Skocz do zawartości

Centralny i surrand do Epos K2 z Creek 50a i Marantz nr1510


Daniel__

Recommended Posts

Posiadam zestaw stereo: Creek evolution 50a z głośnikami Epos K2. Zakupiłem amplituner marantz nr1510 do KD i połączyłem przez  pre out z creek. Fronty chciałbym, aby stanowiły Epos K2. Zastanawiam się jaki głośnik centralny zgra się z Epos K2 napędzanymi przez creek oraz jakie głośniki zastosować jako efektowe. Dodam, że pokój do av niewielki ok.12m2, a głośniki surrand chciałbym powiesić na uchwytach, które już mam. Na forum polecane do tego Marantza są Monitor Audio, Tannoy albo Fyne Audio. Chodzi mi po głowie jeszcze może coś z Dali. Proszę o sugestie. Może ktoś przerabiał podobny problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet nie jest jakiś sztywno określony, ale też przy tak małym pomieszczeniu i amplitunerze za ok. 2800 zł to nie chciałbym iść w jakieś niepotrzebnie ogromne koszty. Kino to tylko dodatek do zestawu stereo. Oczywiście liczy się poprawa brzmienia w szczególności chodzi mi o bardziej dynamiczny, ale też aksamitny dzwięk. Nie lubię ostrości. Dzwięk z epos k2  z creek mi odpowiada. Dopuszczam możliwość w miarę nowej z pewnego źródła używki. Zestaw Bronze C150 i Bronze FX jak najbardziej w zasięgu. ELAC Uni Fi C5 to chyba ponad to co chciałbym przeznaczyć. Chciałbym żeby efekt zmiany z taga harmony na coś nowego był wspólmierny do kosztów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw Bronze jest jak najbardziej rozsądną opcją. Dobrze powinien sprawdzić się też zestaw z System Audio Saxo 10 oraz System Audio Saxo 1, ale to będzie delikatniejsze brzmienie od Monitor Audio. Z bardziej kinowych opcji jest oczywiście Klipsch, R-50C jako centralny oraz Klipsch R-51PM

Monitor Audio jednak najbardziej wpasowuje się w Twoje oczekiwania, System Audio jest bardziej aksamitne, a Klipsch ostrzejsze i dynamiczniejsze. Jeśli czegoś zabraknie Ci przy odsłuchu MA, to masz od razu dwie inne opcje :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przy tych Klipschach będzie

22 godziny temu, Daniel__ napisał:

Nie lubię ostrości

Bronzy grają jasno ale nie sa tak ostre jak te niskie modele Klipscha.

Tak system Audio jest łagodniejszy. Ewentualnie niższa seria ELACa Debut. Także ciekawe produkty. B5 i Center. W MA FX robi robotę.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledze Piotrowi i Q21 za pomoc. Mam w zasięgu 2 salony postaram się podjechać i posłuchać. Szczególnie Elaca, bo nigdy nie słuchałem głośników tej firmy. Monitor Audio Bronze rozważałem/słuchałem kiedyś. Mam jednak inny problem. Po podpięciu wzmacniacza do amplitunera po pre out i robieniu kalibracji okazało się, że dźwięk  frontów musi być na połowę wzmocnienia creek (-42db), aby udało się zrobić kalibrację. To powoduje, że przy cichym oglądaniu filmu mam wzmocnienienie na poziomie -30db, a jak chcę głośniej to mogę dojść do 0db i jest znośnie. Dodam, że muzyki w stereo z creek słucham w przedziale -45 do -30db. Poniżej -30db robi się bardzo głośno. Zastanawiam się  czy to wina słabego pre out? Czy może robię coś nie tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowite wyciszenie wzmacniacza mam na -80db. Tak jak pisałem w stereo słucham na -45 do -30 db. Wieczorem nawet na -55db. Kiedy zacząłem robić kalibrację to okazało się, że wzmocnienie musi być na -42 db, ponieważ przy mniejszych wartościach pojawia się komunikat, że jest zbyt głośno w otoczeniu lub jest zbyt cichy dźwięk. Kalibrację robiłem już nawet w nocy przy bezwzględnej ciszy i dopiero przy wzmocnieniu -42 db można zrobić kalibrację. Głośniki frontowe przy kalibracji i tak grają znacznie ciszej niż centralny i otaczające. Nie wiem, ale to chyba jednak wina słabego sygnału z Marantz w wyjściu pre out.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz konfigurację która nie jest najbardziej szczęśliwa. Pre-out z amplitunera powinienienes podłączyć końcówkę mocy lub wzmacniacz z opcją by-pass (różnie to nazywają). Nie ma wówczas w ogole możliwości regulacji wzmocnienia na tym wzmacniaczu, za całość odpowiada amplituner.

Tak jak masz, to przed kalibracją volume na max na wzmaku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Daniel__ napisał:

Jak pogłaszam  dźwięk w ampitunerze to automatycznie wzmocnieniu ulega dźwięk we wzmacniaczu. Po kalibracji regulacja głośności idzie z Marantza.

No to w czym problem? Jeśli wszystko masz podłączone prawidłowo, to w trybie pracy kiedy wzmak robi za końcówkę nie powinieneś mieć możliwości ustawienia volume na tym wzmacniaczu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o czym wy gadacie? Jakie poziomy? W kalibracji? To może dotyczyć co najwyżej aktywnego suba którego faktycznie trzeba dopasować bo ma własną regulację.

Tryb końcówki mocy we wzmacniaczach zintegrowanych wyłącza jakąkolwiek możliwość sterowania w nich wzmocnieniem. Pracuje sama końcówka mocy na pełnym gwizdku i to jest zasadniczo główna zasada jeśli ma pełnić prawidłowo swoją rolę.

Tak masz napisane w instrukcji:

The AV Direct input is for use with a surround sound processor. This input caters specifically for those
people who are more than happy with their AV solution, but not happy with the stereo option. To
connect from a processor, it is necessary to run an interconnect from the front pre-outs to the AV Direct
input. The Evolution 2 amplifier then becomes a standalone amplifier for front speaker use in 5.1 mode.
When the AV Direct input is selected in this configuration, the Evolution 2’s signal level is not controlled
by its volume knob.

Na pewno masz podpięte pod AV Direct?

dz0xMjAwJmg9NDAw_src_37782-creek_evoluti

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam podpięte pod av direct, ale okazuje się, że w creek evolution 50a fabrycznie wszystkie wejścia są zdefiniowane jako liniowe. Trzeba wejść w jakby "ukryte menu" i dopiero ustawić. Wejście 3 (av direct) należy przestawić, aby stało się bezpośrednim wejściem na końcówkę mocy. Już to zrobiłem i jest ok. Tak to jest jeśli nie czyta się całej instrukcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.03.2023 o 09:31, Butler napisał:

Ale o czym wy gadacie? Jakie poziomy? W kalibracji? To może dotyczyć co najwyżej aktywnego suba którego faktycznie trzeba dopasować bo ma własną regulację.

Tryb końcówki mocy we wzmacniaczach zintegrowanych wyłącza jakąkolwiek możliwość sterowania w nich wzmocnieniem. Pracuje sama końcówka mocy na pełnym gwizdku i to jest zasadniczo główna zasada jeśli ma pełnić prawidłowo swoją rolę.

Tak masz napisane w instrukcji:

The AV Direct input is for use with a surround sound processor. This input caters specifically for those
people who are more than happy with their AV solution, but not happy with the stereo option. To
connect from a processor, it is necessary to run an interconnect from the front pre-outs to the AV Direct
input. The Evolution 2 amplifier then becomes a standalone amplifier for front speaker use in 5.1 mode.
When the AV Direct input is selected in this configuration, the Evolution 2’s signal level is not controlled
by its volume knob.

Na pewno masz podpięte pod AV Direct?

dz0xMjAwJmg9NDAw_src_37782-creek_evoluti

 

W nich tak. ale przecież kalibracja na złącze PRE OUT w amplitunerze działa.

I tu poziom także działa.

Jeśli dobrze rozumiem to kolega ma cicho dość. Wiec to nie wina końcówki a właśnie kalibracji która mogła ustawić poziomy kanałów na duży minus.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...