Skocz do zawartości

Co wolisz... elektronika czy głośnik?


Recommended Posts

1 godzinę temu, rpm napisał:

W danych technicznych czasami podawanych przez producentów wzmacniaczy to stosunek ilości watów do obciążeń na ogół 4 i 8 omów.

Jeśli jest dwukrotny to jest idealnie.

Czyli cos jak Cambridge Edge - 100 watt przy 8 oHm I 200 watt przy 4 oHm. O to ci chodzi?

Też gdzieś czytałem, że to jest idealna sytuacja. Jednak, jeśli wzmacniacz nie podwaja mocy przy zmniejszeniu impedancji o połowę, to nie czyni go nie idealnym, czy mniej dobrym.

Najczęściej to podwajanie mocy zdarza się przy wzmacniaczach klasy D. W AB chyba rzadziej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rpm napisał:

Hybryda Pathosa

Jeśli to Logos MkII, to słuchałem go w Topie. Piękny piec o szlachetnym, ciepłym brzmieniu. Gratuluję. Ilekroć odwiedzam sopocki salon, zawsze z przyjemnością mu się przyglądam. :)

3 godziny temu, rpm napisał:

W danych technicznych czasami podawanych przez producentów wzmacniaczy to stosunek ilości watów do obciążeń na ogół 4 i 8 omów.

Jeśli jest dwukrotny to jest idealnie.

Od siebie dodam, że przy trudnych kolumnach równie ważny bywa stosunek watów przy schodzeniu z 4 do 2 omów. Tu już mało który piec potrafi podwoić, a wielu producentów w ogóle nie podaje mocy. Słuchałem kiedyś Accuphase'a e600 w klasie A, który konsekwentnie podwajał (30/60/120) i wciąż nie potrafię się wyleczyć z tego dźwięku. :)

2 godziny temu, MMarek napisał:

Rafale, co z Ciebie za audiofil, że nie znasz Zenka :) Musisz jak najszybciej nadrobić tę niewiedzę na nowych paczkach :)

Gdzie Kraft nie może, tam Marka pośle. Przekonałeś mnie. Jednak wolę Dead Can Dance z KD. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.12.2023 o 14:57, Artur Brol napisał:

A z ciekawości. 

Jakie to te doświadczenia były, prowadzące do wysunięcia tej tezy, że wzmak 2 razy droższy musi być?

Tzn co z czym parowales? 

ASR emiter 1 z RLS callisto 4

Bladelius brage i powyższy ASR z Tannoy mercury m2

Gryphon tabu oraz antileon z Chario delphinus z poprzedniej serii i starym Dynaudio contour 1.3 i 1.1

Pathos z dwukrotnie tańszymi Trianglami.

Ps. Co do wydajności prądowej wzmaka to oczywiście ,że nie świadczy o jakości brzmieniowej tegoż urządzenia ale to przecie ważniejsze niż ilość watów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz muszę poszukać w necie o czym mówisz 😁

Ok, Tannoy, Bladelius, Dynaudio, Pathos i Triangle znam ale reszty nie.

W kazdym razie, odsluchiwalem Sonus Faber Electa Amator 3 na Gryphon Diablo 120 - taki niewielki Gryphon to byl, wiec raczej nie pomylilem modelu.

Do czego zmierzam, cena kolumn jest tylko odrobinę mniejsza niż Gryphona, a grało to bardzo przyjemnie i naturalnie. I nie pomyślałem nawet że  tu jakosci brakuje, czy że któryś komponent jest zbyt niskiej jakości.

Nie słyszałem tych zestawień które podałeś ale ta zasada chyba nie jest czym co musi być. 

Zakładam że gdybyś sparował te kolumny z innymi wzmacniaczami też by było ok.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.12.2023 o 19:15, Artur Brol napisał:

Ja bym wybrał to KD i fancy kolumny 😁

Tak sobie myślę, że obecna elektronika nie jest juz tak marnej jakosci, nawet te z nizszej pulki.

Więc, chyba lepszy efekt osiągnę właśnie z tą elektroniką podłączona do fancy kolumn.

Dobra odpowiedź?🙂

Słaby piecyk nie napędzi,, fancy " (cokolwiek to znaczy) kolumn 😉

3 godziny temu, rpm napisał:

Co do wydajności prądowej wzmaka to oczywiście ,że nie świadczy o jakości brzmieniowej tegoż urządzenia

Ale pomaga ją osiągnąć. 

Mocy nigdy za dużo 😉

U mnie siedzi trafo o mocy dwóch kilowatów i chodzi mi po głowie sprawić sobie drugą taką końcówkę i używać ich jako monobloków. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kw202 napisał:

Słaby piecyk nie napędzi,, fancy " (cokolwiek to znaczy) kolumn 😉

Ale pomaga ją osiągnąć. 

Mocy nigdy za dużo 😉

U mnie siedzi trafo o mocy dwóch kilowatów i chodzi mi po głowie sprawić sobie drugą taką końcówkę i używać ich jako monobloków. 

I o to mi chodzilo, od przybytku glowa nie boli. 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...