Skocz do zawartości

Jaki system wybrać do salonu?


Jacek Łuczak

Recommended Posts

Dzień dobry, 

Proszę o sugestie odnośnie wyboru systemu stereo 2.1 do mojego salonu, na chwilę obecną najważniejsze pytanie czy rozglądać się za kolumnami podłogowymi czy za podstawkowymi. 

Jestem w trakcie remontu domu, i wstępnie chcę przygotować się jaki zestaw będzie dla mnie odpowiedni. Salon z otwartą kuchnią 25m2 kuchnia 17 m2. 

60% muzyka- yt,spotify, płyty cd. 40% film z serwisów streamingowych.

Posiadam obecnie focal chorus 826v + rel ht 1205 pierwsza wersja, onkyo tx-8250 + onkyo cd c7030, ogólnie spoko ale planowałem zmiany -za mało średnicy, szczególnie w kinie mało wyraźne dialogi. No i amplituner budżetowy, chyba już dorosłem do wzmacniacza.  Przed remontem miałem miejsce odsłuchowe znacznie dalej od kolumn. 

Dodam jeszcze, że na co dzień nie słucham zbyt głośno ok 50-60db wg wskazań amplitunera. Muzyka każdego rodzaju. Planuję na zakup nowych elementów przeznaczyć do 20 tyś. pln wliczając wartość obecnego sprzętu. 

Wrzucam rzut salonu i grafiki z jakiegoś darmowego programu do planowania wnętrza jak mniej więcej będzie nowy salon wyglądał. 

Opcje zmiany ustawienia mebli nie wchodzą w grę, jedynie rodzaj szafki RTV. Współczynnik WAŻ jest nie do przeskoczenia.

Zrzut ekranu 2023-12-26 123627.png

Zrzut ekranu 2023-12-26 123732.png

Zrzut ekranu 2023-12-26 123808.png

Zrzut ekranu 2023-12-26 124440.png

Zrzut ekranu 2023-12-26 124506.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W zasadzie moglbys nawet podlogowe tam wstawic, jednak troche miejsca wokolo siebie by raczej potrzebowaly. Cos jak np. Pylon Audio Diamond 25 - maja jakies 17 cm szerokosci.

Wspomnialem je bo je mam sam w domu. Na rynku jednak jest sporo niezbyt szerokich kolumn, musialbys sie porozgladac. Moze ewentualnie ta szafke pod tv troche w prawo przesunac?

Sa tez kolumny podstawkowe, do tych jednak dokupilbym jakies stojaki - co podniesie ich cene. Z drugiej strony jak bedziesz mial fajna szafke pod tv z odpowiednia iloscia miejsca, by te kolumny troche odsunac  od siebie, to tez powinno zadzialac. Powinny byc mniej wiecej na wysokosci uszu sluchacza. Czyli gdy szafka bedzie za niska, i po postawieniu ich na niej, wysoko tonowy bedzie za nisko, zawsze mozna takie male podstawki dokupic.

Podobno, najlepsze ustawienie kolumn, to trojkat rownoboczny - czyli 2x2x2, dwa metry od siebie i dwa metry od sluchacza. To powinno w twoim przypadku byc mozliwe. 

Zdecyduj jakie chcesz, pozycz i sprawdz w domu. Pobaw sie troche ustawieniami  i testuj. 

Tak jako ciekawostka 🙂 brat ma tez kino  domowe i - jak dla mnie - to stoi za blisko siebie i tylniej sciany. O dziwo jednak calkiem fajnie to gra, i bez zaklocen. Bas refleks te jego kolumny maja z przodu.

Ja znow, testowalem raz te moje i przysunalem blizej niz teraz stoja i nie bylo zaklocen, choc tutaj moze powodem ich braku jest ustawienie - sa skierowane w moja strone, a tyly jakby celuja w rog pokoju. Jedna sciana to beton a druga jakies drewniane plyty.🤔

Tego odtwarzacza bym zostawil. Kolumny tez wcale niezle, z wysoka czuloscia, co pozwala na zakup slabszego wzmacniacza, puls jak sam mowisz, nie sluchasz glosno.  Troche trudno tak doradzic, jedynie podam co mysle ze powinienes sprawdzic. Moze sprobuj wpierw ze wzmacniaczem. Jesli trafisz, bedziesz mial sprawe zamknieta. Moj pierwszy zestaw to byl wlasnie ten CXA 81 z wyzej podanymi kolumnami. Bez suba i bardzo to fajnie brzmialo. tez w trojkacie 2x2x2

Co bys mogl sprawdzic, z mojej strony - Cambridge Audio CXA81, cos od Rotel, Atoll, Denon, Yamaha czy Marantz. Sprawdz te, a w miedzyczasie, poczekaj na wiecej porad. 

Zla wiadomosc, to taka ze bedziesz musial cokolwiek ci ktos poradzi, w domu przetestowac. Kazdy z nas niestety - w tym przypadku - inaczej slyszy i cos innego lubi.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jacek Łuczak napisał:

Opcje zmiany ustawienia mebli nie wchodzą w grę, jedynie rodzaj szafki RTV. Współczynnik WAŻ jest nie do przeskoczenia.

Zatem spróbuj monitorów postawionych na szafce RTV, ewentualnie pod monitory wykorzystasz isoacoustic aperta.

Kolumny podłogowe w takim ustawieniu jak pokazałeś na grafice, to nie najlepsze ustawienie, jeśli nie będziesz ich mógł wysunąć, pomijam asymetrię.

 

10 godzin temu, Jacek Łuczak napisał:

za mało średnicy, szczególnie w kinie mało wyraźne dialogi.

W KD do dialogów służy głośnik centralny.

10 godzin temu, Jacek Łuczak napisał:

Planuję na zakup nowych elementów przeznaczyć do 20 tyś. pln wliczając wartość obecnego sprzętu. 

20 tys. to już niezła kwota, co oznacza wliczając wartość obecnego sprzętu, czyli ile gotówki musisz dołożyć?

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafka rtv dopiero będzie produkowana, dlatego założyłem ten post, bo jak już zamówię szafkę z miejscem po bokach to będę szukał kolumn podłogowych. Ale właśnie będą dość wściśnięte po bokach.  A jak wjedzie szafka przez ciągłość ściany to już tylko kolumny podstawkowe. 

Podstawki na szafce rtv z dodatkowym standem np isoacoustic będą wyglądać ciekawe, ale czy wystarczą do takiego salonu? Taka opcja bardziej mnie kusi. 

Jeżeli chodzi o symetrie na podstawkowych bez problemu uda się ją osiągnąć. 

Sub i CD raczej zostaje. 

Kwota która podałem nie jest sztywna, raczej chciałem zaznaczyć przedział, który chce przeznaczyć na nowe nagłośnienie. Do wyboru konkretnych klocków dopiero się odniosę jak zrobię jakieś odsłuchy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sub zostanie to weź lepsze monitory i wymień też Onkyo.

Moim zdaniem to będzie lepsze rozwiązanie.

A ten HT1205 nadaje się także do stereo.

Jesli faktycznie masz 20K to bez problemu znajdziesz rewelacyjny sprzet w tej cenie

Arcam SA30, NAD M10, Lyngdorf 1120, Cambridge EVO 150

+

Fyne F500SP

Audiovector R1

KEF R3 Meta

Monitor Audio Gold 100

ELAc Vela 403

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, też wybrałbym tu kolumny podstawkowe — REL HT1205, którego posiadasz, spokojnie wspomoże je w stereo, a będziesz miał więcej miejsca na przechowywania ;) 

Ze wzmacniaczy znajdzie się sporo ciekawych opcji, w tym wspomniany wyżej Cambridge EVO75, ale spokojnie możesz też iść w zestaw rozdzielony — dla przykładu Musical Fidelity M3si, Atoll IN100, Audiolab 7000A + EverSolo DMP-A6, czy taniej WiiM Pro, a do tego KEF R3 Meta, Monitor Audio Gold 100, Buchardt P300, System Audio Legend 5.2, może nawet Jasper Monitor 18. Opcji jest dużo :) Każda z nich da moim zdaniem więcej środka niż to, co masz obecnie, a do tego pojawi się spory zysk w kwestii jakości brzmienia :) 

Zapraszamy do kontaktu i na odsłuchy, na pewno coś ciekawego się znajdzie :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...