Skocz do zawartości

Inwestowanie w STEREO vs Spotify


bodziomg

Recommended Posts

Czołem. Od jakiegoś czasu rozważam poważniejszą inwestycję w sprzęt audio. Nie jestem audiofilem, ale słucham dużo muzyki, więc chciałbym trochę rozwinąć swój sprzęt. 
Rozważam takie zestawy jak: 
Dali Oberon 9 + Magnat MA 900 (grubo ponad budżetm więc na raty)
Cambridge Audio AXR100 + WiiM Mini + Klipsch RP-8000F  (1gen)
Heco Aurora 700 + Denon DRA-800H 
Wiem, że spora rozbieżność, ale biorę pod uwagę różne półki cenowe, ponieważ źródłem muzyki będzie tylko Spotify lub TIDAL. 
Teraz główne pytanie: czy uważacie że jest sens pakować się w sprzęt pow. 10 000 zł jeśli źródłem będzie tylko streaming? Nie chciałbym przepalać bez sensu pieniędzy, ale nie chcę teraz zaoszczędzić, żeby żałować za 2 lata. 
Muzyka to głównie deep house/ hip-hop 
Pomieszczenie: 45m2, 3m wysokości. 
Sprzęt do muzyki, ewentualnie film raz na miesiąc. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kraft napisał:

Źródło to nie problem. Może być i Spotify. Na dobrym sprzęcie i tak zabrzmi bajkowo. Problem w akustyce pomieszczenia i możliwości prawidłowego ustawienia kolumn. Wielu właśnie na tym się wykłada.

W takim razie dla osoby niedoświadczonej kluczowa byłaby pomoc w kalibracji sprzętu przez specjalistę? Czy mowa o umiejscowieniu ich w pomieszczeniu? W naszym salonie jest tylko jedno miejsce przewidziane na kolumny, przy ścianie TV. Odległość pomiędzy kolumnami ok 3m, kolumny przy ścianie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bodziomg napisał:

W takim razie dla osoby niedoświadczonej kluczowa byłaby pomoc w kalibracji sprzętu przez specjalistę? Czy mowa o umiejscowieniu ich w pomieszczeniu? W naszym salonie jest tylko jedno miejsce przewidziane na kolumny, przy ścianie TV. Odległość pomiędzy kolumnami ok 3m, kolumny przy ścianie. 

Pokaż jakiś rzut pomieszczenia (bądź zdjęcie) z zaznaczonym miejscem na sprzęt i miejsce odsłuchowe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kraft napisał:

To niestety bardziej skomplikowane. Dwa największe problemy do pogłos/echo i dudnienie basu. Dosunięcie kolumn do ściany już na dzień dobry zwiastuje problemy.

Kolumny byłyby odsunięte od ściany ok 20-30 cm. Czyli najlepiej byłoby przesłać zdjęcia pomieszczenia i plan do sklepu, który zajmuje się tą tematyką z prośbą o dobór sprzętu? Próbuję tutaj wstawić jpg ale niestety pojawia się błąd i blokuje mi przesłanie pliku. 

14 minut temu, seba3002 napisał:

Pokaż jakiś rzut pomieszczenia (bądź zdjęcie) z zaznaczonym miejscem na sprzęt i miejsce odsłuchowe. 

https://imageup.me/laq

W linku jest rzut pomieszczenia. Nie udało mi się wrzucić jpg na forum - wyskakuje błąd. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ab50afe0-1294-43d0-9628-28477038a2d4.jpe

Plus za miejsce po bokach. Minus za brak miejsca za głową (przy ścianie może dudnić). A jak wyglądają ściany? Masz dużo mebli, zasłon, półek? Jest pogłos jak klaśniesz w dłonie?

8 minut temu, bodziomg napisał:

 Czyli najlepiej byłoby przesłać zdjęcia pomieszczenia i plan do sklepu, który zajmuje się tą tematyką z prośbą o dobór sprzętu?

Szczerze, to po sklepie dogłębnej analizy akustyki bym się nie spodziewał. Mają inne priorytety;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kraft napisał:

ab50afe0-1294-43d0-9628-28477038a2d4.jpe

Plus za miejsce po bokach. Minus za brak miejsca za głową (przy ścianie może dudnić). A jak wyglądają ściany? Masz dużo mebli, zasłon, półek? Jest pogłos jak klaśniesz w dłonie?

Pogłosu brak, dużo zasłon - na każdym elemencie ściany gdzie nie ma okna. Oczywiście za kanapą i we wnęce "goła" ściana. Na dole pomieszczenia część jadalnia czyli stół i krzesła. Półek brak. Mały stolik kawowy pomiędzy kanapą a TV. Oczywiście nie zamierzam zrobić z normalnego salonu miejsca do profesjonalnego odsłuchu. Mamy zwykły salon, w którym dużo słuchamy i tańczymy z 5cio letnim synem. Nic profesjonalnego. Stąd moje pytanie - nie chcę wydawać dużych pieniędzy na sprzęt, który przewyższy swoimi możliwościami nasze potrzeby. 
Na marginesie - bardzo dziękuję za zaangażowanie i szybką reakcję. 

Edytowano przez bodziomg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz jakiegoś znajomego, który mógłby przyjechać do Ciebie ze swoim sprzętem? Byłoby rozpoznanie bojem i wiedziałbyś, jaki potencjał ma Twoje ustawienie. 

Inaczej zakup przez internet, testy w domu i ewentualna odsyłka, gdyby nie zagrało, jak trzeba.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale brak znajomych obeznanych w temacie i z właściwym sprzętem. W takim razie czy mógłbym prosić o poradę jaki zestaw wypróbować? Myślę, że początkowo chciałbym się zamknąć w 10 000. Jeśli będzie niedosyt to sięgnę po raty i droższy sprzęt. 
Amplitunery które mnie wstępnie zainteresowały po researchu: Denon DRA-800H  / Cambridge Audio AXR100 / Onkyo TX-8250
Kolumny: Heco Aurora 700 / Oberon 7 
Jestem otwarty na wszelkie sugestie. 
Obecnie korzystam z SONOS One (2x), ale oczywiście to nie ma nic wspólnego z powyższymi propozycjami. 

Edytowano przez bodziomg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale tu jesteś zdany na siebie. Nie znamy Twojego gustu i akustyki Twojego pomieszczenia. Przejdź się po sklepach, posłuchaj trochę różnych kolumn, wyrób sobie wstępne zdanie. Potem zakup przez internet i sprawdzenie, czy trafiłeś. Jak nie, to odsyłka i drugie podejście.

I jeszcze jedno. Lepiej droższe kolumny i tańsza elektronika, niż odwrotnie.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kraft napisał:

Niestety, ale tu jesteś zdany na siebie. Nie znamy Twojego gustu i akustyki Twojego pomieszczenia. Przejdź się po sklepach, posłuchaj trochę różnych kolumn, wyrób sobie wstępne zdanie. Potem zakup przez internet i sprawdzenie, czy trafiłeś. Jak nie, to odsyłka i drugie podejście.

I jeszcze jedno. Lepiej droższe kolumny i tańsza elektronika, niż odwrotnie.

Ok, bardzo dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.01.2023 o 20:40, bodziomg napisał:

Ok, bardzo dziękuję za pomoc.

Nie trzymaj się tej zasady z droższymi kolumnami względem tańszego wzmacniacza bo akurat trafiłeś jednego z pewnie pięciu obrońców, którzy uważają, że elektronika nie ma żadnego znaczenia :D

Denon jest dość ciepłym amplitunerem i raczej bym go z HECO nie łączył, prędzej z Klipschem :)

Ale od początku, musisz poznać swój typ, jedni lubią ostrzejsze granie , inni znów ciepłe spokojne a jeszcze inni neutralne :)

Zacznijmy od muzyki, której słuchasz  i na jakiej głośności :) Co do tej akustyki to jak najbardziej jest ona bardzo bardzo ważna, ale myślę, że nawet na tym forum osoby posiadające dobrą adaptację akustyczną są w zdecydowanej mniejszości. Także, na spokojnie, wiemy już jakie będzie źródło muzyki, teraz opowiedz jakiej i jak głośno ją słuchasz :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze Denona nie posiadam. Mam faktycznie możliwość kupienia go od znajomego w trochę lepszej cenie niż obecnie rynkowa, ale nie będę się upierać na oszczędności 300 zł skoro kupuje sprzęt na, mam nadzieję, długie lata. Po przeczytaniu kilku źródeł w internecie ciekawy mi się wydaje AXR100. Nie ma bajerów, ale w testach okazuje się całkiem fajny. 
W domu słuchamy głównie deep house, nowoczesny hip-hop czyli bardziej popowe brzmienie. Wolimy cieplejszy dźwięk z dużą ilością basów. Z drugiej strony często wpadnie jazz i soul jak nie ma żony w domu :)  Głośność - raczej głośniej niż ciszej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon będzie spoko ale z jaśniejszymi kolumnami , ja mam osobiście z Klipschem RP 280 i jestem zadowolony, Yamaha z tymi kolumnami mi do końca nie podeszła bo charakter i kolumn i wzmaka jest podobny więc był jeszcze bardziej wyczuwalny, denon mi znów trochę uspokoił te Klipsche i stały się jakby bardziej uniwersalne brzmieniowo, choć oczywiście nie jest to zmiana dźwięku o 180st ale lekkie złagodzenie góry, słychać trochę więcej środka i bas stał się jeszcze taki bardziej potężny, duży, może nie tak punktowy jak Yamasze ale dla mnie ten zestaw się świetnie sprawdza, nawet jak słucham dość cicho jazzu, to czuć ten kontrabas wyraźnie. co do  "deep house, nowoczesny hip-hop czyli bardziej popowe brzmienie" no to cóż :) ja uważam, że to jest właśnie świat Klipscha mocno, konkretnie, efekciarsko. Powiem tak, ja mam jeszcze subwoofer R112sw ( został mi po zmianie z kina domowego na stereo ) i powiem szczerze, że gdybym go nie posiadał to bym naprawdę nie płakał, mam to czasem używam, ale sam się łapie na tym, że bardzo często go wyłączam bo jest on zbędny :) 
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...