Skocz do zawartości

Przewody 2xRCA - 2xRCA, cena około 200zł / 0,5m.


Recommended Posts

Witam.
Wiem, temat był, ale wygasł jakieś 6 lat temu.


Sprzęt:
Denon PMA 800NE,
Denon DCD 900NE.
Kolumny Monitor Audio Bronze 6.
Obecnie "klocki" połączone są przewodami RCA Wireworld Terra.


Więc, teraz tak, to co proponuje ten Wireworld "Terra", to moim zdaniem, różnica na granicy sugestii, że coś zmieniam i chcę to usłyszeć, w porównaniu z oem-owymi przewodami RCA, dostarczonymi od Denona.

Miałem przez jakiś czas interkonektor Melodika  MDR05.
I, powiem tak, dźwięk owszem nabrał potęgi przestrzeni, ale wokaliści "schowali się w szafie", a cała dynamika średnich i wysokich tonów jakby zza grubej kotary. Rozmył się detal.
Poszukuję przewodu do około 200zł / 0,5m, za kąplet, który owszem niech spotęguję dźwięk, ale przynajmniej nie tracąc przy tym, a najlepiej zyskując  na detalu i dynamice średnich i selektywności  wysokich tonów.
Ja lubię soczysty przestrzenny dźwięk, ale też lubię w tym dosłyszeć szorstkość naskórka palców  gitarzysty, muskającego strunę ;).
Nie chciałbym kabli, które owszem nadadzą selektywności, ale dźwięk stanie się "suchy" "matowy"

Podłączenie kolumn do wzmacniacza to będzie osobny temat, bo na razie połączone to jest  jakimś "szajsem" o za małym przekroju, po Tonsilach z lat 90 ;) . Nie chcę wymieniać wszystkiego na raz, bo nie ogarnione, co jak wpłynęło.

Wiem, wiem...  ograniczenia samego zestawu, ale chcę wydobyć z niego, cały potencjał, a po doświadczeniu z tą Melodiką wiem, że  i przy tej dość niskiej półce cenowej, jest spore pole manewru, co nawiasem mówiąc zdziwiło mnie mocno. :)
ps.
Kurcze, jak trudno bezdźwięcznie opisać dźwięk ;)

Edytowano przez Eltanianin
literówki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Eltanianin napisał:

lubię soczysty przestrzenny dźwięk, ale też lubię w tym dosłyszeć szorstkość naskórka palców  gitarzysty, muskającego strunę ;).

Ty tak na poważnie, zwłaszcza na tym komplecie Denona?

A jak z ustawieniem Monitorów i akustyką,  kablami chcesz wyciągać rozdzielczość, żeby usłyszeć naskórek palców? 

Można,  ale nie w tej cenie i nie z takim zestawem, o akustyce nie wspomnę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, DiBatonio napisał:

Ty tak na poważnie, zwłaszcza na tym komplecie Denona?

A jak z ustawieniem Monitorów i akustyką,  kablami chcesz wyciągać rozdzielczość, żeby usłyszeć naskórek palców? 

Można,  ale nie w tej cenie i nie z takim zestawem, o akustyce nie wspomnę. 

Napisałem, to z "naskórkiem gitarzysty",  .... z przymrożeniem oka, przecież.... dlatego wstawiłem taką " ;) " ikonkę

I napisałem również , że wiem, że sprzęt nisko-pułkowy, raczej...

Wyjaśnię zatem, w mojej wypowiedzi chodzi o pewną tendencję korekty brzmienia, nie o absolutny perfekcjonizm, który wymaga nakładu  nieraz i milionów zł.... patrząc na ceny niektórych przetworników elektroakustycznych, bo trudno już te wynalazki nazwać "kolumnami głośnikowymi". Nie wspomnę o dostosowaniu akustycznie, specjalnie zaprojektowanego na tę okazję pomieszczenia.....

Więc, podejdźmy do tematu z relatywnym rozsądkiem. Bo taka odpowiedź  nic mi nie pomogła, po za podbiciem wątku 😛 .

Edytowano przez Eltanianin
literówki ;)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zadbałeś chociaż o częściowa poprawę akustyki, ustawienia kolumn.

Może od tego trzeba zacząć,  niewielkim nakładem własnymi siłami można poprawić akustykę,  patrz panele, dyfuzory. 

Możesz je wynosić i schować w ciągu dnia, a nie,torebki dzisiaj zdobią ściany i nie przeszkadzają zbytnio drugiej połówce. 

W tej cenie do 200zl coś znajdziesz, pożycz z jakiegoś salonu i posłuchaj, możesz wziąć 3 modele różnych kabli RCA i obczaić. 

Zostawisz ten co pasuje i dwa pozostałe oddasz.

Nikt w ciemno Ci nie doradzi, a temat wpływu kabli wszelkiej maści jest kontrowersyjny na tym forum.

 

Możesz zagadać z tym gościem,  który wystawia na giełdzie hifi,  ma 3 sztuki tanich interkonektów.

Zagadaj, czy pożyczy te łączówki, a nuż któraś przypadnie do gustu.

https://www.hifi.pl/gielda/audio-lista-u.php?usr=3588

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miarę możliwości  kombinowałem z kolumnami ustawienie odległość od siebie i ścian. I to chyba wyszło w miarę optymalnie, pozbyłem się słyszalnych dudnień i zyskałem nieco lepszy efekt, jakby to nazwać, jednolitości przestrzeni dźwięku. Mam nieco większą tolerancję tego, w którym miejscu pokoju słucham muzyki. nie musi być już to niemal "zaznaczony iksem" punkt na podłodze. :D
Druga połówka stoi w barku, więc tu mam luz :D

To, z tym wypożyczeniem ze sklepu też biorę pod uwagę, ale czekam na sugestię, co brać na tę próbę, a czego zdecydowanie nie. bo z góry wiadomo, że albo zaleje mnie tona basu, albo będę mieć suchotę ;)

Co,  do wpływu kabli na dźwięk, też byłem zdania, że "kable nie grają" i całe nawet dekady ignorowałem temat, tymbarskiej, że sprzęt był słabszy od tego Denona.
Jednak, pewnego dnia mając trochę czasu zakombinowałem z bi-winging i to tymi "drutami" od Tonsilów i  szczerze się zdziwiłem, bo byłem przekonany, że to legenda, a jednak nie Rozdzielczość  znacznie wzrosła Na pewno daleko więcej, niż na poziomie sugestii:  "zmieniłem, więc chce usłyszeć różnicę".
Nadal słaby sprzęt, a jednak kable mają wpływ, i aż tak głuchy mimo wieku też  jeszcze nie jestem. ;)
Stąd mój post i dalsza kombinacja z kablami.

Na bardziej prawdziwe kable głośnikowe przyjdzie czas, bo jak pisałem na samym początku, nie chcę wprowadzać zmian na wszystkich odcinakach jednocześnie, by mieć  lepszą kontrolę  nad efektem tych zmian.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 5.09.2023 o 09:23, kn1234 napisał:

I co wybrałeś?

Jeszcze nie miałem czasu się tym zająć.
...a druga sprawa, sprzedawcy zasugerowali,  bym trochę poczekał, aż się nowy odtwarzacz CD wygrzeje i dopiero wtedy najlepiej dobrać kable.
Nie wiem, czy w przypadku odtwarzaczy CD tzw "budżetowych", jakieś wygrzewanie ma sens. odtworzyłem, szacunkowo  już około 50 godzin muzyki i nie słyszę zmian, albo są tak płynne, że nie zauważam bieżących "mikrozmian".... i może gdybym odpalił nowy i dotarty naprzemiennie, to może coś bym wychwycił.
....no ale jak mam się tej sugestii o wygrzewaniu trzymać , to przede mną  jeszcze kolejne 150 godzin słuchania - teoretycznie...
Gdy, już coś zacznę działać z kablami,  obiecuję, że tu to opiszę. na zasadzie, że, jako  punkt odniesienia przyjmę obecnie używane OEM-owe kabelki dołączone w komplecie  do odtwarzacza.

Edytowano przez Eltanianin
AI podmieniła słowa w czasie wysyłania, uznała, że wie lepiej, ale jednak tradycyjnie się myliła :p . ;)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 6.09.2023 o 12:01, Eltanianin napisał:

I co wybrałeś?

No i wybrałem.  ufff 😛

Powiem, nie łatwa to była sztuka, i to nie ze względu na niuanse - spodziewałem, się jakiejś rozkminy, między "chyba", a "a ...może? Różnice okazały się być bardzo określone wyraźne.
Czyli, tak, od początku.  pomijam kabel dodany "fabrycznie" do zestawu.
Są to oczywiście moje odczucia - przypomnę zestaw:
źródła DCD 900 NE,
Wzmacniacz PMA 800 NE
Kolumny MA Bronze 6
Kolumny podłączone do wzmacniacza zwykłą linką ofc, o przekroju 2,5mm2, dające ocieplony dźwięk, moim zdaniem, nieco za za bardzo  w zakresie średnich tonów. No ale taki kabel mam.
Spróbuję opisać wrażenia, ale poetą, to ja nie jestem.
1. Pierwsza para, to Melodika MD2R oraz dla kontrastu: Wireworld Terra 6 Interkonekt 2xRCA-2xRCA
I to zestawienie wypadło tak:
1a. MD2R05 mocno uwypukla bas, nie najlepiej nim zarządzając. średnie  - wokaliści jakby śpiewali zza ściany, natomiast wysokie tony, to jakby ktoś zasłonił / zatkał  głośnik wysoko tonowy. Coś tam było, ale stłumione. Ogólnie całość jakby rozlana, niby brzmienie ciepłe ale brak w nim detalu.

1b. Z kolei podłączenie Wireworld Terra 6 Interkonekt , nie wprowadziło żadnych istotnych zmian, raczej trudno wyczuwalny niuans , względem OEM-owych kabelków. Nie ma tu co, więcej pisać.

2. Druga para, to: Melodika MD2RD, ( czarna)  oraz QED Performance QE2202 (QE6100)
2a. Tutaj Melodika MD2RD, względem wcześniej opisywanej MD2R dała dźwięk zdecydowanie lepiej poukładany. Niskie tony były dość zwarte, już nie tak ociężałe, ale nadal robiące wrażenie podbitych. Wysokie, ( no "odetkał się" głośnik wysokotonażowy ), brzmiały miękko, dość ciepło, i wystarczająco selektywnie. Taki "piaseczek sypany na papier", i słyszysz ziarenka, a nie szum piasku. Niestety słabo, moim zdaniem wypadł zakres tonów średnich, zwłaszcza w żeńskim wokalu. Dźwięk w tym zakresie bardzo uwypuklony, momentami aż kłujący w uszy.

2b. QED Performance QE2202 (QE6100)  W zestawieniu z Czarną Melodiką bardzo podobny, ale .... Zakres niskich tonów nie wybijający się, ale nie wycofany. Krótki dość sprężysty subtelny ale nisko schodzi, tam gdzie go rzeczywiście się spodziewam i nie ma go, tam, gdzie nieraz serwowała mi go Melodika MD2R. Wysokie tony selektywne nieco bardziej dźwięczne, od "wspomnianego "piasku sypanego na papier", przez czarną Melodikę, ale dźwięk nadal przyjemny, nie za ostry. Średnie / wokal żeński?  Tu wreszcie usłyszałem, to czego szukałem, zmieniając kabelki, Wokal jasny, ale nadal ciepły, żadnego szczebiotania, syczenia na głoskach "s", "sz".

I tu mógłbym skończyć tę zabawę, Decydując się właśnie na QED Performance QE2202 (QE6100) .
No, ale podszedł mi pod rękę QED Performance Audio 40 QE6110 i zaintrygował mnie opis jego budowy. W każdym przewodzie dwa osobne przewodniki, jeden do wysokich, i drugi do niskich tonów Zaintrygowało mnie to. 😛
I  porównałem go z QED Performance QE2202 (QE6100), który był już faworytem, ale nie pewniakiem.
Wniosek QE6110 względem QE6100 w zakresie tonów wysokich, jest bardziej "stonowany", ale nie można narzekać na selektywność.  Natomiast bas atakuje uderzeniem, ale nie zlewa masą, jest potężny ale sprężysty, ale nie zwalisty. Wysokie tony QE6110 podobne, do Wspomnienej wcześniej czarnej melodiki - nieco cieplejsze od tego co prezentował QE6100. I już prawie chciałem wybrać tego QE 6110, ale znów pojawił się problem z brzmieniem wokali były one znów zbyt  uwypuklone, jakby podbić zakres, powiedzmy 500Hz - 1kHz za wysoko, może nie tak ostro, jak w przypadku, na początku wspominanej Melodiki MD2R, ale jednak.
Jakiś czas się wahałem i w ostateczności przeważył QED QE6100.

Może zapunktowało też, to że miałem wrażenie najlepiej oddanej przestrzeni stereo, w przypadku QED QE6100,  daleko wybiegającej po za "trójkąt głośniki - słuchacz. najlepiej dało się zlokalizować "rozmieszczenie instrumentów", a wokaliści byli lekko wysunięci do przodu, ale nie nachalni. Wrażeń przy słuchaniu muzyki elektronicznej, nie opisuję, gdyż to całkiem inna rzeczywistość, ale, też jest fajnie W przypadku obu testowanych QED i czarnej Melodiki, dobrze słychać warstwy utworów "elektronicznych". Przy czym, QE6110 , działał zwłaszcza w zakresie tonów niskich, jakbym włączył kontur / Loadness - jest pier*olnięcie ;)

Warto dodać, że QE6100, najbardziej bezkompromisowo wytykał wady, gorszej jakości nagrań, ale za to odwdzięczał się gdy nagranie było już  przynajmniej  dobre technicznie.

Przy podejmowaniu decyzji nie sugerowałem się wyglądem kabli, ani różnicami w ich cenie +/-30%. Jedno, o czym muszę wspomnieć oba kable Melodiki mają tendencje do rozkręcania się.
Natomiast QED 6110 oraz Melodika MD2R , są bardzo sztywne, i zamiast swobodnie opadać za sprzętem, sterczą do tyłu. QE6100 i MD2RD, nie sąwiszącymi sznurkami, ale zdecydowanie swobodniej opadają i nie zmuszają do nadmiernego odsuwania sprzętu od ściany.

Oczywiście muzyki słucham w "normalnym" pokoju, proporcje szer do dł: 2 do 3, kolumny na dłuższej ścianie, odsunięte od bocznych. Pokój nie wyposażony w żadne ustroje akustyczne. Po prostu  drewniana podłoga, na niej dywan, niezbyt kudłaty. Na suficie gruba chropowata  tapeta - "baranek", ściany beton malowany duluxem. Okno, naprzeciw drzwi bez szkła,  na krótszych ścianach.
Mam nadzieję, że to co napisałem, ma jakąś wartość merytoryczną i się komuś przyda.
uffffff....
Ps. Rozmawiać o dźwięku, to tak, jakby tańczyć o architekturze. ;)

Edytowano przez Eltanianin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...