Skocz do zawartości

Czy można zniszczyć kolumny?


finny

Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Oj, to zmartwilem sie. Ja myslalem tak: sprawdzilem specyfikcje urzadzen. Kolumny maja rms 120W i 6 ohm. Wzmacniacz 100W i 8 ohm. Uznalem, ze jest zapas i bedzie git, ale jak widac nie bardzo. Musze wiec jednak przeszkolic dzieciaki. A czy utrata dzwieku jest zerojedynkowa? Chodzi mi o to, ze brak wysokotonowego uslysze, ale np utrate jakosci np 20% niekoniecznie.

 

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim-nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że powinieneś usłyszeć jak spalisz któryś głośnik wysokotonowy 😉

 

4 minuty temu, finny napisał:

Chodzi mi o to, ze brak wysokotonowego uslysze, ale np utrate jakosci np 20% niekoniecznie.

Tu już może być różnie, jeśli będzie się to działo powoli możesz nie zwrócić uwagi na degradacje dźwięku, po prostu twój słuch będzie się powoli przyzwyczajał do takiego dźwięku. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

No właśnie. Nie znam sie i nawet do konca nie wiem czy umiem wytłumaczyc o co mi chodzi. Moze w ten sposob. Czy glosniki pala sie i sa spalone albo nie, czy np ilosc sopranow jest mniejsza, ale dalej graja bez "popierdywania"?

Wczoraj troche testowalem sprzet na ciezkim roku. Zwykle slucham na volume -15. Tym razem podkrecilem powoli do -10 i nastepnie -5. Sam wzmacniacz ma max volume +15. Przy tym -5 poczulem jak by jakosc dzwieku juz nie byla utrzymana na tym samym poziomie. A moze bylo po prostu za glosno. Naleze do talerzolubnych. Lubie jak np w bluesie slychac wyraznie cykanie talerzy. 

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim-nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Właśnie tak zrobiłem. Mam nadzieje, ze w czas. Dawno temu jak bylem nastolatkiem, kolega powiedzial mi, ze jak pomyle czerwony czincz z czarnym, to sprzet bedzie gral, a ja sie nie domysle, ale podswiadomie bede zdenerwowany, bo cos nie gra dobrze. Nie wiem czy to madre, ale zostalo mi w pamieci. Dzwiek wydobywa sie z obu glosnikow, membrany chodza, ale delikatnie czuje ubytek wysokich tonow. Moze to tylko przewrazliwienie.

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim-nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Artur Charicki napisał:

Zasada jest taka, żeby słuchać muzyki maksymalnie do tego momentu kiedy jeszcze z dźwiękiem się nic nie dzieje tzn nie zniekształca, pierdzi, trzeszczy itp. Jeśli słyszysz już chociażby delikatna degradacje, należy ściszyć. 

W moim przypadku ściszam gdy jest bez "typowych" zniekształceń (charczenie, trzeszczenie itp) czyli wtedy gdy scena głównie "w głąb pomieszczenia" sie spłaszcza z 3D do 2D (ściana dźwięku). Dalsze kręcenie "gałką" wyłącza mi wzmacniacz i automatycznie silnik sprowadza gałkę do poziomu niższego. 

Wzmacniacz - 2x60W

Kolumny - Recommended Amp Power: 20 - 200W - info z internetu😉

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, finny napisał:

Właśnie tak zrobiłem. Mam nadzieje, ze w czas. Dawno temu jak bylem nastolatkiem, kolega powiedzial mi, ze jak pomyle czerwony czincz z czarnym, to sprzet bedzie gral, a ja sie nie domysle, ale podswiadomie bede zdenerwowany, bo cos nie gra dobrze. Nie wiem czy to madre, ale zostalo mi w pamieci. Dzwiek wydobywa sie z obu glosnikow, membrany chodza, ale delikatnie czuje ubytek wysokich tonow. Moze to tylko przewrazliwienie.

Jak pomylisz czerwony z czarnym, a raczej czerwony z białym (taki standart mamy w audio), to co najwyżej lewy kanał bedzie z prawej, a prawy z lewej.

 

Bo chyba to miałeś na mysli🤔

Tweetery nie powinny wtedy grać ciszej z logicznego punktu widzenia.

Pozdr.

Ps: to o czym piszesz może natomiast wystąpić na podwójnych terminalach "HF" kolumny i to raczej w bardzo waskim paśmie tychże🤔 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe czyli granie w przeciwfazie jest jednak najbardziej słyszalne podczas pomyłki tym razem na terminalach "LF"!

13 godzin temu, finny napisał:

Dzwiek wydobywa sie z obu glosnikow, membrany chodza, ale delikatnie czuje ubytek wysokich tonow.

Wówczas możemy odnieść wrażenie ze wysokie tony wrecz grają głośniej, i to znacznie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...