Skocz do zawartości

Dobór głośników podstawkowych oraz wzmacniacza


DamianP1994

Recommended Posts

Witam serdecznie. 
Potrzebuje porady w wyborze sprzętu stereo do domu.
Powierzchnia salonu to 20m2.

Z uwagi że mam mało miejsca zastanawiałem się nad kolumnami podstawkowymi oraz wzmacniaczem cyfrowym firmy fosi audio.

I tu pytania

1.Czy lepiej wybrać wzmacniacz o mocy 2x50W +100W czy wzmaczniacz 2.1 2x165W +350W

https://www.amazon.pl/Fosi-Audio-BT30D-wzmacniacz-2-1-kanalowy/dp/B07K7NJ4QN/ref=sr_1_11?crid=B5CPH2A3JVW3&keywords=fosi+audio&qid=1687964341&sprefix=fosi%2Caps%2C431&sr=8-11
https://www.amazon.pl/Fosi-Audio-BT30D-Pro-2-1-kanalowy/dp/B09YNBHR73/ref=sr_1_7?crid=B5CPH2A3JVW3&keywords=fosi+audio&qid=1687964341&sprefix=fosi%2Caps%2C431&sr=8-7

2. Czy kolumny których rekomendowana moc wzmacniacza wynosi 30-130W wystarczy te 2x50W czy lepiej brać 2x165W

3. Czy lepiej kupić kolumny 4 , 6 czy 8 ohm kolumny ( głośniki w przyszłości chciałbym wykorzystać do pełnego kina domowego).


Kolumny na które zwróciłem uwagę to:
- Indiana Line Nota 260X
- Heco Aurora 300
- Elac Debut 5.2


Proszę o porady lub ewentualne pomysły co jeszcze w kwocie do 2tys. (Oczywiście mogą być używane kolumny).
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Te wzmacniacze nie wygenerują takiej mocy. Wiec nie sugerowal bym się tym kluczem

2. Wystraczy

3. Lepiej 8 omów. Ale żadne tyle nie mają mimo że producent tak pisze w specyfikacji.

:)

12 godzin temu, DamianP1994 napisał:

Kolumny na które zwróciłem uwagę to:
- Indiana Line Nota 260X
- Heco Aurora 300
- Elac Debut 5.2


Proszę o porady lub ewentualne pomysły co jeszcze w kwocie do 2tys. (Oczywiście mogą być używane kolumny).

Z nowych B6.2 , Aurora 300, Bronze 100 od Monitor audio, Dali oberon 3,

Z uzywanych dostaniesz już

dynaudio serie DM

Tannoy DC6

KEF Q 350

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

1. Te wzmacniacze nie wygenerują takiej mocy. Wiec nie sugerowal bym się tym kluczem

2. Wystraczy

3. Lepiej 8 omów. Ale żadne tyle nie mają mimo że producent tak pisze w specyfikacji.

:)

Z nowych B6.2 , Aurora 300, Bronze 100 od Monitor audio, Dali oberon 3,

Z uzywanych dostaniesz już

dynaudio serie DM

Tannoy DC6

KEF Q 350

 

 

Jakie kolumny byś polecał ( takie bardziej basowe) ?

Jak bym wziął wzmacniacz 2x165W + 350W to kolumny bedą lepiej grały ? (oczywiście wiem aby ze zdrowym rozsądkiem  operować głośnością). 

A tyle samo kosztują a różnią się tylko mocą i układem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.06.2023 o 11:27, DamianP1994 napisał:

Jakie kolumny byś polecał ( takie bardziej basowe) ?

No to podłogowe. Albo używane Silver 2?

Dnia 29.06.2023 o 11:27, DamianP1994 napisał:

Jak bym wziął wzmacniacz 2x165W + 350W to kolumny bedą lepiej grały ? (oczywiście wiem aby ze zdrowym rozsądkiem  operować głośnością). 

Wydaje mi sięże rozumiesz to tak. Krecisz i masz 25W dodajesz do panika masz 100@ jeszcze troche i 250W? No to tak nie działa.

Dnia 29.06.2023 o 11:27, DamianP1994 napisał:

A tyle samo kosztują a różnią się tylko mocą i układem.

No właśnie to pytanie pojawia się dlaczego tańszy a kosztuje tyle samo prawda ?:)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.06.2023 o 20:01, DamianP1994 napisał:

Witam serdecznie. 
Potrzebuje porady w wyborze sprzętu stereo do domu.
Powierzchnia salonu to 20m2.

Z uwagi że mam mało miejsca zastanawiałem się nad kolumnami podstawkowymi oraz wzmacniaczem cyfrowym firmy fosi audio.

I tu pytania

1.Czy lepiej wybrać wzmacniacz o mocy 2x50W +100W czy wzmaczniacz 2.1 2x165W +350W

https://www.amazon.pl/Fosi-Audio-BT30D-wzmacniacz-2-1-kanalowy/dp/B07K7NJ4QN/ref=sr_1_11?crid=B5CPH2A3JVW3&keywords=fosi+audio&qid=1687964341&sprefix=fosi%2Caps%2C431&sr=8-11
https://www.amazon.pl/Fosi-Audio-BT30D-Pro-2-1-kanalowy/dp/B09YNBHR73/ref=sr_1_7?crid=B5CPH2A3JVW3&keywords=fosi+audio&qid=1687964341&sprefix=fosi%2Caps%2C431&sr=8-7

2. Czy kolumny których rekomendowana moc wzmacniacza wynosi 30-130W wystarczy te 2x50W czy lepiej brać 2x165W

3. Czy lepiej kupić kolumny 4 , 6 czy 8 ohm kolumny ( głośniki w przyszłości chciałbym wykorzystać do pełnego kina domowego).


Kolumny na które zwróciłem uwagę to:
- Indiana Line Nota 260X
- Heco Aurora 300
- Elac Debut 5.2


Proszę o porady lub ewentualne pomysły co jeszcze w kwocie do 2tys. (Oczywiście mogą być używane kolumny).
 

Podstawowe pytanie jakie należałoby sobie zadać to jakiego typu brzmienie Cię interesuje. Jeżeli nie do końca jesteś tutaj pewny to można spróbować oprzeć się na preferowanych gatunkach muzycznych. Z tego zawsze można już coś wydedukować. Co do samej mocy to bardzo często prawdziwe 50W to już dosyć wydajny wzmacniacz aczkolwiek sposób podawania mocy przez producentów jest tak bardzo nie zunifikowany, że w większości przypadków rodzi więcej nieporozumień niż cokolwiek wyjaśnia. Nie będzie to zatem jakiś priorytetowy parametr w Twoim przypadku. Sama impedancja kolumn również rzadko bywa kryterium, które jest jakoś bardziej przydatne w wyborze sprzętu, który po prostu będzie Ci się podobał brzmieniowo. Zwykle suche dane techniczne nie są w stanie niczego powiedzieć o realnym charakterze danego systemu (no może poza samą charakterystyką częstotliwościową). Osobiście nie słuchałem Fosi audio i nie wiem jak ten wzmacniacz zagra. Warto jednak brać pod uwagę to, że wzmacniacz będzie miał również wpływ na brzmienie kolumn a więc dobrze byłoby dobrać go w oparciu o to w jakie kolumny celujemy. Te kolumny, które wymieniłeś są fajne przy czym Aurora 300 wychodzi tu mocno przed szereg i deklasuje zwłaszcza Noty, które bym odrzucił. Z Debutów celowałbym raczej w model wyższy 6.2. Tak czy inaczej kręcimy się tu wokół brzmienia cieplejszego z mocniejszym dołem. Pytanie czego lubisz słuchać ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, S4Home napisał:

Sama impedancja kolumn również rzadko bywa kryterium, które jest jakoś bardziej przydatne w wyborze sprzętu, który po prostu będzie Ci się podobał brzmieniowo.

Dla mnie to ważna informacja przy wyborze sprzętu.

Ze względu choćby na bezpieczeństwo i żywotność elektroniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Podstawowe pytanie jakie należałoby sobie zadać to jakiego typu brzmienie Cię interesuje. Jeżeli nie do końca jesteś tutaj pewny to można spróbować oprzeć się na preferowanych gatunkach muzycznych. Z tego zawsze można już coś wydedukować. Co do samej mocy to bardzo często prawdziwe 50W to już dosyć wydajny wzmacniacz aczkolwiek sposób podawania mocy przez producentów jest tak bardzo nie zunifikowany, że w większości przypadków rodzi więcej nieporozumień niż cokolwiek wyjaśnia. Nie będzie to zatem jakiś priorytetowy parametr w Twoim przypadku. Sama impedancja kolumn również rzadko bywa kryterium, które jest jakoś bardziej przydatne w wyborze sprzętu, który po prostu będzie Ci się podobał brzmieniowo. Zwykle suche dane techniczne nie są w stanie niczego powiedzieć o realnym charakterze danego systemu (no może poza samą charakterystyką częstotliwościową). Osobiście nie słuchałem Fosi audio i nie wiem jak ten wzmacniacz zagra. Warto jednak brać pod uwagę to, że wzmacniacz będzie miał również wpływ na brzmienie kolumn a więc dobrze byłoby dobrać go w oparciu o to w jakie kolumny celujemy. Te kolumny, które wymieniłeś są fajne przy czym Aurora 300 wychodzi tu mocno przed szereg i deklasuje zwłaszcza Noty, które bym odrzucił. Z Debutów celowałbym raczej w model wyższy 6.2. Tak czy inaczej kręcimy się tu wokół brzmienia cieplejszego z mocniejszym dołem. Pytanie czego lubisz słuchać ?

Przede wszystkim słucham :pop, dance/ house, rap.

A kolumny które wybiore to:

- KEF Q350

- Aurory 300

- Polki ES20

- Monitor audio bronze 100

Tylko spróbuje najpierw posłuchać  na żywo jak mi się uda.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, lysy napisał:

Dla mnie to ważna informacja przy wyborze sprzętu.

Ze względu choćby na bezpieczeństwo i żywotność elektroniki.

Oczywiście. W sytuacji, w której masz wzmacniacz, który ma ściśle określony zakres. Współcześnie jednak większość wzmacniaczy obsługuje zakres od 4 do 8 Ohmów co w odniesieniu do większości kolumn jest standardem. Rzadko które mają w specyfikacji informację o tym jak radzą sobie z niższymi zakresami podczas gdy takie Focale potrafią się tam zapuścić więc nawet dokładne przestudiowanie specyfikacji nie uchroni nas przed nadwyrężaniem naszego wzmacniacza. Z drugiej jednak strony pomijając wzmacniacze lampowe 90% rynku kolumn i wzmacniaczy pasuje do siebie bez problemu. 

15 godzin temu, DamianP1994 napisał:

Przede wszystkim słucham :pop, dance/ house, rap.

A kolumny które wybiore to:

- KEF Q350

- Aurory 300

- Polki ES20

- Monitor audio bronze 100

Tylko spróbuje najpierw posłuchać  na żywo jak mi się uda.

 

Przy takich gatunkach będziesz miał nieco łatwiej. W dzisiejszych czasach trudniej znaleźć kolumnę na prawdę neutralną niż taką, która oparta jest na mocnej podstawie basowej i nieco konturowej charakterystyce, która idealnie sprawdza się w popie i elektronice. Jeżeli rozpatrujesz KEF`y to porównywanie ich z Aurorami ma niewiele sensu bowiem są to konstrukcje totalnie z innej ligi, ale jeśli będziesz miał okazję - przekonasz się o tym "na własne uszy". Według mnie typy masz dobre i coś z tych modeli powinno Ci się spodobać. Obstawiałbym najbardziej KEF`y i Polki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.07.2023 o 15:44, lysy napisał:

Dla mnie to ważna informacja przy wyborze sprzętu.

Ze względu choćby na bezpieczeństwo i żywotność elektroniki.

Zgadza się. A na przykład ta podaeana przez Focala jest niezwykle zawyzona. I to kolumny które poźniej sprawiaja wiele problemów wzmacniaczom.

Dnia 4.07.2023 o 18:18, DamianP1994 napisał:

Przede wszystkim słucham :pop, dance/ house, rap.

A kolumny które wybiore to:

- KEF Q350

- Aurory 300

- Polki ES20

- Monitor audio bronze 100

Tylko spróbuje najpierw posłuchać  na żywo jak mi się uda.

 

Koniecznie. Mój głos na KEF albo Bronze.

Dwa różne brzmienia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.07.2023 o 18:18, DamianP1994 napisał:

Przede wszystkim słucham :pop, dance/ house, rap.

A kolumny które wybiore to:

- KEF Q350

- Aurory 300

- Polki ES20

- Monitor audio bronze 100

Tylko spróbuje najpierw posłuchać  na żywo jak mi się uda.

 

Zapraszamy do nas na odsłuchy :) Każda z tych opcji zdecydowanie może się spodobać, chociaż ode mnie też głos w stronę KEFa i Bronzów. Warto będzie też sprawdzić Dali Oberon 3 oraz Polk R100 jeśli uda się naciągnąć budżet. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...