Skocz do zawartości

Nagłośnienie do pokojowego kina


karely

Recommended Posts

Witam, jako, że jestem zielony w temacie nagłośnienia szukam porady czym się kierować i na jaki sprzęt zwrócić uwagę. Jestem na kupnie nowego telewizora z jak najlepszą jakością głównie pod oglądanie filmów i szukam do tego jakiegoś rozsądnego nagłośnienia, żeby jak najwięcej frajdy i potencjału z tego wyciągnąć. Od razu zaznaczam, że to dość amatorska konfiguracja, gdyż ani nie mam wielkiego budżetu ani miejsca, żeby porozkładać wszędzie głośniki. Pokój dość mały czyli nie więcej niż 8m2. Z tego co czytałem to samo nagłośnienie w tv będzie słabe, więc żeby zwiększyć wrażenia z oglądania polecają zakup sounbara. Szukając czegoś na własną rękę znalazłem JBL Bar 500 mocno polecany przez innych amatorskich kinomaniaków :D Co sądzą więc eksperci w temacie? Warto w to zainwestować? Czy w takim niskim budżecie jak ten model czyli do 3 tysięcy wielkiej różnicy nie ma na co postawie? Plus zastanawia mnie bardzo ile w tak małym pomieszczeniu mi to da. Czy wystarczy sam sounbar z subooferem czy lepiej szukać z głośnikami za plecy? Czy może jest jakaś ciekawsza opcja niż sounbar? Z góry dzięki wielkie za poświęcenie chwili i pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli pokoj ma miec 8 metrow kwadratowych to chyba nalezy  sie skupic na wlasciwym doborze ekranu czyli telewizora a nie skupiac sie na naglosnieniu bo prawie kazdy soundbar zagra na takiej powierzchni dosc dobrze.

Warto kupic TV z gniazdem LAN obslugujacym  predkosci 10/100/1000 i doprowadzic bezposrednio z routera kablem cat 6 lub 7 sygnal internetu tak by jego predkosc nie byla mniejsza niz 150Mb/s (nie sugerujemy sie nazwa uslugi na umowie tylko to co pisze drobnym drukiem  w tabelkach mozliwego przesylu co oznacza ze nalezy wykupic nie mniej niz 600Mb/s  by osiagnac pozadana predkosc potrzebna do streamu 4K  z dodatkami jesli takowe wystepuja )

Ten soundbar o ktorym piszesz nie ma na listwie dodatkowych glosnikow skierowanych w gore i brak mu dekodowania DTS-X ktore moze byc przydatne do filmow odtwarzanych metoda poprzez dodatkowy odtwarzacz UHD bluray podlaczony do telewizora.

Soundbar to opcja wlasciwa gdy powierzchnia nie jest zbyt wielka wiec mysle ze to dobry pomysl isc ta droga.

Mam wprawdzie kilka  soundbarow w domu jednak nie jestem specjalista od glosnikow a raczej od kabli czy budowy urzadzen wiec nie pomoge tobie w dobraniu brzmienia konkretnego soundbara poza tym ze powinien dekodowac dolby atmos,DTS-X i kosztowac mniej niz TV :)

Nawet najlepszy system audio video nie zagra dobrze jesli nie bedziesz dostarczal do niego jakosciowego technicznie kontentu a z tym jest duzy problem pomimo ze zyjemy w erze serwisow streamingowych , nie kazdy film dostepny na platformach ma odpowiednia sciezke...

apdejt :

panowie lubia konkretne jebniecie akustyczne a panie raczej za tym nie przepadaja i wola przyjemna barwe dzwieku 

tu musisz oczekiwac na odpowiedz od panow prowadzacych sklepy z naglosnieniem :) 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhm, właśnie na jakości obrazu skupiłem się najbardziej, także nie oszczędzam tutaj na telewizorze, bardziej właśnie myślę na nagłośnieniu :D Można gdzieś w opisie telewizora sprawdzić jaką prędkość obsługuje? Choć myślę, że nowy tegoroczny model powinien ogarnąć nawet bez upewnienia się.
Co do sounbara to jeszcze wpadł mi w oko 
SAMSUNG HW-Q930B EN, który w przeciwieństwie do tamtego JBL ma dekodowanie DTS-X o którym wspomniałeś i dwa głośniczki na tył :)

Plus TV też będzie Samsung, więc pytanie czy to też ma jakieś znaczenie z technicznego punktu widzenia, że cały zestaw miałby być od jednego producenta?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bora902 napisał:

Warto kupic TV z gniazdem LAN obslugujacym  predkosci 10/100/1000

Nie trzeba. Mam w TV Sony TP-Link UE300 i działa bdb.

1 godzinę temu, bora902 napisał:

brak mu dekodowania DTS-X

Przyznam szczerze że o ile obsługa DTS nie jest w TV standardem i faktycznie jest tu problem bo mnóstwo filmów ma ścieżkę najlepszej jakości w DTS-HD Master Audio, tak DTS-X jest tak żadkim zjawiskiem że raczej nie traktował bym tego jako fundamentalnej sprawy. Poza tym obsługa Atmosa i DTS-X z belki... To mocno marketingowa zagrywka a efekty mogą nie spełniać oczekiwań. Klient się bardziej cieszy z napisu na wyświetlaczu niż z faktycznego dźwięku obiektowego, siła sugestii.

21 minut temu, karely napisał:

ma dekodowanie DTS-X o którym wspomniałeś i dwa głośniczki na tył

Jak zdecydujesz się na teki set, to głośniczki surround postaraj się montować na wysokości odsłuchu i bardziej po bokach niż z tyłu. Referencyjnie to około 110 stopni od osi pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie "pchał" w żadną grajbelkę. Jeżeli chcesz kino wielokanałowe i masz możliwość zamontowania po bokach głośników efektowych (surround) to pomyśl o dołożeniu kasy i zbudowaniu systemu 5.1, jeżeli chcesz mieć Atmos/DTS-X system 5.1.2 (dwa głośniki nad miejscem odsłuchu w suficie) daje już dużą frajdę. Taki zestaw to musiałby być jakiś podstawowy amplituner 5 lub 7 (gdybyś chciał Atmos 5.1.2) kanałowy no i zestaw głośników. W Twoim przypadku ze względu na niewiele miejsca fronty małe, basem zajmie się subwoofer. Patrząc jednak na możliwości soundbara to nawet "gotowce" z marketu go przebiją np. Yamaha YHT 4960, Pioneer HTP-076D czy Onkyo HT-S3910 (koledzy zaraz mnie tu "zjedzą" za takie propozycje) - są one niewiele droższe a na pewno dają więcej radości. Pamiętaj że soundbar to ok. 1m długości na którym ulokowano wszystkie głośniki emitujące wszystkie kanały - no trudno tu mówić o przestrzenności dźwięku poza ewentualnym skierowaniem głośników w różne strony.

Jeżeli jednak poważnie myślisz o kinie to trzeba szukać amplitunerów z nieco wyższej półki np. Onkyo 6100, Denon 2800, Yamaha RX-V6A i do tego zestaw głośników + subwoofer, ale to już inny budżet przewyższający ~3000 zł.

Jeżeli nie zależy Ci na efektach dookólnych (kanały surround) to zamiast grajbelki idź w nieduży system stereo - warunkiem by było żeby wzmacniacz miał wejście przynajmniej optyczne jeszcze lepiej HDMI żeby podać dźwięk z TV, możesz go też "podeprzeć" subwooferem jeżeli było by mało basu, a to już na pewno się sprawdzi przy muzyce i filmy też nie wypadną źle - z pewnością lepiej od soundbara.

Z mojego (ale to moje zdanie) punktu widzenia wydanie ~3000 zł na grajbelkę nie wniesie nic poza poprawą barwy dźwięku z TV - no może jakieś tam dziwne rozproszenie dźwięku co będzie imitowało efekty zawarte w filmach - tutaj lepiej wypadnie nawet stereo.

Może przemyśl jeszcze czy nie zmienić kierunku, jeżeli jednak z uwagi na miejsce czy inne uwarunkowania musisz iść w soundbar to już nic innego się nie wymyśli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze to już nie wiem sam :/ droższa opcja kina domowego odpada, na ten moment nie mam budżetu na aż takie wydatki, ale te tańsze opcje np. YHT 4960 jestem w stanie rozważyć, nie zajmie dużo więcej miejsca niż przytaczane przeze mnie soundbary z zestawem a jeśli rzeczywiście ogólne wrażenia i efekty z filmu miały by być lepsze no to czemu by w to nie iść

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@karely w przypadku Yamahy amplituner to odpowiednik RX-V4A czyli najniższego modelu w ofercie, w zestawie ma symbol TSR-400, ale z tego co czytałem to ten sam amplituner, czyli najniższy dostępny model. Natomiast Onkyo i Pioneer w zestawach które przytoczyłem mają amplitunery zbudowane pod takie tanie zestawy, nie mają bezpośrednich odpowiedników w normalnej ofercie. Podstawowa różnica to taka że zestaw Yamah-y ma aktywny subwoofer, a Onkyo i Pioneer dają w zestawie subwoofer pasywny i będzie on napędzany z amplitunera. Jest tam co prawda możliwość zmiany na sub aktywny, ale trzeba go dokupić, a ten z zestawu będzie wtedy bezużyteczny.

Jeżeli masz miejsce temat warty przemyślenia, można też poszukać RX-V4A, albo coś z Onkyo, Denon-a czy Pioneera (mają też amplitunery w tym przedziale cenowym) i dodać do niej inny zestaw głośników, ale to raczej wyjdzie nieco drożej. Może w poniedziałek branża zaproponuje jakiś inny (podobny do YHT 4960) zestaw w podobnej cenie, a np. z lepszymi głośnikami. Należy jednak pamiętać, że to amplitunery 5 kanałowe, więc do Atmos-a ich nie rozbudujesz, a może warto by rozważyć ten format jeżeli miałbyś możliwość montażu głośników w/na suficie. Ale tutaj koszty rosną, najtańszy 7 kanałowy obecnie jest chyba Onkyo TX-SR494 i Denon AVR-S760 (ale różnica do Yamahy RX-V4A zaczyna się od raptem około 100 zł, a gdyby dobrze poszukać to kto wie), a głośniki sufitowe możesz dodać za jakiś czas.

Należy jednak pamiętać że wskazane wyżej sprzęty to najtańsze, budżetowe propozycje więc i ich możliwości odbiegają od powiedzmy średnich dziś amplitunerów. Natomiast na pewno są jednoznacznie o wiele, a nawet nieporównywalnie lepszym rozwiązaniem w porównaniu do soundbara.

Skoro już trafiłeś na forum i nie dałeś się jeszcze oczarować marketingiem w sklepie z belkami może umów się w jakimś salonie (nie market, bo tam nie ma warunków) z salką odsłuchową i poproś o prezentację kina i belki- usłyszysz różnicę w Twoim budżecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Butler napisał:

Nie trzeba. Mam w TV Sony TP-Link UE300 i działa bdb.

 

 

TV od sony jest tu wyjatkiem ze taka konfiguracja jest mozliwa i ladnie leci po USB 3.0  z transferem

W produktach oledow  LG tego nie uzyskasz dlatego pisalem o gniezdzie LAN 10/100/1000 a pominalem ten przypadek bo raczej malo kto kupuje sony z matryca od LG 

Sony jako jedyne tez zaleca szybkosc internetu 125Mb/s  co jest dosc istotne w niektorych streamach 4K (sam robilem doswiadczenia i wyszlo mi podobnie jesli chodzi o ta wartosc)

Nie bardzo rozumiem dlaczego go przekonujecie by inwestowal w kino domowe na 8 metrach kwadratowych gdy wlasciwy soundbar jest wystarczajacy?

Kino tak ale na 25-30 metrach kwadratowych a nie na powierzchni  odpowiadajacej  zazwyczaj pomieszczeniom gospodarczym  

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, bora902 napisał:

Kino tak ale na 25-30 metrach kwadratowych a nie na powierzchni  odpowiadajacej  zazwyczaj pomieszczeniom gospodarczym

Pełne 7.2.4 złożyłem na 18m2 zachowując najważniejsze zalecenia Dolby, nie trzeba mieć pomieszczenia większego od przeciętniej kawalerki by cieszyć się kinem.

Przy mniejszym metrażu ciężko o tylne surround i Atmos, ale podstawowe 5.1.2 zaręczam Ci że zrobisz na 2 metrach kwadratowych wokół małego wyra i też będzie super.

15 minut temu, bora902 napisał:

W produktach oledow  LG tego nie uzyskasz

Ale kolega chyba pisał że chce kupić Samsung.

15 minut temu, bora902 napisał:

Nie bardzo rozumiem dlaczego go przekonujecie by inwestowal w kino domowe na 8 metrach kwadratowych gdy wlasciwy soundbar jest wystarczajacy?

Ja akurat nie przekonuję, ale moim zdaniem soundbar nigdy nie będzie wystarczający gdy ktoś porówna dźwięk z pełnoprawnym kinem domowym. Mało tego... Moim zdaniem dobre stereo położy na łopatki 90% belek.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, bora902 napisał:

Sony jako jedyne tez zaleca szybkosc internetu 125Mb/s  co jest dosc istotne w niektorych streamach 4K (sam robilem doswiadczenia i wyszlo mi podobnie jesli chodzi o ta wartosc)

Bo Sony ma Bravia Core a tam realny bitrate to coś ok 80 Mbps. Wszystkie inne serwisy streamingowe dostępne w Polsce to max 30-40 Mbps maks. Dobre wifi w zupełności wystarczy.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, bora902 napisał:

Nie bardzo rozumiem dlaczego go przekonujecie by inwestowal w kino domowe na 8 metrach kwadratowych gdy wlasciwy soundbar jest wystarczajacy?

Zaproponowałem zestawy kina w cenie zbliżonej do wskazanych belek, więc inwestycja praktycznie taka sama, a efekt na pewno lepszy. Wskazałem też ewentualne możliwości w kwestii Atmos/DTS-X, gdyby dołożyć do zestawu, jeżeli kolega byłby zainteresowany takim systemem. Nikt nikogo na siłę do niczego nie przekonuje, a jedynie wskazuje ewentualne kierunki i możliwości.

Każdy z nas wyraża swoje zdanie, dla mnie soundbar nigdy nie będzie wystarczający jeżeli można w jego miejsce wstawić kino czy stereo.

10 minut temu, Butler napisał:

Mało tego... Moim zdaniem dobre stereo położy na łopatki 90% belek.


👍💪

Jak wyżej też uważam że w podobnej cenie stereo kładzie takie belki na łopatki.

Oczywiście ostateczna decyzja należy do kupującego, ale niech ma świadomość, że za te same pieniążki można mieć coś zdecydowanie lepszego, a 8 metrów spokojnie nagłośni wskazanymi zestawami lub ewentualnie stereo, bo w 25-30 metrach to zupełnie inne propozycje trzeba by rozważyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy wspominałem, ale ja totalnie zielony w tym temacie jestem :D na potrzeby zakupu zainteresowałem się sekcją TV i teraz próbuję coś wyłapać z tego świata audio :D także w większości to co tu piszecie to czarna magia dla mnie, próbuję to jakoś ogarnąć, ale mam coraz większy bałagan w głowie haha

Także powiedzmy tak: nie chcę na ten moment inwestować wiele, więc co byście polecili tak ostatecznie? Tak jak Tomek wspomniał o tych głośnikach sufitowych to myślę, że to nie byłby zły pomysł, ale na pewno nie na teraz ze względu na budżet... wolałbym się teraz na takiej podstawie skupić, która umożliwi już zrobienie seansu w fajnych warunkach. Wiem, że do tych +- 3k nie mogę się spodziewać efektów jak w kinie, ale fajnie by było z tego wycisnąć jak najwięcej :) Także co by eksperci doradzili? Jestem w stanie myśli o sounbarze odrzucić na bok (mimo, że mi dzisiaj nawet sprzedawca w markecie pewien model samsunga zachwalal :D ) i pójść w stronę zestawu kina domowego, ale w takim razie co wybrać i jak to zrobić, żeby było dobrze? :D Tak, żeby to śmigało i żebysmy mogli to później ewentualnie upgrade'ować?

Jeśli to ma jakieś znaczenie to na 95% jestem zdecydowany na telewizor Samsunga S90C

Na stronie jednego z marketów widzę zestaw Yamaha YHT-4960 (TSR-400 + NS-P41), który któryś kolega wyżej proponował. Koniec końców warto będzie ostatecznie w ten zestaw iść? I jeszcze jedno pytanie czy w takim zestawie te tylne głośniki połączy bezprzewodowo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może od początku skoro:

2 godziny temu, karely napisał:

nie wiem czy wspominałem, ale ja totalnie zielony w tym temacie jestem

1. soundbar JBL Bar 500 ~2400 zł, SAMSUNG HW-Q930B EN ~2800 zł, ten drugi ma w zestawie głośniki efektowe, które łączą się z belką bezprzewodowo, ale musisz doprowadzić do nich zasilanie. Emisja dźwięku w przypadku kanałów przednich L i R oraz centralnego odbywa się z "belki" długości około 1,1m więc dźwięk dociera z jednego powiedzmy poszerzonego obszaru, z ewentualnym rozproszeniem na boki / w górę z tego samego miejsca przez kierunkowe ulokowania głośników w belce. W przypadku Samsunga masz jeszcze dwa kanały dookólne co tworzy namiastkę 5.1, natomiast bliskość głośników w belce na pewno nie pozwoli na prawidłową lokalizację, albo inaczej osiągnięcie właściwej proporcji przestrzeni. Musisz sobie wyobrazić, a w zasadzie zgodzić się z faktem, że fizyki nie oszukamy i jeżeli kilka kanałów emitujemy z jednego głośnika długości 1m to one się "zleją", no chyba że głowę będziesz miał 0,5-1m od belki to może coś tam lokalizacji usłyszysz. To że producenci piszą obsługa 9.1.4 (Samsung) to jest w pewnym sensie bzdura, on te 13 kanałów wpakuje w jedną belkę + 2 głośniczki efektowe no i 1 kanał (LFE) niskie tony w subwoofer. Prawdziwy układ 9.1.4 wygląda tak:

image.png.c0c71793dc6bc984f18cdb9afbbdf263.png

gdzie czarne prostokąty z zaznaczonymi kątami to głośniki tzw. dolnej warstwy (lewy, prawy, centralny z przodu, pozostałe 6 głośników otacza słuchacza), okrągłe w przerywanej obwódce to głośniki górnej warstwy (4 sufitowe) i kwadrat po lewej przed ekranem to subwoofer. Teraz wyobraź sobie że belka ma zagrać to samo? Oczywiście belka jest wyposażona w dekodery obsługujące Dolby Digital, Dolby Atmos, DTS i DTS-X, ale tylko to dekoduje nie stworzy takiej przestrzeni. Ba nawet nie stworzy układu 5.1 który wstawiam poniżej:

image.png.0ae5d4c33362d643cd78d2876e8784c9.png

To jest podstawowy system kina 5.1, 3 głośniki z przodu (lewy, centralny, prawy) i dwa dookólne lekko z tyłu (lewy i prawy) oraz subwoofer. Jak widzisz na rysunkach, aby uzyskać prawidłowy efekt kina najważniejsze jest zachowanie kątów między punktem odsłuchu, a głośnikami. Oczywiście nie w każdych warunkach da się to idealnie osiągnąć, ale należy być jak najbliżej tych zaleceń (dopuszczalne do efektowych jest 90 stopni po bokach słuchacza trochę wyżej niż głowa). Znowu nasuwa się wniosek - jak 1 metrowa belka ma zachować te kąty? No nie da się więc emisja przestrzeni będzie mocno ograniczona. Wszystkie symulacje, video prezentacje, że ten dźwięk się odbija etc. nie przenoszą się na rzeczywistość, to jest możliwe ale w pewnych określonych warunkach, ale i tak odbity dźwięk nie jest tym samym co bezpośredni.

Myślę, że teraz już wiesz mniej więcej o co chodzi w różnicy między belkami a kinem.

2. Kino 5.1 - z tego co na razie się tu pojawiło najrozsądniejsza wydaje się Yamaha - niezły system kalibracji YPAO, obsługa eArc (Onkyo i Pioneer mają słabsze systemy kalibracji i zwykłe ARC), a także wsparcie 8K. Natomiast nie ma możliwości zbudowania systemu 5.1.2 na żadnym z tych amplitunerów, są to amplitunery 5 kanałowe. Wspomniana Yamaha to ~3500 zł (na Amazonie ~3250) czyli drożej od obydwu soundbarów. W zakresie ewentualnej rozbudowy pozwoli jedynie na ewentualną wymianę głośników na lepsze żeby jeszcze poprawić brzmienie. Ale Atmos-a (czyli układu z głośnikami w suficie) już na tym nie zbudujesz. Głośniki tylne są w tym wypadku przewodowe - trzeba poprowadzić "kabelki" z zacisków amplitunera do głośników "tylnych". Co jeszcze oprócz zdecydowanie lepszego dźwięku zyskujesz względem soundbar-a, możliwość podłączenia większej ilości urządzeń (Blue ray, konsola do gier, dekoder TV), natywne wsparcie dla serwisów streamingowych (Spotify, Tidal), radio internetowe, radio FM, kalibracja zestawu do akustyki pomieszczenia. No trudno to porównać bo porównania nie ma, amplituner i system kina bije soundbar pod każdym względem.

3. Kino 5.1.2 - albo więcej, OK masz małe pomieszczenie ograniczmy się do 5.1.2, niestety, ale w tym wypadku koszty rosną i to znacznie. Sam amplituner  w rozsądnej najtańszej wersji to ~2500 zł, do tego głośniki i subwoofer. Można to budować systematycznie. Kupić amplituner i 2 głośniki frontowe (L i R) + subwoofer, następnie dokupić resztę głośników, ale to już musisz sobie przemyśleć, bo na starcie będzie potrzebne 3500-4000 zł (ciasno), a będziesz miał stereo z możliwością rozbudowy do podstawowej konfiguracji Atmos. Układ głośników w takiej konfiguracji wygląda tak:

image.png.febd8bc1718140ef568350df60ca6f3b.png

no ale jak pisałem to już są inne koszty i musiałbyś przemyśleć czy warto dla Ciebie iść w taki system.

4. Stereo - można się też pokusić o system stereo, który zagra lepiej od belki, będzie też pewnie bardziej funkcjonalny, musi jednak posiadać wejście optyczne lub HDMI żeby podłączyć do niego telewizor.

Reasumując - moim zdaniem (podkreślam jest to moja opinia i podejście do sprawy i nikogo nie zmuszam do jej stosowania) skoro jesteś nastawiony na oglądanie filmów najlepszą opcją pod względem budżetu będzie punkt 2. Co prawda bez możliwości dalszej rozbudowy, ale zdecydowanie lepszy od soundbar-a i nieznacznie przekraczający koszt wspomnianej belki - różnica jaką wydasz będzie bardzo wyraźnie odczuwalna (słyszalna) na jakości dźwięku jaki uzyskasz i moim zdaniem jest tego warta. Gdybyś jednak chciał iść w kierunku (propozycja 3) Atmos-a musiałbyś wydać więcej na starcie nie mając i tak kompletnego systemu. Całość pewnie sięgnie 5-6 tysięcy więc tutaj różnica już spora, jeżeli nie masz dobrego źródła (blue ray, serwer plików z filmami) oferującego Dolby TrueHD / Atmos, a będziesz korzystał głównie z streamingów (Netflix itp.) gdzie bitrate jest ograniczony i Atmos - chociaż dostępny - nie jest w pełnej jakości sprawa dyskusyjna i niekoniecznie bym się na to szarpał i nadwyrężał budżet, 5.1 to też już całkiem fajne efekty, a sporo filmów i tak nie jest w Atmos więc jak pisałem trzeba się zastanowić. Faktem jest że gdybyś się zdecydował na taki ruch za 2-3 lata będziesz budował kino od nowa. Ostatnią propozycją (4) jest stereo - dźwięk 2 kanałowy, lepszy od belki, ale cena też otrze się o wersję kina 5.1 więc jeśli zależy Ci na filmach a nie na muzyce to system kina będzie lepszy. Muzyka też na tym zagra, ale nie rozkręcam tematu jakości stereo z amplitunera i wzmacniacza bo nie o to tu chodzi.

Trochę Ci namieszałem teraz, ale myślę że w miarę jasno (dzięki grafikom ze strony Dolby) rysują się łatwo zauważalne różnice. Jeżeli masz w pokoju miejsce na 5.1 moim zdaniem warto to rozważyć - w porównaniu z belką.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, PanKlor napisał:

Bo Sony ma Bravia Core a tam realny bitrate to coś ok 80 Mbps. Wszystkie inne serwisy streamingowe dostępne w Polsce to max 30-40 Mbps maks. Dobre wifi w zupełności wystarczy.  

 

bzdura do kwadratu :) 

wifi jest za slabe by pociagnac kanal canal plus 4K lub VOD 4K canal plus 

sprawdzone w boju i to nie raz !

150Mb/s musi byc nieprzerwanie a najlepiej 300Mb/s

 

co do reszty to nadal uwazam  ze na tej powierzchni  belka z subwooferem zagra wystarczajaco w klasie cena/jakosc

oczywiscie ze kino gra lepiej ale to wciaz jest 8 metrow  i po wstawieniu wygodnej sofy raczej sie powierzchnia nie zwiekszy 

tomek 72 dobrze to wyliczyl kosztowo jesli chodzi o opcje nr 2  :

https://teufelaudio.pl/ultima-40-surround-51-set-105789000

https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/hi-fi-audio/amplitunery-i-wzmacniacze-av/amplituner-yamaha-musiccast-rx-v6abl-czarny?gclid=EAIaIQobChMI-qmOpJ6OggMVVpuDBx1iAwblEAQYAyABEgJa7_D_BwE

 

linki przypadkowe by zobrazowac cennik na rynku i nie majace nic wspolnego z reklama 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, bora902 napisał:

bzdura do kwadratu :) 

 

Nie bądź dla siebie taki surowy. 

 

19 minut temu, bora902 napisał:

150Mb/s musi byc nieprzerwanie a najlepiej 300Mb/s

 

Wystarczy? To jeszcze skoro masz Canal+ to pochwal się jaki to ma bitrate bo na pewno nie większy niż 50 Mbps.... 

20231024_102137.jpg

canalplus.png

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.10.2023 o 10:42, tomek72 napisał:

Zaproponowałem zestawy kina w cenie zbliżonej do wskazanych belek, więc inwestycja praktycznie taka sama, a efekt na pewno lepszy. Wskazałem też ewentualne możliwości w kwestii Atmos/DTS-X, gdyby dołożyć do zestawu, jeżeli kolega byłby zainteresowany takim systemem. Nikt nikogo na siłę do niczego nie przekonuje, a jedynie wskazuje ewentualne kierunki i możliwości.

Każdy z nas wyraża swoje zdanie, dla mnie soundbar nigdy nie będzie wystarczający jeżeli można w jego miejsce wstawić kino czy stereo.

 

100% się zgodzę.

Gotowiec Onkyo lub Yamaha da radę, koło 3 tysięcy. Byle subwoofer był aktywny a nie pasywny. Wtedy człowiek ma autentycznie 5.1 rozstawione a nie jakieś udawacze, i mamy najtańszą (nową - bo używany sprzęt też można wziąć pod uwagę) przepustkę do słuchania dźwięku tak, jak filmowcy zmontowali.

Są też zestawy Onkyo+Jamo na przykład.

Miejscem też się nie martw bo istnieją też małe satelitki. Nie ma powodu brać soundbara :) 

 

A używany sprzęt? Amplituner (np Onkyo, Denon, Yamaha) za ok. tysiaka, subwoofer za 800 (np. Magnat), potem używki kolumny Pylon Pearl :D

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bora902 napisał:

wifi jest za slabe by pociagnac kanal canal plus 4K lub VOD 4K canal plus

Nie jest za słabe. Ale nie każdy ma warunki by zapewnić jego stabilne działanie w standardzie n. U mnie na testach wyszlo minimum 300Mb, więc by starczyło. Ale ogólnie pozbywam się połączeń bezprzewodowych jak tylko się da dlatego kupiłem adapter do TV.

Oszczędzałeś na routerze, masz może do tego go daleko to i transfer nie powala, ale nie wciskaj innym że nie ma prawa chodzic stabilnie nawet najlepszy VOD bo to nieprawda.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butler - zgadza sie. Moduly wifi  TV to nie jest top. Dobrze ustawione N wystarczy. Trzeba też pamietać, że takiego "miesa tcp/ip" to jest połowa czyli realne speedtesty to ok 70 do 300 Mbps. 

Jedyna zauważalna zaleta kabla to nizsze opóźnienia, co przydaje się przy jakimś GeForce NOW i tym podobnych uslugach. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, PanKlor napisał:

Jedyna zauważalna zaleta kabla to nizsze opóźnienia,

I zużycie energii niższe. Jak zobaczyłem ile pobiera energii mój router w trybie wifi, plus 2 x mesh to się za głowę złapałem. Zigbee do alarmu i gniazdek/włącznikow/czujników ma niezależną sieć bezprzewodowa na mniejszych Hz, więc jestem teraz w stanie wyłączać tradycyjne wifi i nie ma potrzeby by pracowałao non stop.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...