Skocz do zawartości

kino domowe do stereo a może zestaw stereo i belka?


MalyJerz

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim,

noszę się z zamiarem wymiany mojego aktualnego, leciwego już i niedomagającego zestawu (NAD Viso Five + Acance Omega Mk 2 5.1) na coś bardziej współczesnego.

Nagłaśniany pokój to salon około 30 m. kw. Sprzęt ma służyć do nagłośnienia sygnału telewizyjnego (kino domowe). Ponieważ w tym samym pokoju słucham również muzyki, zależy mi również na co najmniej przyzwoitym dźwięku stereo. Priorytety zakładam w stosunku 40 na rzecz kina domowego do 60 na rzecz stereo. 

I tutaj mam dylemat i rozważam następujące opcje.

Pierwsza - zakup amplitunera do kina z wiarę dobrym stereo (np. używany Onkyo AVS-RZ 900 lub nowy Onkyo AVS-RZ 50 z zestawem kolumn Klipscha),

Druga (pewnie będzie uznawana za kontrowersyjną, ale ją również biorę pod uwagę) to zakup przyzwoitej belki 5.1 (np. Klipsch Cinema 800 5.1) do obsługi TV i oddzielnie zakup zestawu do stereo. 

Łączny budżet na zakup sprzętu (nie wliczając oczywiście źródła odtwarzania) to max 16-17 tysięcy.

I tutaj proszę o podpowiedź:

1. czy opcja nr dwa ma w ogóle sens - tj. czy droższa belka 5.1 może wygenerować dźwięk choćby zbliżony do kina domowego,

2. jeżeli opcja nr dwa jest w ogóle bez sensu, to jakie ewentualnie jeszcze propozycje amplitunera w rozsądnych pieniądzach (do około 8-u tysięcy) z dobrym stereo powinienem brać pod uwagę (patrzyłem na NADa T778, ale używanego znalazłem po 10 tysi, więc ponad budżet).

3. może warto pokombinować z zakupem ampli z funkcją pre-amp i oddzielnie wzmacniacza stereo, ale w tym budżecie chyba się nie zepnę...

Nie jest dla mnie tak istotne, czy sprzęt będzie nowy, czy używany.  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

soundbar nie jest w stanie dorównać zestawowi KD w tym budżecie. 

Chcesz zmieniać wszystko, co masz, czy dokupić stereo? 

Jeśli chcesz zmieniać wszystko, to patrzyłbym w stronę amplitunerów takich jak Marantz SR7015, Integra DRX 3.4, wspomniane przez Ciebie RZ50, czy też Anthem 540. Świetne w kinie, dobrze radzą sobie też w stereo. System dzielony też nie jest aż takim problemem, warto rozważyć Pioneer VSX-LX504, Marantz Cinema 60 i do tego Atoll AM100. W stereo może być sporo ciekawiej. Szukając wzmacniacza z wejściami by-pass, już będzie ciężej, by to jakoś próbować pomieścić w budżecie.

Z kolumn opcji jest od groma. Przez Monitor Audio z linii Bronze, może nawet Silver opierając się na podstawkowych + FXy z tyłu. Kolejną opcją są właśnie wspomniane przez Ciebie Klipsche, warto też rozważyć Focala oraz System Audio. Wszystko zależy od Twojego gustu :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz proszę coś więcej na temat charakteru brzmienia który Cię interesuje. Pytanie w jakich klimatach muzycznych się obracasz ? Czy są jakieś szczególne aspekty brzmieniowe, na których Ci zależy ? Klipsche to kolumny o bardzo konkretnym charakterze więc zanim zdecydujesz się na taki ruch - dobrze się zastanów i na pewno odsłuchaj. Co do soundbara to zdecydowanie bym Ci odradzał. Odpowiadając na Twoje pytanie czy dobra belka zbliży się brzmieniem do tradycyjnych kolumn mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że kategorycznie nie. Według mnie najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie jednak amp z pre-outem + końcówka mocy. Ten rozkład kasy pozwoli Ci na zainwestowanie największej części budżetu w to co jest najważniejsze czyli fronty. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybki odzew.

Odpowiadając na pytania  - chcę wymienić wszystko.

Co do preferencji muzycznych - tu jest właśnie problem... Ogólnie preferuję jazz, stąd od zawsze w audio obracałem się wokół nieco ocieplonego brzmienia rodem z UK (B&W, NAD, KEF, Cambridge Audio), ale również Denona.

Dlatego zacząłem kombinować tak, aby pozostać przy wzmacniaczu stereo i kolumnach frontowych zgodnych z moimi preferencjami, (ciepłe brzmienie) a do kina wziąć belkę 5.1. Z tego co czytam, to większość przyzwoitych w stereo amplitunerów do kina domowego to przede wszystkim produkty Onkyo, jak na mój gust nieco zbyt sterylne w odbiorze. Obawiam się, że w typowym audio stereofonicznym nie będą mi do końca pasować.

Co do propozycji Q21 - są bardzo interesujące, ale zwłaszcza w opcji Marantz Cinema 60 z  Atolem, plus Monitor Audio ale jak liczę to  raczej nie zmieszczę się w 17 tysiącach nawet w opcji z Bronze

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcje są dwie.

Albo amplituner pokroju RZ50, Yamaha A4A, Denon 3700/3800 któryś z MArantzow i do tego z czasem końcówka mocy na fronty.

Albo amplituner pokorju Arcam AVR11 ktory zagra Ci dobrze w stereo już bez końcówki.

Moim zdaniem mimo obniżki Marantz nadal jest za drogi na to co sobą prezentuje.

Nie masz Diraca na pokładzie nie masz mikrofonu do niego.

W RZ50 to jest.

Tu akurat opcja tańszego Denona moze yć ciekawsza albo właśnie Onkyo które teraz wypada na prawde swietnie cenowo.

Moim zdaniem końcówka do kupienia z czasem. Najpier ampli i kolumny.

Silvery faktycznie fajna opcja. Nieco taniej wyjdą Ci Magnaty Signature, czy Acoustic Energy AE 120.

Przy opcji Arcama no trzeba by zainwestować od razu nieco wiecej. Ale warto.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MalyJerz napisał:

Co do propozycji Q21 - są bardzo interesujące, ale zwłaszcza w opcji Marantz Cinema 60 z  Atolem, plus Monitor Audio ale jak liczę to  raczej nie zmieszczę się w 17 tysiącach nawet w opcji z Bronze

Atolla zawsze możesz dokupić później, ale oczywiście jest to przekroczenie budżetu. Przy zbudowaniu zestawu na Bronze 100 będzie taniej, chociaż przy obecnej cenie Bronze 500 w naszym outlecie, nie zastanawiałbym się dwa razy. TX-RZ50 jest oczywiście lepsze niż Cinema 60, ale też o połowę droższe. 

W razie czego też zapraszamy do kontaktu, coś pewnie uda się zbić z ceny :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MalyJerz napisał:

Dziękuję za szybki odzew.

Odpowiadając na pytania  - chcę wymienić wszystko.

Co do preferencji muzycznych - tu jest właśnie problem... Ogólnie preferuję jazz, stąd od zawsze w audio obracałem się wokół nieco ocieplonego brzmienia rodem z UK (B&W, NAD, KEF, Cambridge Audio), ale również Denona.

Dlatego zacząłem kombinować tak, aby pozostać przy wzmacniaczu stereo i kolumnach frontowych zgodnych z moimi preferencjami, (ciepłe brzmienie) a do kina wziąć belkę 5.1. Z tego co czytam, to większość przyzwoitych w stereo amplitunerów do kina domowego to przede wszystkim produkty Onkyo, jak na mój gust nieco zbyt sterylne w odbiorze. Obawiam się, że w typowym audio stereofonicznym nie będą mi do końca pasować.

Co do propozycji Q21 - są bardzo interesujące, ale zwłaszcza w opcji Marantz Cinema 60 z  Atolem, plus Monitor Audio ale jak liczę to  raczej nie zmieszczę się w 17 tysiącach nawet w opcji z Bronze

 

 

 

Według mnie warto potraktować kolumny priorytetowo i nie inwestować a w amplitunery z większą ilością końcówek mocy niż 7. No chyba, że planujesz rozbudować system w przyszłości. Pamiętaj, że najtańszym, 9-kanałowym modelem jest aktualnie Pioneer VSX-LX305, który dodatkowo posiada Diraca więc Onkyo - owszem, ale cenowo daleko mu do Pioneera. Seria Bronze to spoko propozycja, z Silverami będziesz miał ciężko się wyrobić. Bronze`y najczęściej porównywane są z Dali Oberon 7 więc ten model rónież warto wziąć pod uwagę. To ta sama półka jakościowo / cenowa. Bardzo dobrze spisują się też amerykańskie JBL Studio 680, które oparte są na fajnej podstawie basowej przy jednoczesnym zachowaniu kontroli i dużej precyzji. To bardzo zrównoważone konstrukcje jak na JBL`a a jednocześnie mają w sobie ten typowo kinowy sznyt i dużą dawkę muzykalności. W końcu amerykanie lubią jak sporo się dzieje. Wydaje mi się, że z tą serią mógłbyś idealnie wykorzystać zaplanowany budżet, oczywiście przy uwzględnieniu dobrego suba. Pytanie jak u Ciebie wygląda sytuacja surroundów. Masz sofę dosuniętą do ściany czy bardziej wysuniętą na pokój ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz stereo, to dlaczego nie podłączyć go optykiem do TV po prostu? Nie rozumiem zupełnie jak można "przesiąść się" na soundbar mając dobre stereo, to dla mnie dwa osobne bieguny. Ja jestem pomiędzy i KD robi wszystko tj. owszem dolby i surround i 5.1, ale też kabel głośnikowy od wzmaka do normalnej kolumny ;)

Ale ja to będę polecał KD za wszelką cenę.

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

@MalyJerz kiedy odsłuch?

 

Póki co badam jeszcze opcje

2 godziny temu, Gumowe Ucho napisał:

Skoro masz stereo, to dlaczego nie podłączyć go optykiem do TV po prostu? Nie rozumiem zupełnie jak można "przesiąść się" na soundbar mając dobre stereo, to dla mnie dwa osobne bieguny. Ja jestem pomiędzy i KD robi wszystko tj. owszem dolby i surround i 5.1, ale też kabel głośnikowy od wzmaka do normalnej kolumny ;)

Ale ja to będę polecał KD za wszelką cenę.

Nie doczytałeś. Mam leciwe KD, a właśnie chciałbym wrócić do stereo, jednak nie rezygnując z możliwości oglądania filmów z dźwiękiem 5.1

23 godziny temu, S4Home napisał:

Według mnie warto potraktować kolumny priorytetowo i nie inwestować a w amplitunery z większą ilością końcówek mocy niż 7. No chyba, że planujesz rozbudować system w przyszłości. Pamiętaj, że najtańszym, 9-kanałowym modelem jest aktualnie Pioneer VSX-LX305, który dodatkowo posiada Diraca więc Onkyo - owszem, ale cenowo daleko mu do Pioneera. Seria Bronze to spoko propozycja, z Silverami będziesz miał ciężko się wyrobić. Bronze`y najczęściej porównywane są z Dali Oberon 7 więc ten model rónież warto wziąć pod uwagę. To ta sama półka jakościowo / cenowa. Bardzo dobrze spisują się też amerykańskie JBL Studio 680, które oparte są na fajnej podstawie basowej przy jednoczesnym zachowaniu kontroli i dużej precyzji. To bardzo zrównoważone konstrukcje jak na JBL`a a jednocześnie mają w sobie ten typowo kinowy sznyt i dużą dawkę muzykalności. W końcu amerykanie lubią jak sporo się dzieje. Wydaje mi się, że z tą serią mógłbyś idealnie wykorzystać zaplanowany budżet, oczywiście przy uwzględnieniu dobrego suba. Pytanie jak u Ciebie wygląda sytuacja surroundów. Masz sofę dosuniętą do ściany czy bardziej wysuniętą na pokój ?

Sofa jest blisko ściany tylnej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MalyJerz napisał:

 

Nie doczytałeś. Mam leciwe KD, a właśnie chciałbym wrócić do stereo, jednak nie rezygnując z możliwości oglądania filmów z dźwiękiem 5.1

 

Faktycznie, to tym bardziej zrobiłbym upgrade KD - lub olał 5.1 i jakościowe stereo odtwarzałoby telewizor.

Soundbar w zależności od modelu to może być solidny downgrade względem obecnego sprzętu i sporo komponentów kupujemy "jeszcze raz" (wzmacniacze itd). Wprawdzie jak są osobne surroundowe głośniczki i sub, to 5.1 potrafi zapewnić, ale to kosztuje. Bezprzewodowe surroundy np. Sony to cena solidnych monitorów który nawet w stereo byłyby dobre, a co dopiero jako surroundy.

Z ciekawości, nie myślałeś o zostawieniu leciwego 5.1 i osobnym stereo? Wydatek na belkę może być zbędny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przejdzie. Obecny ampli (NAD Viso Five) już niedomaga  - są jakieś problemy z pracą na poszczególnych kanałach, a przy dzisiejszych cenach naprawa jest nieopłacalna. Zresztą on i tak obsługuje jedynie Dolby Digital i ma jedynie jedno wejście HDMI, więc jest zupełnie niedzisiejszy.

Po powyższych postach dochodzę do wniosku, że pomysł z belką zarzucam zupełnie - pójdę w kierunku ampli z w miarę porządnym stereo plus nowe kolumny. Być może z czasem zainwestuję dodatkowo w końcówkę mocy. 

Idąc tym tropem kolejne pytanie: czy dobrym pomysłem jest, aby zaoszczędzić pieniądze kupując używany ampli zamiast nowego i tę kasę przeznaczyć na kolumny? 

Np. nowy Onkyo TX-RZ50 to koszt jak patrzę 7,5 tysiąca. Używany Onkyo TX-RZ 900 który miał bardzo dobre recenzje chodzi obecnie po 4,5 - 5 tysi. Tylko że 900 to konstrukcja sprzed kilku lat. Czy od strony technologicznej pomiędzy obydwoma amplitunerami jest jakiś zauważalny przeskok?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, MalyJerz napisał:

Póki co badam jeszcze opcje

Nie doczytałeś. Mam leciwe KD, a właśnie chciałbym wrócić do stereo, jednak nie rezygnując z możliwości oglądania filmów z dźwiękiem 5.1

Sofa jest blisko ściany tylnej. 

W takim układzie na tyły rozważyłbym trapezowe dipole typu Bronze FX lub coś płaskiego typu Heco Ambient 11F lub Dali Oberon On Wall. Tak na prawdę teraz pozostało Ci tylko odsłuchać. Wszystkie podłogówki w razie czego mamy więc możemy nawet podesłać na testy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, MalyJerz napisał:

Póki co badam jeszcze opcje

W sensie jakie?

15 godzin temu, MalyJerz napisał:

Np. nowy Onkyo TX-RZ50 to koszt jak patrzę 7,5 tysiąca. Używany Onkyo TX-RZ 900 który miał bardzo dobre recenzje chodzi obecnie po 4,5 - 5 tysi. Tylko że 900 to konstrukcja sprzed kilku lat. Czy od strony technologicznej pomiędzy obydwoma amplitunerami jest jakiś zauważalny przeskok?

900tka jest modelem znacznie lepiej grającym.

Tylko że nie ma HDMI w wersji 2.1

No i 900tka ma jeszcze AccuEQ a nie Diraca

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dyskusji przychylam się do następującego rozwiązania:

poszukam używaną RZ-900, do tego zestaw  kolumn 5.1.

Ostatnie pytanie. Czy przy tym wzmacniaczu jest sens iść w kierunku końcówki mocy, czy lepiej zostać przy samym aplitunerze, a zaoszczędzone pieniądze włożyć w lepsze kolumny? Pytam oczywiście w kontekście stereo.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, MalyJerz napisał:

Po dyskusji przychylam się do następującego rozwiązania:

poszukam używaną RZ-900, do tego zestaw  kolumn 5.1.

Ostatnie pytanie. Czy przy tym wzmacniaczu jest sens iść w kierunku końcówki mocy, czy lepiej zostać przy samym aplitunerze, a zaoszczędzone pieniądze włożyć w lepsze kolumny? Pytam oczywiście w kontekście stereo.

 

 

Lepiej iść w lepsze fronty. To model który na prawdę potrafi wyciągnać dużo z kolumn. Miałem go w domu chwile . ładnie to grało.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...