Skocz do zawartości

Marantz MR230 problem


dayzee

Recommended Posts

Dzień dobry, posiadam w/w amplituner i kolumny AA Hyperion IV+ I problem jest taki że z chwilą zwiększenia głośności z głośników wydobywają się takie trzaski czy zniekształcenia ale gdy zdejmę np niskich I wysokich tonów to problem zanika. Co może być przyczyną? Czy aby ten amplituner nie jest za słaby do tych kolumn? Pytam bo nie wiem czy oddać go na serwis. Z góry dziex

Edytowano przez dayzee
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by to w zasadzie usłyszeć, ale z tego co piszesz to prawdopodobnie Marantz jest za słaby i powoduje przester kolumn, bo do nich producent sugeruje nawet 500W wzmacniacze, więc kolumny raczej przeżyją moc Marantza :)

image.png.9d3e17ca52ea166cf562a0fe09d029b4.png

Pytanie jeszcze czy dzieje się tak w przypadku kiedy dajesz bardzo głośno, czy nawet przy akceptowalnym poziomie (gdzie da się normalnie rozmawiać bez przekrzykiwania się) jest to samo?

Oczywiście nie można też wykluczyć uszkodzenia, ale raczej początkowo bym obstawiał za słaby wzmak (przynajmniej po Twoim opisie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wyjaśnić czy chodzi o moc PMPO czt RMS.

 Chodzi o ten górny zakres.

22 godziny temu, S4Home napisał:

prawdopodobnie Marantz jest za słaby i powoduje przester kolumn,

edit:

22 godziny temu, S4Home napisał:

prawdopodobnie Marantz jest za słaby i powoduje przester kolumn

Zawsze myślałem że przester powoduje za duża moc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, gienas napisał:

Zawsze myślałem że przester powoduje za duża moc.

Jest dokładnie odwrotnie.

Przesterowanie jest to zniekształcony sygnał o dużej amplitudzie i mocy, generowany przez wzmacniacz stereo. Zniekształcenia we wzmacniaczu pojawia się, gdy wzmacniacz przekroczy swoją znamionową moc .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) nie to żebym się czepiał ;) ale przeczytaj co napisałeś"

20 minut temu, gienas napisał:

przester powoduje za duża moc.

2 minuty temu, terracan1929 napisał:

przekroczy swoją znamionową moc .

Niemniej @dayzee proponuję oddać ten ampli do przeglądu. Wygląda mi ta awaria na zjechane potencjometry lub zimny lut...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gienas napisał:

:) nie to żebym się czepiał ;) ale przeczytaj co napisałeś"

Przeczytałem. Napisałem dobrze. Nie żebym się czepiał. :) 

1 godzinę temu, gienas napisał:
Dnia 5.05.2023 o 16:11, S4Home napisał:

prawdopodobnie Marantz jest za słaby i powoduje przester kolumn

Zawsze myślałem że przester powoduje za duża moc.

Używając powyższej terminologii :

Marantz jest  za słaby. Autor wątku chce by granie było głośne i kręci gałką w prawo zwiększając moc. Dochodzi do punktu ,od którego moc nadal rośnie, ale ta zwiększana moc (poza nominalną) generuje bardzo duże zniekształcenia.

Reasumując.

Przester powoduje za mała moc znamionowa wzmacniacza (ta bez zniekształceń) ,a nie za duża (jak myślałeś).

O to mi chodziło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem o co Ci chodziło :) .

A mnie chodzi  o to że producent po to wprowadził max zakres w potencjometrze że fizycznie nie jest możliwe "przekręcenie" mocy ponad to co może wzmak.

Po drugie za mało prądu nie może zniekształcić dźwięku na wyjściu, bo przecież to zniekształcałoby cały dźwięk już przy cichym odsłuchu... Z tego co pisze założyciel tematu zakłócenia pojawiają się przy 1/3 obrotu :) czyli w najczęściej używanym zakresie co w tym roczniku sprzętu przekłada się na kilometry obrotów.

Rozumiem branżę :) która pisze j/w bo z czegoś żyć musi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz wyjaśniło to wszystko. To klaskanie nie jest normalne, chyba, że ktoś z tyłu dodaje efekty specjalne i żona, czy partnerka jest żartownisiem do przeglądu :) W kwestii mocy terracan ma rację. Jest dokładnie tak jak napisał, że to najczęściej jest właśnie za słaby wzmak, a nie za mocny, ale tutaj prawdopodobnie może być coś ze wzmakiem nie tak. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...