Skocz do zawartości

Budżetowy amplituner oraz głośniki.


shimano11

Recommended Posts

Witam ponownie,
Po rozważaniach w poprzednim temacie o modernizacji - zapadła decyzja na wymianie całego sprzętu.
Przez weekend starałem się rozgryźć temat i klasycznie zamiast odpowiedzi pojawiły się kolejne pytania dlatego proszę o pomoc w doborze sprzętu.
Sprzęt musi posiadać ARC, dekodery niezbędnych kodeków do treści 5.1 (Playstation 5, PC, HBO, Disney+, Amazon itp) i.... tak naprawdę tyle. Głównie filmy i seriale, gry, czasami jakaś muzyka ale audiofilem nie jestem. Podłączenie - wszystko HDMI do TV a do ampli ARC z TV.
Pokój mały 18m2 w mocnym prostokącie (szerokość 3.3m).
Beztytuu1.jpg.143fd04b7b513dabf6d13525b05dc0b4.jpg
Wymagania nieduże także budżet nieduży - około 1000zł (ampli + głośniki) i sprzęt oczywiście używany. Na obecną chwilę wertuje amplitunery - sprzęty oczywiście wiekowe około 10lat. To co mi się udało wygrzebać w budżecie żeby coś tam zostało na głośniki (najpierw ampli później do nich głośniki... racja?).
Pioneer VSX-322 - 500zł
Harman Kardon AVR 365 - 800zł
ONKYO TX-NR414 z głośnikami samsung raczej jako gratis (marketowe)- 948 zł
Yamaha rx-v373 z głośnikami Prism ONYX 100 - 650 zł
Yamaha RX-V373 - 450 zł
Pioneer VSX-832 (technicznie sprawy ale wyglądowo zmęczony życiem) - 690 zł
Onkyo TX-sr373 - 830 zł
Yamaha htr 2866 i komplet kolum taga - 750 zł
Yamaha HTR-2866 wraz z 5 głośnikami Yamaha: 2x NS-F210, 2x NS-B210, 1x NS-C210 - 600 zł
DENON AVR-2113 - 440 zł
Pionieer VSX323K wraz z 5 kolumnami Pionieer S-ESR2 - 1 199 zł
Onkyo ht-358 z 5 głośnikami Onkyo SKC-101, SKR-101, Pioneer S-H240V-W - 849 zł
Yamaha HTR-4065 z 5 kolumn Prism - 1000 zł
Pioneer vsx528 - 400 zł
Yamaha RX-V377 - 579 zł
Pioneer VSX 527 - 850 zł
SONY STR-DH590 - 1000zł
Pioneer VSX-932 wraz z 5.1 Magnat - 1 500 zł
Pioneer vsx 323 plus 5.0 Jamo S 426 - 700zł

Ufff tyle co mi się udało wygrzebać. Czy coś na tej liście się wyróżnia czy wszystko to jedno wielkie g? Dla mnie wszystko wygląda identycznie...
Nie wklejałem linków do ogłoszeń bo by jeszcze bardziej się post rozleciał. Jak któraś oferta będzie do rozważenia wtedy podeślę,
Oferty z moich okolic także będę sprzęt odbierał osobiście.

Narazie mój lider to DENON AVR-2113 + quadral quintas 700f
https://www.olx.pl/d/oferta/amplituner-denon-avr-2113-CID99-IDVnqON.html?
https://allegrolokalnie.pl/oferta/kolumny-quadral-komplet

Edytowano przez shimano11
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, shimano11 napisał:

Pioneer VSX-932 wraz z 5.1 Magnat - 1 500 zł

Z powyższych ciekawie zapowiada sie ten zestaw. Wielu tutaj poleca firme Magnat. Jaki to.model głośników?

Ps: jesli ktoś sprzedaje zestaw z glosnikami warto zapytac co jest powodem. Być może zmiana na lepszy drozszy co nie znaczy ze obecny jest zły. Byc może ten ktoś kiedys spędził troche czasu na dopasowaniu i obecne graja ze sobą najlepiej w danym budżecie. Czyt. Kupowanie zestawów może miec większy sens niż "klejenie" komponentów "po omacku".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czyt. Kupowanie zestawów może miec większy sens niż "klejenie" komponentów "po omacku".

No no to to właśnie tak się czuję...
Link to aukcji
https://www.olx.pl/d/oferta/pioneer-vsx-932-amplituner-plus-gratis-zestaw-glosnikow-CID99-IDV5Fs2.html?
Ciężko mi powiedzieć co to za głośniki po zdjęciu. Problem z tymi głośnikami jest taki że przeraża mnie ich wielkość z racji wielkości pomieszczenia i możliwości ich rozmieszczenia. Głośniki przednie muszą spocząć na szafkach o wysokości 71cm (nie ma miejsca obok telewizora na podlodze) natomiast satelity tylne na małej szafeczce o szer 21 i dlugosci 31cm.
IMG20230918133341.jpg.4b218ae9eba19391ec4044afdd892e34.jpg.b535ce88e5d7bd9f6597780ca5a6400a.jpgIMG20230918133353.jpg.f578d1ddadccf044147c64985e4e6f7b.jpg.89fa3dea9bf9694642b6bf68710140d3.jpg

Edytowano przez shimano11
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz miejsca na kolumny podłogowe to kup takie które można powiesić na uchwycie na ścianie albo postawić na szafce. 

Pamiętaj też o konieczności doprowadzenia wszystkich kabli do Twojego amplitunera. Na schemacie który narysowałeś tego brakuje (mimo, że inne połączenia są). 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, PanKlor napisał:

Nie masz miejsca na kolumny podłogowe to kup takie które można powiesić na uchwycie na ścianie albo postawić na szafce. 

Dziękuję za podpowiedź. Jest to dla mnie oczywiste lecz wcale nie proste w tym budżecie. Nasuwa się od razu to "poczekaj i dołóż więcej $$$" nie? Hajs jest aczkolwiek uważam że nie potrzebuję droższego sprzętu którego i tak nie wykorzystam/nie docenię. Wystarczy spojrzeć na mój obecny "setup" 16 letnie głośniki komputerowe z subem... W tym budżecie jak widać w 1 poście jest w czym wybierać tylko trzeba dobrze wybrać a wiedza moja znikoma dlatego proszę o rady profesjonalistów tutaj :) 
PS: jestem z Łodzi i widzę że mam jakis salon z używanymi sprzętami audio z bardzo dobrymi opiniami. Zobaczymy co mi zaproponuje/powie. Jak usłyszy budżet pewnie "Do widzenia" xD

Edytowano przez shimano11
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, shimano11 napisał:

Nasuwa się od razu to "poczekaj i dołóż więcej $$$" nie?

Nic takiego nie napisałem. Napisałem, żebyś nie stawiał kolumn podłogowych na szafce. 

 

5 minut temu, shimano11 napisał:

Hajs jest aczkolwiek uważam że nie potrzebuję droższego sprzętu którego i tak nie wykorzystam/nie docenię.

Mógłbyś się zdziwić. Przy czym nie namawiam do wydawania kasy. 

 

6 minut temu, shimano11 napisał:

tylko trzeba dobrze wybrać

Dlatego napisałem, że w takim układzie to nie będzie dobry wybór ze wzgledu na warunki lokalowe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, PanKlor napisał:

Nic takiego nie napisałem. Napisałem, żebyś nie stawiał kolumn podłogowych na szafce. 

Jest jakiś konkretny powód? Pytam bo wygrzebałem jeszcze cos takiego
https://www.olx.pl/d/oferta/zestaw-onkyo-tx-nr616-zestaw-glosnikow-taga-sub-jamo-CID99-IDVejNd.html?

TAGA Harmony TAV-606F v.3 wielokrotnie były polecane na forum. Miejsce na suba mam pod biurkiem przy kanapie, satelity sprawdzałem, całkiem kompaktowe tylko przednie właśnie podłogowe.

Edytowano przez shimano11
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, shimano11 napisał:

Jest jakiś konkretny powód? Pytam bo wygrzebałem jeszcze cos takiego

Konkretny powód to akustyka. Będziesz miał twittery wysoko nad sobą, zamiast kolumny będzie pewnie grał cały mebel itp. 

Do przemyślenia -  https://allegro.pl/oferta/yamaha-ns-p41-zestaw-5-1-z-aktywnym-subwooferem-11595865704 - nowy zestaw, pewnie będziesz w stanie znaleźć salon który będzie miał możliwość posłuchania/wypożyczenia tego.  Za kilka stówek dokupisz jakiś używany amplituner. 

 

6 minut temu, shimano11 napisał:

Miejsce na suba mam pod biurkiem przy kanapie

Weź pod uwagę, że to miejsce może być zupełnie nieodpowiednie. Czy tak jest dowiesz sie dopiero jak wstawisz subwoofer do pomieszczenia. Tak czy inaczej do kina (filmów) subwoofer musi być. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy moim obecnym sprzęcie subwoofer jest w tym miesjcu i jest idealnie. Zaproponowany zestaw jest podobny do obecnego a jednak chciałbym zrobić progress i "wejść" w poważniejsze audio. Może się rozkręcę i wtedy kupię coś porządniejszego? Jak kupię używane to przy odsprzedaży dużo mniej stracę.
Wolę stare lepsze niz nowe gorsze.

Edytowano przez shimano11
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żeby to miało sens zadbaj o choćby zbliżone do poprawnego ustawienie. Wiem , że w miejscu gdzie się mieszka nie zawsze jest to możliwe.

Albo podejdź do tematu inaczej. Kup 2 przyzwoite kolumny podstawkowe plus amplituner. Zobacz czy czujesz różnice i dalej rozwijaj ten system. Uwaga - różnica powinna być w jakości przekazu i odsłuchu muzyki. Nie ma co oczekiwać efektów kinowych. Z czasem te kolumny bedzies mógł użyć jako surround. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to rozważałem... Jednak uważam to za plan B. Tylko przy planie B pojawia się milion nowych pytań/problemów... Czy jak kupię kolumny podstawkowe np Jamo i później dokupię przednie Yamahy i Jamo pójdzie na satelity czy to będzie sensownie grało? Trzeba by pewnie szukać też Jamo... ale one mogę nie grać dobrze z ampli... itp itd.
Dlatego chciałem bazowo kupić pełen zestaw żeby później EWENTUALNIE sprzedać i zainwestować w cos poważniejszego.
Także dziękuję za podpowiedź ale wróćmy do tematu z pierwszego posta czyli ampli + głośniki 5.1
Chciałym pozostać przy planie A bo w pełnym zestawie kupić jest co, pytanie co? ;)

Edytowano przez shimano11
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ps: jesli ktoś sprzedaje zestaw z glosnikami warto zapytac co jest powodem. Być może zmiana na lepszy drozszy co nie znaczy ze obecny jest zły. Byc może ten ktoś kiedys spędził troche czasu na dopasowaniu i obecne graja ze sobą najlepiej w danym budżecie. Czyt. Kupowanie zestawów może miec większy sens niż "klejenie" komponentów "po omacku".

Czekam na odpowiedz na temat tych głośników jaki model magnatów. A co myślicie o tym:
https://www.olx.pl/d/oferta/zestaw-onkyo-tx-nr616-zestaw-glosnikow-taga-sub-jamo-CID99-IDVejNd.html?
Fakt że przednie kolumny staneły by na szafkach ale przeciez kolumny podstawkowe tez by sie tam znalazly. Albo fronty mogę sprzedać i zakupić coś mniejszego.

Bylem w tym komisie audio w Łodzi... W życiu bym nie pomyslał że można być takim przeciwnikiem HDMI. Nasłuchałem się że nawet nie chcą skupować takich modeli, non stop pełno ampli dostają na serwis z padnietymi HDMI i w 90% naprawa nieopłacalna. Jeżeli co 2 lata nie chce jeździć do serwisu to żebym sobie odpuścił hdmi.... Zaproponował mi Sony STR-DB930 w sumie za dobre pieniądze bo 450zł i żeby się połączyć albo coaxialem albo jakąś przejsciówką hdmi -> coaxial 5.1. 

Edytowano przez shimano11
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu pewnie jeszcze kineskopowy TV u niego stoi.

Fakt że sprawność HDMI w używanych amplitunerach jest dość różna, wynika często ze złych warunków w których były używane. Mam na myśli przegrzanie.

Mimo to w życiu nie zdecydował bym się na sprzęt bez HDMI. To jak by kupować auto na gaźniku w 21 wieku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o te podłogowe to miały by stanąć na tych szafkach po prawej i po lewej. Jak sprawdzałem wymiar to 90cm to jest akurat minimalnie wyżej niż ta wyższa komoda co stoi obok. Większość sprzedawanych zestawów ma przednie podłogówki. Uważacie że naprawdę jest to fatalny pomysł?

Mój poprzedni post jest dość istotny bo takie satelity jak na zdjęciu z chinchem posiadam, a że rozważam zakup przez wysyłkę z gwarancją rozruchową 3dni to muszę szybko sprawdzić sprawność sprzętu. I poza tym muszę z czegoś skorzystać zanim dobiorę kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, shimano11 napisał:

Jeżeli chodzi o te podłogowe to miały by stanąć na tych szafkach po prawej i po lewej. Jak sprawdzałem wymiar to 90cm to jest akurat minimalnie wyżej niż ta wyższa komoda co stoi obok. Większość sprzedawanych zestawów ma przednie podłogówki. Uważacie że naprawdę jest to fatalny pomysł?

Podłogowe stawia sie na podłogę. Kluczowe jest położenie głośników wysotonowych w kolumnie - muszą być ma wysokości odsłuchu. No chyba że konstrukcyjnie kolumna jest odchylona, ale to już inna sprawa.

1 godzinę temu, shimano11 napisał:

Mój poprzedni post jest dość istotny bo takie satelity jak na zdjęciu z chinchem posiadam, a że rozważam zakup przez wysyłkę z gwarancją rozruchową 3dni to muszę szybko sprawdzić sprawność sprzętu. I poza tym muszę z czegoś skorzystać zanim dobiorę kolumny.

Jeśli kolumny są aktywne (mają własny wzmacniacz), to nie ma przeszkód by takie satelity podłączyć pod Pre-out z amplitunera.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Butler napisał:

Podłogowe stawia sie na podłogę. Kluczowe jest położenie głośników wysotonowych w kolumnie - muszą być ma wysokości odsłuchu. No chyba że konstrukcyjnie kolumna jest odchylona, ale to już inna sprawa.

Ok kumam. Dzięki za wyjaśnienie.

16 minut temu, Butler napisał:

Jeśli kolumny są aktywne (mają własny wzmacniacz), to nie ma przeszkód by takie satelity podłączyć pod Pre-out z amplitunera.

Mhm... A co jeżeli nie mają? Jaki będzie skutek?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pre-out  to niskopoziomowe regulowane przez VOL wyjście w amplitunerze. Mocy tam nie ma by napędzić bezpośrednio głosnik, stosuje się jedynie przy zewnętrznych wzmacniaczach lub aktywnych kolumnach. Skutkiem będzie cisza... No może jak ucho przyłożysz to coś będzie grać ;)

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

No chyba że konstrukcyjnie kolumna jest odchylona, ale to już inna sprawa

Ale wtedy twiter tez powinien być na wysokości odsłuchu bo to odchylenie ma służyć wyrównaniu czasu w jakim różne częstotliwości docierają do nas. Tyle  przynajmniej zrozumiałem z dotychczasowej lektury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, PanKlor napisał:

Ale wtedy twiter tez powinien być na wysokości odsłuchu bo to odchylenie ma służyć wyrównaniu czasu w jakim różne częstotliwości docierają do nas. Tyle  przynajmniej zrozumiałem z dotychczasowej lektury.

Nie wnikam już w poszczególne rozwiązania producentów, powody mogą mieć różne. Ale jeśli konstrukcja jest podłogowa, to nie stawia się jak wyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak zrozumiałem, byłem po prostu ciekaw logiki za tym. Dla was to może oczywiste dla mnie nie ;)

Negocjuję cenę Yamaha RX-V767 zobaczymy czy się dogadamy ;) Z tego co patrzylem to model który wielokrotnie polecaliście na forum także chyba dobry wybór.
Jakieś używki głośniki do tego polecicie? Za czym się rozglądać co omijać? Czy jest jakaś "reguła" którą się trzeba kierować przy wyborze? Jedyne co wiem to to że niektóre głośniki nadają się do danego modelu ampli a niektóre nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...