Skocz do zawartości

zasilacz liniowy 9V do efektów gitarowych


Recommended Posts

Chyba najprostszym rozwiązaniem są stabilizatory serii 78xx (w tym wypadku 7809), ze względu na konieczność użycia znikomej ilości elementów w otoczeniu tego układu. Przy obciążalności do 1,5A na kilka kostek powinno wystarczyć. Do zasilania dużego pedalboardu też ujdzie, ale trzeba by było nieco rozbudować o dodatkowy równoległy tranzystor, no i lepsze chłodzenie. Tak jak wspomniał Mariusz - trzeba najpierw określić ile prądu potrzebujesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężko mi powiedzieć. Zasilacz chcę sprezentować kumplowi. Efekty są ultra wiekowe, niektóre mają po kilkadziesiąt lat. Zasila je bateriami 9V, ale muszą być starego typy, nie alkaliczne, bo dźwięk jest inny. myślę że jak zasilacz wystarczy na 10 takich efektów to będzie z zapasem. Nie mam pojęcia jaki pobór prądu mogą mieć takie efekty, ale myślę że taki 50W powinien wystarczyć

7 minut temu, nowy78 napisał:

Chyba najprostszym rozwiązaniem są stabilizatory serii 78xx (w tym wypadku 7809), ze względu na konieczność użycia znikomej ilości elementów w otoczeniu tego układu. Przy obciążalności do 1,5A na kilka kostek powinno wystarczyć. Do zasilania dużego pedalboardu też ujdzie, ale trzeba by było nieco rozbudować o dodatkowy równoległy tranzystor, no i lepsze chłodzenie. Tak jak wspomniał Mariusz - trzeba najpierw określić ile prądu potrzebujesz.

chyba mnie poniosło z tym 50W ? :)

ale "+" od "-" odróżniam, przynajmniej na papierze :)

 

3 godziny temu, MariuszZ napisał:

Cześć. Jest sporo zestawów ale trzeba moc zasilacza określić. Jak określisz to będzie łatwiej coś podpowiedzieć. Pozdrawiam

najbardziej bym chciał taki gotowy kit, żeby tylko polutować, bez dobierania jakiś podzespołów ... fajnie jak by był od razu laminat gotowy, coś a'la kity w AVT

Edytowano przez crazy_fly
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz liniowy 50W przy 9V na wyjściu to już dość pokaźny klocek. 5,5A prądu. Trzeba odprowadzić minimum kilkanaście watów mocy w postaci ciepła. 

Z ciekawości zerknąłem na wymagania moich kostek: przester 13mA, ale looper już 100 mA (wg instrukcji). Niby niewiele, ale spore różnice, więc trudno powiedzieć czego się spodziewać po kostkach kolegi. Stare mogą być mniej ekolgiczne ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, crazy_fly napisał:

ale "+" od "-" odróżniam, przynajmniej na papierze :)

Akurat w przypadku kostek gitarowych trzeba z tym uważać :) A to dlatego, że mają (w sumie nie wiem dlaczego) inną polaryzację zasilania niż jest w większości urządzeń. Tu "-" jest na środkowej części wtyku.

13 godzin temu, crazy_fly napisał:

chyba mnie poniosło z tym 50W ? :)

Myślę, że 20W spokojnie wystarczy.

Ja sobie kiedyś zmontowałem, właśnie głównie pod kątem zasilania efektów gitarowych (ale z możliwością regulacji także pod inne urządzenia) coś takiego:

1.jpg

2.jpg

Transformator 20W. No ale, Ty jak piszesz chciałbyś raczej gotowy kit. 

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę czasu minęło i znalazłem jedynie wzory płytek, także z rozmieszczonymi elementami. Załączam, bo w połączeniu z notą aplikacyjną stabilizatora LM317 (rysunek 9), o który opiera się zasilacz, można coś z tego sklecić. R2 ze schematu jest w postaci przełączanych pr-ek (na małej płytce) ustawionych tak, aby uzyskać poszczególne napięcia widoczne na zdjęciach powyżej (opis przełącznika: 1,5 ; 3 ; 4,5 ; 5 ; 6 ; 7,5 ; 9 ; 12 V)

Płytka1.pdf Płytka2.pdf lm317.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...