Skocz do zawartości

Czemu wybrałem Onkyo RZ50 zamiast Arcama AVR390 :-)


tomw

Recommended Posts

UWAGA ! Post tylko dla LUDZI O MOCNYCH NERWACH ! :D

Tytułem wstępu, dla tych którzy nie śledzą moich kinowych perypetii, wspomnę ze przesiadam się właśnie z kina za 75k opartego na dwóch flagowych Arcamach, kolumnach Klipsch THX8000 i 4 subach SVS/Onkyo na nieco bardziej budżetowe kino za 25k 🙂 Uprzedzając ewentualne próby linczu, wspomnę też ze markę Arcam znam dogłębnie – pierwszego Arcama AVR350 nabyłem prawie 10 lat temu i od tego czasu grałem tylko na amplitunerach tej firmy 🙂 Przez te 10 lat przewinęły się u mnie na krócej czy dłużej modele AVR 350, 360, 390, 400, 450, 500, 600, 850 i 30 🙂 Ogólnie jestem zachwycony amplitunerami tej marki, AVR600 uważam ma najlepsza sekcje wzmacniacza ze wszystkich amplitunerów które słyszałem, a AVR850 jest ogólnie najbardziej udanym amplitunerem tej firmy, moim skromnym 🙂 Dla tego też właśnie grałem na tych dwóch modelach ostatnie prawie 3 lata, AVR850 był procesorem i wzmacniał tylne kanały, AVR600 wzmacniał przód i boki 🙂 Uważam że za pieniążki, nie da się lepiej 🙂

No ale wracając do tematu wątku – z racji ze system kina jest tylko na doczepkę do systemu stereo, założyłem sobie budżet 25k na nowe kino i Arcamy które miałem były za drogie. Oczywistym wyborem więc był najniższy model z tej najbardziej udanej Arcamowej serii (850/550/390), czyli właśnie AVR390 🙂 Udało mi się takowego nabyć w idealnym stanie i od autoryzowanego dilera, więc amplituner był już obecny 🙂 Po kalibracji Dirac spisywał się całkiem nieźle, oczywiście nie spodziewałem się ze 3x tańsze kino zagra podobnie i ze AVR390 da rade zastąpić ponad dwa razy mocniejsze AVR850 + AVR600, ale biorąc pod uwagę 3x mniejszy koszt i skromniejsze oczekiwania, byłem zadowolony 🙂

I tu właśnie w sprawie wmieszało się Onkyo RZ50 :D Miałem z nim nieco do czynienia wcześniej, słyszałem go w dwóch różnych systemach i moim wrażeniem było ze zaskoczył mnie siłą z jaką grał 🙂 Zerknąłem na parametry i dało mi to nieco do myślenia – oba maja podobna moc (około 60W na kanał przy 7 kanałach), oba mają Diraca (czyli dwie funkcje które uważam za absolutnie najważniejsze w amplitunerach), więc oczywiście pojawiła się w mojej głowie ciekawość 🙂 No bo na chłopski rozum jeśli maja podobna moc i są w stanie osiągnąć podobna dynamikę, a Dirac w teorii powinien wyrównać resztę, to powinny zagrać podobnie 🙂 No ale jako ze nie lubię chlopskorozumować, jak inaczej można się przekonać jak nie słuchając u siebie ? 🙂

RZ50 gra już u mnie trzeci tydzień, porównywałem je oba na moich ulubionych i najbardziej znanych materiałach i UWAGA HEREZJA – nie słyszę różnicy :D Tu w sumie mógłbym już zakończyć tą cala historię, dodając ze Onkyo zostaje u mnie a Arcama przytulił ode mnie znajomy 🙂 Czyli rozsądek wziął gore, bo skoro grają tak samo to wolę ciut droższego Onkyo, ale nowego i z gwarancja 🙂 No ale nie chce abyście rzucali we mnie zgniłymi pomidorami czy coś, napisze jeszcze parę zdań, o moich przemyśleniach :D

Zanim zacząłem moja przygodę z Arcamem, grałem przez wiele lat na wysokich modelach Japońskich amplitunerów, głównie Yamaha i Sony, w tym kultowy STRDA777ES 🙂 I pamiętam moje wrażenia jak pierwszy raz usłyszałem Arcama, a właściwie jak zbierałem szczękę z podłogi ! 🙂 Jestem ogromnym fanem tej marki, Ci którzy znają moje wpisy wiedza ze u mnie było zawsze Arcam Arcam Arcam, na każdy temat dotyczący amplitunerów :D

Co się zatem stało, co się zmieniło ? 🙂 Moim zdaniem Dirac Live wyrównał nieco granie pomiędzy tymi sprzętami 🙂 OCZYWIŚCIE nie porównuje RZ50 z moimi wcześniejszymi flagowymi Arcamami, to jest zupełnie inna liga i inne granie 🙂 Lekkość i finezja z jaką system oparty na AVR850 i AVR600 osiągał i 120dB u mnie, to jest po prostu poezja 🙂 Ale prawda jest taka ze i AVR390 też nie może się z tym równać – i AVR390 i RZ50 wyciągają maksymalnie 105dB i to już pocąc się, bo słychać wyraźnie ze to szczyt ich możliwości 🙂 100dB w naprawdę dobrej jakości powiedziałbym, a 20dB głośniej w graniu bez zniekształceń to jest ogromna różnica 🙂 Ale muszę też i przyznać ze to oba te amplitunery grają praktycznie tak samo jest dla mnie mimo wszystko zaskoczeniem, nawet mimo tego ze w teorii to powinno było się sprawdzić i się sprawdziło 🙂

Jedyne czego w tym wszystkim zabrakło, to prawdziwego ślepego testu 🙂 Dlatego właśnie napisałem na zdjęciu ze takowy by się przydał 🙂 Mam nadal u siebie AVR390, znajomy odbiera go pod koniec stycznia dopiero, więc jak ktoś chciałby użyczyć Swych uszu do prawdziwego ślepego testu, to ja z chęcią :D Ino prośba ze chciałbym aby to był ktoś nieco kinowo osłuchany, w sensie miał doświadczenie w tym co się kryje pod określeniem „całkiem niezłe kino” 🙂 Jeśli więc ktoś taki jest chętny wybrać się do Piaseczna to piszcie 🙂 Ja już zdecydowałem ze RZ50 zostaje u mnie, ale nadal ciekawi mnie prawdziwie obiektywna opinia, jaka można mieć jedynie słuchając na ślepo 🙂

A udział wzięli:
- Arcam AVR390
- Onkyo RZ50
- Klipsch RP600M II przód
- Klipsch RP504C II centralny
- Klipsch RP502S II – boki
- Klipsch RP1400SW – sub do zejścia + mocy
- SVS SB2000PR0 – sub do wyrównania pasma/akustyki pomieszczenia
- Xbox S - źródło

 

IMG_1353.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, bora902 napisał:

arcam tylko modny w PL bo zagranica nikt  arcama nie uzywa :)

przynajmniej ja nie widzialem u ludzi w domach 

design ma skopany i to pewnie jest powodem tego

onkyo tez nie jest tak bardzo popularne jak denon czy yamaha...

patrzac na ten post onkyo RZ70 musi juz wymiatac :)

 

W sensie byles u wszystkich ludzi w domach, za granicami ? Szacun ! 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawień swego arcama uczyłem się z wielu filmików ludzi którzy posiadają te sprzęty w Ameryce płn , czy UK , także monterów zachwalających ile to systemów na arcamie złożyli. Niestety jest to drogi sprzęt , także % będzie go mniej u ludzi niż podstawowych 5-10x tańszych ampliaków.

Dirac ma spory wpływ na brzmienie , także nie dziwie się ,że onkyo dobrze wypada , dla mnie avr390 jest brzydki , nie kupiłbym takiego brzydala :D 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popularnosc kazdego sprzetu u aliantow sprawdzamy poprzez ilosc opinii w sklepie crutchfield badz richersounds  :)

jesli dany model nie ma przynajmniej 80+ opinii na tych stronach to jego popularnsc jest watpliwa :)

( zazwyczaj bardzo popularny skladnik systemow hifi ma ich 300+ )

to ze ktos kreci filmiki na youtube nie oznacza ze cos jest popularne w danym kraju i zyskalo wiernych fanow 

ps. co do wolumenu przedazy ?  denon x2800h w okresie grudzien /styczen sama sprzedaz na amazon  500+ sztuk

                                                       denon x3800h 100+

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Butler napisał:

Budżetowych ampli zawsze będzie schodziło najwięcej, a im wyższa półka tym mniejsze grono potencjalnych kupców. Ciężko oczekiwać od przedstawiciela wagi srednio-ciężkiej by był popularny.

Ano dokladnie, jakby poziom czegokolwiek oceniac po popularnosci, to disko polo byloby najlepszym gatunkiem muzycznym 🙂 Przecietny uzytkownik ma niewielkie pojecie o sprzecie, nie mowiac nawet o budzecie, wiec wyciaganie opinii na podstawie opinii wiekszosci nie ma wiekszego sensu 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Budżetowych ampli zawsze będzie schodziło najwięcej, a im wyższa półka tym mniejsze grono potencjalnych kupców. Ciężko oczekiwać od przedstawiciela wagi srednio-ciężkiej by był popularny.

Wiele osób posiadających sprzęty z wyższej półki nie siedzi na forach , nie pisze opinii i ogólnie dla Nich to po prostu normalny sprzęt codziennego użytku ;) Mało kto też wyda na ampli 20tys+ - nawet na zachodzie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat, dzięki za takie szczegółowe przemyślenia  :)

Ja od lat jestem zauroczony połączeniem Onkyo z Klipchem RP, oczywiście mowa o gęstych ścieżkach audio przy filmach i koncertach. U mnie zmiany sprzętu wolno przebiegają , ale wymarzony nowy set to 9.2.4 , gdzie 7.2.4 to basic do kina , być może oparty właśnie na RZ50+wzmak dla surround back+wzmak do tych 20% muzy w stereo aby lekko ocieplić granie frontów RP (np cyrus one, lub jakiś nad) . a te fronty rozszerzone to... no właśnie, póki co nie do pogodzenia w 11 kanałowych onkyo, ale kiedyś przetestuję jak zareaguje żona na jakiś vintege z lampą, np. stare Heresy I rozstawione pod sporym kątem i lekko wysunięte , które przy wyjątkowych seansach można by razem odpalić w 9.2.4 :) gdyby kolejne edycje Onkyo przetwarzały 13 kanałów jak x6800 czy arcamy...

 

Póki co kolekcjonuję pozytywne opinie o Rz50 od praktyków, bo jak net długi i szeroki to raczej polecane są denony, a np. wg mnie (subiektywna opinia) taki 8500 za kilkanaście tysięcy wypada słabo gdy porównamy dynamikę scen filmowych ze starym ampli za 3 tys.(używka) od Onkyo, z linii powiedzmy 9xx. 

Edytowano przez Arek_Gd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.01.2024 o 10:54, bora902 napisał:

arcam tylko modny w PL bo zagranica nikt  arcama nie uzywa :)

przynajmniej ja nie widzialem u ludzi w domach 

design ma skopany i to pewnie jest powodem tego

onkyo tez nie jest tak bardzo popularne jak denon czy yamaha...

patrzac na ten post onkyo RZ70 musi juz wymiatac :)

To dziwne, bo jak w UK zrobili wyprzedaż modeli AVR 10,20,30 to sprzedały się w niecały tydzień 😅 a było na eBay UK  ponad 100sztuk dostępnych z każdego modelu 😉

Dnia 12.01.2024 o 09:48, bora902 napisał:

popularnosc kazdego sprzetu u aliantow sprawdzamy poprzez ilosc opinii w sklepie crutchfield badz richersounds  :)

jesli dany model nie ma przynajmniej 80+ opinii na tych stronach to jego popularnsc jest watpliwa :)

( zazwyczaj bardzo popularny skladnik systemow hifi ma ich 300+ )

Czyli u nas króluje Teufel w sprzedaży, zobacz jak na allegro szybko znikają produkty z tego producenta 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Artur O napisał:

Importujesz, przerabiasz na 230-240V, dajesz gwarancje i sprzedajesz?

O to samo pytałem i dostałem odpowiedź

czesc urzadzen wymaga specjalnego transformatora napiecia /przetwornicy a czesc tylko kabla europejskiego bo jest przystosowana do obu rynkow 

tu  teoria :

 

https://www.globkurier.pl/porady/wysylka-z-usa-kiedy-placimy-clo

 

8 godzin temu, Carmion napisał:

To dziwne, bo jak w UK zrobili wyprzedaż modeli AVR 10,20,30 to sprzedały się w niecały tydzień 😅 a było na eBay UK  ponad 100sztuk dostępnych z każdego modelu 😉

Czyli u nas króluje Teufel w sprzedaży, zobacz jak na allegro szybko znikają produkty z tego producenta 🤣

Dokładnie. Arcam w US i UK jest bardzo popularny ale to nie cena Onkyo i Denona wiec nei sprzedaje sie tak samo.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"import prywatny elektroniki"  z USA  to nie jest model ktory skutkuje dalsza odsprzedaza motywowana zyskiem :)

sa wprawdzie firmy ktore sprowadzaja sprzet apple do PL w celu jego sprzedazy  ale to raczej wyjatek

nikt tego nie robi w urzadzeniach niszowych  typu amplituner  :) :) 

 

ad.arcam 

 

jesli 300 szt arcama sprzedawalo sie na wyprzedazy ebay caly tydzien to jest to bardzo slaby wynik  :) 

brytyjczycy z calego swiata potrzebowali az 7dni  by wyczerpwac zasob ebay  :) 

gdy cos jest bardzo popularne to nawet w londynie  ludzie stoja w kolejce pod sklepem w nocy 

 

arcam nie jest wcale popularny  jak tu na tym forum ludzie go maluja 

gdy cos jest popularne w UK czy US to ludzie tego  P O Ż Ą D A JĄ  a tak nie jest z arcamem ktory wyglada jak chinska tandeta z srebrna plastikowa galka 

w PL moze sie wydawac ze cene jest wysoka ale tam tyle sie placi  za "dziewczyne do towarzystwa"  per night

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...