Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Krzysztof Piskorski:  "Czterdzieści i Cztery". 

Wydawnictwo Literackie byle czego nie wydaje. Kiedyś Lem a dzisiaj Dukaj i właśnie Piskorski. 

Książka słusznie obsypana nagrodami, w tym Zajdlem. Polski steampunk. Mamy tu alternatywną wizję Europy w XIX w. ale także Europy 2, Europy 3 i tak w nieskończoność, gdyż ludzie odkryli technologię pozwalającą podróżować do światów równoległych. 

Pośród walczących mocarstw Polacy jak zwykle knują i konspirują, usiłując wykroić dla siebie jak największy kawałek europejskiego tortu. Mamy wiele odniesień do prawdziwej historii, romantycznej poezji i filozofii XIX. Karty książki, oprócz postaci zupełnie fikcyjnych, zaludniają i postaci historyczne: Emilia Plater, Słowacki, Mickiewicz, Byron... kogo tam nie ma! 

Akcja wartka, przygoda goni przygodę, bohaterowie strzelają z broni wszelkiego kalibru ale też pojedynkują się z użyciem broni białej. 

Nagroda Zajdla absolutnie zasłużona. Wielka wyobraźnia i erudycja oraz po prostu talent autora. 

Warto. 

PS: Opisywana powieść jest drugą częścią cyklu. Pierwsza nosi tytuł "Zadra". 

31189091.jpg

Edytowano przez il Dottore
Napisano

Machanienko - 'Droga Szamana'. Ciekawy nowy gatunek literacki, książka wciąga nas w grę komputerową. Prosta, pierwszoosobowa narracja ale wartka fabula i ciekawe zwroty akcji. Odsłuchałem już 3-krotnie, calą serie. Polecam. 

macha.jpeg

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Napisano

Jeśli ktoś lubi klimaty scfi to polecam wam moją książkę (e-book) która opowiada o trzynastoletnim, samotnym i introwertycznym chłopcu o imieniu Joshua, zafascynowanego kosmosem. Przechodzi on przez tajemniczy portal do innego świata. Po drugiej stronie portalu Joshua ląduje na purpurowej, piaszczystej planecie, gdzie spotyka Aethera, chłopca o niebieskiej skórze i lśniących oczach, który komunikuje się z nim telepatycznie. Aether wyznaje, że jest z planety Xyltar, która toczy wielowiekową galaktyczną wojnę z militarną cywilizacją Kryllian.

Książka ukazuje jego przemianę z samotnego chłopca w budowniczego mostów między cywilizacjami , wciągając go w sam środek galaktycznej wojny i dając mu kluczową rolę w losach nieznanych światów.

https://www.naffy.io/Odmyslidoksiazki

1000009754.png

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Napisano (edytowany)

Ja nie wiem czy to na pewno ten wątek ale każdy czyta jak umie 😁. Ja lubię dużo obrazków.... Dziś dotarło do mnie m.in. takie coś do czytania... Katalog Castle Music z 2000. Co za frajda. Super szczegółowe informacje i barkody oczywiście aktualne dziś na Discogs! 

20260117_232602.jpg.8c0745eec505c125b21512ffe7afcc1b.jpg

20260117_232539.jpg.8beb94f2b1c665f82419ace310a77297.jpg

20260117_232512.jpg.b07003566b889f4ad18716080daae39e.jpg

 

 

 

 

 

Edytowano przez BlaBla
Napisano (edytowany)
7 godzin temu, Artur Brol napisał:

Kurcze, 25 lat stare. Gdzies Ty to wygrzebal😁

Taka podroz w przeszlosc, fajna rzecz.

Jeden z forumowiczów zareagował na moje ogłoszenie. Przysłał mi też absolutny rarytas, biały kruk audio!!! Jeżeli ktoś ma lat 50+ to powinien pamiętać z lat późnych 80 i samego początku 90 nagrywalnie płyt (piractwo do kwadratu oczywiście 😉) gdzie przychodziło się z czystą kasetą, a oni w kilka godzin/dni nagrywali płytę cd.... U nas w Poznaniu był taki punkt przy ul. Głębiej - może ktoś też korzystał? Cała ściana po sufit w Technicsach! To był raj, do którego chodziliśmy na blałki... Taki katalog zrobiony był na ksero, w koszulkach foliowych i wyglądał bardzo biednie, jak wszystko wtedy...

Tu katalog w pełni profesjonalny, istny cud, wydanie bardzo staranne. Jaka precyzja - tytuł, rok, tracklista, czas trwania (po co? żeby wiedzieć jaka kaseta potrzebna - 60 czy 90tka 😁). A jak się dobrze kombinowało to na 90tke wchodziły 2 plyty...😎

To jest kapsuła czasu... Jak pokazuję to z wypiekami na twarzy córkom, to patrzą z niedowierzaniem... nie na książkę tylko na obłąkanego ojca...🤩

20260118_075601.jpg.266f629a7ec8d6aebccbc18392ef0a18.jpg

20260118_075619.jpg.b3318b535fbfde43def38f5adf4db7b1.jpg

20260118_075640.jpg.6cf5f2ee1909c751a56d911e7f70d793.jpg

Edytowano przez BlaBla
Napisano

Corki nie przeżyły tego co my.

Nie rozumieją.

Ja znów za kasetami VHS z filmami biegalem, szybko po szkole by jeszcze na autobus zdążyć.

W Strzelcach Opilskich na głównej , przelotowe ulicy byl maly sklepik, pelny tych piratów z filmami. Dwa razy zaserwować sobie maraton w weekendzie, kilkanaście filmów, oczy w szkole w poniedziałek jakbym bez okularów spawał.

To były czasy.

Napisano
Dnia 2.01.2026 o 13:32, misiekx napisał:

Po latach muszę sobie przypomnieć 😉

IMG_20260102_132859.jpg

Tak wracając do "Imienia....." Książka bardzo mądra, ponadczasowa. Jakże aktualna, myślę że nigdy się nie zestarzeje. Naprawdę polecam tym, którzy nie czytali. Przypomnienie po tylu latach a jakaż przyjemność. Myślę, że teraz zrozumiałem ją lepiej niż za młodych lat. A przynajmniej próbowałem zrozumieć 😊

Napisano

Na luźne słuchanie, np. podczas robienia innych rzeczy, polecam: Andrzej Ziemiański - 'Virion'. Ciekawe uniwersum, jakby średniowiecze z upiorami. Duzo się bije i pije. Mistrzowie miecza, zakony religijne itd. 

Superprodukcja w Audiotece, dobry lektor.

virion.jpg

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...