Skocz do zawartości

RoomPerfect - pomiary akustyki pomieszczenia


ferszcik

Recommended Posts

Ostatnio w moje ręce trafił mikrofon UMIK-1 w celu pomierzenia warunków akustycznych w moim salonie. Zawsze mnie ciekawiło jak to się wszystko u mnie kształtuje oraz najważniejsze, co zmienia RoomPerfect. Wyniki takich pomiarów znalazłem tylko przy recenzji TDAI-3400 na stronie ASR. Uważam, że to ciekawy temat.

Są to moje pierwsze pomiary w życiu, nie jestem ekspertem w temacie akustyki. Ten wpis powstaje w celu ciekawostki oraz podzielenia się moimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Jest co poprawiać akustycznie i bardzo chętnie usłyszę porady od osób, które są w stanie pomóc.

W RP skalibrowane są 3 ustawienia:

Bypass - korekcja wyłączona.

Global - korekcja następuje na całym pomieszczeniu odsłuchowym, które zostało pomierzone przy pomocy algorytmu.

Focus - korekcja na głównym miejscu odsłuchowym. Tych pozycji możemy ustawić kilka.

Proces kalibracyjny:

Pierwszy pomiar zawsze następuje w głównym miejscu odsłuchowym, tam umieszczamy mikrofon i kierujemy go poziomo pomiędzy kolumny. Następnie mierzymy w losowych miejscach naszego pomieszczenia. RP informuje nas o wskaźniku RoomKnowledge, docelowo gdy osiągniemy ponad 90% to można zakończyć pomiary. RP używa dwóch różnych sygnałów. Są to dosyć specyficzne dźwięki, jeden brzmi jak hałas w środku kabiny samolotu a drugi jak organy. Pomiar następuje osobno dla dwóch kanałów dla każdej pozycji pomiarowej.

 

Przejdźmy od charakterystyki częstotliwościowej.

obraz.png.afb24e1de0fee7f22af3d2be588499fa.png

Bypass - czerwony

Global - żółty

Focus - zielony

Na pierwszy rzut oka widać opanowanie podbicia na 40Hz oraz wypełnienie dziury 80-300Hz.

Druga bardzo ciekawa sprawa to wyrównanie różnic pomiędzy kanałami. Kolumny u mnie stoją trochę niesymetrycznie. Lewy kanał ma do ściany 120cm, prawy już otwartą przestrzeń.

Ten wykres pokazuje lewy kanał (zielony) oraz prawy kanał (niebieski) w trybie Bypass.

obraz.png.011154e45bad7f6fe9a3c20d37c37566.png

Tutaj tak samo lewy kanał (zielony) oraz prawy kanał (niebieski) ale już w trybie Focus.

obraz.png.eee841cea36d13a3bdbb78812669da0c.png

Widać znaczną poprawę.

Teraz parę słów o wrażeniach odsłuchowych, poza pomiarami czyli co tak na prawdę zmienił RoomPerfect.

Zmienił w zasadzie wszystko. Bas się nie rozlewa, jest poukładany, zwięzły i punktowy. Scena się wyrównała, jest centralnie na środku a bez korekcji była przesunięta do lewej strony. Pozycjonowanie dźwięków nabrało sensu, wszystko stało się uporządkowane, ma swoje miejsce. Uważam, że układ głośników nie jest tragiczny u mnie lecz pomiary pokazują to trochę z innej strony.

Czy jest idealnie? Nie, jest spore pole do poprawy. Czy zmieniłbym wzmacniacz na inny bez korekcji akustyki? Nie :)

Trzeci pomiar to będzie już bardziej prywatna część. Czas pogłosu - RT60. Mam z nim problem, gołe ściany przez co wynosi ponad 500ms w całym paśmie a czasem dochodzi do 900ms.

obraz.png.71e4956becaff600f30c87d0a932e5cd.png

Zdecydowanie jest tutaj nad czym popracować, poszukuję rozwiązania które zmniejszy pogłos ale również wygląda na tyle że nadaje się do przestrzeni życia a nie tylko do audio komnaty. :)

Pozycja odsłuchowa na sofie znajduje się 65cm od tylnej ściany, niestety więcej nie uda mi się uzyskać w tym ustawieniu.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ferszcik napisał:

Oczywiście, że pomógł zinterpretować. Chętnie bym go oznaczył ale nie korzysta z tego forum. Przynajmniej nie pod tym samym nickiem :)

Świetnie współpracowaliście(czytałem), widzę, że pomógł bo napisałeś z sensem powyżej. 

Ale xajas ma również pojęcie o adaptacji, bo sam chyba z takiej korzysta.

Nie wierzę, że  nie dasz rady sam ogarnąć tematu pogłosu,  paneli i basstrapów jest mnoga na rynku.

Tam gdzie masz 0,9s akurat panele na PT80 sobie poradzą, wyżej też.

😉

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, DiBatonio napisał:

Chyba nie chcesz powiedzieć,  że ogarniesz to firankami i kwiatkami?

Oczywiście, że nie. Na firanki miejsca u mnie nie ma, nie mam potrzeby się odgradzać a kwiatków już jest dużo :)

Bardziej chodzi mi o panele lub inne rozwiązania ścienne, które będą się atrakcyjnie prezentować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ferszcik napisał:

Jeżeli mówimy o typowych panelach akustycznych z wełną, obszytych materiałem lub jeszcze dodatkowo w drewnianej ramie to niestety nie trafia to w moje gusta. A te same panele z wszelkiej maści grafikami tym bardziej.

Masz na myśli jeszcze coś innego konkretnego?

To trudno będzie.

A dyfuzory też odpadają? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, DiBatonio napisał:

To trudno będzie.

A dyfuzory też odpadają? 

Stąd też moje pytania, głównie chciałbym zmniejszyć pogłos a żonglowanie ustrojami nie ma sensu bez konkretnego planu. Nie mogę sobie uznać żeby wrzucić albo dyfuzor albo absorber. Na to musi być jakiś sensowny plan

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też korzystam z RoomPerfect i nie zmieniłbym tego. Świetnie uporządkował dźwięk, a fajnie to jeszcze zobaczyć na wykresach, które wrzuciłeś.
Jestem przewrażliwiony na punkcie rozlewającego się basu i generalnie na wszelkie mody pomieszczenia. Przewaliłem parę wzmacniaczy i niestety, mody w ten czy inny sposób, ale przy każdym ustawieniu jest wyraźnie słychać, bo i każde pomieszczenie je ma. RoomPerfect zrobił robotę.

Co do wizualnego aspektu ewentualnych paneli/pianek/wełny. Może ustroje zakryć lamelami? W ten sposób też niektórzy maskują ustroje w salonie.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RP jest w stanie bardzo dużo poprawić, ale niestety nie jest magicznym lekarstwem na tragiczną akustykę. 

37 minut temu, zolt napisał:

Co do wizualnego aspektu ewentualnych paneli/pianek/wełny. Może ustroje zakryć lamelami? W ten sposób też niektórzy maskują ustroje w salonie.

Byłoby to do rozważenia gdyby na tej ścianie też nie znajdowały się drzwi. Musi to być coś co zawiśnie na ścianie a nie będzie ją całą pokrywało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ferszcik napisał:

RP jest w stanie bardzo dużo poprawić, ale niestety nie jest magicznym lekarstwem na tragiczną akustykę.

Oczywiście, jak każde DSP. Ale nawet w tragicznych warunkach robi spoko robotę sporo wyciągając z tego.
Natomiast, żeby akustykę pokoju zrobić na naprawdę porządnym poziomie, to musiałbyś zatrudnić dobrego akustyka i wyłożyć parę polskich złotych i poświęcić na to pomieszczenie.
Samo powieszenie ustroju na pałę nie zrobi akustyki. :) Akustyka to trudny temat. Każdy się z jakimiś problemami boryka. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, zolt napisał:

Natomiast, żeby akustykę pokoju zrobić na naprawdę porządnym poziomie, to musiałbyś zatrudnić dobrego akustyka i wyłożyć parę polskich złotych i poświęcić na to pomieszczenie.

Dlatego właśnie mam RP, jestem zadowolony z obecnego dźwięku. :) Zmniejszę pogłos i dalej nie będę nic zmieniał. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, zolt napisał:

Samo powieszenie ustroju na pałę nie zrobi akustyki.

A jak to jest powiesić na pałę?

Ogólnie wiadomo, gdzie jakie ustroje się daje, a każde pomieszczenie trzeba traktować indywidualnie.

U jednego dyfuzory sprawdza się na odbiciach z boku lub za słuchaczem, a in ego już wcale tak być nie musi.

Spytaj Michała @Mikelas76

Znamy przypadki, gdzie był dobry akustyk i branza, a i tak dooopa.

Niestety, tak też bywa.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, DiBatonio napisał:

A jak to jest powiesić na pałę?

 

Normalnie. Kupuje jakiś tam jegomość dwa panele, wiesza np. na bokach albo z tyłu, postawi jakiś tam jeszcze dyfuzor z tyłu na podłodze i twierdzi, że ma zrobioną akustykę. Czasami zdarzają się takie stwierdzenia. To nie jest zrobiona akustyka, tylko delikatnie zmieniona charakterystyka obecnej, nadal zapewne niepoprawnej. Chyba, że pomiary stwierdzą, że jest idealnie, ale wątpliwe. Ewentualnie można stwierdzić, że jest poprawiona akustyka. Natomiast "zrobiona" akustyka, to porządnie zaadaptowane pomieszczenie, profesjonalnie opomiarowane przed, w trakcie i po, według konkretnych wytycznych i założeń, które mają za zadanie poprawić brzmienie w całym paśmie. Poprawić pogłos, na ile się da zasypać dziury i ściąć górki. Tak, jak to robi chociażby "nasz" forumowy akustyk. Oczywiście można tu napisać, że "a jeżeli wytyczne i założenie to jest mieć 1,2s na basie i 27dB różnicy między 32Hz a 70Hz i 0,2s pogłosu na 8000 Hz" bla bla. Dlatego zawczasu apeluję, żeby nie dążyć do absurdów, bo wiadomo o co chodzi.

Natomiast wierzę, że był akustyk i branża i dupa. Ale myślę, że tu dupa (nie kacza) to może bardziej przez ewentualny problem,  bo w trakcie okazało się, że żeby to "grało" potrzeba na to 2 razy większy budżet niż zakładano lub brak możliwości aż tak dużej ingerencji w pomieszczenie?

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, zolt napisał:

Normalnie. Kupuje jakiś tam jegomość dwa panele, wiesza np. na bokach albo z tyłu, postawi jakiś tam jeszcze dyfuzor z tyłu na podłodze i twierdzi, że ma zrobioną akustykę.

Lepsze to niż nic.

Zabawaniejsze jest mówienie, że kwiatki i firanki wystarczą, a na podłodze dywan.

Zaś o suficie większość zapomina, albo nie ma pozwolenia🤭

10 minut temu, zolt napisał:

Natomiast "zrobiona" akustyka, to porządnie zaadaptowane pomieszczenie, profesjonalnie opomiarowane przed, w trakcie i po, według konkretnych wytycznych i założeń, które mają za zadanie poprawić brzmienie w całym paśmie

Osobiscie znam kogoś, kto tak miał zrobione i co i doopa.

Dlatego pisałem, że bywa i tak. Kiedyś o tym pisał na zamkniętym forum.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no tak, to racja, że lepiej tak niż nic. Natomiast to "nie zrobi" akustyki. Coś zmieni. Może na lepsze, może na gorsze.
Dlatego chodzi mi o to, by było naprawdę dobrze, a DSP miałby delikatnie dopieścić robotę, a nie ją robić, należałoby tu zatrudnić speca, mieć na to pieniądze i pomieszczenie, które można tak zaadaptować. A w większości przypadków mamy salony, w których również się i mieszka. Więc są pewne ograniczenia i kompromisy.

W takim przypadku faktycznie najlepiej jest ewentualnie pokombinować z panelami, dyfuzorami, które mamy. Mierzyć to UMIKiem, spróbować uzyskać najlepsze możliwe efekty tym, co się dysponuje i dalej DSP.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, zolt napisał:

W takim przypadku faktycznie najlepiej jest ewentualnie pokombinować z panelami, dyfuzorami, które mamy. Mierzyć to UMIKiem, spróbować uzyskać najlepsze możliwe efekty tym, co się dysponuje i dalej DSP.

W większości przypadków takie podejście załatwia sprawę, adaptacja + DSP cyka jak trzeba.🙂

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...