Skocz do zawartości

Glosniki Atmos w rozsadnej cenie


LukaszR

Recommended Posts

Zgadzam się że Atmosy idż w tańsze Magnaty one na prawde są uczciiwe wycenione.

A budżet zostanie na inne elementy.

RP240 i 640 sa super kolumnami. Nie tanie ale gra to dobrze. Warto.

Mozna pomysleć jeszcze o wycenie Magnta tHX. To bardzo udany system.

https://www.imperiumaudio.pl/magnat-cinema-ultra-lcr-100-thx-rd-200-thx-sub-300-thx-system-kina-7-1.html

Oczywiście w konfiguracji 5.1

Pamiętam że jak jak wyceniałem do Elco potrafi zrobic dobre ceny na kompletny set.

Albo Monitor audio Radius 225

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekaj.... Zróbmy sobie takie krótkie rozeznanie. Ceny detaliczne pierwsze z brzegu, może coś taniej u kogoś uhandlujesz.

Amplituner - Najtańsze 9-kanałowce to Denon AVC-X3800H, Pioneer VSX-LX305, to około 4500zł. To dobre modele, bez stresu.

Surround - Klipsch RP-240D. 5x1400zł = 7000zł Klipsch RP-640D sztuka za 2500zł więc raczej poza zasięgiem.

Mamy już prawie 11500zł. A nie policzyliśmy jeszcze suba. Klipsch RP1200SW za 4000zł to bardzo dobry zawodnik. Jeszcze atmosy (~1500zł) i okablowania za kilkaset złotych. Powtórzę, sub u Ciebie będzie kluczowym elementem jeśli nie decydujesz się wolnostojące kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, LukaszR napisał:

Okna bede zaslanial zaslonami. Niestety nie mam innego pokoju. Czy otwarcie na jadalnie to duzy problem?

Może być różnie... Ogólnie nie ma tak że sobie wyznaczysz obszar kina i tylko tam będzie grało. Nie... Grać będzie cała przestrzeń i to ona będzie decydować o muskulaturze kina jaką osiągniesz. O ile zwykłe kolumny obcięte na 80Hz dadzą Ci efekt otaczający, tak bas tą całą kubaturę będzie ogarniać. Dlatego miej na uwadze że może okazać się niezbędne dokupienie drugiego suba. Dwa nie grają 2 x mocniej, ale jeden uzupełnia drugiego, redukujesz wówczas dołki i podbicia jeśli prawidłowo będą rozstawione. Pewnie doświadczyłeś już kiedyś sytuacji gdzie w narożnikach i pod ścianą dudni coś niemłosiernie, a na środku niemal nic. Z tym potencjalnie będziesz musiał się zmierzyć.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielu godzinach lektury oraz filmach od @PanKlor wyliczyłem kąty i wychodzi mi coś takiego: 

Biała kropka na środku - ja

Żółte - głośniki Atmos

Czerwone - głóśniki LCR oraz tylnie, wszystkie na wysokości uszu czyli 90cm od podłogi.

Szara rama na sufice - to właśnie sufit podwieszany.

Od uszu do sufitu podwieszanego będzie 175cm (to są te niebieskie wymiary pod Atmos by zachować 45 stopni).

image.png.5acdc6b9031f2cb080fb550d5bc11b06.png

A więc mam parę problemów:

- głośnik L jest w drzwiach a więc przesunę go w dół na śicanę

- tylni lewy - jest w przejściu a więc również go przesunę na ścianę po lewej

- Atmos1 - jest na krawędzi sufitu podwieszanego ale mogę troszę go przesunąć i problem znika. Tu będzie ICP62.

- Atmos 2,3,4 są na krawędzi sufitu i ściany, przy oknach będą zasłony które oczywiście będę zasłaniał w trakcie oglądania. A więc Atmos2 muszę przesunąć do góry w cześć sufitu podwieszanego. Atmos 3 i 4 i tu nie wiem, zastanawiam się czy nie warto je powiesić na ścianie tylko czy można dobrym pomysłem jest miksowanie tych dwóch typów głośników. A może warto Atmos 3 i 4 również przesunąć na cześć sufitu podwieszanego ale wtedy kąty troche się ziemiają ale są w granicach 43-51. 

Po przesunięciu głośników:

image.png.aeddb78537444d5ad327d50b4e973c28.png

Mam jeszcze takie dylematy:

- czy głośniki Atmos tak blisko zasłon nie będą jakoś dziwnie grały, chodzi o odbicie od zasłon.

- czy otwarcie na jadalnie to nie jest jakiś duży problem, z jednej strony mamy ścianę a z drugiej jadalnia. Niestety nic z tym nie mogę zrobić. Wiem ze podła propozycja by przenieśc to do innego pokoju, niestety nie mam innego miejsca na to.

A i jeszcze rysunki gdzie liczyłem te kąty:

image.png.412c1afddb5f623b0476b8bc78978cd8.png

Bardzo dziękuje jeśli ktoś rzuci na to okiem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sobie rozrysowałeś. Generalnie staraj się zachować symetrię kątową. Jeśli lewy front przesuwasz w lewo to zmienia Ci się oś symetrii i położenie centralne TV. Jeśli lewy surround przesuwasz do tyłu to z prawym zrób to samo. Może być dalej/bliżej - wzmocnienie i opóźnienie kanałów ogarnie kalibracja. Ale kierunek zachowaj. Korekcje Atmosów robisz w granicach referencyjnych pozycji, zwróc uwagę że nic nie stoi na przeszkodzie by były na spojeniu sufitu i ściany.

39 minut temu, LukaszR napisał:

- czy głośniki Atmos tak blisko zasłon nie będą jakoś dziwnie grały, chodzi o odbicie od zasłon.

Bez obaw.

39 minut temu, LukaszR napisał:

- czy otwarcie na jadalnie to nie jest jakiś duży problem, z jednej strony mamy ścianę a z drugiej jadalnia. Niestety nic z tym nie mogę zrobić. Wiem ze podła propozycja by przenieśc to do innego pokoju, niestety nie mam innego miejsca na to.

W muzyce stereo może być to odczuwalne. W kinie będzie lepiej. Zobaczymy jak z basem będzie.

PS. Na lewy surround rozważ postawienie ozdobnego słupka architektonicznego na lewo od sofy. Zyskasz miejsce na piloty, klucze, miejsce ładowania telefonów itd. 

slup-konstrukcyjny-wylozony-szklem-jako-

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmosy przybliżyłbym do punktu centralnego (twoja głowa) o jakieś 25-35 cm. Teraz chyba są za szeroko rozstawione, może być dziura odsłuchowa pośrodku.

U mnie wiszą w rogach umownego kwadratu o boku 160 cm. Oczywiście kąty z wykresu Dolby są zachowane.

atmos.jpg

Edytowano przez burz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, LukaszR napisał:

Po wielu godzinach lektury oraz filmach od @PanKlor wyliczyłem kąty i wychodzi mi coś takiego: 

Biała kropka na środku - ja

Żółte - głośniki Atmos

Czerwone - głóśniki LCR oraz tylnie, wszystkie na wysokości uszu czyli 90cm od podłogi.

Szara rama na sufice - to właśnie sufit podwieszany.

Od uszu do sufitu podwieszanego będzie 175cm (to są te niebieskie wymiary pod Atmos by zachować 45 stopni).

image.png.5acdc6b9031f2cb080fb550d5bc11b06.png

A więc mam parę problemów:

- głośnik L jest w drzwiach a więc przesunę go w dół na śicanę

- tylni lewy - jest w przejściu a więc również go przesunę na ścianę po lewej

- Atmos1 - jest na krawędzi sufitu podwieszanego ale mogę troszę go przesunąć i problem znika. Tu będzie ICP62.

- Atmos 2,3,4 są na krawędzi sufitu i ściany, przy oknach będą zasłony które oczywiście będę zasłaniał w trakcie oglądania. A więc Atmos2 muszę przesunąć do góry w cześć sufitu podwieszanego. Atmos 3 i 4 i tu nie wiem, zastanawiam się czy nie warto je powiesić na ścianie tylko czy można dobrym pomysłem jest miksowanie tych dwóch typów głośników. A może warto Atmos 3 i 4 również przesunąć na cześć sufitu podwieszanego ale wtedy kąty troche się ziemiają ale są w granicach 43-51. 

Po przesunięciu głośników:

image.png.aeddb78537444d5ad327d50b4e973c28.png

Mam jeszcze takie dylematy:

- czy głośniki Atmos tak blisko zasłon nie będą jakoś dziwnie grały, chodzi o odbicie od zasłon.

- czy otwarcie na jadalnie to nie jest jakiś duży problem, z jednej strony mamy ścianę a z drugiej jadalnia. Niestety nic z tym nie mogę zrobić. Wiem ze podła propozycja by przenieśc to do innego pokoju, niestety nie mam innego miejsca na to.

A i jeszcze rysunki gdzie liczyłem te kąty:

image.png.412c1afddb5f623b0476b8bc78978cd8.png

Bardzo dziękuje jeśli ktoś rzuci na to okiem :)

Kolego fajnie to sobie rozrysowałeś ....Nie rozumiem tylko, dlaczego uparłeś sie na tę pozycję referencyjną W TYM miejscu...???Ja bym ten układ przesunął symetrycznie o 40-50 cm" w górę domu ".... Tak jak na rysunku zaznaczyłem.

Screenshot_20230903-180109_SamsungInternet.jpg.0b4ffaae019562494f215877a8be3392.jpg

Dzięki temu Atmosy wylądują symetrycznie na tej zabudowie sufitowej. Jednocześnie pozycję Przód/ tył Atmosów zmniejszyłbym względem siebie.Nie zapominaj masz tam rozstaw między nimi ponad 3.5m to dużo. Jeśli nie planujesz Top Midel ,czyli środkowych atmosów ...Może powstać dziura.Swoją drogą stosując te sufitowe i nie kierując ich na pozycję odsłuchową stracisz dużo przy takim rozstawie..Zachęcam do obejrzenia innych filmików z tego kanału wyżej .Theatre Guru  tam to fajnie tłumaczy... Tylny surraund  RS Dał  bym w kąt przy oknie....nie będzie się darł do ucha a przy okazji zapewni lepsze przejścia dźwięku od przodu do tyłu. LF dałbym za te wyjście poszerzy to scenę....Ekran ? nie doczytałem, ale poszedłbym w kastowy chowany w suficie podwieszanym.

 

Zasłonami sie nie przejmój  Tam nie masz zbyt wiele możliwości poprawy akustyki jakimiś ustrojami dlatego zasłony są na plus ....Poza tym nie zapominaj że ty tam będziesz mieszkał...Planujesz fajny układ w dużym salonie.Nie zwal tego

prócz grania to musi też wyglądać....

Edytowano przez Gmow1977
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, burz napisał:

Pomyliłem się - bok 200 cm.

Nie rozumiem dlaczego mam za szeroko. Wysokość sufitu 265cm - 90cm (wysokość do ucha) = 175 cm. I jeśli bierzemy kąt 45% to wychodzi ze na suficie będe miał odległosci 3.5m. By uzyskać odległości 2m to musiałbym zachować kąty 60 stopni.

3 godziny temu, Gmow1977 napisał:

Jednocześnie pozycję Przód/ tył Atmosów zmniejszyłbym względem siebie.Nie zapominaj masz tam rozstaw między nimi ponad 3.5m to dużo.

Już druga osoba zwraca mi uwagę ze to za dużo, ale jest to zgodne ze specyfikacją (wyliczyłem to post wyżej)

3 godziny temu, Gmow1977 napisał:

Tylny surraund  RS Dał  bym w kąt przy oknie....nie będzie się darł do ucha a przy okazji zapewni lepsze przejścia dźwięku od przodu do tyłu

Tylko wtedy ten Rs staje się bardziej Rrs, W mojej pierwszej wersji był on właśnie tam i wszystko było symetrycznie ale potem starałem się zachować kąty a więc tylko jeden mam w złym miejscu ale może lepiej mieć symetryczne ułożenie. Czy tylko da się potem ustawić ampli by było 5.1.4 gdzie zamiast Rs mam coś jak Rrs.

3 godziny temu, Gmow1977 napisał:

.Ekran ? nie doczytałem, ale poszedłbym w kastowy chowany w suficie podwieszanym.

Ekran będzie chowany w suficie podwieszanym na całej 3m ścianie (do drzwi).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, LukaszR napisał:

Już druga osoba zwraca mi uwagę ze to za dużo, ale jest to zgodne ze specyfikacją (wyliczyłem to post wyżej)

Obejrzyj te 2 filmiki..

 

1 godzinę temu, LukaszR napisał:

Tylko wtedy ten Rs staje się bardziej Rrs, W mojej pierwszej wersji był on właśnie tam i wszystko było symetrycznie ale potem starałem się zachować kąty a więc tylko jeden mam w złym miejscu ale może lepiej mieć symetryczne ułożenie. 

W układzie 5.1.4 Efekty dzieją sie za tobą i te przestrzeń wykorzystaj

1 godzinę temu, LukaszR napisał:

Czy tylko da się potem ustawić ampli by było 5.1.4 gdzie zamiast Rs mam coś jak Rrs.

To wybierasz w opcjach Ty Amlituner tego "nie widzi".Ty ustawiasz normalnie Rs Ls ...5.1.4

Oglądając film w którym sygnał urywa sie przy uchu, na wysokości kanapy  np przejeżdżający samochód ,brzmi dziwnie....lepiej jak przejeżdża za ciebie  i tam ginie.Tak brzmi o wiele lepiej uwierz mi.

1 godzinę temu, LukaszR napisał:

Ekran będzie chowany w suficie podwieszanym na całej 3m ścianie (do drzwi).

Te drzwi potrzebne jak psu buda....Wyjedź nim śmiało na te drzwi .Jak OGLĄDASZ  to nie chodzisz po domu.😉Jak  przesuniesz referencyjne  miejsce odsłuchu  o te 50cm jak sugerowałem , o wiele lepiej to się będzie prezentowało  i brzmiało. Zyskasz lepszą przestrzeń na froncie .Kolumny nie będą się dusiły i zasłaniały ekranu  a ekran zyska na kontraście z braku bocznych odbić...Ekran jakiś szary z czarnym pasem rozbiegowym, a projek w miarę jasny np jakiś epson.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Gmow1977 napisał:

W układzie 5.1.4 Efekty dzieją sie za tobą i te przestrzeń wykorzystaj

Od kiedy surround to efekty za Tobą? Po części tak, ale bardzo uprościłeś zagadnienie. To o czym piszesz można by bezdyskusyjnie przypisać do 7.x.x

53 minuty temu, Gmow1977 napisał:

Oglądając film w którym sygnał urywa sie przy uchu, na wysokości kanapy  np przejeżdżający samochód ,brzmi dziwnie....lepiej jak przejeżdża za ciebie  i tam ginie.Tak brzmi o wiele lepiej uwierz mi.

Dziwnie to brzmi coś co ma być z lewej a jest gdzieś za Tobą.

Jestem zwolennikiem referencyjności układu. Ty idziesz w kierunku własnych upodobań które wydaje Ci się że są lepsze od zalecanych... Cóż. Nie krytykuję, mamy odmienne gusta.

Fajny temat bo w końcu ktoś z głową do tematu podchodzi. Przyznam że te korekty o których mówimy są tak kosmetyczne że większość userów w ostatnio poruszanych topicach może zazdrościć swobody.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Butler napisał:

Od kiedy surround to efekty za Tobą? Po części tak, ale bardzo uprościłeś zagadnienie. To o czym piszesz można by bezdyskusyjnie przypisać do 7.x.x

Dziwnie to brzmi coś co ma być z lewej a jest gdzieś za Tobą.

Jestem zwolennikiem referencyjności układu. Ty idziesz w kierunku własnych upodobań które wydaje Ci się że są lepsze od zalecanych... Cóż. Nie krytykuję, mamy odmienne gusta.

Fajny temat bo w końcu ktoś z głową do tematu podchodzi. Przyznam że te korekty o których mówimy są tak kosmetyczne że większość userów w ostatnio poruszanych topicach może zazdrościć swobody.

 Wedłóg mnie to co z boku to właśnie przy 7.x.x bo tam występują boczne surraund...5.x.x to raczej te 120' ZA odsłuchem i boczny fantomowy(wirtualny)  ,ale...Nie ma o co " kruszyć kopii" .Ja bym tak dał jak pisałem wyżej . Argumenty też podałem.Zrobi jak zechce...😅

Co do samego tematu .... Tak, ja też lubię takie tematy .I wszystko ładnie, bo my się tu w tych tematach "spuszczamy" nad poprawnymi ustawieniami, pomagamy w aranżacji ,a z reguły Autor  znika po uzyskaniu garści informacji i rzadko pojawia się z informacją :

"Chłopaki zrobiłem tak jak pisaliście i to działa jest zaje....cie dzięki...."

lub odwrotnie ...🤷‍♂️😏🤨

a szkoda bo taka  podsumowująca odpowiedź ,to najlepsza pomoc w takich tematach....No i satysfakcja dla Nas.

Dlatego fajnie by było, jakby Autor tego tematu  odezwał się  na końcu, jak już to Kino postawi i prócz znajomym i sąsiadom ,też nam objawił,jak to finalnie wyszło😉 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już prawie mam finalne ułożenie i zaraz je pokażę (oczywiście jak już będzie działało to również, tylko potrwa to jeszcze poczekać ~ 4msc). Rozwiązałem parę problemów o których rozmawialiśmy i już wychodzi prawię że książkowo. Jedynie co mnie wciąż zastanawia to kąty Atmosów. Wszędzie książkowo jest 35-55 stopni, a najlepiej 45 stopni. Domyślam się że dlatego jest to 45 stopni bo jest to wartość środkowa a więc osoby po bokach wciąż sie mieszczą w tych 35-55 stopniach a więc dla nich też jest ok. Jeśli dam 55 stopni to wtedy z jednej strony osoba ma np 45 a z drugiej 65 (co już jest sporo). Jednak @burz proponuje właśnie 55stopnie i jestem w kropce. Nie znam się na audio, robię to pierwszy raz i sporo czytam i wiem że każdy na tym forum jest mądrzejszy w tym temacie i co ważne ma doświadczenie. Przy 45 stopniach, głośniki są oddalnoe od siebie o okło 3.5m, a przy 55 stopniach o 2.2m.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, LukaszR napisał:

Jednak @burz proponuje właśnie 55stopnie i jestem w kropce. Nie znam się na audio, robię to pierwszy raz i sporo czytam i wiem że każdy na tym forum jest mądrzejszy w tym temacie i co ważne ma doświadczenie.

Tak proponuje Dolby w stosunku do centralnego miejsca odsłuchu. Nie możesz martwić się o kąty dla osób siedzących na skraju sofy, w warunkach domowych jest to nie do ogarnięcia bo byś musiał mieć o wiele metrów kwadratowych więcej przestrzeni. To nie są sztywne liczby, dla każdej pozycji masz tolerancję. Wszystko co więcej jest w tym topicu proponowane to własne widzimisię każdego z wypowiadających się, także moje. Obiektywnie, trzymaj się referencji jak tylko się da i BĘDZIE DOBRZE.

5.1.4.thumb.PNG.48c89465b20f519a0c659bdd79b4515e.PNG

1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

plansurround.PNG.dff40bd6a46d2c06e892ddafcfe622dc.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...