Skocz do zawartości

Zestaw kina domowego 3.1


Elrohil

Recommended Posts

Dzień dobry.

Przymierzam się do skompletowania pierwszego zestawu kina domowego, na początek celuję w zestaw 3.1 z możliwością rozbudowy do 5.1 w na chwilę obecną nieokreślonej przyszłości.
Wzmacniacz, na który prawdopodobnie się zdecyduję to Denon X4800H (być może to przesada, ale myśląc przyszłościowo ).

Początkowo myślałem o takim zestawie:
1. Front – Klipsch RP-6000F II
2. Centralny – Klipsch RP-504C II
3. Sub – SVS PB-1000 Pro lub Klipsch RP-1200SW lub RP-1000SW

Mam pewne wątpliwości, ze względu na ograniczone miejsce w pomieszczeniu (m. in. mała odległość od ścian), dlatego zdecydowałem się zamieścić post. Całe pomieszczenie jest stosunkowo duże, ale część wydzielona na telewizor jest już znacznie mniejsza (2.8m x 3m). Uprzedzając pytania, obecnie nie ma opcji, żeby zrobić przemeblowanie. Załączam plan pokoju (telewizor jest po lewej):
plan-pomieszczenia.png.4d01cb2dde3e1b89bbb774c7d1eb3fa3.png

Jak widać, kolumny musiałyby stać praktycznie w kątach. Co sądzicie, czy taki zestaw zdałby egzamin czy jest to przesada? Ewentualnie co moglibyście mi doradzić? Z góry dziękuję za odpowiedzi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

A na ile mozesz te kolumny od sciany odsunac?

Ile mozesz na wszystko  wydac?

Ja na kinie domowym sie nie bardzo znam ale z tego co widze te kolumny frontowe moga byc za glebokie.

Moze zerknij na Pylon Audio Diamond 25 - maja wiecej zestawow - te Diamond 25 mam ale uzywam do stereo. Nie sa tak glebokie .

To tak na poczatek. Troche poczekaj, jak koledzy odkryja twoj post to sie poleja porady. 😊

 

Pylon tez ma centralny i gdzies tam tez suba widzialem. 

To sa dobrej jakosci kolumny, przynajmniej te Daimond 25 ktore mam. Made in Poland - warto sprawdzic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A na ile mozesz te kolumny od sciany odsunac?

Tak jak widać na grafice, w narożniku jest miejsce 55x55. W zależności od głębokości i szerokości kolumn będą to różne wartości. W przypadku przytoczonych przeze mnie RP-6000F byłoby to około 10-20 cm od ściany bocznej i 5-10 cm od ściany tylnej (przy czym 10cm wtedy, gdy kolumna byłaby bezpośrednio przy kanapie)

> Ile mozesz na wszystko  wydac?

Wspomniany zestaw bez rabatów kosztuje około 15k, więc myślę że wszystko poniżej tego jest akceptowalne


Odnośnie suba, zastanawiam się na ile warto rozważać marki nastawione na subwoofery (np. SVS, REL), a na ile te z gotowych zestawów

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz tam miejsca na kolumny podłogowe. Lewa bedzie grała "w kanapę". Na boki za dużo miejsca też nie widzę. Jeżeli ma być to zestaw do kina to zainteresuj się głośnikami które powiesisz na ścianie albo postawisz na podstawkach. Niskie tony załatwi Ci subwoofer.

Zweryfikuj też budżet bo sam x4800 to koszt ok 10 tysięcy a Tobie jakoś wyszło 15k pln za całość (ceny kolumn w sklepach są za sztukę a nie za parę). 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PanKlor  x4800 nie wliczałem w cenę, trafił się okazyjnie za około 7k.

> Nie masz tam miejsca na kolumny podłogowe. Lewa bedzie grała "w kanapę"

Zdaję sobie z tego sprawę, dlatego założyłem temat szukając porady. Spodziewałem się właśnie odradzania kolumn podłogowych i porady w doborze ewentualnych kolumn podstawkowych (biorąc pod uwagę, że mają być wykorzystywane do kina domowego, a nie do muzyki) oraz ich rozmieszczeniu (czy umieścić je bezpośrednio w narożnikach czy przy ścianie, powieszone czy na półce itd.)

Edytowano przez Elrohil
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Elrohil napisał:

@PanKlor  x4800 nie wliczałem w cenę, trafił się okazyjnie za około 7k.

Ok, teraz jasne. 

Jeżeli chciałeś z jakiegoś powodu Klipscha to poszukaj monitorów Klipscha + standów lub innego sposobu mocowania (są specjalne uchwyty które pozwalają na regulację). W takim przypadku należałoby je odsunąćtrochę od ścian. Inną opcją są głośniki montowane na ścianie np. https://www.q21.pl/klipsch-rp-640d-czarny.html 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie muszą to być głośniki Klipsch, po prostu kiedyś się nimi zainteresowałem i tak zostało. Podejrzewam, że przy dowolnych głośnikach poczuję różnicę względem tych wbudowanych w telewizor. Jeżeli jesteś w stanie polecić solidny zestaw, który dobrze sprawdzi się w kinie domowym, to jestem otwarty na propozycje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Klipsch z Denonem powinien zagrać dobrze. Zadzwoń do S4 albo do Q21 z pewnością coś doradzą. Zastanów się jeszcze gdzie będziesz montował głośniki surround oraz czy będziesz chciał dodać głośniki warstwy górnej (dodatkowo ile sztuk). Masz X4800 więc spokojnie pociągnie taki zestaw 5.x.2/4. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, PanKlor napisał:

Nie masz tam miejsca na kolumny podłogowe. Lewa bedzie grała "w kanapę". Na boki za dużo miejsca też nie widzę. Jeżeli ma być to zestaw do kina to zainteresuj się głośnikami które powiesisz na ścianie albo postawisz na podstawkach. Niskie tony załatwi Ci subwoofer.

Zweryfikuj też budżet bo sam x4800 to koszt ok 10 tysięcy a Tobie jakoś wyszło 15k pln za całość (ceny kolumn w sklepach są za sztukę a nie za parę). 

 

A co jesli kupi kolumny ktorych glosniki beda na tyle wysoko zamontowane, ze kanapy oparcie (jesli tam jest podlokietnik/oparcie) niebedzie na drodze dzwieku?

Podstawkowe przeciez maja glosniki na tych samlych wysokosciach co podlogowe. Przewaznie.Czyz nie tak jest?

@Elrohil czy kanapa ma kazdy bok rownej dlugosci?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Artur Brol napisał:

Podstawkowe przeciez maja glosniki na tych samlych wysokosciach co podlogowe. Przewaznie.Czyz nie tak jest?

 

Przecież tam nie ma miejsca na kolumny podłogowe normalnej wielkości. Będzie problem z ustawieniem. Moim zdaniem wywalanie kasy w błoto. Zagracą małą przestrzeń, jest szansa, że nie zagrają za dobrze. Lepiej wybrać konstrukcję do montażu na ścianie lub taką która pozwoli na jakieś tam zabawy z ustawieniem. 

 

3 minuty temu, Artur Brol napisał:

Podstawkowe przeciez maja glosniki na tych samlych wysokosciach co podlogowe. Przewaznie.Czyz nie tak jest?

 

Głośnik wysokotonowy powinien być na wysokości uszu i tyle. Nie wiem co masz na mysli piszac na tych samych wysokościach bo to zupelnie rozne konstrukcje (wysokość). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Elrohil napisał:

Przymierzam się do skompletowania pierwszego zestawu kina domowego, na początek celuję w zestaw 3.1 z możliwością rozbudowy do 5.1

3.1 to świadomy wybór? Słuchałeś osobiście jaka jest równica w odbiorze między 3.1 a 5.1? Z tego co piszesz wydaje się, że masz budżet na 5.1 Poza tym kupując od razu pełny zestaw dostaniesz jakiś rabat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, przemeklbn napisał:

3.1 to świadomy wybór? Słuchałeś osobiście jaka jest równica w odbiorze między 3.1 a 5.1? Z tego co piszesz wydaje się, że masz budżet na 5.1 Poza tym kupując od razu pełny zestaw dostaniesz jakiś rabat.

Świadomy, głównie z powodu braku miejsca, ale możliwe że w przypadku zdecydowania się na kolumny podstawkowe i przy otrzymaniu korzystnej oferty skusiłbym się na 5.1. Przy czym dalej byłby problem z rozmieszczeniem tylnych głośników (prawdopodobnie na podstawkach z tyłu i używane tylko w trakcie seansu, żeby nie przeszkadzały na co dzień)

> czy kanapa ma kazdy bok rownej dlugosci?
Nie, ale to raczej nie ma znaczenia, bo w innej konfiguracji się nie zmieści i faktycznie jest małe pole manewru dla kolumn podłogowych

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, PanKlor napisał:

Przecież tam nie ma miejsca na kolumny podłogowe normalnej wielkości. Będzie problem z ustawieniem. Moim zdaniem wywalanie kasy w błoto. Zagracą małą przestrzeń, jest szansa, że nie zagrają za dobrze. Lepiej wybrać konstrukcję do montażu na ścianie lub taką która pozwoli na jakieś tam zabawy z ustawieniem. 

 

Głośnik wysokotonowy powinien być na wysokości uszu i tyle. Nie wiem co masz na mysli piszac na tych samych wysokościach bo to zupelnie rozne konstrukcje (wysokość). 

Na tych samych wysokosciach mniej wiecej. Np. Qacoustics 3030i wraz ze stojakiem ma 960 cm, MA gold 100 wraz ze stojakiem ma 957 a Diamond 25 942, wkrecasz kolce, wzrasta do okolo 970.

3 rozne modele, mniej wiecej ta sama wysokosc. Czyli mozna powiedziec ze tzetery tez na mniej wiecej tej samej wysokosci sie znajduja.

Jasne ze reguly mowia ze na wysokosci uszu musi byc.

Ale tak nie jest, reguly soje a zycie swoje. Ja tez siedzac mam twetery na wysokosci uszu . Jednak gdy rozloze fotel do pozycji pol lezacej, odbior dzwieku sie nie zmienia.

Moze nie trzymajmy sie tych regol tak kurczowo. 

Miejsce na kolumny podlogowe tam jest - jaka jest roznica pomiedzy podlogowymi a podstawkowymi ? Podstawkowa to tylko skrocona podlogowa. MA gold 100 vs 200 - szerokosc i glebokosc taka sama 😉

Niech wybierze troche wazsze i nie tak glebokie, moze z przednim wylotem basu i juz. Niektore z tylnim maja dolaczane zatyczki na bas refleks gdyby byl za mocny.

Jak sie chce to sie sposob znajdzie . Spokojnie. 

15 minut temu, Elrohil napisał:

Świadomy, głównie z powodu braku miejsca, ale możliwe że w przypadku zdecydowania się na kolumny podstawkowe i przy otrzymaniu korzystnej oferty skusiłbym się na 5.1. Przy czym dalej byłby problem z rozmieszczeniem tylnych głośników (prawdopodobnie na podstawkach z tyłu i używane tylko w trakcie seansu, żeby nie przeszkadzały na co dzień)

> czy kanapa ma kazdy bok rownej dlugosci?
Nie, ale to raczej nie ma znaczenia, bo w innej konfiguracji się nie zmieści i faktycznie jest małe pole manewru dla kolumn podłogowych

Zerknij na powyzszy wpis. Podstawkowe to takie obciete podlogowki. 

Kolumn jest na rynku pelno. Jak masz czas to szukaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NP. Audio Vector QR3 - wysokosc 942, szerokosc 19, glebokosc 23.3. Zostaje z tylu okolo 30 cm. 👍

Kupujesz platformy pod kolumny - widzialem eleganckie na Allegro za kilkadziesiat zl za jedna czy dwie i juz kolumny rosna - to chyba bylo 5 cm.

Z tym 5.1 to jest problem . Bedzie ci sie chcialo je chowac za kazdym razem?

Tak blisko scian stoja moje Pylony - do roga jest 60 cm. Probowalem tez blizej i zadnych problemow z dzwiekiem. One maj 165 mm szerokosci.

20230319_194800.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim w takim pomieszczeniu kompletnie nic nie wnsienie RP6000II względem modelu podstawkowego 600 na przykład.

Druga sprawa amplituner 4800 do systemu 3.1? No nie.

Chesz dobra kalibracje to model 3800 ma ta samą.

Zastanów się realnie czy będziesz rozbudowywał kino? Bo jeśli nie to idź w stereo. Patrza cna budżet będziesz miał lepszy sprzet po prsotu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chesz dobra kalibracje to model 3800 ma ta samą.

Wybierając między x3800, które kosztuje 5-6k i x4800, które dostępne było za 7,3k zdecydowałem, że różnica między modelami jest na tyle duża, że warto dopłacić. Z tego co wiem, różnica jest w budowie wewnętrznej – x4800 ma budowę monolityczną.

> Zastanów się realnie czy będziesz rozbudowywał kino? Bo jeśli nie to idź w stereo. Patrza cna budżet będziesz miał lepszy sprzet po prsotu.

Docelowo tak, między innymi dlatego zdecydowałem się na lepszy wzmacniacz. Jeszcze nie wiem czy byłoby to w tym samym pomieszczeniu czy w zupełnie innym, ale przyszłościowo chciałbym rozbudować system. Czy w kinie system 3.1 nie powinien zrobić dużej różnicy względem 2.1 (głównie kwestia dialogów)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała wartość dodana systemów kina domowego to właśnie wielokanałowość. Dobra zabawa z x4800 będzie jak podłączysz do niego 11 głośników. Ta monolityczność o której piszesz jak rozumiem dotyczy tych osobnych płytek (per kanał) z układami wzmacniającymi. Ich jest 9. Jeżeli podłączysz tylko 3 głośniki to 6 z 9 tych płytek drukowanych po prostu do niczego nie będzie służyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, moim zdaniem system 3.1 nie ma większego sensu. Albo 5.1, albo stereo. Dobry surround może być tu bardzo trudny, bo ustawiając kolumny efektowe przyblokujesz sobie wejście do strefy z TV, a zaufaj mi, nie będzie Ci się chciało ich przestawiać za każdym razem do oglądania. 

Przy stereo też przydałby się wzmacniacz pokroju Buchardta i150, z korekcją akustyki. Ustawienie dwóch kolumn w takim miejscu może być bardzo ciężkie do opanowania i na pewno nie kupowałbym żadnych kolumn w ciemno, bez odsłuchu we własnych warunkach. Mogą sprawdzić się właśnie Pylony Diamond 25, Fyne F501, Monitor Audio Silver 300, ale też podstawki pokroju System Audio Legend 5.2.

W razie czego zapraszamy do kontaktu w wiadomości prywatnej lub telefonicznie, możemy zorganizować odsłuchy, wypożyczyć sprzęt, a forumowicze mogą oczywiście liczyć na atrakcyjny rabat :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze tak. Jesli jest jakis dobrej jakosci wzmacniacz kina domowego ktory mozesz kupic - ale tylko jesli jestes pewien ze wczesniej czy pozniej to  5.1 bedziesz mial - ktory moze dac dobrej jakosci dzwiek w stereo, kup go i te kolumny podlogowe ( obstaje wciaz przy podlogowkach z powodow ktore wspomnialem juz wyzej). Potem z czasem mozesz dokupic reszte glosnikow. Jesli jednak sklaniasz sie w strone stereo, zapomnij o AV i spraw sobie stereo wzmacniacz.

Nie wiem czy wogole ten centralny cos w 3.1 da, by bylo warto na niego wydawac kase.

Moje skoromne zdanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Elrohil napisał:

Czy w takim razie odradzacie całkowicie system 3.1 (nawet w przypadku przyszłej rozbudowy do systemu 5.1 lub nawet 5.1.2)?

W przypadku systemu 5.1, co sądzicie o użyciu głośników dipolowych, które byłyby zawieszone na bocznych ścianach? Wtedy nie przeszkadzałyby na co dzień. Coś w tym stylu:obraz.png.e8a1b450f19c7a37d9145e5e85d69ce8.png

W teorii można i pewnie zabrzmi to nieźle. Optymalnie, gdyby były minimalnie za słuchaczem - image.png.8d6c0c1c3b63a5b8f40979a1f64d2e0a.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...