Skocz do zawartości

Dobór kolumn do zestawu stereo (Yamaha R-N803D) w nieustawnym salonie.


Przygi Przygi

Recommended Posts

Cześć,

Proszę o poradę w dobraniu kolumn do nieustawnego salonu.
Zaznaczam, że nie jestem audiofilem i nie wychwytuje subtelnych różnic w odbiorze.
Nie doszukałem się nigdzie co mam opisać, także jakbym pominął istotny szczegół to proszę o wyrozumiałość.
Z góry dziękuję za pomoc.

Pomieszczenie:
Salon połączony z otwartą kuchnio-jadalnią o łącznej powierzchni około 40 m2.
Rzut poglądowy poniżej.

Amplituner:
Yamaha R-N803D (już go mam i nie chce zmieniać)

Kolumny:
Wolałbym podstawkowe, ale rozumiem, że do takiej powierzchni może to być nierealne.
Wygląd: matowy czarny i/lub ciemny brąz, prosty, minimalistyczny design (tak wiem, że to nie to forum, ale sam nie mieszkam ;)

Budżet:
Celowałbym w niższą-średnią półkę, o ile to ma sens (3000-4500 zł).
Jestem psychicznie gotowy na konfrontację wyobrażeń z rzeczywistością.

Do czego:

  • Stereo (Streaming, Gramofon)
  • TV po wejściu optycznym (mało istotne, można pominąć, zdecydowanie bardziej zależy mi na odsłuchu muzyki)
  • Raczej cicho niż głośno

Typ muzyki:
Domyślam się, że nie da się znaleźć sprzętu do wszystkiego. Gatunki wypisane od najczęściej słuchanych.
Jestem laikiem z zakresu odsłuchów i ciężko mi zwerbalizować preferencję za pomocą fachowej terminologii (dynamika, jasny, szczegółowość itd.).
Raczej preferuje cieplejsze brzmienia z delikatnym, niedominującym basem. Oczywiście zależy wszystko od typu muzyki.

  • Rap (jazz /lo-fi / abstract / boom bap: MF Doom, Earl Sweatshirt, Boldy James, Alchemist, Griselda, JPEG Mafia, Danny Brown, Run The Jewels, A Tribe Called Quest, Pharcyde etc.)
  • Indie Rock / Shoegaze / Dream Pop  (Yeah Yeah Yeahs, Wolf Alice, Beach House, Slowdive, Tame Impala)
  • Elektronika (Ambient / Minimal / Downtempo / Trip-Hop, : Recondite, Kiasmos, Biosphere, Jon Hopkins, Noon, Flying Lotus, Kaytranada, Bonobo, Dj Shadow, Wax Tailor) 
  • Indie / Folk / Alternative (Boygenius, Phoebe Bridgers, Lana Del Rey, Lykke Li)
  • Modern Instrumental (Hania Rani, Nils Frahm)
  • Art Pop / Indie Pop (Metronomy, Sudan Archives, FKA Twigs)
  • R&B / Soul (Solange, Kali Uchis, Jorja Smith)
  • Modern Jazz (EABS, Badbadnotgood, Błoto)
  • Cięższe brzmienia (Black Metal / Hardcore /Post-Hardcore: Mgła, Turnstile)

 

Pozdrawiam,
Sebastian, Katowice

Mieszkanie.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przy takiej powierzchni znajdzie się kilka ciekawych opcji, zwłaszcza jeśli zajrzysz np. do naszego outletu, gdzie znajdują się Dali Oberon 7 w bardzo dobrej cenie. Konstrukcja cieplejsza, dobrze kontrolowana w basie. Podobnie Monitor Audio Bronze 500, chociaż one mają mocniej zaznaczoną górę, co nie każdemu pasuje, zwłaszcza w połączeniu z Yamahą, która też nie należy do sprzętów łagodnych w tym zakresie. 

Na pewno warto też rozważyć KEF Q750/Q950. Duże kolumny, ciekawie wyglądające, też o ciemniejszym brzmieniu, z bardzo fajną podstawą basową. Podobne brzmienie, chociaż żywsze według niektórych zaoferują Heco Aurora 1000. Są też niestety powyżej budżetu. 

W razie czego to wszystkich tych propozycji możesz posłuchać w naszym salonie w komfortowych warunkach, z dobrą kawą :) Jako forumowicz możesz też liczyć na atrakcyjne oferty cenowe, chociaż przy ofercie outletowej ciężko będzie zdziałać coś więcej. 

Zapraszam też do naszego filmu z kolumnami do 5000 PLN: 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pomagałem kumplowi nie audiofilowi przy wyborze sprzętu, słuchaliśmy właśnie tych kolumn z 803-ką co zaproponował Q21 (zamiast MA były Fyne Audio F501) . Finalnie wybrał Oberony a dla mnie najlepiej wypadły Fyne Audio F501. Obawiam się tylko że na tak spory metraż mogą być za małe no i przekraczają budżet. Jeżeli mogą być używane to wybór będziesz miał znacznie większy. Fajnie jakby Ci się udało czegoś posłuchać aby obrać kierunek. Heco, Kefy czy Dali jednak grają zgoła odmiennie a to Tobie ma się podobać granie. Wybór tylko z opinii jest bardzo ryzykowny.   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jak jeszcze 803 kosztowała normalne pieniądze to uważałem, że zestawienie yamaha 803 +Heco Aurora 1000 to był taki prawie pewniak ;). Monitor audio bronze tez warto sprawdzić i od siebie jeszcze dodałbym Kef q950 ale nie wiem jak one teraz stoją. Myślę, że jeszcze jest cała masa kolumn, lecz ja zaproponowałem to co słyszałem i co mi odpowiadało do tej Yamahy 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem z Yamaha RN 803d heco Aurora 700 i jako uniwersalne kolumny spisują się dobrze. Rap, pop, eletcro grało przyjemnie. Nawet filmy oglądało się przyjemnie. Ale to grało u mnie na 21m2 + korytarz 9m2. Do Twojego metrażu wystawiłbym śmiało heco aurora 1000. Ewentualnie kef q950.  Podstawkowe kolumny na ten metraż odrzuć bo nie będziesz zadowolony. Chyba że dodasz subwoofer muzyczny np. Rel t7/9.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Z fajnych, nie dużych i ciekawych kolumn, Elac model Debut Reference F5

https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podlogowe/elac-debut-reference-f5.html

miękka, przyjemna konstrukcja, z szybkim basem, nie jest to kolumna zbytnio wymagająca względem elektroniki. Może zechciałbyś przyjechać do nas z 

RN803 na prezetację?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedź !
Czy kolumny podstawkowe nie sprawdzą się również przy założeniu, że zależy mi wyłącznie na dobrym odsłuchu na kanapie ?
Czy możecie mi wytłumaczyć dlaczego tak jest ?

19 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Witaj,

Z fajnych, nie dużych i ciekawych kolumn, Elac model Debut Reference F5

https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podlogowe/elac-debut-reference-f5.html

miękka, przyjemna konstrukcja, z szybkim basem, nie jest to kolumna zbytnio wymagająca względem elektroniki. Może zechciałbyś przyjechać do nas z 

RN803 na prezetację?

 

Czy jest u Was również możliwość wypożyczenia sprzętu do przetestowania w warunkach domowych ?
Czy trzeba się umawiać na prezentację czy mogę po prostu przyjechać do najbliższego salonu ze wzmacniaczem ?

Dnia 20.09.2023 o 13:22, Q21 napisał:

Cześć, przy takiej powierzchni znajdzie się kilka ciekawych opcji, zwłaszcza jeśli zajrzysz np. do naszego outletu, gdzie znajdują się Dali Oberon 7 w bardzo dobrej cenie. Konstrukcja cieplejsza, dobrze kontrolowana w basie. Podobnie Monitor Audio Bronze 500, chociaż one mają mocniej zaznaczoną górę, co nie każdemu pasuje, zwłaszcza w połączeniu z Yamahą, która też nie należy do sprzętów łagodnych w tym zakresie. 

Na pewno warto też rozważyć KEF Q750/Q950. Duże kolumny, ciekawie wyglądające, też o ciemniejszym brzmieniu, z bardzo fajną podstawą basową. Podobne brzmienie, chociaż żywsze według niektórych zaoferują Heco Aurora 1000. Są też niestety powyżej budżetu. 

W razie czego to wszystkich tych propozycji możesz posłuchać w naszym salonie w komfortowych warunkach, z dobrą kawą :) Jako forumowicz możesz też liczyć na atrakcyjne oferty cenowe, chociaż przy ofercie outletowej ciężko będzie zdziałać coś więcej. 

Zapraszam też do naszego filmu z kolumnami do 5000 PLN: 

 

Dzięki za poradę. Chętnie bym się wybrał, natomiast trochę dla mnie za daleko do Was.

Edytowano przez Przygi Przygi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Przygi Przygi napisał:

Dzięki wszystkim za odpowiedź !
Czy kolumny podstawkowe nie sprawdzą się również przy założeniu, że zależy mi wyłącznie na dobrym odsłuchu na kanapie ?
Czy możecie mi wytłumaczyć dlaczego tak jest ?

Czy jest u Was również możliwość wypożyczenia sprzętu do przetestowania w warunkach domowych ?
Czy trzeba się umawiać na prezentację czy mogę po prostu przyjechać do najbliższego salonu ze wzmacniaczem ?

Dzięki za poradę. Chętnie bym się wybrał, natomiast trochę dla mnie za daleko do Was.

Tak, możemy wypożyczyć do domu lub jeśli chcesz to możesz podjechać do jednego z naszych salonów i zwyczajnie posłuchać, wybór zostawiamy Tobie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...