nie końcówka, postanowiłem się przekonać, bo jak zawsze ucho prawdę powie (czy tym bardziej para) 🙂 Znajomy kupił końcówkę mocy mało znanej u nas Szwedzkiej firmy XTZ która się zachwycił – 2 x 150W za bardzo przystępne 2000zl, szkoda więc było nie spróbować 🙂 Zamówiłem więc, pomęczyłem mojego kolegę Melomana który ma inna budżetowa opcje końcówki – Emotive BassX A2 – aby do mnie wpadł z nią i zrobiliśmy małe porównanko 🙂

Jako ze i XTZ i Emotiva to 2 kanałowe końcówki, porównanie oparliśmy na 2 kanałach 🙂 Mianowicie Arcam AVR850 posłużył za procesor oraz zasilenie tylnych głośników, przednie natomiast zasilały wspomniane Arcam AVR600, Emotiva BassX A2 oraz XTZ Edge 300. Głośnik centralny został ustawiony w procesorze jako „brak”, więc przednie kanały spełniały także role centralnego, przez które płynął pełny dialog.

Co do parametrów:
- Arcam AVR600: 2x140W za 3000-3500zl używany
- Emotiva BassX A2: 2x160W za 3500zl nowa
- XTZ Edge A2-300: 2x150W za 2000zl nowa

Jako ze chciałem aby wyszło coś z tego w miarę obiektywnego i moja miłość do Arcama nie przyćmiła moich odczuć, mój szanowny kolega Meloman słuchał na ślepo, nie wiedząc co gra i oceniając tylko na podstawie tego co słyszał. Nasze oceny były bardzo podobne, więc myślę ze wyszło dość obiektywnie 🙂

1. Pierwsze co włączyliśmy to początek filmu Oblivion, na którym obydwaj uznaliśmy ze Arcam definitywnie zagrał najlepiej, na drugim miejscu był XTZ, ale obaj daliśmy 2+ czyli blisko za Arcamem 🙂 Na trzecim miejscu była Emotiva 🙂

2. Następna była oczywiście scena wyścigu z Ready Player One – tu także obaj uznaliśmy definitywna wyższość Arcama, drugie miejsce po równi przyznaliśmy XTZ i Emotivie, obydwa spisały się bardzo dobrze 🙂

3. Następny był test THX Eclipse który świetnie testuje głośniki i wzmocnienie – tu znów Arcam  zajął pierwsze miejsce, obaj oceniliśmy jednakże ze XTZ było bardzo blisko, miejsce pierwsze z minusem 🙂 Na trzecim miejscu Emotiva 🙂

4. Czwarte i ostatnie porównanie to był początek filmu Unbroken – pierwsze miejsce zgadnijcie co ? :D Oczywiście Arcam, ale ja oceniłem XTZ jako 1 miejsce z minusem i ostatnie Emotiva 🙂 Kolega Meloman ocenił XTZ jako normalne drugie, Emotive jako trzecie 🙂

Miłość do Arcama czy nie i wiedząc jak AVR600 kapitalnie gra, nie spodziewałem się ze zagra gorzej od w sumie tanich i podstawowych końcówek, mimo ze na papierze jest słabszy 🙂 To mnie w sumie w tym porównaniu zdziwiło najbardziej – Arcam na papierze jest najsłabszy, a mimo to jego dźwięk miał w sobie najwięcej potęgi i eksplozywności, myślę ze to za sprawa potężnej sekcji zasilania i co za tym idzie, dużej wydajności prądowej. XTZ cechował się tym samym potężnym ćwiekiem i eksplozywnością, ale to jest znana zaleta wzmacniaczy klasy D 🙂 W czym ustępował Arcamowi to tonalność i detale – Arcam jak na anglika przystało, gra ciepło i bardzo przyjemnie dla ucha, z dużą ilością detali ale i z bardzo potężnym dźwiękiem. Niby delikatnie, ale i potężnie zarazem 🙂 XTZ zagrał równie potężnie, ale bardziej sucho i analitycznie 🙂 Emotiva zagrała tak po prostu rzekł bym zwyczajnie, ani dobrze ani źle 🙂 Jest to mimo wszystko niedroga końcówka i myślę ze po prostu gra tak jak kosztuje 🙂 Arcam mimo wszystko nowy kosztował 20k więc to nieco inna polka i mimo ze to amplituner, zawstydzi niejedna końcówkę mocy z wyższej polki niż te w tym teście 🙂

To co zaskoczyło mnie najbardziej w tym teście to końcówka XTZ 🙂 Słyszy się o tym ze klasa D glównie do basu się nadaje, ale słyszy się tez ze wzmacniacze oparte na tej klasie są coraz lepsze, i muszę przyznać ze za 2000zl to to XTZ Edge 300 jest kapitalna opcja, Emotiva dla porównania kosztuje 3500zl 🙂 Wspomnę jeszcze ze słuchaliśmy bardzo głośno, jak to u mnie i ze końcówka XTZ była nowa i grała może ze 2h, więc być może wygrzana zagrała by nieco cieplej 🙂   Jakie wnioski z tego więc płyną, głownie dla mnie ? Arcam AVR600 nie tylko spisuje się świetnie w roli końcówki, ale lepiej niż jak widać „końcówki końcówki” 🙂 Tak więc wymiana na XTZ nie ma sensu, Arcam zostaje już na stale i nie będę więcej kombinował 🙂 Jednakże XTZ na tyle mnie zaciekawiło ze te które zamówiłem odeśle albo sprzedam jeśli będą jacyś chętni, ale zamówię jej mocniejszego brata Edge 400 🙂 Edge 400 oferuje 400W na kanał przy 4 omach i podobno gra jeszcze lepiej, jest więc szansa ze zasili moje prądożerne Magnepany 🙂

Spodziewajcie się więc niebawem następnego testu, tym razem porównamy znów wspomniane już Arcama i Emotive, ale z mocniejszym XTZ i tym razem tylko w stereo, zasilając moje Magnepany 1,6QR oraz Dynaudio X36 🙂

Wspomniane XTZ Edge A2-300 są DO SPRZEDANIA! Jedna wziął mój znajomy już, są więc dwie fabrycznie zapakowane i jedna otwarta która grała ze 3h 🙂 Producent daje 2 lata gwarancji na nie na cale EU (produkowane są w Szwecji) i kosztują z wysyłka 445 EUR, czyli 2090zl. Mogę odstąpić w cenie 2000zl z wysyłka wliczona 🙂 Jeśli jest ktoś zainteresowany, proszę o wiadomość 🙂

A tymczasem do następnego testu, jak przyjdzie Edge 400 🙂

DSC07581.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
14 minut temu, Tenfilip napisał:

Ciekawy tekst! Kupiles tego mocniejszego xtz?

Ja osobiscie uzywam crown 2500, podobne brzmienie ale udalo mi sie dosc tanio kupic uzywke (1100 zl).

Tak, sluchalem i tego mocniejszego. Arcam definitywnie wygrywa w kinie, a do stereo cyfrowe mi sie nie podobaja jak graja 🙂 Znaczy za te pieniadze to bardzo dobra opcja, ale ja w stereo mam Parasounda A21+ wiec inny wzmak za inne pieniadze 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tenfilip napisał:

Ja mialem kiedys tak, ze niektore wzmacniacze (wlasnie klasa D), dawaly za duzo basu wzgledem slabszych i wtedy faktycznie brzmialo to gorzej, korekcja to poprawiala (audyssey).

Aaa, moiwsz o stereo. W stereo nigdy nie uzywalem i nie uzywam korekty. Cyfrowe wzmaki mahja bardzo sucha srednice, choc moze w sumie to jest po prostu bardzo neutralna. Ale dla ucha przynajmniej mojego brzmi to mocno srednio, wole klase A lub A/B. Paru producentow stwierdzilo to samo i dodaja na wejsciu lampy w cyfrowych wzmakach, aby "ocieplic" dzwiek 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tenfilip napisał:

Nawet myslalem, czy nie dac sobie gdzies takiego preampa lampowego, ale ostatecznie lubie takie "suche" brzmienie - jednak zawsze bylaby to odmiana. Chyba byly gdzies po 50-100 usd dostepne z chin.

 

Jesli lubisz takie suche to w sam raz, ja definitownie wole cieple granie wiec cyfrowe wzmaki nie dla mnie 🙂 Bede mial kiedys nieco czasu to przetestuje taki z wejsciami na lampie 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tomw napisał:

Jesli lubisz takie suche to w sam raz, ja definitownie wole cieple granie wiec cyfrowe wzmaki nie dla mnie 🙂 Bede mial kiedys nieco czasu to przetestuje taki z wejsciami na lampie 🙂

Lubie nie lubie, do elektroniki jest super, do metalu tez, inne gatunki to roznie. Natomiast do kina akcji wlasnie suche precyzjne i z duza moca robi najlepsze wrazenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
51 minut temu, Tenfilip napisał:

Zagram w ta gra i zapytam a coz to coz to Cie zadzwilo? :D

Jak napisales ze Ci centralny ozyl, to spodziewalem sie jakiegos poteznego hiednowego centralnego 🙂 A tu mini glosniczek ktory potrzebuje 20W mocy, ozywajacy po podlaczeniu 1000W wzmacniacza 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tomw napisał:

Jak napisales ze Ci centralny ozyl, to spodziewalem sie jakiegos poteznego hiednowego centralnego 🙂 A tu mini glosniczek ktory potrzebuje 20W mocy, ozywajacy po podlaczeniu 1000W wzmacniacza 🙂

Nic nie poradze, tak mi wyszlo:) Robilem testy z samplem z lektorem i bylo duzo lepiej. Akurat wielkosc mysle ze nie jest tutaj wyznacznikiem, sa duzo bardziej skuteczne i duzo wieksze konstrukcje (jak ten drozsze od klipsh). Mozliwe, ze sama charakterystyka wzmaka juz duzo dala, ale po prostu brzmialo to duzo dynamiczniej, szerzej w pasmie i wyrazniej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tenfilip napisał:

Nic nie poradze, tak mi wyszlo:) Robilem testy z samplem z lektorem i bylo duzo lepiej. Akurat wielkosc mysle ze nie jest tutaj wyznacznikiem, sa duzo bardziej skuteczne i duzo wieksze konstrukcje (jak ten drozsze od klipsh). Mozliwe, ze sama charakterystyka wzmaka juz duzo dala, ale po prostu brzmialo to duzo dynamiczniej, szerzej w pasmie i wyrazniej. 

No jak slyszysz ze jest wyraznie lepiej, to widocznie jest 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...