Skocz do zawartości

Brak Dolby Atmos


maron123

Recommended Posts

8 godzin temu, maron123 napisał:

A co do satelit...no wlasnie jest cisza niestety nie ma zadnych dialogow tylko trzaski , huki itp a przeciez powinno byc wszystko prawda to po co by byly odpinane i co to za atmos z belki jak w satelitach rowniez cisza.

chwila, przecież te satelitki masz mieć z tyłu/boku siebie, więc po co w nich dialogi? dialogi z reguły toczą się w centrum ekranu, czasem trochę z lewej trochę z prawej ale z przodu, w satelitach głównie efekty - właśnie huki, wybuchy, dźwięk tła otoczenia itd.. Ściągnąłeś pliki do których podałem linki? Musisz puścić sygnał testowy inaczej nie dojdziemy do ładu z tym co się u Ciebie dzieje. Patrząc na to zdjęcie menu ja bym sprawdził czy można zmienić tego PCM na inny tryb/format. Najlepiej zresetuj ustawienia dźwięku w TV, zresetuj belkę i zacznij od nowa podłączenie belki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie chyba myślę że jest dobrze tak jak kolega napisał wyżej.  Resetowalem wszystko i nadal nic. W ustawieniach mam tylko jak pisałem cyfrowe 1 , cyfrowe 2 i PCM w wyjściu audio. Co do pomocy technicznej... Wczoraj dzwoniłem do JBL i kazali mi opisać co się dzieje na emaila i tak zrobiłem. 

Testów jeszcze nie zdążyłem zrobić. W tv gniazdo ARC w soundbarze eARC wpięte HDMI 2.1 Tylko jak ustawie w tv na PCM jest glos w satelitkach w Netflixsie po odpieciu jak zmienie na cyfrowy 2 wszędzie ładnie zakoduje Atmos w Netflix i na soundbarze też się wyświetli jeżeli wybiorę taką ścieżke ale głos z satelit zniknie i będzie tylko belka grać

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, maron123 napisał:

Pobralem te demo Atmosa. Po wlaczeniu usb do TV w belce wyswietlilo dolby surround,ale patrzac po kolei odglosy by sie zgadzaly.

Niektóre z tych plików demo mają kilka ścieżek, jeżeli urządzenie / odtwarzacz nie obsługuje danego formatu wybiera inną, musiałbyś sprawdzić jakie ścieżki są w demo które pobrałeś (bo nie napisałeś które pobrałeś, właśnie sprawdziłem na komputerze demo 5.1.2 wskazuje ścieżki 7.1 i 5.1 Dolby Surround - ale na kompie nie mam obsługi Atmos więc tak powinno być). Ale jeżeli odpowiedź głośnika jest zgodna z lokalizacją w demo (nawet w Dolby Surround) to wszystko jest OK.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem aplikacje JBL ONE do soundbara dodatkowo i niby wszystko jest ok. Teraz na Netflix widzi mi Dolby Atmos już jak i Dobry Surround (5.1 Lektor) i wyświetli na wyswietlaczu dana ścieżke jedna czy druga ale nadal nie ma dialogów w satelitkach... Same huki wybuchy itp.. Ktoś wie jak to zrobić aby były również słyszalne dialogi? Dodam tylko że na zwykłej TV samo wyswietli PCM na wyswietlaczu i wtedy dialogi są tam w satelitkach. Oczywiście wyjście cyfrowe 2 ustawione w TV jak już ustaliliśmy

Edytowano przez maron123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo zapewne dostajesz sygnał 2.0 który soundbar traktuje sobie wedle uznania i robi z niego coś na wzór Multi channel stereo. Standardy Dolby i DTS powstały po to, żeby zarządzać miejscem dźwięku w przestrzeni. Ta przestrzeń jest implementowana przez kilka kanalow/głośników. Glosniki dookolne wg tych standardów nie służą do reprodukcji dialogów (chyba, że w konkretnej scenie ktoś ma być za plecami sluchacza). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maron123 napisał:

Same huki wybuchy itp.. Ktoś wie jak to zrobić aby były również słyszalne dialogi?

Bo tak powinno być. Surround to głośniki efektowe, jak czasem pojawią się dialogi to wyłącznie w dynamicznych scenach oraz tam gdzie producent zaplanował dokładnie taki efekt np. w jakimś horrorze. Normalnie w tych kanałach dominuje tło oraz właśnie wybuchy, huki itp.

Jeśli jednak chcesz by grały wszystko to musiałbyś mieć opcje jak w amplitunerach. Czyli ustawiasz na TV PCM żeby wysłać audio wyłącznie stereo, a na ampli ustawić opcje AllChannelStereo (lub podobną w zależności od marki), wówczas wszystko gra wszystko ale o efekcie przestrzennym nie za bardzo jest wtedy mowa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że nie ma szans mieć tam dialogów w satelitach w Dolby Surround /Atmos w moim soundbarze? Jeżeli tak to bardzo szkoda.. Tyle kasy na ten sprzęt poszło... Np jeśli oglądam coś wieczorem to niestety ale żeby dobrze słyszeć trzeba podgłosic dosyć mocno bo tylko sama belka gra a to trochę mija się z celem..  Niestety nie mam takich opcji jak pisze kolega Butler... Mogę tylko w wyjściu cyfrowym wybrać w TV jeszcze te PCM ale przecież to nie to samo prawda? Chociaż niby jak mam te PCM wybrane w Netflixsie pokazuje że jest ścieżka 5.1 ? Myślałem że musi być Dolby Surround aby tak było ? A i Wesołych Świąt dla Wszystkich! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, maron123 napisał:

A w soundbarach nie pomyśleli..

Chyba troszkę moim zdaniem źle interpretujesz sens istnienia soundbarów, marketing działa cuda.

Kiedyś TV miały kineskopy a w związku z tym nie było problemów z mnóstwem miejsca w obudowie na głośniki.

Gdy pojawiła się technologia cienkich ekranów prekursorem soundbarów z tego co pamiętam były wyższe modele LCD i Plazm które miały oddzielny moduł dźwiekowy rekompensujący braki. No więc po chwili producenci znaleźli sobie dzięki tej ewolucji niszę w postaci dodatkowego głośnika dumnie nazywając go soundbar bo wbudowany dźwięk w TV był tra-gi-czny.

Ideą było by w jednym opakowaniu zadowolić klienta, nie każdy chce mieć w domu dookoła siebie głośniki, sporo osób audio traktuje jako drugorzędny dodatek, ale nie akceptuje fabrycznego dźwięku w TV.

Kino domowe rozwijało się równolegle próbując jakoś współgrać z istnieniem sounbarow, stąd mamy teraz takie wynalazki jak Atmos upfiring odbijający dźwięk od sufitu i ścian. Niektórzy do belek dodają dodatkowe głośniki surround.

Kodeki filmów Dolby oraz DTS nigdy nie traktowały kanałów przestrzennych jako takich które przekazują pełnię informacji oraz dialogi. Ich przeznaczenie to symulacja wielowymiarowości, mają sprawić by widz poczuł się jak w środku akcji a dźwięk podążał za akcją na ekranie.

Ty byś chciał slyszec z nich wszystko. Nigdy tak nie było, nie jest i raczej nie będzie. W pełnoprawnym kinie domowym jest kanał centralny który z dobrym głośnikiem gwarantuje że wszystko będzie zrozumiałe, czytelne i jednocześnie nienachalne.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCM - Pierwotnie termin ten był używany w erze analogowej i początkowo oznaczał konwersję dźwięku analogowego na format cyfrowy w telefonii. Wraz z rozwojem telewizji zaczęto go używać w telewizorach, które miały procesory cyfrowe.

Obecnie PCM nieco się zmienił (ponieważ w nowoczesnych telewizorach nie ma analogowego dźwięku). Teraz format PCM HDMI Input Audio Format oznacza, że zostanie użyty procesor audio i dźwięk zostanie przekonwertowany do formatu 2.0.

Jeżeli sygnal w TV wyjście cyfrowe ma opisane jako PCM, to belka go dostając może sztucznie sobie ten dwukanałowy dźwięk przerobić na 5.1 (bądź więcej jak potrafi). Wyjdzie z tego taki cyfrowy upmix.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...