Skocz do zawartości

Pomoc przy doborze kolumn i streamera do Magnat 780 MR


ToraTora

Recommended Posts

Dzień dobry,

Przepraszam za zakładanie nowego tematu ale topic o wspomnianym Magnacie ma już ponad 150 stron, ciężko się przez niego przekopać, poprzednie w tej kwestii jakie znalazłem trochę się zdezaktualizowały, a sytuacja jest dość skomplikowana i powiedzmy, że do rozwiązania w miarę sprawnie. Mam nadzieję, że będzie mi wybaczone, najwyżej temat zostanie usunięty, a ja zostanę skazany na banicję 😶.

Po pierwsze, wspomniałem, że sytuacja jest dość skomplikowana. Przede wszystkim dlatego, że nie chodzi o wybór zestawu dla siebie. Sam przeszedłem już ścieżkę wyboru zestawu stereo do domu, który niezmiennie uwielbiam i nic nie chce w nim zmieniać więc mniej więcej wiem już z czym to się je. W tym konkretnym przypadku zostałem postawiony w sytuacji gdzie poproszono mnie o pomoc w doborze zestawu do Magnata 780 MR, który był nieoczekiwanym prezentem pod choinkę. Cały problem polega na tym, że adresatem prezentu jest osoba, która bardzo lubi słuchać muzyki ale nie jest mobilna, nie będzie w stanie jeździć po salach odsłuchowych i szukać wymarzonego zestawu kolumn. Z uwagi na trudności logistyczne i odległość jaka nas dzieli, opcje kilkukrotnego/kilkunastokrotnego wypożyczania sprzętu do domu niestety też nie wchodzą w grę. Razem z grupą znajomychzostaliśmy postawieni przed kilkoma wariantami rozwiązania tej sytuacji: sprzedaży wzmacniacza i zamiany na jakiś półśrodek, doboru kolumn "w ciemno" we własnym zakresie albo próbie wytypowania kilku zestawów na podstawie własnych odczuć i odsłuchania ich z zainteresowanym w miejscu zamieszkania. W zależności od przebiegu całego procesu, próbujemy wprowadzić w życie opcję nr 2 albo 3. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Mając do dyspozycji uznawany za dobry wzmacniacz, trochę szkoda go poświęcać teraz dla jakiegoś półśrodka.

 

Do rzeczy więc:

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

Planujemy zamknąć się w cenie 5000zł.

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany?

Sprzęt może być nowy, poekspozycyjny albo używany.

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy?

Interesuje mnie stereo. Jakby nie grał, sprzęt będzie spełniał funkcję kina domowego ale priorytetem jest odtwarzanie muzyki.

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący?

Nie ma żadnego.

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

Pokój ma 30 m2. W załączniku dodałem plan pomieszczenia.

6) Do jakiej muzyki?

Rock, pop i hip-hop.

Ciężko opisać preferencje ale powiedzmy, że celujemy w dobrze wyeksponowany wokal i ładnie schodzący, głęboki bas. I tak jak zawsze ciepłe, żywe, dynamiczne, dobrze wypełnione brzmienie.

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Rozbudowa zestawu nie jest planowana. Może w przyszłości jakiś gramofon ale na tym etapie nie ma takich pomysłów.

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony?

Przede wszystkim serwisy streamingowe - Spotify/Tidal. Radio internetowe. Sprzęt będzie podłączony optykiem pod telewizor więc ogladanie filmów też ale priorytetem jest muzyka, a nie kino domowe.

9) Co już mamy?

Wspomnianego Magnata 780 MR.

10) Jakie pomysły:

Zobaczymy jakie będą wcześniejsze możliwości odsłuchowe z naszej strony ale wśród typów pojawiły się:

Monitor Audio Bronze 500
Dali Oberon 7
Kef Q750
Magnat Quantum 757
(używane, ew jakiś inny Magnat)
Q Acoustics QA 3050i
Indiana Line Tesi 661
ELAC Debut 2.0 F6.2
Audio Academy Hyperion IV
(używane)

Któreś Klipsche?

 

Jeśli chodzi o streamery (tu na pewno nie będziemy naginać budżetu i możemy tylko schodzić w dół):

iEAST Stream Pro M30
Yamaha WXAD 10

Malinka nie wchodzi w grę z racji tego, że w razie jakichś problemów z obsługą albo działaniem, odległość może być skuteczną przeszkodą w pomocy. Wśród osób zainteresowanych są ludzie, którzy mają doświadczenie z Musicastem i iEastem więc tu zdalna pomoc byłaby prostsza.

 

Doskonale rozumiem, że cała operacja może się okazać karkołomna, zdaję sobie sprawę, że prośba o pomoc jest tu dziwna/głupia i ciężko cokolwiek doradzić, bo każdy słyszy inaczej i to co jednemu pasuje, kogoś innego będzie gryzło, a tu nie mamy nawet samego zainteresowanego ale wiemy też, że jesteśmy w tej kwestii sprawić bardzo dużo radości niezależnie od tego co wybierzemy choć jeśli już się za to zabieramy chcemy to zrobić jak najlepiej. Będę wdzięczny za osobiste doświadczenia w kwestii wspomnianych kolumn z tym wzmacniaczem, wypunktowanie głupich propozycji jeśli takie zostały zawarte, sugestie co z tych typów może nie zagrać, z tym Magnatem, a co z nim się zazwyczaj dobrze uzupełnia, ew. własne propozycje lub lepsze pomysły na rozwiązanie całej sytuacji.

 

Dzięki i nie bijcie.

 

 

 

pokoj.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

9 godzin temu, ToraTora napisał:

że prośba o pomoc jest tu dziwna/głupia i ciężko cokolwiek doradzić

No na pewno nie. Wręcz przeciwnie. Bardzo dobrze że tu napisałeś i na pewno dostaniesz porady. 

Ja bym na początek skupił się na kolumnach żeby to zaczęło grać. Streamer nie jest na tą chwilę do tego niezbędny. W Mr780 masz np we usb i mając odpowiedni kabel podłączysz laptopa z Todalem Spotyfi itp. A tak na szybko to nawet telefon po bt choć kosztem jakości. 

 

9 godzin temu, ToraTora napisał:

doboru kolumn "w ciemno" we własnym zakresie

To nie będzie dobry pomysł

9 godzin temu, ToraTora napisał:

Jeśli chodzi o streamery (tu na pewno nie będziemy naginać budżetu i możemy tylko schodzić w dół):

iEAST Stream Pro M30
Yamaha WXAD 10

Tutaj też jest do rozważenia wiim mini który ponoć ma łatwą obsługę i dobrze zgrywa się z Magnatem i jest tani.

Sam go sobie zamówiłem na próbę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nikt więcej na tą chwilę Ci nie odpisał więc...

Nie wiem skąd jest ta osoba dla której to ma grać ale wg mnie najlepszym pomysłem jest jednak umówić się z jakimś salonem audio żeby jechać i jednego dnia i posłuchać wytypowanych kilku zestawów kolumn. Następnie wybranego faworyta wypożyczyć na odsłuch do domu ponieważ może inaczej zabrzmieć niż w pokoju odsłuchowym w salonie (ale to już pewnie znasz ze swojego doświadczenia). Najlepiej gdyby ten salon posiadał przedmiotowego Magnata. Oczywiście można zabrać swojego ale trzeba wziąć pod uwagę, że jest on jeszcze nowy, nie wygrzany. To moja propozycja na złoty środek.

Odnośnie kolumn to MA Bronze 500 są wartymi zainteresowania (Grają właśnie u mnie z tym Magnatem i brzmienie mi się bardzo podoba, grają w 20 metrowym salonie i muszę lekko przykręcać gałką bas więc moim zdaniem dla 30m2 tego basu będzie w sam raz.)

Z tych poza Twojej listy są jeszcze Focal Chora 826 - ale one grają bardzo jasno i trzeba takie brzmienie lubić. 

Myślę, że odpowiedni salon taki jak np. @Q21 lub @S4Home też na pewno coś mądrego doradzi jeśli chodzi o kolumny jak się z nimi dogadasz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śpieszę z pomocą :)

JA jestem zwolennikiem nie dokładania do Magnata kolumn o ciemniejszym brzmieniu.

Taki ELAC Debut czy Heco Aurora moga zabrzmieć po prostu z dużą ilością basu. Delikatną górą.

Ale to nie znaczy że Wasz kolega tak nie lubi. Zwłaszcza przy hip Hopie.

Ja bym listę ograniczyl do :

Monitor audio Bronze 500 - dokładne, mocne granie. Wyraźne. To najwiekszy konkurent dla Klipscha serii Premier.

Magnat Quantum 757. Jeśli macie opcje ich nabycia w dobrej cenie to są to rewelacyjne kolumny w świetnej cenie. Znakomicie wykonane

QAcusitc 3050 super kolumny chodź nieco mniejsze. Delikatniejsze o powyższych

Nie dokładac audio tak strikte do rogu i będzie dobrze.

Co do sieci to Wiim mini jako wygodny i dobry albo Malina, ale to dla nieco bardziej cieprliwych kosztem tego że no wsparcie jest bez limitu czasu.....?

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wzmacniacz, który posiada sygnaturę barwy idącą w stronę cieplejszą, muzykalną mniej skupioną na detaliczności.

Warto szukać kolumn, które zrównoważą trochę wzmacniacz, wszystko zależy jakie brzmienie poszukujemy.
Z moich propozycji, które uważam, sprawdziłyby się w tym zestawieniu.
System Audio Saxo 60,
Z bardziej rozdzielczych kolumn
Focal Chora 826.
Jeżeli chodzi o streamer, którą warto, rozważyć firmę,
octavio-stream z możliwością odtwarzania, tidal-connect, spotify,radio internetowe.
Zapraszamy do salonu, na odsłuchy warto porównać sygnaturę brzmienia.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Faktycznie miałem ostatnio pewne problemy, które uniemożliwiły wcześniejszą odpowiedź. Dzięki waszym odpowiedziom pewne rzeczy się wykrystalizowały, pojawiły się tu ciekawe propozycje i lista urządzeń wydaje się już dość spójna. Pozostają jedynie komplikacje techniczne jak to przetestować.

 

Dnia 2.01.2023 o 12:39, Palmos napisał:

Widzę, że nikt więcej na tą chwilę Ci nie odpisał więc...

Nie wiem skąd jest ta osoba dla której to ma grać ale wg mnie najlepszym pomysłem jest jednak umówić się z jakimś salonem audio żeby jechać i jednego dnia i posłuchać wytypowanych kilku zestawów kolumn. Następnie wybranego faworyta wypożyczyć na odsłuch do domu ponieważ może inaczej zabrzmieć niż w pokoju odsłuchowym w salonie (ale to już pewnie znasz ze swojego doświadczenia). Najlepiej gdyby ten salon posiadał przedmiotowego Magnata. Oczywiście można zabrać swojego ale trzeba wziąć pod uwagę, że jest on jeszcze nowy, nie wygrzany. To moja propozycja na złoty środek.

Odnośnie kolumn to MA Bronze 500 są wartymi zainteresowania (Grają właśnie u mnie z tym Magnatem i brzmienie mi się bardzo podoba, grają w 20 metrowym salonie i muszę lekko przykręcać gałką bas więc moim zdaniem dla 30m2 tego basu będzie w sam raz.)

Z tych poza Twojej listy są jeszcze Focal Chora 826 - ale one grają bardzo jasno i trzeba takie brzmienie lubić. 

Myślę, że odpowiedni salon taki jak np. @Q21 lub @S4Home też na pewno coś mądrego doradzi jeśli chodzi o kolumny jak się z nimi dogadasz.

 

Znam rzeczone firmy i mam o nich dobre zdanie. Niestety mówimy o wschodniej Polsce ale przede wszystkim ze względów medycznych nawet jednorazowa wyprawa po salonach odsłuchowych nie wchodzi w grę i musimy kombinować w inny sposób.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ToraTora napisał:

Pozostają jedynie komplikacje techniczne jak to przetestować.

Udac się na odsluch.

8 godzin temu, ToraTora napisał:

Znam rzeczone firmy i mam o nich dobre zdanie. Niestety mówimy o wschodniej Polsce ale przede wszystkim ze względów medycznych nawet jednorazowa wyprawa po salonach odsłuchowych nie wchodzi w grę i musimy kombinować w inny sposób.

Na wschodzie masz Nautilus 2 rzeszów. Robią dobre ceny. Zadzwoń do nich powiedz jaka sytuacja od razu się dogadajcie na wypozyczenie sprzetu.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 8 months later...

Trochę to zajęło, ale jestem winny przekazać ostateczny wynik. Z racji opisywanych okoliczności trudny był to logistycznie proces, ale bardzo dziękuję @Piotr Sonido za polecenie Nautilus2 w Rzeszowie. Konsultowałem się z kilkoma sklepami, oni zrobili najlepsze wrażenie i dali najlepszą ofertę. Panowie z Rzeszowa, a trafiłem na dwóch chętnie pomagali, mocno zaangażowali się w cały proces i doradzali. Do tego faktycznie zaoferowali bardzo dobre ceny zestawów. Ostatecznie po sprawdzeniu kilku zestawów i odrzuceniu 2-3 kolumn, w miejscu docelowym udało się sprawdzić Fyne 501, Monitor Audio Bronze 500 oraz Oberony 7.

Skończyło się na połączeniu Magnata z Dali Oberon 7 i Tagą Harmony TWA-10B. Nie było okazji sprawdzeniu większej ilości streamerów więc tu zdaliśmy się na propozycję. Co do kolumn, to w tym konkretnym pomieszczeniu Dali zagrało zdecydowanie najlepiej z tym Magnatem. Osoba, której dotyczyła cała operacja zachwycona, gra to moim zdaniem naprawdę przyjemnie i o to w tym wszystkim chodziło.

 

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...