Skocz do zawartości

Kino domowe 5.1 - ustawienie głośników efektowych


fantazja13

Recommended Posts

Cześć, jestem w trakcie remontu mieszkania i szukam pomocy w kwestii ustawienia głośników efektowych zestawu 5.1.

Wiem że nie powinny one się znajdować zaraz za głową ale niestety nie mam możliwości innego ustawienia.
Na rysunku na czarno zaznaczona jest kanapa, na czerwono TV i kolumny stereo. Czerwone rąby to miejsca gdzie planuję gniazda podtynkowe głośnikowe.
W planach mam zawieszenie ich na ścianie (lub ustawienie na stojakach jeśli zdecyduję się na zestaw Monitor Audio Mass) i skierowanie na środek narożnika.

Pytanie moje czy to ma szanse dać lepszy efekt niż zestaw 2.1/soundbar?
Od razu dodam że przesunięcie kanapy i TV nie wchodzi w grę :)

Będę wdzięczny za wszelkie porady odnośnie ustawienia kina domowego w takich warunkach, ewentualnie jakie typy głośników efektowych mogą dać tutaj lepszy (lub jakikolwiek :D) efekt.

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi
 

salon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo podobne ustawienie i gra to dobrze, wszystko na wysokości ucha jak przykazało Dolby. Kto siedzi na środku kanapy ma najlepiej :D

Soundbara nawet nie rozważałem, stereo nie do końca moja bajka ale pewnie super klasy kolumny byś mógł zrobić jak 2 w cenie 5... Słuchałem ostatnio kolegi Sonosa, dużo brakowało do mojego zestawu. Jednak sub to konieczność w kinie. Wmawiałem sobie że głośno nie słucham, że mam podłogowe fronty, że 35Hz, ale mieli rację wszyscy malkontenci! Sam siebie oszukiwałem. To konieczność.

IMO warto 5.1. Żaden bar tego nie zrobi tak dobrze.

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to będzie dobrze grało. Dać je tylko nieco niżej nie pod sufit sam.

To sięczęsto zdarza. Ale miałem tak długo i było bardzo dobrze.

20 godzin temu, fantazja13 napisał:

Będę wdzięczny za wszelkie porady odnośnie ustawienia kina domowego w takich warunkach, ewentualnie jakie typy głośników efektowych mogą dać tutaj lepszy (lub jakikolwiek :D) efekt.

Monitor audio FX albo Klipsch RP240s które dasz bokiem. Jeden głosnik skierowany będzie na ściane.

Albo klasyczne mini monitorki. Cambridge Minx, Dali Fazon, monitor audio mass itp.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Wracam do tematu ale z pomysłem na 5.1.2 z głośnikami front height :)
Na ścianie za telewizorem będę instalował lamele na filcu i zastanawiam się czy ma sens wrzucenie pod nie płaskiego przewodu który umożliwi instalacje na ścianie pod sufitem dodatkowych głośników.
Korzysta ktoś z takiego ustawienia? Czy na na moim metrażu ma to sens? Wiem że nie uzyskam efektu jak w prawdziwym Atmos ale skoro niewielkim kosztem można poprawić przestrzenność/wysokość sceny....

Dodam że wysokość pomieszczenia to ok 260cm
Głośniki frontowe w odległości ok 180cm od siebie (górne tak samo)
Głośniki tylne w odległości ok 300cm od siebie

Od razu chciałbym się zapytać czy wykorzystanie do całego kina zestawu Monitor Audio Mass 5.1 (+2 dodatkowe satelity na górę) może dać dobry efekt? Ten zestaw przemawia do mnie najbardziej ze względów praktyczno estetycznych - są standy i haki do montażu w ścianie, są małe i są ładne :) a że oprócz tego w salonie musi się zmieścić oddzielny zestaw do stereo to w KD muszę iść na spore ustępstwa w kwestiach estetyki ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze pytanie czy te satelitki od Monitor Audio Mass dobrze się sprawdzą w tym układzie?

EDIT
W międzyczasie przyszło mi też do głowy kolejne - czy warto dołożyć do amplitunera Denon x3800h vs x2800h? Czytałem że kalibracja Audyssey MultiEQ XT32 lepiej sobie radzi od niższej wersji która jest w x2800h ale nie wiem czy w takim delikatnie ułomnym systemie zrobi to różnicę wartą prawie 2tys pln?

Edytowano przez fantazja13
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, fantazja13 napisał:

W międzyczasie przyszło mi też do głowy kolejne - czy warto dołożyć do amplitunera Denon x3800h vs x2800h? Czytałem że kalibracja Audyssey MultiEQ XT32 lepiej sobie radzi od niższej wersji która jest w x2800h ale nie wiem czy w takim delikatnie ułomnym systemie zrobi to różnicę wartą prawie 2tys pln?

Xt32 daje lepsze efekty niż niższe wersje. Gdybym miał jednak wydać 2k więcej to chyba w tym układzie zastanawiałbym się nad lepszym subwooferem. 

X3800 daje większe możliwości ale to ciągnie za sobą dodatkowe wydatki (wyjścia pre-out, więcej kanałów, dokupienie Dirac). Pytanie czy chcesz się w to bawić czy robisz 5.1.(2) i zapominasz o temacie. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, fantazja13 napisał:

oprócz tego w salonie musi się zmieścić oddzielny zestaw do stereo to w KD muszę iść na spore ustępstwa w kwestiach estetyki

Jeżeli tego sprzętu jeszcze nie ma to wybór wzmacniacza stereo z main-in/bypass mógłby uzasadnić zakup X3800 (dla preoutów). Wtedy do kina wykorzystane byłyby głośniki zestawu stereo. Odpada zakup LR w kinie domowym. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez jakiś czas u mnie z denonem x4700 jako końcówka mocy grał CXA81; wystarczyło na wzmaku ustawić pokrętło głośności w pozycji g. 12 i sterowanie całością systemu odbywało się pilotem od amplitunera; skoro masz tego wzmaka to może warto spróbować?

Edytowano przez klips
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, klips napisał:

przez jakiś czas u mnie z denonem x4700 jako końcówka mocy grał CXA81; wystarczyło na wzmaku ustawić pokrętło głośności w pozycji g. 12 i sterowanie całością systemu odbywało się pilotem od amplitunera; skoro masz tego wzmaka to może warto spróbować?

Rozumiem że pre-out z x4700 był wpięty w wejście analogowe w cxa81? Tylko w takiej sytuacji chyba muszę "na słuch" ustawić głośność na cxa (w twoim wypadku godz. 12) aby zgrywało się to z resztą systemu? Jeśli coś pokręciłem to przepraszam i będę wdzięczny za wytłumaczenie jak by mogło to działać :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zacząłem się nad tym zastanawiać i problem pojawi się też przy uruchamianiu wzmacniacza - dla stereo chcę aby to streamer używał triggera 12v do włączania CXA.
Przy używaniu CXA także w KD będę go musiał oddzielnie włączać i ustawiać odpowiednią głośność. W takim układzie chyba wolę mieć oddzielone wszystko i niech każde żyje swoim życiem ;)
Tak czy inaczej nad tym jeszcze mogę się pozastanawiać, na razie wiem że warto poprowadzić kable do górnych głośników - dzięki wszystkim za porady! :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 27.11.2023 o 23:18, fantazja13 napisał:

Wracam do tematu ale z pomysłem na 5.1.2 z głośnikami front height :)
Na ścianie za telewizorem będę instalował lamele na filcu i zastanawiam się czy ma sens wrzucenie pod nie płaskiego przewodu który umożliwi instalacje na ścianie pod sufitem dodatkowych głośników.
Korzysta ktoś z takiego ustawienia? Czy na na moim metrażu ma to sens? Wiem że nie uzyskam efektu jak w prawdziwym Atmos ale skoro niewielkim kosztem można poprawić przestrzenność/wysokość sceny....

Dodam że wysokość pomieszczenia to ok 260cm
Głośniki frontowe w odległości ok 180cm od siebie (górne tak samo)
Głośniki tylne w odległości ok 300cm od siebie

Od razu chciałbym się zapytać czy wykorzystanie do całego kina zestawu Monitor Audio Mass 5.1 (+2 dodatkowe satelity na górę) może dać dobry efekt? Ten zestaw przemawia do mnie najbardziej ze względów praktyczno estetycznych - są standy i haki do montażu w ścianie, są małe i są ładne :) a że oprócz tego w salonie musi się zmieścić oddzielny zestaw do stereo to w KD muszę iść na spore ustępstwa w kwestiach estetyki ;)

Osobiście sam tak zrobiłem, z kablem puściłem go przed montażem lameli na filcu aby właśnie dodać dodatkowe dwa głośniki. Daje to bardzo fajny efekt i jest bardzo estetycznie. Więc jeśli chcesz coś takiego wykonać to polecam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...