Skocz do zawartości

Onkyo + KEF - finalny zestaw.


Konrad Grzybowski

Recommended Posts

 

Panowie, przyszła myśl aby przestać „gonić królika” (o ile się da 😅) w kwestii kina domowego. Zamierzam przebudować swój system i go już nie dotykać. Zestawu używam do codziennego oglądania TV, NETFLIX/DISNEY, filmy BLU-RAY oraz grania na konsoli. (te dwie pozycje to główne zastosowanie) Muzyka w zasadzie gra też codziennie – radio leci w tle, czasem coś na YT lub Spotify jednak to bez znaczenia.

Pomieszczenie to salon z otwartą kuchnią ok. 38m2, gdzie główne pole odsłuchu to jakieś ok 25m2 całkiem przyjemnie akustycznie.

Obecnie zestaw składa się z ONKYO TX-NR6100, Fronty Electrino 250, Centralny Electrino 150C oraz surround Electriono 150E, Subwoofer to REL HT1003.

Do samego zestawu w zasadzie nie mam zastrzeżeń bo jak na budżet z jakiego powstał to daje wiele przyjemności i zaskoczył już nie jedną osobę. Przechodząc do meritum tematu, chcę zmian bo i na przestrzeni lat zmieniło się podejście do odbieranych treści. Słyszało się to i tamo i jakieś swoje przekonanie powstało.

Kiedyś wymagałem by kino było mega efektowne, głośne, dynamiczne… I tak jakiś czas temu zmieniając subwoofer chciałem dużego Klipscha, a padło na małego REL’a który całkowicie mi pod pasował i wyznaczył kierunek. Chcę dynamiki, ze szczegółami i różnorodnością/bogatą przestrzenią dźwięku – kosztem niższego SPL czy drżenia ścian.

 

 

Więc planowany jest taki zestaw.

ONKYO TX-RZ50 – ze względu na możliwość budowy 5.2.4, DIRAC LIVE no i zawsze to seria RZ :)
 

Głośniki KEF z serii Q.


Centralny - Q650C

Surroundy - Q350

Atmos - Q50a

Subwoofer zostaje REL H1003

 

Największa bolączkę mam jednak z frontami. Ogólnie nie zależy mi na kolumnach podłogowych i mógłbym zastosować na front Q350 jednak czy dadzą radę. Niby nie powinno być wątpliwości, że tak ale, widziałem zdjęcia i czytałem opinie, że głośnik przy cięciu na 80hz potrafi się uszkodzić przy głośniejszym słuchaniu oraz dziwnie zabrzmieć (zgubić dźwięki). Czy możecie powiedzieć coś więcej w tym temacie odnośnie Q350.?? Czy może jednak mimo wszystko na Front dać Q750?

 

Filmy/gra użytkuję zazwyczaj o okolicach -25db bywa głośniej jak nie ma domowników.

Co sądzicie w ogóle to takim kierunku?

Jestem otwarty na konstruktywne uwagi. Nie śpieszy mi się. Nie mam planowanej daty zakupu. Chcę jak najlepiej tym razem przerobić temat i gdy będę gotowy zmienić zestaw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Niby nie powinno być wątpliwości, że tak ale, widziałem zdjęcia i czytałem opinie, że głośnik przy cięciu na 80hz potrafi się uszkodzić przy głośniejszym słuchaniu oraz dziwnie zabrzmieć (zgubić dźwięki)".

Ktoś jakies bajki rodem z mchu i paproci opowiada. Jeśli juz mialoby cos takiego wystapic to w druga strone, w sytuacji kiedy podajesz do przetwornika sygnal ktorego nie potrafi odtworzyc. Ale to tez dziwne, bo po prostu nie zagra danej czestotliwosci i tyle. Odciecie teoretycznie wlasnie ulatwia i odciaza prace kolumn bo przenosi najnizsze czestotliwosci do suba, bo jak wiemy najwieksza prace wykonuja glośniki niskotonowe przy odtwarzaniu najnizszych czestotliwosci. Wiec ktos tutaj totalnie odlecial i pomylil pojecia albo mial cos zupelnie innego na mysli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem więcej na temat uszkodzeń głośników i tak zdarzało się gdy głośniki były ustawiane na LARGE/FULL BAND - wiadomo błąd użytkowników więc nie ma co się martwić przy cięciu na 80Hz. Więc luz.

Skoro planuję wymianę podłogówek na podstawkowe to przydały by się jakieś ciekawe standy. Popatrzyłem -  jest w czym wybierać. Konstrukcje są różne - mniej lub bardziej stabilne, z możliwością dociążania lub nie. Coś na pewno się znajdzie. Jako że mam dwójkę małych dzieci, (4 lata, oraz lekko ponad 1 rok) to należałoby zabezpieczyć głośniki przed mniej lub bardziej przypadkowym upadkiem. Jakie rozwiązania stosujecie? Rzep montażowy ?? Jestem ciekaw...

Zapytam też czy użytkuje ktoś Q50A - bo wymiary wydają się "dość kompaktowe" ale patrząc na YT to taki "masywny" głośnik, a na ścianie jako High Front/Rear dobrze jak by tak masywnie nie wyglądał bo WAŻ - wiadomo :) 
I czy udało się komuś zamontować go na suficie, sam w sobie do takiego montażu nie jest przystosowany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Poczytałem więcej na temat uszkodzeń głośników i tak zdarzało się gdy głośniki były ustawiane na LARGE/FULL BAND - wiadomo błąd użytkowników więc nie ma co się martwić przy cięciu na 80Hz. Więc luz."

Użytkownicy stereo latami słuchają swoich kolumn na LARGE/FULL BAND, bo jak wiemy wzmacniacze nie mają czegoś takiego jak odcięcie Hz i walą pełne pasmo sygnału w kolumny, którego skrajne wartości są nieosiagalne do odtworzenia i absolutnie nic się nie uszkadza. Ja np nie mam suba i moje fronty w kinie non stop graja na large, podobnie jak surround. Błagam podaj nam link do tego szamańskiego forum to się wszyscy pośmiejemy z tych rewelacji :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Konrad Grzybowski napisał:

Poczytałem więcej na temat uszkodzeń głośników i tak zdarzało się gdy głośniki były ustawiane na LARGE/FULL BAND - wiadomo błąd użytkowników więc nie ma co się martwić przy cięciu na 80Hz. Więc luz.

Przy fill tez nie dochodzi do uszkodzen.

Chyba że % robią swoje i "Sto lat sto lat" Na maksa o 2 w nocy w bloku na osielu. Niech sie wtedy palą!

Standów jest sporo. Masz dużo gotowych. Firmowych ale i nie . albo takich na wymiar.

Gość z tego linku przeciez przesterował te membrany. A nie odcięcie. Masakra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...