Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze zestawu stereo dla początkującego, amatora.


Jakub Wiśniewski

Recommended Posts

Witam serdecznie szanownych forumowiczów. Założyłem konto na forum specjalnie aby zadać tu pytanie. Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem zakupu "jakichś głośników" do mojego 10 m2  "salonu" (całe mieszkanie to 30 m2). Obecnie słucham muzyki na soundbar komputerowym Creative Stage 2.1. Nie mając natomiast żadnej wiedzy w temacie audio i posiadając jednocześnie budżet około 2500 zł wpisałem po prostu w google odpowiednie "hasło". Jednym z pierwszych wyników był zestaw Teufel Optima 20 Kombo, który nie ukrywam spodobał mi się. Recenzje tego sprzętu jakie znalazłem w języku polskim również były zachęcające (sponsorowane ?). Przypadkowo natrafiłem na to forum, gdzie wyczytałem, że firma ta słynie głównie z ... dobrego marketingu i nie zauważyłem aby była to szczególnie polecana. No i zacząłem czytać poszczególnie tematy na forum, ale w tej chwili to już nic z tego nie wiem, tzn. mam w głowie niezły mętlik. Wiem już, że w tym budżecie nie poszaleje. Sprzęt musi być nowy, ponieważ chce go wziąć na raty. Jeśli chodzi o kolumny to wiem, że chyba niezłym wyborem będą takie produkty jak:  Dali Spektor 2 (1400 zł), Heco Aurora 300 (1450 zł), Indiana Line Nota 260X (1300 zł), TAGA Harmony Azure B-40 v.3 (1250 zł), Q Acoustics 3020i (1500 zł). Generalnie kolumny to około 1500 zł. Zostaje więc 1000 zł na wzmacniacz i tu już w ogóle nie wiem co można by dobrać. Zależałoby mi na tym, że miał on chociaż wejście optyczne, żeby móc podłączyć TV. Znalazłem coś takiego TAGA Harmony HTA-600B (1030 zł), ale powiem szczerze nie wiem czego szukać. Jeżeli za dodatkowe 500 zł można znaleźć coś lepszego, to mogę naciągnąć swój budżet do łącznej kwoty 3000 zł. Może ja źle rozumuję, i lepiej przeznaczyć 2000 zł na elektronikę o 1000 zł na kolumny ? Dlatego proszę Was o poradę. Jak wspomniałem pokój to jakieś 10,6 m2. Kolumny chciałbym zamontować na ścianie, w rogach pokoju więc byłyby od siebie jakieś 3,20 m. Muzyki słucham głównie ze Spotify (przez BT i połącznie optyczne TV-Soundbar), jeśli chodzi o gatunek to głównie rock, ale jeżeli coś mi się podoba i jest to piosenka pop-owa to też słucham ;). Lubię jak czasami "uderzy" bas, choć oczywiście dyskotek w domu nie robię. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, każda ze wspomnianych przez Ciebie kolumn jest dobrą opcją. Skupiłbym się na Heco oraz Q Acoustics, ale też dopisał do listy Indiana Line Tesi, a także zestaw z kolumnami i wzmacniaczem Argon Audio SA1 + Alto 5 MK2. Niedawno opublikowaliśmy recenzję tego wzmacniacza, możesz przeczytać ją pod tym linkiem. To sprzęt, który bardzo pozytywnie nas zaskoczył i warto go rozważyć też z pozostałymi kolumnami.  Wieszanie kolumn w rogach nie jest najlepszą opcją, może to sprawić, że bas będzie się wzbudzał, co w tak małym pomieszczeniu może być problematyczne. Z innych wzmacniaczy warto rozważyć niewielkiego Toppinga MX5. W razie czego zapraszamy do kontaktu i na odsłuch :) Raty również nie są problemem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję, za przedstawienie tych dwóch ciekawych propozycji wzmacniaczy, które przemawiają do mnie również ze względu na kompaktowy rozmiar. Nasuwają mi się jednak dodatkowe pytania. Cena Toppinga jest niższa, co niewątpliwie jest dla mnie atutem. Czy zatem jego jakość jest niższa ?, gorzej zagra ?, a może wobec moich potrzeb nie ma to tak naprawdę żadnego znaczenia ?

Drugie pytanie tyczy się kolumn z pierwszego podlinkowanego zestawu. W opisie na sklepie można przeczytać "Ustaw je w kącie, a otrzymasz wyraziste basy i potężny dźwięk", natomiast sam w poprzednim wpisie nie polecasz mi takiego ustawienia. Dodatkowo widzę, że te głośniki maja możliwość zawieszenia na ścianie, co byłoby dla mnie super opcją. Czy taki sposób montażu wpływa jakoś na dźwięk, czy faktycznie jest on nie zalecany ?

Ostatnie moje pytanie. Czy do zaproponowanych wzmacniaczy istnieje możliwość podłączenia subwoofera w przypadku, gdybym w przyszłości chciał przenieść zestaw stereo do większego mieszkania/pomieszczenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Jakub Wiśniewski napisał:

Bardzo dziękuję, za przedstawienie tych dwóch ciekawych propozycji wzmacniaczy, które przemawiają do mnie również ze względu na kompaktowy rozmiar. Nasuwają mi się jednak dodatkowe pytania. Cena Toppinga jest niższa, co niewątpliwie jest dla mnie atutem. Czy zatem jego jakość jest niższa ?, gorzej zagra ?, a może wobec moich potrzeb nie ma to tak naprawdę żadnego znaczenia ?

Drugie pytanie tyczy się kolumn z pierwszego podlinkowanego zestawu. W opisie na sklepie można przeczytać "Ustaw je w kącie, a otrzymasz wyraziste basy i potężny dźwięk", natomiast sam w poprzednim wpisie nie polecasz mi takiego ustawienia. Dodatkowo widzę, że te głośniki maja możliwość zawieszenia na ścianie, co byłoby dla mnie super opcją. Czy taki sposób montażu wpływa jakoś na dźwięk, czy faktycznie jest on nie zalecany ?

Ostatnie moje pytanie. Czy do zaproponowanych wzmacniaczy istnieje możliwość podłączenia subwoofera w przypadku, gdybym w przyszłości chciał przenieść zestaw stereo do większego mieszkania/pomieszczenia. 

One grają inaczej po prostu. Topping jest bardziej techniczny, może wydawać się suchszy. Argon gra neutralnie, ale może sprawiać lepsze wrażenie. Opisy produktów to jedno, faktyczne wrażenia to drugie. Oczywiście nie mówię, że na pewno będziesz niezadowolony z takiego ustawienia, bo może Ci się spodoba. i tak, podepniesz subwoofer do obu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.salonydenon.pl/glosniki-podstawkowe/kolumna-glosnikowa-podstawkowa-spektor-1.html

https://www.olx.pl/d/oferta/wzmacniacz-stereo-sluchawkowy-dac-topping-mx5-CID99-IDVloQV.html

A może taki zestaw? Bardzo fajne, w swojej cenie, kolumny. I wydaje mi sie, że bliskość  ścian nie bedzie im zbyt straszna. Wzmacniacz też bardzo uniwersalny. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jeśli chodzi o kolumny to zdecyduje się na QAcoustics. Zdecyduje się pewnie również na wzmacniacz Argon. Mam jednak jeszcze jedno pytanie. W cenie Argona mogę rówień zakupić amplituner Taga 1000HTR.  Jak pisałem w pierwszym poście słucham głównie muzyki że Spotify, więc pewnie Argon sprawdzi się lepiej - widzę, że jakieś bardziej zaawansowane kodeki. Natomiast nie ukrywam, że Taga po prostu bardziej mi się podoba.... z wyglądu, ma coś w sobie, taki klimat starszych amplitunerów. Można też po prostu włączy sobie radio nie angazujac telefonu. Czy zatem Taga może być równie dobry połączeniem z QAcoustics? Czy jednak odtwarzanie po BT muzyki że Spotify będzie cechowało się niższa jakością niż z Argon ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mowa była o 3020i. W zasadzie wszędzie gdzie znalazłem cena takiego zestawu to około 3000 zł. Jednak w poszukiwaniu najniższej ceny trafiłem też na oficjalną stronę Argon i tam zobaczyłem, że zestaw, który również zaproponował mi kolega Q21 tj. SA1 + ALTO 5 MK2 można kupić w promocyjnej  cenie 2139. Nie ukrywam, że zainteresowało mnie to, jak by na to nie patrzeć to ponad 800 zł oszczędności. Jednak nigdzie nie znalazłem tematów o tych głośnikach ALTO 5. Jak myślicie czy warto wg Was dopłacać zatem 800 zł do QA 3020i ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...