Skocz do zawartości

Pytanie o lampy 12ax7 i 12au7.


Recommended Posts

Witam. Posiadam wzmacniacz cayin mt-35s na fabrycznym secie lamp z typem i logiem producenta. Chciałbym wymienić w nim sterujące (te małe lampy)na coś co doda trochę więcej basu i troszeczkę wycofa średnicę. Jakie lampki byście polecili?

Testowałem jak dotąd dwa sety i porównywałem do fabrycznych:

1. 12ax7 tungsol srebrny 12au7 tungsol srebrny. Wniosek po odsłuchu - Góra pasma delikatnie się zmatowiła nie jest nachalna ale detal słychać. Środek pasma za bardzo wysunięty do przodu. Przez co przy głośniejszym odsłuchu potrafił być krzykliwy. Tego nie chcę. Basy głębokie dobrze kątrolowane ale jakoś krótko wybrzmiewające. Na fabrycznych lampach są większe i głębsze. Co mi bardziej się podoba.

2. 12ax7 psvane z czerwonym napisem 12au7 złote. Tutaj dźwięk zrobił się bardziej oleisty. Góra pasma się trochę wyostrzyła. W pewnych momentach pojawiły się sybilanty. Środek lekko cofnięty i o taki środek mi chodzi. Bas głęboki ale bez szybkości i udeżenia.

Doradźcie co jeszcze spróbować żeby sobie poprawić ten dźwięk. Może coś Sovtek?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Atlas1304 napisał:

A co myślicie o tym sovteku? Znajomy ma te lampy w wersji LPS. Może mi porzyczyć.

Średnio tak kupować w ciemno te lampy żeby bawić się potem w sprzedaż jak by nie podeszły. Tym bardziej że każda kosztuje jakieś tam większy lub mniejszy grosz.🙂

Nie ma co się zastanawiać pożycz i sprawdź. 

O lampach wiem tyle że nic nie wiem. 

Ale na dźwięk ma wpływ naprawdę wiele czynników, jednym z najważniejszych jest akustyka pomieszczenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Atlas1304 napisał:

a coś co doda trochę więcej basu i troszeczkę wycofa średnicę. Jakie lampki byście polecili?

Nie wiem jakie masz kolumny podłączone ale czy one na pewno przeniosą niższe tony.

Wymiana lampek może nie przynieść efektu.

Na ogół winą nierównego przenoszenia pasma są kolumny i większości przypadków też stopnie mocy.

Przetestuj kolumny na innym wzmacniaczu. Lampowe wzm. wymagają lepszych kolumn z większymi przetwornikami i skutecznością.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Atlas1304 napisał:

Monitor audio bronze 500

może sobie radzi jak każdy inny wzm. ale jak sam stwierdziłeś czegoś Ci brakuje lub ma za dużo.

Do tego wzm. mt-35s, kolumny nie powinny przekraczać 100W RMS.

Czy takie same braki masz w obu układach pracy wzm.  Triode Mode / Ultra Linear, czy jest jakaś różnica?

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Karol64208 napisał:

Czy takie same braki masz w obu układach pracy wzm.  Triode Mode / Ultra Linear ?

Ten wzmacniacz nie ma możliwości zmiany tego trybu. Co do brzmienia to jemu absolutnie nic nie brakuje według mojego ucha. Oczekuje tylko delikatnej poprawy w tych aspektach o których pisałem i może znajdę jakieś lampki które troszeczkę przygaszą średnicę.

Druga sprawa to może zostawię lampy sterujące a zmienię EL34? Może tu by pomogła ingerencja?tym bardziej że wzmacniacz pracuje już ok.5lat i też już powoli trzeba myśleć o wymianie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Atlas1304 napisał:

Druga sprawa to może zostawię lampy sterujące a zmienię EL34?

Spróbuj z lampami EL34 tylko czy umiesz ustawić bias dla tych lamp?

Pomimo że pisałeś że kolumny sobie dobrze radzą, podtrzymam swoje zdanie że mają taki charakter (grają środkiem) i nie do tego wzm.

Dla nich jest wskazany wzm z korekcją barwy dźwięku.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za brzmienie w 70- 80% odpowiadają lampy sterujące. Lampy stopnia końcowego El 34 zmieniłbym na 6CA7. Będziesz miał bardziej klarowny dźwięk. Do zwiększenia basu w sterujących mozesz wypróbować Mullardy, ale te z epoki. NIE obecnie produkowane. Można też spróbować Philipsa lub Miniwatta. Najlepiej w wersji SQ. Dość dobrze z poprawą całego pasma radzą sobie Telefunkeny, no ale to już wyższa półka cenowa. 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli ogólnie. Może być EH. To taka średnia półka, choć zdarzają się sztuki lub nawet całe zestawy o krótkiej żywotności.

Osobiście czasem uzywam EH. Częsciej Psvane (już niestety nieprodukowanych) w wersjach Treasure lub Mark II. Psvane są dużo lepszej jakości lampami. Problemem jest obecnie znalezienie ich do kupna. W Europie na ogół brak, a w USA osiągają cenę nawet 1000$ za sztukę. Na szczęście, ja mam zapas😋

 

IMG_20210903_193143.jpg

IMG_20231217_131418.jpg

IMG_20210903_195535.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Atlas1304 napisał:

Bas głęboki ale bez szybkości i udeżenia.

@Rega Cześć Roman, tym wpisem się sugeruję, sterujące w tym nie pomogą jedynie zmienią barwę.

Dynamika leży po stronie lamp mocy, ale z tym jest zabawa która nie koniecznie doprowadzi do zamierzonego efektu bez znajomości zagadnienia i przyrządów.

@Atlas1304każdy test próby to zawsze nowe doświadczenie, ale moim zdaniem przy zakupie kolumn oczy miały decydujący wpływ na wybór.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman, wiem ale jak pisałem wcześnie do tego jest już potrzebne fachowe podejście, pomiary i ustawienia napięć,  inaczej może mieć rozjechane kanały w fazie a i też dla par może się okazać zabójcze bez ustawienia biasu.

Miałem wielokrotnie lampy kwadry i pary w ręce i nie zawsze tak to działa, i wymagało to odpowiedniego ustawień punktu pracy lampy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Karol64208 napisał:

moim zdaniem przy zakupie kolumn oczy miały decydujący wpływ na wybór.

Nie w moim przypadku. Kupiłem dwa kpl.kolumn w ciemno na podstawie polecenia do tego wzmacniacza i w obu przypadkach mi to nie pasowało. Aż wreszcie wzmacniacz pod pachę i pojechałem do kilku salonów audio i testy. 80% kolumn które mi podłączyli pod cayina w ogóle mi nie pasowało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może nie trzeba jeździć do salonów w poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza lampowego. Może bardziej odpowiednie byłoby odwiedzenie komisu ze sprzetem vintage. Obecnie produkowane kolumny bardzo rzadko maja skuteczność powyżej 88dB.  Do lampy bardziej wskazana byłaby skuteczność powyżej 90dB. Nie będę tu powtarzał oklepanych sloganów o papierowych membranach, kolumnach o budowie zamkniętej itd. Jednakże coś w tym jest. Czasem za ułamek ceny w salonie można kupić kolumny brzmiące z lampą o niebo lepeij niż te ładne i pachnące nowością kolumny z salonów audio.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Karol64208 napisał:

Pozostaje Ci testowanie, zdobędziesz nowe doświadczenie

Oczywiście w miarę możliwości i opłacalności bo wiadomo że nie wszystko da się przetestować ze względu na dostępność i zakup. 

 

1 minutę temu, Rega napisał:

A może nie trzeba jeździć do salonów w poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza lampowego

Kolumny już mam jakiś czas i tak jak pisałem wszystko jest ok.po za tymi drobnymi rzeczami które bym poprawił po osłuchaniu się że sprzętem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...