Skocz do zawartości

Onkyo A-9150 i + Q Acoustics QA 3030i i co dalej?


Rad01

Recommended Posts

Witam,

Posiadam wzmacniacz Onkyo A-9150 i kolumny Q Acoustics QA 3030i, które zostały zakupione wcześniej do innego wzmacniacza.

Ogólnie powyższy zestaw jest OK, ale, jak to bywa, apetyt rośnie w miarę jedzenia. 

Podoba mi się charakter dźwięku Onkyo, stąd też nachodzą mnie myśli o ewentualnym połączeniu go z innymi kolumnami podstawkowymi / monitorami, które dałby znacznie wyższy level dźwięku. Jako że oferta kolumn na rynku jest ogromna, stąd pytanie do bardziej doświadczonego grona, które kolumny wziąć pod uwagę (oczywiście do odsłuchów)? 

A może lepiej nic nie zmieniać, gdyż inne głośniki niewiele wniosą lepszych zmian i tym samym pozostać przy Q Acoustics QA 3030i?

 

Moje preferencje:

- zwykle cichy odsłuch (ustawienie gałki głośności najczęściej na godz. 9-10, rzadko 11-12),

- pokój odsłuchowy 4m x 4m, wysokość 2,5m.

- kolumny podstawkowe / monitory, które napędzi Onkyo A-9150 (który jak wiadomo nie jest demonem mocy).

- dźwięk z dużą przestrzenią, głębią, dużą stereofonią, przejrzysty, czysty bez podbarwień i efekciarskich zabiegów,

- bas schodzący nisko, ale szybki, przejrzysty, dynamiczny, wyraźny, nie zamulający, nie zalewający i nie zasłaniający obrazu dźwiękowego,

- wysokie tony: szczegółowe, rozdzielcze, żywe, bez tzw. kocyka, dobrze kontrolowane, ale nie dominujące i nie męczące,  

- finalny charakter dźwięku zestawu t.j. wzmacniacz + kolumny: w kierunku równym, dźwięk żywy, dobrze kontrolowany, szczegółowy, ale nie męczący – nie zimny i nie suchy, ale też nie będący przesadnie tzw. „ciepłą kluchą”,

- muzyka: różna: oparta na gitarach i perkusji, jak i elektroniczna, oraz oparta na klasycznych instrumentach (dęciaki, smyczki), również wokalna, chóry itp. w każdym przypadku instrumentów muzyka zarówno spokojna jak i dynamiczna.

- odsłuchy: częste, całych albumów,  60min. i dłużej, rzadziej pojedynczych utworów,

- budżet: przy znaczącym progresie dźwięku - do 5000-6000zł

 

Proszę o sugestie, podpowiedź, wskazówki, co do kolumn które będą zdecydowanie lepsze dźwiękowo (dla przedstawionych wymagań) od Q Acoustics QA 3030i dla Onkyo A-9150

Z pozdrowieniami

Radek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz dobrą synergię brzmienia swojego systemu obecnie ( wzmacniacz plus kolumny ) to może być ciężko znaleźć coś lepszego, nawet droższego.

Może być również inaczej, ale niekoniecznie lepiej, i tu zaczynają się schody co wybrać.

Rozwinięciem Twoich kolumn jest np. Kef R3 i tu trzeba zaznaczyć, że są one bardziej wymagające od pieca.

Bardziej żywsze, przestrzenne, rozrywkowe oraz bez kluchy brzmienie zapewnią kolumny Focal Aria 906.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onkyo może być sporym ograniczeniem w takim zestawie. Niemniej, z kolumn wartych przemyślenia: Pylon Audio Diamond 18, Monitor Audio Silver 100 7G, spróbowałbym też Acoustic Energy AE500, Buchardt P300. Różne grania, ale na pewno dadzą Ci coś nowego względem Q Acoustics. Ciężko mi określić jak zachowają się te kolumny w tym połączeniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by nie spróbować :) Zapraszamy na odsłuchy w razie czego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie chcesz zostawić Onkyo to powyższe propozycjęQ21 są bardzo ciekaw.

I takie z geśtym brzmieniem i bardziej otwartym mocniejszym rockowym. Zgadzam się że wócz to Onyko będzie słabszym ogniwem w systemie.

Z koeli 3030i to tez fajne monitory, tylko chyba nie do końca dobrze grają z tym Onkyo.

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie musi dać progres, ponieważ może będzie po prostu inaczej. Ważna jest kwestia zgrania Twojego obecnego wzmacniacza z nowymi kolumnami.

Co do potencjału czyt. wydajności pieca zdania są podzielone i jednemu wystarczy, a drugiemu będzie mało. Zawsze możesz wypożyczyć inny wzmacniacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Rad01 napisał:

Czyli mam być świadomy, że inwestycja w monitory wyższej klasy względem QA 3030i, dla A-9150 da progres w dźwięku, lecz potencjał nowych monitorów będzie  nie w pełni wykorzystany przez A-9150?  

tak.

Przy najmniej ja jestem takiego zdania.

Pytanie jak Ty odbierzesz te kolumny. Jak wspomniałem moim zdaniem 3030i to fajne monitory ale obiektywnie każde z zaproponowanych wyżej no sa lepsze.

1. Pytanie czy zostanie to wykrozystane na 9150

2. Pytanie czy dla ciebie będzie to lepszy dzwiek.

Wypożycz i testuj w domu.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.03.2023 o 11:36, Rad01 napisał:

A może lepiej nic nie zmieniać, gdyż inne głośniki niewiele wniosą lepszych zmian i tym samym pozostać przy Q Acoustics QA 3030i?

Ja bym zaczął poszukiwania od przetestowania QA Concept 30. Skoro lubisz dźwięk tej firmy. Ponoć są świetne. Inne moje propozycje to: KEF LS 50 Meta, Heco Revolution 3, Usher S520 oraz Dali Opticon mkIi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kraft napisał:

A może lepiej nic nie zmieniać, gdyż inne głośniki niewiele wniosą lepszych zmian i tym samym pozostać przy Q Acoustics QA 3030i?

QA 3030i są OK. A poszukiwania w kierunku możliwie najlepszego rozwiązania, bo, jak wspomniałem QA 3030i kupiłem, do innego sprzętu (stary, mały DENON-ik), kiedy jeszcze nie miałem A-9150. 

31 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Wypożycz i testuj w domu.

 Oczywiście bez testów się nie obejdzie. 

Mam od Was kierunek poszukiwań i sporo propozycji do sprawdzenia...

18 godzin temu, lysy napisał:

Ważna jest kwestia zgrania Twojego obecnego wzmacniacza z nowymi kolumnami

Tego będę właśnie szukał - najlepszego zgrania.   

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rad01 napisał:

Za pomoc czuję się zobowiązany podzielić efektem poszukiwań.

Lokalnie, w Słupsku mam dwa salony - ale wiadomo, nie wszystkie propozycje będą tam dostępne...

W razie czego możemy zrobić wypożyczenie wysyłkowe :) Jeśli nie będą mieli jakiegoś modelu, to skontaktuj się z nami, załatwimy :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.03.2023 o 10:49, Rad01 napisał:

Za pomoc czuję się zobowiązany podzielić efektem poszukiwań.

Lokalnie, w Słupsku mam dwa salony - ale wiadomo, nie wszystkie propozycje będą tam dostępne...

Naturalnie bo to nie jest do zrobienia. Posłuchaj u nich co jest. Daj nam znać. A wypożyczyć zawsze zdążysz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...